Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lov predatora čekanjem-oprema, oružje, municija...


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lov predatora čekanjem-oprema, oružje, municija...
Sremac75
 

lisac kaže:
Ako moze tema "lov predatora cekanjem (na prelazima,rupama,mrcinistu i td)"Ima stvarno dosta toga da se napise o ovom lovu npr. :o cekama(zatvorene,otvorene,izolovane,sa grejalicama,velicina prozorcica,visina,polozaj...),vrsta oruzja,optike,municije,pravljenje mrcinista,pravljenje "misjeg dvorca",termo odelo,vlecka,lovista koja nude mogucnost da se lovi na ovaj nacin...itd. Pozz!

PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
Hunter forever
 Veoma zanimljiva tema,jedva cekam da malo proradi..
 
lisac
 Da je ovo naj uspesnija metoda lova na predatore(lov docekom na mrcinistu) potvrdjuje i Milija Gorski nas naj poznatiji traper u svojim knjigama.Ovaj nacin lova je naj uspesniji u zimskom periodu kada su predatori zbog manje hrane primorani da cesce posecuju mrcinista.Zbog niskih temperatura potrebno je da ceka bude zatvorenog tipa sa termo izolacijom,a takodje je za preporuku i grejalica na gas.Ceka bi trebala da ima krevet u jednom delu gde bi jedan od lovaca spavao a u drugom delu (pored prozorcica puskarnice)udobnu stolicu za lovca koji ceka.Lovc tako mogu na smenu da cekaju.
Vladan
 
lisac
 Posto predatori imaju jako razvijena cula u ceki mora da vlada potpuna tisina a takodje i prozorcic mora da se otvara besumno.Drzanje prozorcica otvorenog smanjuje rizik da budemo otkriveni dok pokusavamo da ga otvorimo, ali je takodje lose jer ulazi hladan vazduh.Jedno resenje za ovaj problem je da pored prozorcica kroz koji se nadgleda mrciniste postoji i jedan otvor kroz koji se puca,a koji zatvaramo zguzvanim cebetom koje se bez opasnosti da nas divljac cuje uklanja.
Vladan
 
lisac
 Ispod puskarnice treba da postoji i polica koja sluzi kao oslonac prilikom pucanja,takodje na njoj moze da stoji dvogled kako bi nam bio na dohvat ruke.Trebamo izbegavati paljenje svetla u ceki sto znaci da sve mora biti spremno i na dohvat ruke.Ako se bas mora paliti svetlo onda pre toga treba navuci zavesu na prozorcic i koristiti slabe izvore svetlosti,meni se dobro pokazala ceona lampa. Dobro je i ako imamo termos sa cajem ali takodje i praznu plasticnu flasu sa sirokim otvorom za praznjenje besikeGrin,jer je nepozeljno napustanje ceke za vreme cekanja.
Vladan
 
lisac
 U ceki u kojoj nema grejalice je dobro da pored tople udece imamo i vrecu za spavanje u koju se uvlacimo do pola a postoje i specijalne vrece za to.Pri pravljenju ceka treba voditi racuna o dominanantnom vetru i polozaju meseca koji je od velike pomoci pogotovu kad ima snega.Pozeljno je da do ceke i mrcinista postoji put zbog lakseg dopremanja hrane sto je posebno bitno za vucje ceke jer se u tom slucaju donose i krave,konji,ovce.
Vladan
 
lisac
 Sitnije zivotinje (ocvce npr.) je potrebno vezati sajlom ili lancem kako ih predatori nebi odvukli.Takodje je vazno da se hrana iznosi tokom cele godine kako bi predatori stekli naviku da redovno dolaze.Mrciniste za lisice i sakale se postavljaju i tako sto se metalne cevi ukopaju u zemlju i pune kranom tako da mogu da uzmu samo deo postavljene hrane ili se preko ukopanog mrcinista postavlja resetka.Takodje je dobro i ako se na mrciniste doveze stajsko dubre(od krava) i u njega zakopava hrana jer tokom zime ne mrzne.
Vladan
 
lisac
 Takodje pored mrcinista moze da se napravi i "misji dvorac"(ovu metodu primenjuju Nemci) sto dodatno povecava sansu za odstrel.Iskopa se rupa u zemlji meter puta metar sa pola metra dubine,napuni slamom i prekrije talasastom tablom od salonita.postavi se cev kroz koju se sipa kukuruz u zrnu u slamu a onda se tabla prekrije stajskim djubrivom zbog toplote.Misevi se u velikom broju okupljaju zbog hrane i toplog sklonista sto privlaci predatore.Potrbno je povremeno sipati kukuruz.
Vladan
 
