Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lov hrtovima


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lov hrtovima
Lala
 Na predlog člana Neca90
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
hamerles
 Koliko ja znam o Hrtovima:to je pas koji lovi vidom a ne njuhom... I koliko sam ja informisan mislim da je lov Hrtovima zabranjen. Ili gresim???
 
neca90
 Ovaj vid lova je nekada bio jako popularan,na prvom mestu u carskoj Rusiji,gde se iole dobrostojeci vlastelin nije mogao ni zamisliti kao lovac ukoliko pokraj sebe nema makar nekoliko dobrih hrtova.Rusi,inace,imaju dve rase hrtova(koliko je meni poznato),a to su barzoj i tazi.Medjutim,ja bih se osvrnuo na taj "carski" lov,u svakom smislu,jer kroz njega prica o hrtovima dobija svoj smisao.
Elem,cuveni carski lovovi carske i srednjevekovne Rusije,koji su sovjetskom revolucijom zbrisani,na svu srecu nisu i zaboravljeni.Primera radi,novokomponovani ruski bogatasi mogu i sada u Podmoskovlju,razume se za dobre pare,da uzivaju u carima lova na konjima i uz pomoc pasa.Ovo nije ni prineti carskom lovu,ali moze da se kaze da je na nivou lova jednog spahije iz osamnaestog veka.
Poslanik cara Maksimilijana,baron Herberstajn je oko 1500. godine prisustvovao lovu koji je priredio veliki knez moskovski Vasilije 3,ujedinitelj ruskih zemalja.O ovom lovu,baron je u Nemacku poslao podroban izvestaj.Pisao je da se lov odvijao u narocitim sumama gde niko nije smeo da lovi,cak su i seca drveca,pa i sakupljanje grana,bili zabranjeni.Svakojake divljaci je bilo u izobilju.
Lovci su bili na konjima,vodje pasa sa hrtovima barzojima pored njih,a oko 100 hajkaca je iz sume isterivalo divljac na sneznu cistinu.
Znak za pocetak lova je davao sam veliki knez pustivsi svoje hrtove,a zatim bi bili pustani i hrtovi gostiju.Ako bi se pojavila pernata divljac,sokolari bi pustali sokolove.
Koliko je bilo lovine,govori cinjenica da je ovaj baron pri odlasku iz Rusije,bio obdaren bundom od vevericjih koza!Dobio je jos 1500 vevericjih,300 hermelinovih i 80 koza od kune!
Razume se,vise nema ni takve lovine,ni takvih pasa,ni takvih konja,i sto je najvaznije,da ne kazem i najzalosnije-ni takvih lovaca...Ali,Rusi ostaju Rusi i nemoguce je da srce ne zadrhti i adrenalin ne skoci kada zapucaju bicevi,konji polete,a hrtovi barzoji,simbol carskog lova,ohrabreni povicima svojih vodica,dohvate zeca,lisicu,vuka...
Medjutim,da se ne bi stekao utisak da Rusi od hrtova drze iskljucivo barzoja,u daljem tekstu opisacu kako se koristi jos jedna rasa hrta-tazi!
Tazi se koristi u lovu na sitnu divljac,na ceca i lisicu,jer,za razliku od barzoja,tazi nije kadar da savlada vuka,dok u sukobu barzoja i vuka jedan na jedan-vuk nema nikakve sanse.Lov tazijem se praktikuje uglavnom u juznoj Rusiji.Ovo je ustvari lov sa 2 psa,tazijem(koji potice iz Srednje Azije) i nemackim lovnim terijerom.Ovaj tandem deluje jako efikasno,tako da i lovac amater,ako ima solidno obucene pse i malo lovacke srece,godisnje moze da ulovi i oko 20-ak lisica.U podeli uloga,terijer je zaduzen da lisicu istera iz jame,ako je u jami,gde je na povrsini ceka tazi.Posto je propusti desetak metara da odmakne,tazi se daje u jurnjavu za njom.
Kada se lisica po lepom vremenu odmara nedaleko od jazbine,na 100-150m od nje,cim oseti lovca,odmah se zavlaci u jazbinu.Lovac to sve zna,pa jazbini prilazi "uz vetar".Tako je prednost na njegovoj strani,jer tazi ima bolji nos od lisice i oseti je na 200-250 m.Pocetkom lovne sezone,a to je krajem jeseni i pocetkom zime,dakle kad je lisicje krzno najkvalitetnije,mlade lisice cim osete lovca i njegovog psa beze sto dalje od jazbine,ne skrivajuci se u njoj.Desi se nekad da lisica ne bezi na otvoreno,vec pokusava da se dokopa jazbine.Ako se nadje na oko 50 m od jame,a tazi u tom trenutku bude i 100 m od nje,lisica vise nece da ima sanse da se spase,jer je tazi tri puta brzi od lisice!
Iskusni ruski lovci,koji lisice love na ovaj nacin,savetuju da jedan isti teren ne treba da se obilazi dva,najvise tri puta u toku sezone.
Za tazija je karakteristicno da kada stigne lisicu,ne hvata je za bilo koji deo tela,vec uvek za zadnju nogu,pa je baca ispred sebe.Cim lisica padne na zemlju,pazi je hvata za vrat i lomiga.Tako da je zadnja noga ulovljene lisice skoro uvek polomljena.
Retke su situacije kad lisica pokusa da pruzi otpor taziju,a jos redje da ga ugrize.Tazi je spretan,munjevit i snazan.Kada u zubima drzi plen i pobedonosno kruzi oko svog vlasnika,on ga nikada nece prinuditi da mu da lovinu.To ce tazi sam da uradi,posle kraceg kruzenja oko vlasnika.Ako ova igra potraje duze,dovoljno je da lovac komanduje psu da pusti plen,a ovaj ce to disciplinovano da uradi.Kazu,ako mu se plen na silu otme,onda vise nikada nece da ga hvata!
Ne znam da li je lov hrtovima nekada praktikovan i u nasoj zemlji,ali mislim da je dozivljaj ovoga lova-vrhunski!
 
