Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Sa kojom municijom (sačmom) u lov?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Sa kojom municijom (sačmom) u lov?
DakiNS
 U ravnici se uglavnom praktikuje kružni lov ili lov potkovicom , ja tada psa držim uz nogu i šaljem ga samo po aport ili za ranjenim zecom , ostalo je samo rasterivanje, koje praktikuju oni koji nisu baš upućeni.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
tomo vrbas
 Ja na fazana koristim samo 10 i 8 sacmu na nekim pristojnim daljinama do 35m i lis pada od 8,a zna i od 10. Retki su slucajevi sem kad posumnjam da ce mozda i sakal da se zadesi u pusku ubacim 6.Inace kada sam poceo da lovim ja sam gledao starije lovce prvo mog pokojnog dedu,pa oca i onda ostale,deda je znao samo za 6 na fazana i 4 i 2 za zeca jbg pricao mi je da nekada kada je on pocinjao nije bilo nista sitnije od glave eksera ili drobljene gusane ploce od sporeta.Otac opet on je najvise koristio 8 za fazana i 6 za zeca jedino zimi je za guske i lisicu znao da koristi 4 i 2.Ja sam experimentisao i trazio koja mi nabolje granulacija lezi iz moje IZ18e i za fazana najbolja mi je bila 10,a drugi metak je bio 8 dok za zeca dok je mekano vreme 8,a cim pocnu mrazevi 6 je bila zakon i za lisa.Sada pretezno kad kupujem to je 10 i 8 eto u subtu sam 8 odstrelio lisa na nekih 20-25m i to je pao kao pokosen,a i juce sam isto lisa na 25m u punom trku pretockao 8 u oba slucaja nije bilo dupliranja prvi metak je bio dovoljan!
 
ProfiHunter
 

Podunavac kaže:

Fazan se lovi graulacijom sačme od 2,7 do 3 mm na početku sezone i maksimalno 3,5 mm kada temperature padnu ispod nule. Zec se lovi sa graulacijom 3 mm na početku sezone i 3,5 mm kada temperatura ode u minus. Za svu sitnu divljač je maksimalna granulacija 3,5 mm. Jedino se za lov lisice koristi sačma granulacije do maks. 4 mm, a šakala maksimalno do 4,5 mm. Daljine na kojima se puca sa puškama sačmaricama su do 50 m. Sve preko toga je sreća i nije lovački jer se divljač i ako se pogodi na toj daljini uglavnom samo ranjava.


Lepo napisano i ne treba ponovo izmisljati toplu vodu.

Jedino oko daljine,pa tesko ce da bude uspesnih pogodaka na 50m,to je malo predalje moze al nije bas sigurno jer ce pre doci do ranjavanja nego do dobrog pogotka,to se narocito odnosi na sakala i lisicu,od 10 pucanja na sakala 9 ipo odlaze a i tih pola pogotka tesko ce da se pronadje,tako da bih ja daljinu za pouzdan pogodak za sakala ogranicio na 25 ili 30 m najdalje.
Lako je stici do vrha,mnogo je teze tu i ostati
 
Podunavac
 Sitnom sačma se smatra sačma do granulacije 3,5 mm i sa njom se lovi sitna dlakava i pernata divljač. Sva sačma od granulacije 4 mm pa na dalje se smatra krupnom sačmom. Dokazano je da sačma ne usmrćuje divljač dubokom penetracijom i oštećenjem vitalnih unutrašnjih organa jednom olovicom, nego šokom izazvanim pogotkom više komada kuglica sačme istovremeno. Dovoljno je samo da probiju kožu. Ja sam sve moje lisice odstrelio graulacijom sačme 3 i 3,5 mm. Jedino kad idem u lov na šakala sačmaricom koristim granulacije sačme 4 do 4,5 mm. Krupna sačma ima veći domet, veću sklonost rikošetiranju i veću kinetičku energiju pojedinačne kuglice, pa je samim tim opasnija za učesnike lova i nepoželjna u grupnim lovovima.
Tri prsta 2Kolce
 
Planinko011
 Pa nisam bas zlotvor da ni jednoj vrsti divljaci zelim patnju ali da li ce sakal i lisica skoncati negde a da ih ja ne nadjem je manje vazno od smanjenja njihovog broja.
Mrsko mi je slusati hor sakala dok cekamo svinje a tek kako je lanetu ili zecu....
 
