Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
Tomash
 Ma...
Glupost i nedorecenost zakona!

Ako se to vec odnosi prvenstveno na vabilice i nocne vizire, trebalo je samo zabraniti elektronske uredjaje za dozivanje i osmatranje divljaci, dok lampa vec nije uredjaj za osmatranje, vec osvetljavanje, i time bi resili vecinu nedoumica...

Glupavi zakon, napravljen tako da onaj ko hoce da te kazni, moze da ga tumaci kako hoce...
 
kolega_LOVEc
 [xhide]http://www.lapis-plus.com/index.php/s...sar-optika[/xhide]
Vim vi repellere licet
 
Cadara
 Potreban mi je odgovor ko se razume u zakonsku regulativu, naime čitajući novi Zakon o divljači i lovu donešen 2010 godine i upoređujući sa starim zakonom o lovu mislim da je namerno napravljane ''rupa u Zakonu'' što se tiče upotrebe optičkih nišana sa IC-om i elektronskim pojačivačem svetlosti, gde se u starom zakonu decidno opisom uređaja to zabranjuje a u novom zakonu nigde ne piše decidno i jasno već stoji stav elektronski uređaji. Što je vrlo širok pojam i nejasan.
Pa me Zanima da li je Zakonski u Srbiji dozvoljena upotreba u lovu tzv noćnih optičkih nišana (nije bitno po kom osnovu rade, sa pojačivačem svetlosti Pasivni ili IC iluminatorima).
Ovo mi je jako bitno, jedni dosta kompetentni tvrde da je bukvalno novim Zakonom o lovstvu na mala vrata nejasnom formulacijom dozvoljena upotreba u Republici Srbiji noćnih nišana (ciljnika).
Molim komentare?
 
dzudzubajac
 Kolega, u starom zakonu o oruzju i municiji su eksplicitno zabranjivali posedovanje noćnih i termovizijskih optika:

Zabranjen je promet, nabavljanje, držanje, nošenje, popravljanje i prepravljanje vatrenog oružja sa napravama za prigušivanje zvuka, naprava za prigušivanje zvuka, teleskopskih nišana sa svetlosnim
snopom, ili sa uređajem za elektronsko pojačavanje svetlosti ili infra-crvenim uređajem, rasprskavajućeg i gasnog oružja, hladnog oružja i naprava koje nisu izrađene i prilagođene kao vatreno oružje.


U novom zakonu o oruzju i municiji nigde se ne spominju ni noćne optike ni termovizijski nišani, tako da je legalno posedovati ih.

Ono što tebe buni jeste zakon o divljači i lovstvu, član 76 stav 2


Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:
...
3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;
...


nažalost taj stav jeste nedorečen i pitanje je šta se može smatrati elektronskim uređajem - recimo optika sa crvenom tačkom?
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Planinko011
 Iskreno ako optika nije zabranjena ZOM-om tesko da ce neko na ceki da proverava da li lovis sa IC uredjajem po Zakonu o divljaci i lovstvu.
U mom drustvu njih dosta ih ima e sad neko ima neke 1 generacije neko ima od 3-4000e pa ti budi pametan.
 
Kile_
 dzudzubajac tako je, u pravu si. Ma da opet i jasno pise
Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:

3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;

nocne optike spadaju u te "i drugih vestackih izvora svetlosti" ALI osim u lovu na divlje svinje vuka sakala i lisicu, sto znaci da je dozvoljena upotreba reflektora,farova,baljki i drugih vestackih izvora svetlosti u lovu na pomenutu divljac.

a dole sto pise za elektronske uredjaje odnosi se na vabilicu,elektronske lokere divljaci,...ako gledate elektronski uredjaj je i mobilni telefon,kamera,dnevna optika sa crvenom tackom,automobil.u sustini moze sve sto radi na bateriju i li akumulator.... e sad kako ko hoce i kako je ko pametan....
Samo 300 i 4x4
 
