Lov - Lovački portal SRBIJALOV - www.srbijalov.com - Forumske diskusije: Noćna optika

Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Video
 UPRAVA ZA ŠUME
 Lovačke pesme
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 Traži
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Da li mislite da će izbor Dragana Šormaza za predsednika LSS popraviti stanje u lovstvu Srbije, u LSS i u odnosima izmedju lovačkih saveza?

Stanje će se popraviti
Stanje će se popraviti
6% [12 Glasa]

Biće još lošije stanje
Biće još lošije stanje
37% [72 Glasa]

Neće se ništa promeniti
Neće se ništa promeniti
45% [87 Glasa]

Ne zanima me
Ne zanima me
11% [22 Glasa]

Glasova: 193
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 27.01.2014. 00:09

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije

Magazin PREDATOR

INTERMAKER
Galerija
Vršac 2009
Vršac 2009
Izložbe pasa
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
Finnskogen
 8) gađanjem iz motornog vozila i gaženjem motornim vozilom;

sta kaze clan 8 na ovo Grin
Finnskogen priložio:
14720461_1209273695795496_1254298310981421118_n.jpg

Tomash
 Ma...
Glupost i nedorecenost zakona!

Ako se to vec odnosi prvenstveno na vabilice i nocne vizire, trebalo je samo zabraniti elektronske uredjaje za dozivanje i osmatranje divljaci, dok lampa vec nije uredjaj za osmatranje, vec osvetljavanje, i time bi resili vecinu nedoumica...

Glupavi zakon, napravljen tako da onaj ko hoce da te kazni, moze da ga tumaci kako hoce...

kolega_LOVEc

Skriven sadržajSadržaj mogu videti samo članovi. Molimo Vas REGISTRUJTE SE, a ako ste već registrovani, molimo Vas ULOGUJTE SE.

Vim vi repellere licet

Cadara
 Potreban mi je odgovor ko se razume u zakonsku regulativu, naime čitajući novi Zakon o divljači i lovu donešen 2010 godine i upoređujući sa starim zakonom o lovu mislim da je namerno napravljane ''rupa u Zakonu'' što se tiče upotrebe optičkih nišana sa IC-om i elektronskim pojačivačem svetlosti, gde se u starom zakonu decidno opisom uređaja to zabranjuje a u novom zakonu nigde ne piše decidno i jasno već stoji stav elektronski uređaji. Što je vrlo širok pojam i nejasan.
Pa me Zanima da li je Zakonski u Srbiji dozvoljena upotreba u lovu tzv noćnih optičkih nišana (nije bitno po kom osnovu rade, sa pojačivačem svetlosti Pasivni ili IC iluminatorima).
Ovo mi je jako bitno, jedni dosta kompetentni tvrde da je bukvalno novim Zakonom o lovstvu na mala vrata nejasnom formulacijom dozvoljena upotreba u Republici Srbiji noćnih nišana (ciljnika).
Molim komentare?

dzudzubajac
 Kolega, u starom zakonu o oruzju i municiji su eksplicitno zabranjivali posedovanje noćnih i termovizijskih optika:

Zabranjen je promet, nabavljanje, držanje, nošenje, popravljanje i prepravljanje vatrenog oružja sa napravama za prigušivanje zvuka, naprava za prigušivanje zvuka, teleskopskih nišana sa svetlosnim
snopom, ili sa uređajem za elektronsko pojačavanje svetlosti ili infra-crvenim uređajem, rasprskavajućeg i gasnog oružja, hladnog oružja i naprava koje nisu izrađene i prilagođene kao vatreno oružje.

U novom zakonu o oruzju i municiji nigde se ne spominju ni noćne optike ni termovizijski nišani, tako da je legalno posedovati ih.

Ono što tebe buni jeste zakon o divljači i lovstvu, član 76 stav 2

Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:
...
3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;
...

nažalost taj stav jeste nedorečen i pitanje je šta se može smatrati elektronskim uređajem - recimo optika sa crvenom tačkom?
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.

Planinko011
 Iskreno ako optika nije zabranjena ZOM-om tesko da ce neko na ceki da proverava da li lovis sa IC uredjajem po Zakonu o divljaci i lovstvu.
U mom drustvu njih dosta ih ima e sad neko ima neke 1 generacije neko ima od 3-4000e pa ti budi pametan.

Kile_
 dzudzubajac tako je, u pravu si. Ma da opet i jasno pise
Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:

3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;

nocne optike spadaju u te "i drugih vestackih izvora svetlosti" ALI osim u lovu na divlje svinje vuka sakala i lisicu, sto znaci da je dozvoljena upotreba reflektora,farova,baljki i drugih vestackih izvora svetlosti u lovu na pomenutu divljac.

a dole sto pise za elektronske uredjaje odnosi se na vabilicu,elektronske lokere divljaci,...ako gledate elektronski uredjaj je i mobilni telefon,kamera,dnevna optika sa crvenom tackom,automobil.u sustini moze sve sto radi na bateriju i li akumulator.... e sad kako ko hoce i kako je ko pametan....
Samo 300 i 4x4

Planinko011
 Pa ako je ZOM dozvolio posedovanje IC a opet stoji prakticno da je dozvoljeno ta sredstva imati na DS i predatore onda je generalno jasno da moze.
E samo je problem sto u zemlji Srbiji svaki pravnik ima svoje vidjenje a verovatno i svaki policajac pa se ti ubedjuj sa njima.
Ako covek lovi sa urednom dozvolom za lov i ima propratnicu za divljac ko ce da to nesto trkeljise.
Da se razumemo ja i dalje ga necu koristiti jer mi je to nesportski a stvarno se ne takmicim u disciplinama ko ce vise kila ili veci broj divljaci da iznese iz lovista a nekako je uvek dovoljno prilika za odstrel i ovako.

dzudzubajac
 Na "drugom" forumu kolega izneo zanimljivo zapažanje...

iz zakona o oružju u municiji

Značenje izraza

Član 3

...