neca90
 To da li lovi vidom ili njuhom nisam siguran,moguce je da lovi samo vidom,ali sto se tice zabrane njegove upotrebe,ja mislim da je stvar delimicna:svakako da je zabranjeno njime loviti srne,jelene i zeceve,ali mislim da nije zabranjeno napujdati ga na lisicu,sakala,vuka...Uostalom,o hrtovima je,nazalost,moguce diskutovati samo u odnosu na neke strane zemlje,na primer Rusiju,itd.dok kod nas ne znam da li je ikada koriscen...Confused
 
Browningbar
 Neco90, tvoje izlaganje je bas zanimljivo i lepo si nam opisao kako love ove dve rase pasa jos samo ako mozes da postavis par slika tih rasa bice super!iveli 3
Pravo u centar!
srbijalov
 
Lala
 

neca90 kaže:
svakako da je zabranjeno njime loviti srne,jelene i zeceve,ali mislim da nije zabranjeno napujdati ga na lisicu,sakala,vuka...Confused


Pogrešno misliš.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
neca90
 

Browningbar kaže:
Neco90, tvoje izlaganje je bas zanimljivo i lepo si nam opisao kako love ove dve rase pasa jos samo ako mozes da postavis par slika tih rasa bice super!iveli 3

Nikad nisam postavljao slike,ali pogledacu u test temi da vidim kako se to radi,pa cu da pokusam.Doduse,ovo sto ja imam je fotografija na papiru,ali pokusacuiveli 3
 
neca90
 

Lala kaže:

neca90 kaže:
svakako da je zabranjeno njime loviti srne,jelene i zeceve,ali mislim da nije zabranjeno napujdati ga na lisicu,sakala,vuka...Confused


Pogrešno misliš.