ProfiHunter
 Ne,u pitanju je etika i razumno pucanje na bilo koju divljac,druga je stvar ko sta voli ili ne voli,to je njegov licni izbor.
Licno nikada nismo nit ja a ni moja grupa lovili ni sakala ni lisicu kada imaju mlade,jednostavno to ne radimo i smatramo da nit je lovacki nit je eticki loviti mlado od bilo kog predatora,a to sta ko voli i ne voli mozemo do mile volje da pricamo.
A i pisao sam samo o efikasnom ucinku odredjene sacme na odredjenu divljac,nista vise.
Lako je stici do vrha,mnogo je teze tu i ostati
 
ssekir75
 око зеца... пре две илитри године, не сећам се тачно, пуца колега зеца 10ком на неких 10так метара, добија по буту, наставља лево ка мени, ја у цевима 8 и 6. пуцам први, зец добија али не пада, пуцам из гоње 6 и претури се. кад смо га драли, ту где је добио 10 само огрооооман подлив, нити једна једина сачма га није пробила. 8 га је пробила и нашли смо куглице унутра, 6ица га је пропуцала скроз. после тог искуства испод 8 може само на патке кад није много хладно и наравно "прашина" за препељиц и голубове.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Predator
 

ssekir75 kaže:

око зеца... пре две илитри године, не сећам се тачно, пуца колега зеца 10ком на неких 10так метара, добија по буту, наставља лево ка мени, ја у цевима 8 и 6. пуцам први, зец добија али не пада, пуцам из гоње 6 и претури се. кад смо га драли, ту где је добио 10 само огрооооман подлив, нити једна једина сачма га није пробила. 8 га је пробила и нашли смо куглице унутра, 6ица га је пропуцала скроз. после тог искуства испод 8 може само на патке кад није много хладно и наравно "прашина" за препељиц и голубове.


Da je zec dobio glavninu saćmenog snopa po grudima, vjerujem da bi scenario bio drugačiji! Naravno, zavisi od slučaja do slučaja, ali većina bi tu pala. Tu kod tvog slučaja je možda bila nedovoljna brzina ili tvrdoća sačme.

Sasvim prirodno
 
Tomash
 

ssekir75 kaže:
пуца колега зеца 10ком на неких 10так метара, добија по буту, наставља лево ка мени...


Kolega, može biti da si pogrešno procenio daljinu, jer na 10m, taj sačmeni snop je veličine...pa maksimalno teniske loptice, i još se nije otvorio kako treba, i da ga je dobio u but, taj zekan bi ostao bez noge(kao da ga je k100 pogodio, ma na 10m bi i čovek pao a ne zec).

Pre će biti da je daljina bila izemđu 25-35m, jer to je verovatnije od od pogotka perifernim kuglicama na 10m(koje garant na toj daljini ne ostaju ispod kože), a pun pogodak na 10m..... ne bi od zekana ništa ostalo, a kako su bile pod kožom, verovatno ste potcenili daljinu. Na 10m i periferne probijaju u meso, i ne ostaju pod kožom, pun snop na toj daljini je kao k100.

Na 10m pod kožom meke divljači kao što je zec se zadržava eventualno rikošet/odbitak od šarovke i slično, jer nema sile (fizika je neumoljiva, ili je neki ručno punjeni patron anemičan), da ga ne razbije sa 10m...


Svejedno, po mom mišljenju, za zekana je 8ca nekako optimalna, bilo blizu ili daleko, ne suviše gusto, a može i na dalje, a ako izleti nešto krupnije od štetočina, isto je uspešno.