Neca92
 

lisac kaže:
Takodje pored mrcinista moze da se napravi i "misji dvorac"(ovu metodu primenjuju Nemci) sto dodatno povecava sansu za odstrel.Iskopa se rupa u zemlji meter puta metar sa pola metra dubine,napuni slamom i prekrije talasastom tablom od salonita.postavi se cev kroz koju se sipa kukuruz u zrnu u slamu a onda se tabla prekrije stajskim djubrivom zbog toplote.Misevi se u velikom broju okupljaju zbog hrane i toplog sklonista sto privlaci predatore.Potrbno je povremeno sipati kukuruz.

Jako zanimljivo zvuci! B)
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
lisac
 Na mrciniste hrana mora redovno da se iznosi sto i nije neki veliki problem ako je mrciniste blizu puta a i hrana nista ne kosta,ribarnice a i kasapnice rado daju otpad.Zavisno od oruzja kojim planiramo da lovimo odredjujemo daljinu na kojoj postavljamo mrciniste u odnosu na ceku.Dobro je ako je mrciniste postavljeno pored neke reke ili potoka koji svojim zuborom zvucno maskiraju lovca.Naj bolji rezultati se postizu kad ima snega jer lako mozemo da uocimo siluetu divljaci.
Vladan
 
dreger
 kolega lepo si to prepisao iz knjige,ali realno i u praksi kod nas se lov na predatore (ovde mislim na lisice,sakale)svodi uglavnom na cekanje pored jazbina,na poljima,mrcinistima.na obicnoj lovackoj stolicici,ili obicnoj ceki,te termoizolovane sa krevetima,pecima i ostalim cudima to ima po nekim lovistima u svetu i o tome mozemo samo da citamo u knjigama i casopisima.po meni bitnije je uspeh pri cekanju predatora makar i na obicnoj stolici,a ne nekakva ceka iz bajke ako sa nje nema odstrela.
 
lisac
 Kolega dreger takve ceke nisu nikakvo cudo i ima ih i kod nas,u takvoj sam cekao vuka na Juznom Kucaju.Takodje sam i ja cekao lisice na obicnoj ceki ili stolicici ali posle sat i po dva na minusu mi je trebalo pet minuta da razradim kolena kad bih kretao kuci.Izolovane ceke pruzaju zastitu od mraza i na njima mozes da cekas celu noc na .Poz!
Vladan
 
Hunter forever
 Lisac lepo si sve opisao.. Evo i ja nesto da napisem sto moze nekome pomoci. U plasticnu flasu od 2l isecka se stuka i ubaci se unutra,potom se flasa napuni do pola sa vodom i ostavi se nekoliko dana da stoji na suncu. Kada je odstojala tecnost ima bas gadan miris ali to privlaci lisice. Potrebno je nakapati po nekoliko kapi na mestima blizu ceke,a i moze se za svojim tragovima kada se ide do ceke ostavljati po malo tecnosti. Neznam da li ovo radi,ali cuo sam od mnogih lovaca da je uspesno pa u to i verujem,napravio sam pa cemo probati na zimu. Evo jedan savet ako nekome znaci. Pozdrav\
 
canis aureus
 

dreger kaže:
kolega lepo si to prepisao iz knjige,ali realno i u praksi kod nas se lov na predatore (ovde mislim na lisice,sakale)svodi uglavnom na cekanje pored jazbina,na poljima,mrcinistima.na obicnoj lovackoj stolicici,ili obicnoj ceki,te termoizolovane sa krevetima,pecima i ostalim cudima to ima po nekim lovistima u svetu i o tome mozemo samo da citamo u knjigama i casopisima.po meni bitnije je uspeh pri cekanju predatora makar i na obicnoj stolici,a ne nekakva ceka iz bajke ako sa nje nema odstrela.