Moguce.Uostalom,kako sam vec napisao,o njima se moze pisati na osnovu lova u nekim drugim zemljama,kod nas nazalost ne,jer interesovanje za lov sa njima jednostavno-ne postoji.
 
Predator
 

neca90 kaže:

Lala kaže:

neca90 kaže:
svakako da je zabranjeno njime loviti srne,jelene i zeceve,ali mislim da nije zabranjeno napujdati ga na lisicu,sakala,vuka...Confused


Pogrešno misliš.

Moguce.Uostalom,kako sam vec napisao,o njima se moze pisati na osnovu lova u nekim drugim zemljama,kod nas nazalost ne,jer interesovanje za lov sa njima jednostavno-ne postoji.

Mislim da je zabranjen svaki direktan kontakt psa i bilo koje (žive) divljači (čitaj slobodno: životinje), što onda znači da lov hrtovima nije dozvoljen (nisam čuo da je bilo lova hrtovima uopšte na ovim prostorima u proteklih stotinjak godina, ali ga je sigurno nekad ranije bilo). U nekim starim narodnim pjesmama se pominje lov hrtovima (npr. bosanska sevdalinka "Lov lovio Muhareme" ).
http://www.youtub...wCyxhcHhHQ

Sasvim prirodno
 
hamerles
 Po cemu je bas Hrt u prednosti nad ostalim lovackim psima kad nema nikakav njuh??? Jedino sto je brz a to ti ovde kod nas ne znaci nista potreban je njuh....
 
huntinggirl1
 Lov hrtovima je odavno zabranjen,
hrt vija divljač, dosta je brz i na taj način je hvata, koristi odlično nos,

nije pogodan za lov u našim terenima.
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
neca90
 Priznali mi to ili ne,voleli ih ili ne,zbog svog veoma starog porekla,hrtovi mozda predstavljaju prvu specijalizovanu rasu pasa koje je covek imaoLjudi ih ili ne vole ili ih obozavaju!
Ja bih se sada bavio predstavljanjem nekih rasa hrtova i njihovih osobina,kojih ima nesto manje od 20.Naravno,ne sve danas...

AVGANISTANSKI HRT

Visina:muzjak od 0,69 do 0,74m,zenka od 0,62 do 0,69.Masa:od 25 do 30 kg.
Prica o ovom hrtu datira jos iz vremena kad je dobio nadimak "Pas iz Nojeve barke".Ovog lovca gazela,antilopa i sneznih pantera obozavali su kraljevi iz brojnih zemalja,koji su znali da cene njegovo plemenito i elegantno drzanje kao i njegovu lepotu.U Indiji ga je engleska vojska koristila kao pismonosu ili kao psa cuvara vojne poste.U VB su prvi primerci stigli oko 1890.Nazivan jos hrt iz Balka,Barukzi,Balusi,hrt iz Kabula,u Avganistanu je on jos uvek ostao lovacki pas.Najlepsi primerci zive u oblastima visokih planina.Inteligentan,blage naravi i osecajan,apsolutno je odan svom vlasniku.Obozava decu,ali je rezervisan prema strancima.
Krece se neznim i elegantnim hodom.Dugacka i ne previse uska lobanja ima malo naglaseni zadnji deo.Tamne trouglaste oci,koje imaju primesu zlatne boje,nalaze se pod blagim nagibom.Usi su prekrivene dugom svilenkastom dlakom,nisko usadjene i snazno spustene.Dugacak i snazan vrat uzdize glavu visoko.Avganistanski hrt je dugacak pas sa ravnim i misicavim ledjima,pravim krstima i snaznim prsima.Prednji delovi su pravi,dok su plecke lepo oblikovane.Rep nije previse dugacak,ima malo dlaka i zavrsava se prstenasto.Stoji uzdignuto kada je pas u akciji.Glavu,pocev od cela,prekrivaju duge dlake koje lice na periku.Na licu je dlaka kraca i pripijena.Obilje dugackih dlaka prekrivaju noge i sape.Dozvoljene su sve boje dlaka.Zdepasta figura,suvise dugacka lobanja,kratka njuska,velike okrugle oci,kriva ledja,lose drzanje repa,kao i agresivan ili plasljiv karakter su veoma ozbiljni nedostaco.
P.S. Slike ne mogu da postavim jer ih imam samo na papiru i nikako drugacije,a to ako bih postavio kvalitet bi bio jako los.
 