Planinko011
 Pa ako je ZOM dozvolio posedovanje IC a opet stoji prakticno da je dozvoljeno ta sredstva imati na DS i predatore onda je generalno jasno da moze.
E samo je problem sto u zemlji Srbiji svaki pravnik ima svoje vidjenje a verovatno i svaki policajac pa se ti ubedjuj sa njima.
Ako covek lovi sa urednom dozvolom za lov i ima propratnicu za divljac ko ce da to nesto trkeljise.
Da se razumemo ja i dalje ga necu koristiti jer mi je to nesportski a stvarno se ne takmicim u disciplinama ko ce vise kila ili veci broj divljaci da iznese iz lovista a nekako je uvek dovoljno prilika za odstrel i ovako.
 
dzudzubajac
 Na "drugom" forumu kolega izneo zanimljivo zapažanje...

iz zakona o oružju u municiji

Značenje izraza

Član 3

...

19) osnovni delovi za oružje jesu:

(1) ram, navlaka i cev pištolja,

(2) ram, doboš i cev revolvera,

(3) sanduk, zatvarač, cev i glava puške,

(4) teleskopski - optički nišan sa svetlosnim snopom ili sa uređajem za elektronsko pojačavanje svetlosti, infracrvenim ili termovizijskim uređajem;



Isprave

Član 10

Isprave u smislu ovog zakonu jesu:

1) Odobrenje za nabavljanje oružja za fizička lica;

...

10) Odobrenje za nabavljanje osnovnih delova za oružje;




Nabavljanje osnovnih delova oružja

Član 22

Vlasnik registrovanog oružja iz kategorije B može za njega nabavljati osnovne delove uz odobrenje nadležnog organa. Podaci o nabavljenim osnovnim delovima unose se u oružni list.

Odredbe ovog zakona koje se odnose na oružje shodno se primenjuju i na osnovne delove za oružje.



znaci nocna optika se ne moze kupiti bez dozvole supa i mora se uneti u oruzni list, onda je legalna...

a ima ih u slobodnoj prodaji (u prodavnicama), mogu se kupiti bez odobrenja mupa
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Kile_
 I ovo je zanimljivo.... lepo!
Samo 300 i 4x4
 
Finnskogen
 pulsar trail xp38
 
Kile_
 ekstra kolega! Odobreno
Samo 300 i 4x4
 
Finnskogen
 "live" slika je jos bolja nego na snimcima koji su naravno losije rezolucije Grin
 
Kile_
 Da, verujem da je bolje. Koliku memoriju ima optika? moze da se doda micro sd?
Samo 300 i 4x4
 
AcaNik
 Она је и термална?
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Kile_
 da to je termalna,samo je ovde iskljucena koncanica jer je u modu slikanja
Samo 300 i 4x4
 
AcaNik
 Да је јефтинија мајку му
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Finnskogen
 Ima 8 GB interne/ ugradjene mamorije i nazalost nema mogucnost dodavanja eksterne ali jedna slika ( kakva su te prilozene ) ima format od samo 32 kb tako da u sustini i nije neki problem.
Na slikama nema koncanice zato sto su u najverovatnije uzete sa Pulsar Helion XP38 koji je rucna verzija, a ne sa Pulsar Trail koja se koristi umesto optickog nisana.
Moja greska nisam obracao paznju ( imam obe ) ali u sustini imaju iste karakteristike samo je kuciste drugacije i Trail ima koncanice dok Helion naravno nema.
 
Finnskogen
 kada uzima film ili slike Trail prikazuje odabranu koncanicu
 
bravodenisu
 Pre par meseci uzele kolege par ovih Lampi X76 kompleta .

Uzeli 850 za Zrak a za Yukon su uzeli i 850 i 940 nanometara i pricaju da su Pre-Prezadovoljni jer su dobili ogroman domet na sarajevskim Zrakovima i mnogo veci domet sa cistom i kristalnom slikom na sve Yukon Photone kao i na Dedal-542 i 546. Tako da sigurno cu kupiti sebi jedan ovakav X76 komplet, samo pre toga da skupljam novac za neku maaalo bolju (polovnu) nocnu optiku.
Volim ovaj HOBI fazan
 
asrobi
 Koji je bolji pojačivač ili koji ne vidi divljač 840nm ili 940 nm.Ako jeveć ranije pisano o tome izvinjavam se .
Bolje los dan u lovu nego dobar na poslu!
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,212,224 posete www.srbijalov.com