Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Brojanje divljači


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Brojanje divljači
mrwa22250
 Ove subote strucna sluzba LU Zapadna Backa-Sombor,brojala srnecu divljac u Ridjici i rado sam se odazvao pozivu da pripomognem u brojanju.Upravnik i lovocuvar u jednoj nivi,drugi lovocuvar i moja malenkost u drugoj.Delimo teren i polazimo.Krecemo sa brojanjem iz revira kojim gazduje moja grupa i lovocuvar me pita znam li odprilike koliko divljaci mozemo ocekivati.Kad sam mu rekao da ocekujem oko 100 grla(a teren je nekih 600-650ha),samo se osmehnuo.Odmah po ulasku u teren jedno manje krdo od 8 komada trci preko psenice prema mojoj ceki.Posto nismo uspeli dobro osmotriti,ivicom onoga sto je ostalo od starog visnjika dolazimo na breg gde je ceka stacionirana i odjednom cujem,AU,sta je ovo.Kao u zooloskom vrtu u tri odvojena krda nekih 60-tak grla.Brojimo polako jer su vec naplasene i kako se pomeramo tako se novi "vozici"pojavljuju.Slatke su to muke kad zbog remiza i brzuljkastog terena moramo vise puta obigrati krdo da bi sto preciznije odredili brojnost kao i polnu i starosnu strukturu.Revir napustamo sa prebrojanih 98 grla,odnos polova otprilike 1 prema 2 u korist srna,a 5 zrelijih srndaca sa vec potpuno ociscenim rogovljem.Divljac u dobroj kondiciji,bez vidljivo povredjenih ili bolesnih.Na dva zenska grla primecen proliv,verovatno kao posledica vecih povrsina pod uljanom repicom.Posebno raduje da je jedan prelepi mladi srndac(pratim ga od laneta sada mu je 4-ta godina)preziveo zimu i nosi prelepo rogovlje u bastu.U dva revira koji se naslanjaju na nas brojimo jos 39grla u dva krda sa jednim izdvojenim parom srne i mladog srndaca,sto ukupno cini malo vise od jedne trecine lovista(oko 2500 od ukupno 6500ha).Drugi dvojac je na ostatku terena izbrojao 37 grlaShock,sa posebnim osvrtom da je u najvecem reviru vidjeno 3 srndaca i jedna srna.
Toliko o hemiji,mehanizaciji,suncevim pegama i ostalim faktorima koje precesto krivimo za lose stanje fondova gajenih vrsta divljaci.Trt Milojka
Naravno,kao svakog proleca,horde piromana zapalile su detaljno sve remize na nasem terenu i svega dva hranilista prezivela su vatrenu stihiju(prosle godine sva izgorela).Sad,da li kukati na drzavu koja nista ne preduzima po tom pitanju ili zasukati rukave pa sve ispocetka.Ja mnogo bolje rezultate imam odkako sam prestao da kukam-mislite o tome i dobar pogledOdobreno
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
DakiNS
 Mislim da će te prebaciti na manje naseljen teren, dok ne regulišu prekobrojnost na tvom terenu.Confused
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Macvanski lovac
 @mrwa,mozes li da pojasnis to "teren kojim gazduje tvoja grupa" da li ste se sami podelili u sekciji u smislu da vi najcesce lovite taj teren,pa ga zovete "svojim" ili vam je to dodeljeno zvanicno,kod nas toga nema,svako lovi na kojem hoce terenu,mada svaka grupa ima neki omiljen teren za lov...
Rodjen da budem lovac
 
mrwa22250
 Zbog velikih razlika u nacinu i shvatanju lova,imamo 6 grupa i 6 lovnih revira.Svaka grupa ima svoj revir,tu hrani,cuva i lovi bez prava da ulazi na tudje terene.Bilo je par pokusaja da ovi sto"isprazne"svoj revir traze da se lovi kruzno ali moja grupa prva nije htela nikad da se pomera.Ko zeli na nas teren,ide sa nama i naravno lovi po nasim pravilima pa su brzo odustali.Ovaj sistem je veoma efikasan i najbolje pokazuje ko kako gazduje tako da se to verovatno nece menjati.Laksa je kontrola i pracenje divljaci i nema opasnosti da se lovci druge grupe pojave na nisanu.
E sad,ja bih bio najsretniji da uopste nismo morali da se delimo ili da se lovi kruzno po celom lovistu,ali ja da hranim i cuvam a drugi da arce,nece da mozeNo no no
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Tomash
 Mrwo...Svaka Čast Vama...

I ja polako gubim živce što se kod nas lovi kružno(svake nedelje drugi teren). Onaj zekan kojeg smo veselo videli kada si bio u gostima kod nas.....jedna druga grupa , ma hebi ga...muka mi je, neću dalje...
 
mrwa22250
 Taj lov u krug gde se svake nedelje lovi drugi teren moze ali samo pod uslovom da celo ld.lovi zajedno(sto je kod nas tesko izvesti zbog terena i prepreka).Kad se sekcija vec izdeli u grupe,najcistije je da svaka grupa zaduzi jedan revir.Tu hranis,cuvas,solis i na kraju lovis.Imas precizan uvid u stanje divljaci na terenu i pod uslovom da si normalan,redukujes ili obustavljas lov ako divljaci nema dovoljno.Lakse je pratiti i populaciju predatora i na osnovu toga odrediti intenzitet lova na iste(pod uslovom da ti daju dozvolu).Kao sto sam vec pisao i sa stanovista bezbednosti ovo se pokazalo idealno i nema opasnosti da ti druga grupa izadje na nisan.

Danas brojali sitnu divljac i nakon toga dopunili solista.Opet u zavisnosti od revira do revira razlike su evidentne.Gde se dobro gazduje i divljaci ima dok kod ovih drugih osrednje ili tanko,na ivici odrzivog gazdovanja.Zeca ni ove sezone necemo loviti i umesto da se svojski potrudimo da zastitimo brojnu populaciju divljeg fazana,uprava razmislja da ove godine u dva navrata prihrani lisice fazancicima iz volijereJaooo.Toliko o metru u doope i cm u voogla.
Nadam se da ce na skupstini biti ponistena skandalozna odluka da se predatori cekanjem love samo nedeljom jer mi sa odstrelom od 3 lisice na 100ha nismo ni okrznuli njihovu prekobrojnost+visak koji se preliva sa drugih terena=uzas blagi.Sa ovakvom"pameti"neka je divljaci dragi Bog u pomoci,a mi cemo i dalje po kafanama kukati na hemiju i klimatske promeneSelja
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu! DIVLJAČ 377 14.10.2021. 16:24
Izmene zakona o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 116 09.06.2020. 18:05
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,213,311 posete www.srbijalov.com