huntinggirl1
 img864.imageshack.us/img864/741/avgan.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
huntinggirl1
 STANDARD/Avganistan-Velika Britanija

OPŠTI IZGLED : Posredni utisak snage i plemenitosti pri čemu su sjedinjeni brzina i snaga. Glava je ponosno uzvišeno nošena.
KARAKTERISTIKA : Istočnjački, odnosno orijentalni izraz tipični su za rasu.
NARAV : Pun plemenitosti i uzdržanosti sa jednom pouzdanom, strastvenom neobuzdanošću.
GLAVA i LOBANjA : Duža, ne preuska lobanja, sa jasno izraženom potiljnom kvrgom. Duga njuška sa vilicama koje pokazuju podobnost ka zatvaranju. Neznatan stop. Lobanja pravilno proporcionalna i pokrivena dugim čuperkom. Nosna pečurka prvenstveno crna, a kod svetlih pasa dozvoljena je boja jetre.
OČI : Prvenstveno tamne, ipak boja zlata nije isključujuća. Približno trouglaste, pri tome od unutrašnjem ka spoljašnjem očnom uglu, postepena ukošenost se produžava na gore.
UŠI : Nisko i daleko unazad usađene, prisno priležuće nošene. Pokrivene dugom svilenkastom dlakom.
NjUŠKA, ZUBALO : Snažne vilice sa perfektnim pravilnim i potpunim makazastim zubalom, pri čemu gornji sekutići bez razmaka naležu na donje. Klještasto zubalo nije dozvoljeno.
VRAT : Dug, snažan, pri čemu ponosno nosi glavu.
PREDNjI DEO : Duge, kose i dobro unazad postavljene plećke, dobro mišićave i snažne pri čemu ne deluju teško-. Prednje noge su ravne sa snažnim kostima. Posmatrano od napred stoje u istoj liniji sa plećkom. Laktovi leže prisno uz grudni koš i nisu okrenuti ni unutra ni napolje.
TELO : Ravna leđa, srednje duga, dobro mišićava. Sapi su blago padajuće ka korenu repa. Slabine ravne, široke i prilično kratke. Kvrge na karličnom delu kuka prilično jasno uočljive i udaljene daleko jedna od druge. Umereno zaobljena rebra i dobra dubina grudi.
ZADNjI DEO : Snažan, butina dobro oblikovana i dobro uglovana. Veliko rastojanje od zgloba kuka do skočnog zgloba i odgovarajuće neznatno rastojanje između skočnog zgloba i šapa. Zaperci se smeju odstranjivati.
ŠAPE : Prednje snažne, veoma velike, pokrivene dugom debelom dlakom, po dužini i širini. Zaobljeni prsti. Došaplje dugo i elastično. Jastučići dobro postavljeni na tlo. Zadnje šape duge, ipak ne toliko široke kao prednje, pokrivene dugom debelom dlakom.
KRETANjE : Tečno i elastično u visokom klasičnom stilu.
REP : Nije kratak. Nisko usađen i na kraju jednostavno zavijen kao prsten. U kretanju visoko podignut. Tanko odlakan.
DLAKA : Na rebrima, prednjem i zadnjem delu i na slabinama duga i veoma fine teksture. Kod odraslih pasa od plećki unazad i duž sedla kratka i gusta. Od ličnog dela unazad duga sa markantnim svilenkastim čuperkom (top-knot). Dlaka na ličnom delu (njuška) kratka. Uši i noge dobro odlakane. Došaplja smeju biti gola. Dlaka mora biti prirodno razvijena.
BOJA : Dozvoljene su sve boje.
VELIČINA : Idealno za mužjaka je 68-74 a za ženke 63-69cm.
GREŠKE : Svako odstupanje od gore navedenog smatra se manom čije ocenjivanje stoji u tačnoj proporciji sa stepenom izraženosti.
N.B. : Mužjaci moraju imati dva normalno razvijena testisa potpuno spuštena u skrotum
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
huntinggirl1
 