E Sada, malo ređi posip 8-ce....pa nema veze, lovimo sa kerovima, oni to rešavaju, naše je samo da pogodimo pa kako god, kod zeca to oni reše, ali realno, uvek nam to kerovi reše, šta god ne pogodimo kako treba Smile

A opet, 8ca može bezbedno i uvis kada fazan poleti, 6-ca je već pomalo previše i nebezbedno, što reče Podunavac, već je to krupna sačma....
 
Djurovic Djordje
 Imao sam slicnu situaciju, iskace mi zec ispred mene pucam prvi metak promasaj, drugi 8ca pogadja u zadnju desnu nogu ili u but, vrti se 10ak sekundi taman mislim gotov je on nastavlja pravo uz sumu, stizem da prepunim samo jedan metak 10ku stavih pucam na oko 35 metara zec pada u vatri, sto znaci nije problem granulacija sacme nego los pogodak, tj promasaj.
Jedne godine cale puca u zeca 8com i zec ode u kukuruz nekih 40- 50 metara od nas trazi ga ker i done iz kukuruza, kad smo ga odrali samo jedna dramlija i to kroz srce prosla, opet los pogodak neko od perifernih zrna.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
AcaNik
 Гуска. Ни једна је није пробила, само подливи где су је удариле.
image.ibb.co/fpXHHm/0_02_05_0c387a6a7637c39789603926c92b7dbc1c30fbe424c7e9acd8cc1273161d9c74_full.jpg
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
DakiNS
 Aco jesi li joj tražio ličnu kartu , kod gusaka je poželjno da su juniorke.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
AcaNik
 Млада је ова. Јесте била мало повећа висина али је пала као Прага да је пукла Smile
П.С. За оне који су цивилно служили, то је самоходно ПВО оруђе са два топа калибра 30мм.
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
tomo vrbas
 Ja kada sam odstrelio svoju prvu gusku isto je bila mlada negde oko 30god. posto sam cekao lisice u pusci bila 00 kad sam je pogodio kao da ju je Bofors pogodio samo je skupila krila i bubnula od zemlju.

P.S. ko ne zna sta je Bofors neka ide u vojsku pa neka sazna!Njanjanja
 
Tomash
 Aco sa kojom granulacijom, visina, i jel išla od tebe, ka tebi ili sa strane?
 
AcaNik
 Када је ушла у захват пво ватре са земље тучена је брзом паљбом разне гранулације док није пала SmileБио сам тачно изнад ње када је пала поред мене на неких метар до два. Била је толико високо да су попуцали прозори на Боингу који је туда пролазио.
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Tomash
 Znači ne zna se ko je pogodio Grin

Ako je pala pravo do tebe, onda je išla prema vama, pucali ste niz perje, a to znači krupnija sačma, još ako je bila jako visoko, još krupnija sačma (4-ka ili 2-ka)

U selu u mojim prvim lovovima na guske, još dok sam bio pripravnik, pucaju 2-ke po guskama, one ne padaju, a onda stariji lovci sa 6-com obore iz jednog patrona....Hmmm

Kažu: Pazi mali, pucaš tek kada te prelete, i idu od tebe, tada sačma ide pod perje, i pada, a kada padne...gledaj da je pokloniš nekome, nemoš' to skuvati nikad...
 
AcaNik
 Само сам ја пуцао на том месту. Не користим тако крупну сачму. Али јесам пробао тада магнум и семимагнум.
Допао ми се тај семимагнум за гуске па сам спремио неколико кутија за ову сезону ако буде гуски.
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
DakiNS
 Znači nije dejstvovala sasređena vatra više strelaca?
Nego da prestanemo pisati "šifrovano" . Ima tu kolega koji nisu bili u mogućnosti da služe vojni rok , zbog njegovog ukidanja, a i mlađih koji nisu bili u situaciji da nauče.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Tomash
 Ma neće da prizna, tukao je s'guza sitnom sačmom (ono što kažu navato' je od pozadi) Grin
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Gde sa karabinskom municijom? Redenik, novčanik... MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 29 06.06.2016. 19:19
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,213,839 posete www.srbijalov.com