Bravo 2

nigde ne videh takve termo čeke niti verujem da ih mnogo ima u otvorenim lovištima pogotovo namenjenim za doček predatora. Mnogi neće da troše metak na tu "nejestivu divljač"(pogotovo lisicu a i šakala dok se nije "nagrađivao" odstrel istoga) a kamo li da prave i "investiraju" u neke čeke za tu namenu. Drugo je komercijalni lov a samim tim i ovo što ti, lisac, ispisa.
U otvorenim lovištima i LD, kao i u LD gde sam član, gde sam lovio "predatore" (šakala i lisicu) nigde nije izdavana dozvola za lov u trajanju od 12 sati tj za celu noć nego večernji lov u trajanju 3-4sata, povratak iz lovišta pa jutarnji lov u istom trajanju ... tako da krevet, paljenje svetla, ćebad na prozore i sl ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
lisac
 Imas pravo canis takve ceke se uglavnom koriste za lov vuka jer se ceka po celu noc a znam i primer gde se takva koristi za DS u otvorenom lovistu. A i tacno je da retko ko hoce da ih pravi za lisice jer se lisice ne jedu a i problem su dozvole i pratioci.Kolega Slava plana u Starom selu je napravio dve zatvorene bas za lov na sakala i lisice.
Vladan
 
canis aureus
 lično, mogu da izdržim ta 3-4sata koliko mi je dozvoljen lov i bez termo čeke. A po najvećem kijametu i divljač je u skloništu ...
I sam sam hteo jednu moju pokrivenu da obložim i zaklonim sa tri strane sa kojih i duva i nanosi ali ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
lisac
 Tacno je kolega da po kijametu divljac ne seta puno ali i te kako seta po vedroj zimskoj noci sa dobrim minusom i severcem koji kida usi jer nesto mora da se jede.Ja licno ne mogu da izdrzim mraz 3-4 sata u mestu malo me zeza jedno koleno ali sat do dva mogu.Ceka za lisicu i sakala ne mora da bude sa krevetom i grejalicom ako se ceka 3-4 sata,ali treba da ima izolaciju da ne duva izmedju dasaka i dovoljno mesta za dva lovca(pratioc).Pored toga sto lovac nije direktno izlozen vetru i mrazu dobra strana ceke je i to sto je predatorima teze da otkriju lovca.
Vladan
 
canis aureus
 Novine
ja mog pratiJoca smestim ispod čeke pošto na ovim starim nema dovoljno mesta a dok se nove komfornije ne izgrade možda uvedemo i klimu za vrele letnje noćiGrin

Sigurno da je tako udobnije i toplije ali nekad improvizovana čeka ili neka lakša prenosiva mnogo bolje posluži od statične zatvorene ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
lisac
 Dobro je da se ima i nekoliko obicnih i jedna prenosiva ali pored mrcinista gde je veci promet bolja je zatvorena ceka.Jos jedan trik za lov na mrcinistu je i posipanje nekoliko kvadrata piljevine jer je piljevina svetlije boje pa se predatori lakse uoce kada ima manje svetlosti,a na mrcinistu na kom sam cekao vuka bila je posuta rizla.
Vladan
 
lisac
 Deo ovoga sto sam napisao je iz mog iskustva a deo iz knjiga i ovo pisem jer ima kolga koji nisu upraznjavali ovu vrstu lova pa nesto mogu i da nauce...iz istog sam razloga i ja na forumu.
Vladan
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
LOVAČKA OPREMA PRODAJEM 72 27.12.2023. 16:02
Belom Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 869 04.12.2023. 18:14
LOVAČKO ORUŽJE - PRODAJA PRODAJEM 54 06.09.2023. 06:07
Rotweil Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 100 04.08.2023. 22:38
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 20
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,210,146 posete www.srbijalov.com