PERSIJSKI HRT-SALUKI [FCI No. 269]
Originalni naziv rase: SALUKI
Zemlja porekla:IRAN



Opšti izgled i narav: Izraz mu je dostojanstven i ljubazan sa setnim očima. Veoma privrzen, dostojanstven i brizan, inteligentan, izdrzljiv, snazan i vrlo aktivan. Rezervisan prema strancima, ipak nije nervozan, ili agresivan. Divan prijatelj porodice.
Glava i lobanja: Glava je duga i uska. Lobanja je između ušiju srednje široka, nije zaobljena. Stop nije izražen, sveukupno iskazuje veliki kvalitet. Nos crn ili boje jetre.

Oči: Tamne do lešnikovo braon, sijajuće, velike i ovalne, nikada buljave.

Uši: Duge i pokretne, nisu nisko usađene, nošene prisno priljubljene uz glavu, pokrivene dugom svilastom dlakom. Kada se uvo povuče unapred, vrh uva dopire do ugla usana. Standard predviđa da svilasta dlaka raste samo na gornjoj polovini uva. Duža dlaka je takođe korektna.

Zubalo: Jaki zubi i snažne vilice sa perfektnim, pravilnim i potpunim makazastim zubalom pri čemu sekutići gornje vilice bez razmaka naležu na one iz donje.

Vrat: Dug, vitak i dobro mišićav.


Telo: Prilično široka leđa, mišići iznad slabina su zaobljeni. Leđa nisu šaranasta. Grudni koš dugo i dobro se pruža unazad, nije ni bačvast, a ni sa ravnim stranama. Dobro prikupljen stomak. Značajno je da slabine imaju izraženu dužinu.


Šape: Snažne i vitke, srednje dužine. Prsti neznatno povezani sa plivajućim kožicama, dugi i dobro zaobljeni. Na sve četiri šape oba srednja prsta su duža od spoljašnjih. Šape nisu mačije, a ni špicaste, odlakane između prstiju. Prednje šape pokazuju se ravno napred sa veoma blagim savijanjem.

Rep: Usađen nisko na dugu i blago padajuću krsnu kost. Naravno, blago savijeno nošen. Na donjoj strani dobro odlakan, ipak ne žbunasto. Odrasli psi osim kada se igraju, ne nose rep iznad leđne linije. Vrh repa dopire do skočnog zgloba.

Kretanje: Lakih nogu, izvlačeći uvis, bez opterećenja, dobrog iskoraka i potiska. Telo se podiže od zemlje pri dugom ravnom koraku, pri tome se ne baca napred. Nikakvo stepovanje ili nabijanje o zemlju.

Dlaka: Kratka, polegla, svilasta. na nogama, na butinama i na zadnjem došaplju duža dlaka. Štenad može imati manje vunastu dlaku na butini i na plećkama. Duža dlaka na guši je dozvoljena ali nije poželjna. Kratkodlaki varijetet odgovara napred iznetom tekstu, sa izuzetkom duge dlake.

Boja: Bela, krem, srnasta, zlatnocrvena, grizli, srebrno grizli, jelenje crveno grizli, trobojna (bela, crna sa plamenom bojom), crna sa plamenom (tan") bojom, kao i kombinacija ovih boja. Npr. srnasta sa crnim resama, crvena sa crnim resama, ne tigrasta.

Veličina: Visina grebena mužjaka 58,5-71 cm, ženke odgovarajuće manje.