19) osnovni delovi za oružje jesu:

(1) ram, navlaka i cev pištolja,

(2) ram, doboš i cev revolvera,

(3) sanduk, zatvarač, cev i glava puške,

(4) teleskopski - optički nišan sa svetlosnim snopom ili sa uređajem za elektronsko pojačavanje svetlosti, infracrvenim ili termovizijskim uređajem;

Isprave

Član 10

Isprave u smislu ovog zakonu jesu:

1) Odobrenje za nabavljanje oružja za fizička lica;

...

10) Odobrenje za nabavljanje osnovnih delova za oružje;

Nabavljanje osnovnih delova oružja

Član 22

Vlasnik registrovanog oružja iz kategorije B može za njega nabavljati osnovne delove uz odobrenje nadležnog organa. Podaci o nabavljenim osnovnim delovima unose se u oružni list.

Odredbe ovog zakona koje se odnose na oružje shodno se primenjuju i na osnovne delove za oružje.

znaci nocna optika se ne moze kupiti bez dozvole supa i mora se uneti u oruzni list, onda je legalna...

a ima ih u slobodnoj prodaji (u prodavnicama), mogu se kupiti bez odobrenja mupa
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.

Kile_
 I ovo je zanimljivo.... lepo!
Samo 300 i 4x4

Hunter-Danko
 s17.postimg.org/q5yqnw90b/image.jpg s3.postimg.org/vggmt2du7/image.jpg s12.postimg.org/lqin1501l/2ab.jpg s11.postimg.org/qvvhrlwrj/image.jpg s22.postimg.org/mzx6o9dvx/5ab.jpg

s4.postimg.org/iicfnyxx5/3ab.jpg s16.postimg.org/ynd840y41/4ab.jpg s22.postimg.org/p6fqqp5kd/6ab.jpg

Za manje od godinu dana prodat je i stoti (100) IC-iluminator
Ponosan sam i HVALA vam sto koristite ove X-76 najbolje infracrvene iluminatore koje se koriste preko nocnih uredjaja. Lisicasrbijalov
mail: iluminatorlov@gmail.com
mob: 063/8350-844
Odobreno

Hunter-Danko
 s22.postimg.org/t30z3bxjx/1ab.jpg s22.postimg.org/m131h4ty5/1aa.jpg s22.postimg.org/51u31viql/3abc.jpg

- Imao sam na par dana neku Nocnu Optiku "DENVER NVI-500" (ne toliko kvalitetnu), pa sam na brzinu napravio neki snimak mojih X76-iluminatora.
- Bio je to skroz otvoren prostor i duvao je vetar pa bila je nestabilna ruka, los snimak... ali ipak se moze videti kako ovaj iluminator veoma dobro i jako osvetljava. Jelen

-video-

https://www.youtube.com/watch?v=nh9pkM_C3Vw&t=80s
mail: iluminatorlov@gmail.com
mob: 063/8350-844
Odobreno

Skoči na forum:
Reklame

REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Lov na Fazana LOV NA SITNU DIVLJAČ 2216 23.10.2017. 22:25
Lov na zeca LOV NA SITNU DIVLJAČ 809 22.10.2017. 23:56
Lov na DIVLJE PATKE LOV NA SITNU DIVLJAČ 1618 21.10.2017. 22:07
Lov na divlje svinje LOV NA KRUPNU DIVLJAČ 3688 21.10.2017. 16:22
Vazdušna puška KARABINI 743 08.10.2017. 01:45
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.

Online korisnika
Online gostiju: 32
Online članova: 0

Ukupno članova: 4,254
Najnoviji član: Zoran_20

Kalendar
<< Oktobar 2017 >>
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
Rođendani Rođendan(i):

Poslednje vesti
Sednica UO LSS
Izjave Šormaza za Politiku
25. EVROPSKO PRVENSTVO ZA GONIČE
Sv. Jevstatije - Lovačka slava
Sednica skupštinskog odbora o lovstvu

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.

OnlineAdmin
· 21.10.2017. 23:38

Dobar pogled sutra.

· 14.10.2017. 20:53

Da uspesno otvorite sezonu

· 14.10.2017. 20:30

Svima koji sutra otvaraju sezonu, DOBAR POGLED Vebanje

OnlineAdmin
· 06.10.2017. 18:21

Zele iveli Rodjendan Srbijalov

· 04.10.2017. 07:48

Hvala na cestitkama i lepim zeljama, da ste mi zivi i zdravi jos mnogo godina iveli

· 03.10.2017. 20:05

Arnotije lave,sve najbolje,puno lepih lovova i jos lepsih lovkinja Namigivanje

· 03.10.2017. 19:58

Арнотије срећан рођендан. Да следећи прославиш у слободи и матици. Rodjendan iveli 3 Kolce

OnlineAdmin
· 03.10.2017. 12:34

iveli Rodjendan Srbijalov

· 20.09.2017. 23:53

колеги из белома све најбоље па да праве још бољу џебану (самим тим и већу продају и веће плате ;) )

· 20.09.2017. 18:35

Fićooo sve najbolje Rodjendan

58,743,057 posete www.srbijalov.com - www.srbijalov.rs - www.srbijalov.info - www.srbijalov.org - www.srbijalov.net