Greške: Svako odstupanje od gore navedenih tačaka smatra se greškom čije ocenjivanje stoji u tačnoj srazmeri sa stepenom izraženosti.

Napomena: Mužjaci treba da imaju dva normalno razvijena testisa, potpuno spuštena u skrotum

img52.imageshack.us/img52/7123/saluki.gif

Uploaded with ImageShack.us
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
huntinggirl1
 STANDARD ZA PASMINU IRSKI VUČJI HRT
(IRISH WOLFHOUND) priznat od FCI,AKC,TKC i CKC
1.OPŠTI IZGLED:
Irski vučji hrt najviši je među psima, idealan spoj snage i brzine.Karakterizira ga imprasivna veličina i pojava.Robustan je i mišićav,pa ipak skladno i simetrično građen.Odaje dojam velike snage,energičnosti,brzine i hrabrosti.Hod je elegantan, dok trk nalikuje na galop trkaćeg konja.U općem tipu ne smije biti sumnje da je riječ o hrtu.
2.GLAVA:
dugačka, s umjereno širokom lubanjom, dugačkom i umjereno zašiljenom gubicom i gotovo bez čeonog prijelaza.
3.OČI:
tamne,ovalne,sa crnim trepavicama.
4.UŠI:
male,ružina oblika,po mogučnosti tamnije.
5.ZUBALO:
snažno,škarasto,potpuno;kliještasto i nepotpuno zubalo se tolerira, ali nije poželjno.
6.VRAT:
prilično dug,vrlo snažan i mišićav, suh i dobro zaobljen.
7.TRUP:
dugačak, s vrlo dubokim i širokim prsima,svedenim rebrima i uvučenim trbuhom.
8.NOGE:
dugačke,mišićave,čvrste,potpuno ravne,mišićavih ramena koja pridonose utisku širokih prsa.
9.ŠAPE:
umjereno velike i okrugle,dobro zaobljenih i skupljenih prstiju i vrlo jakih i zakrivljenih noktiju.
10.REP:
dug i malo svinut,srednje debljine, dobro odlakan.
11.DLAKA:
oštra,tvrda i čupava,naročito duga iznad očiju i pod njuškom.
12.BOJA:
siva,crna,bijela,žuta,sijeda,tigrasta, ili bilo koja boja koja se pojavljuje kod škotskog jelenskog hrta.
13.VISINA:
mužijak najmanje 79cm(težina min.55kg),ženka najmanje 71cm (težina min.40kg).Idealna visina za mužijaka oko 90 cm, a za ženku oko 80cm. Budući da nisu rijetki primjerci preko 1m visine, a zabilježene su i visine od 110,112 pa čak i 120cm, ova se pasmina smatra najvišom na svijetu.
14.MANE:
premršava ili preteška glava,prenaglašen stop, velike uši priljubljene uz lice, kratak vrat, preuska ili preširoka prsa, potpuno ravna leđa, strme sapi, svinute prednje noge(tzv.francuski stav ili O stav), izvijene šape, rašireni prsti, predlakav rep, slabe stražnje noge, opći nedostatak mišića, prekratko tijelo, vrlo svijetle oći, usne i njuška bilo koje druge boje osim crne, predgriz, podgriz, nedostatak testisa kod mužijaka.
15.NARAV:
dobar,strpljiv,plemenit,inteligentan.Agresivni primjerci izbacuju se iz priploda.
16.STAROSNA DOB:
prosjek 6,5 godina.
17.ZDRAVSTVENE TEGOBE:
uz standardne bolesti pasa skloni su srčanim manama i osteosarkomu (rak kostiju).
18.PREPORUKA:
mladog irca hraniti do 18 mjeseci što kvalitetnijom hranom u količinama koju propisuju raznorazne hrane(mislim na dehidrat). Od 3mj. do 6 mj. u četiri obroka, od 6mj. do 9mj. u tri obroka i od 9mj. pa do kraja života uvijek dva obroka. Kod ovakve pasmine ne smije biti štednje u hrani pogotovo u njenom razviju.

img97.imageshack.us/img97/1929/irskivucijihrt.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
huntinggirl1
 
Veliki engleski hrt (zvanični FCI standard)


Originalni naziv rase: greyhound

Zemlja porekla: Velika Britanija

Godina poslednje izmene standarda: 2010

Cacib: da

Radni ispit: ne

Kratak istorijat: Eksperti smatraju da rasa potiče sa bliskog istoka. Crteži sa psima sličnim današnjem greyhoundu su nadjeni na zidovima drevnih egipatskih grobnica još 4000 godina pre nove ere. Iako su se psi tog tipa mogli naći svuda po Evropi, u Engleskoj je napisan standard. Rasa je stvorena za lov na divljeg zeca i jedino je gepard brži od ovog hrta. Može dostići brzinu od 70 km/h.

Opšti izgled: Snažno gradjen, plemenitih proporcija, mišićav, simetrične formacije, sa dugačkom glavom i vratom, dubokim grudnim košom, blago zaobljenim slabinama, snažnim zadnjim nogama i vitkim linijama, pokazuje poseban tip i kvalitet.

Ponašanje i temperament: poseduje veliku izdržljivost i staminu, nežan, inteligentan, blagonaklon, miran.

Glava: dugačka, umerene širine. Lobanja ravna, sa malim stopom. Vilica snažna sa savršenim makazastim zubalom. Oči inteligentne, vesele, ovalne, nagnuto postavljene, bolje tamnije. Uvo je malo, tanko i ružino.

Vrat: dugačak, mišićav, elegantno zasvodjen, dobro naleže na ramena.

Telo: ledja: dugačka, široka i četvrtasta. Slabine su snažne, blago zaobljene. Grudi: duboke sa puno kapacieta. Rebra duboka i dobro nošena pozadi. Stomak veoma uvučen.

Rep: dugačak, nisko postavljen, jak u korenu, sužava sa prema vrhu, nisko nošen, blago savijen.

Ekstremiteti: prednji ekstremiteti su pravi-od ramena do prstiju. Ramena: kosa, dobro postavljena, suvih mišića, uzana i dobro definisana na vrhu. Lakat: slobodan i dobro postavljen ispod ramena. Podlaktica: dugačka i prava, jakih kostiju. Došaplje je umerene dužine, blago koso. Šape su umerene dužine, sa jakim, kompaktnim prstma i snažnim jastučićima. Zadnje noge sa telom objedinjuju proporciju da pas dobro zahvata prostor. Butine: široke i mišićave pokazuju veliku pokretačku moć. Koleno dobro uglovano. Došaplje dobro postavljeno, ni napred, ni unutra. Zadnje šape su umerene dužine, sa jakim, kompaktnim prstma i snažnim jastučićima.

Kretanje: pravo, nisko zahvatajuće, slobodno. Dugačak korak omogućava veliku brzinu. Zadnje noge idu dobro ispod tela pokazujući veliki pogon.

Dlaka: kratka, fina i polegla.

Boja: sve boje i varijacije.

Visina: mužjaci 71-76 cm, ženke 68-71 cm.

Mane: bilo kakva odstupanja od gore pomenutog, a težina mane je direktno srazmerna sa afektom koji ima na specifičnu funkciju psa.

Diskvalifikacione mane: agresivnost ili preterana stidljivost. Svaki pas koji jasno pokazuje fizičke i psihičke abnormalnosti treba biti diskvalifikovan. Mužjaci treba da imaju dva normalno razvijena testisa, potpuno spuštena u skrotum

img860.imageshack.us/img860/8297/greyhoundrace.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
huntinggirl1
 
Mali engleski hrt vipet (zvanični FCI standard)

Originalni naziv rase: whippet

Zemlja porekla: Velika Britanija

Godina poslednje izmene standarda: 2007

Cacib: da

Radni ispit: ne

Funkcija: trkački pas.

Opšti izgled: izblansiran spoj mišićne snage i elegancije. Bilo kakva preterivanja u ovome treba izbegavati. Stvoren za rad i brzinu.

Ponašanje, temperament: idealan pratilac. Visoko adaptibilan na život u kući i sportski ambijent. Nežan i privržen.

Glava:

Lobanjski deo: dugačak i uzak, odozgo ravan, sužava se do njuške, bolje da je širi izmedju očiju. Mali stop.

Lični deo: nosna pečurka crna. Kod plavih pasa-plava. Kod pasa boje dzigerice-boje dzigerice. Kod krem i dvobojnih pasa-svaka boja osim ružičaste. Kod belih i kombinacija sa belim, leptir pečurka je dozvoljena ali ne potpuno nepigmentisana nosna pečurka. Vilica je jaka, snažna, sa savršenim makazastim zubalom. Oči: ovalne, zainteresovane. Uvo: malo, tanko, ružino.

Vrat: dugačak, mišićav, elegantno zasvodjen.

Telo: gornja linija: elegantno zasvodjena preko slabina, nije grbav.

Ledja: široka, mišićava, čvrsta, dugačka. Slabine odaju utisak snage i čvrstine. Grudi: vrlo duboke, definisane. Stomak: veoma uvučen.

Rep: bez perjanice, dugačak, sužava se prema vrhu. U hodu delikatno savijen, nošen ne više od linije ledja.

Prednje noge: ravne, uspravne, gledano spreda ne previše široke. Ramena: obla, mišićava. Plećke nošene do kičme, veoma vidljive. Laktovi: ispod tela. Došaplje: jako, blago koso.

Zadnje noge: jake, pokrivaju dosta prostora. Butine: široke. Koleno: dobro uglovano. Podkolenica: dobro razvijena. Šape: prikupljene, razdvojene izmedju dobro uzglobljenih prstiju. Jastučići debeli i jaki.

Kretanje: savršeno slobodno. Gledano iz profila dugačak iskorak, zadržava gornju liniju ledja. Prednje noge sa velikim iskorakom napred i nisko iznad zemlje. Zadnje noge su dobro ispod tela i odaju utisak snage. Generalno, hod nije ukočen, kratak, stepujući, neprirodan. Gledano spreda i od pozadi pravo.

Dlaka: fina, kratka i polegla.

Boja: sve boje i kombinacije boja.

Visina u grebenu: mužjaci 47-51, ženke 44-47 cm.

Mane: bilo kakva odstupanja od gore pomenutog.

Eliminacione mane: agresivnost ili preterana stidljivost. Svaki pas koji jasno pokazuje fizičke i psihičke abnormalnosti treba biti diskvalifikovan. Mužjaci treba da imaju dva normalno razvijena testisa, potpuno spuštena u skrotum

img43.imageshack.us/img43/103/wwipet.jpg

Uploaded with ImageShack.us
Pas Kuca Pas 2 živim za njih, moji psi su moj život, lov bez njih nije lov!
 
aca
 evo jos jedne
aca priložio:
300px-greyhound_racing_2_amk.jpg
 
neca90
 Za moj ukus prelepi su svi ovi ovde,sem mozda vipeta i salukija...Licno mi se najvise dopada azavak,od svih hrtova.Koliko ja znam,u Srbiji postoji jedna odgajivacnica barzoja i nijedna druga bilo koje rase hrtova...Srbi bas nesto ne preferiraju hrtove,cak ni kao ljubimce...Jel neka evropska zemlja dozvoljava lov hrtovima?Ne mora samo evropska,bilo koja druga...Jel zna neko?Posto mislim da Rusija to dozvoljava,Britanci su ne tako davno zabranili...Posebno mi je interesantno kad hrtovi jure kozu koja prekriva elektricnog zeca!;)
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,298,857 posete www.srbijalov.com