Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
Igor
 Vaše mišljenje za upotrebu noćne optike za lov na divlje svinje
Igor priložio:
atnmk410.jpg
 
Igor
 Konkretno rečeno ja stvarno neznam, po priči svih lovaca je zabranjeno a u suštini naš zakon o lovstvu je pisan pre pantiveka. Pravo upotrebe noćnih snajpera kod nas je imala samo vojska i policija, tome moramo i da dodamo noćni snajperi pre dvadeset godina su bili veoma skupi. Ako je neko pročitao u zakonu gde je to zabranjeno neka objavi taj član.
Sa druge strane da izuznemo divlje svinje koje se mogu loviti na lepse nacine ali za štetocine po mom viđenju je noćna optika prava stvar.

Dobar pogled.
 
yoki hant
 koliko kosta jedan ovakav nocni nisan i kakve su mu karakteristike
 
Igor
 Zakon o oruzju i municiji, upravu si Tozo sve to tamo lepo pise ali nadamo se da ce to jednog dana biti drugacije. Svatamo da je nocna optika kod nas zabranjena ali nije zabranjena u celom svetu a naravno o njoj mozemo da komentarisemo.

Dobar pogled
 
Igor
 Da nebi ja puno pisao sto se tice nocne optike evo par sajta:
www.atncorp.com
www.yukonopticsusa.com www.nightvision.ru

Dobar pogled.
 
pescarac
 

yoki hant kaže:
koliko kosta jedan ovakav nocni nisan i kakve su mu karakteristike

Može se nabaviti za nekih 800 - 1000 eura. Naravno ispor ruke
Koliko para toliko i muzike
Za te pare kupićeš u najboljem slučaju 1+ generaciju.
Imaćeš problem sa paralaksom (dobijaćeš grupe pogodaka na 100 m. u oko 30 cm.
Imaćeš vek trajanja cevi od oko 2-3000 sati (što je mnogo, ali ako zaboraviš da ga ugasiš za par dana si potrošio jednu četvrtinu veka trajanja cevi
Imaćeš problem sa remontom cevi za pojačavanje svetlosti za taj IC uredjaj, jer ga niko ne radi
I najveći ti je problem, problem sa zakonom, ukoliko te neko uhvati sa njim završio si sa svojim lovačkim stažom.
Iz tog razloga kupi jedan uredjaj za noćno osmatranje za tri puta manje pare, jednu taktičku lampu na koju ćeš staviti crveno svetlo i miran si i pred zakonom i divljač je mirna pred tobom
 
draza
 Strasna stvar Ali kod nas zakonom nejasno regulisano
 
haram
 Vec duze vremena pokusavam nabaviti ili napraviti nocni ciljnik i nakon dvije ne bas male investicije odlucio cam prikupiti dovoljno novaca za jednu dobru "cijev" 2+ generacije. Nabavio sam u startu optoelektronsku cijev 1 gen. i pokazala se kao cisti promasaj. Onda sam nabavio trostepenu kaskadnu cijev gen. 1+ od Americkog proizvodjaca "VARO" i od nje bi se dala sloziti dobra nocna optika samo sto joj visokonaponski dio prizvodi nesnosan piskav visokofrekventni zvuk (ja ga ne cujem jer imam 53 god. dok moj sin sa 18 god. zatvara usi kad je ukljucim) pa sam odustao jer bi i divljac sigurno osjetila taj zvuk. Inace ako je netko imao prilike drzati u rukama ukljucen pokvaren nocni ciljnik ZRAK-PN 5x80 mogao je cuti taj zvuk. Volio bih da se jave oni koima materija nije starana pa da razmijenimo iskustva jer dusa nocne optike je cijev, neki kazu katoda, ispred nje se montira objektiv a iza okular, spoi se na izvor napona i optika je gotova. Znaci bitno je nabaviti dobru cijev 2 ili jos bolje 2+ gen. a ostalo se da napraviti. Nekada je Ei Nis radio optoelektroske cijevi 2 generacije i zvale su se SOVA. Ako netko zna gdje se mogu nabaviti bio bih mu zahvalan. O ovome bi se moglo jos puno reci pa ako se razvije diskusija bit ce prilike.
...ne pada snijeg da pokrije brijeg nego da divljac ostavi trag...
 
Lala
 Ovo je još jedna glupost u zakonodavstvu: dozvoljen je noćni lov na divlje svinje pomoću lampe, a nije dozvoljen sa noćnim nišanom?
Po meni, sigurniji je pogodak sa noćnim nišanom, manje je ranjavanja divljači, a i sigurnije je što se tiče nesreća u lovu - svake godine pogine nekoliko lovaca u noćnom lovu. Da su koristili noćne nišane, neko bi preživeo...

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
haram
 Lala, potvrdjujem sve sto si rekao i jos bih dodao da se nocni ciljnik moze slobodno kupiti u svakoj bolje opremljenoj trgovini lovacke opreme a zakon ne dozvoljava njegovu uporabu. U Njemackoj npr. nesmijes imati nikakav nocni uredjaj koji se moze montirati na pusku a dozvoljeno je imati na oruzju montiranu crvenu tocku kompatibilnu sa nocnim uredjajem koji se nosi na glavi ispred oka i kroz koji se preko te crvene tocke nocu neometano puca. Eto logike ali sta je tu je tako nam je. Pored toga mnogi lovci koriste nocni ciljnik pogotovo u komercijalnom lovu jer lovozakupnik ti nece zabraniti da pomocu toga ubijes zlatnog vepra znajuci da ces to masno platiti. Da ne govorimo o manje nezgoda sa fatalnim posljedicama, manje ranjavanja, manje potraga i manje izgubljene divljaci. Po meni jedino sto prijeci prosjecnog lovca da ga ima nije zakon (vec bi se mi snasli) nego visoka cijena i krece se od 2000 do 6000 . Kod mene decki montiraju vojne noce ciljnike ZRAK-Sarajevo i kazu: jedino sto su glomazni i teski ali dobro sluze svrsi. Problem je naci takav uredjaj ispravan jer su mnogi unisreni nestrucnim rukovanjem. Jedan moj kolega vrlo uspjesno preradjuje taj zrakov ciljnik tako sto u njega ugradi novu elektronsku cijev 2+ Generacije i znatno mu smanji gabarit i tezinu ali opet ispadne skupo.
...ne pada snijeg da pokrije brijeg nego da divljac ostavi trag...
 
Lala
 Haram, čekaj samo da kinezi skontaju da ima tržište za tu spravicu, napraviće oni već nešto slično, ali mnooogooo jeftinije Grin
Zaista mislim da će cene u narednih par godina za sve vrste opreme (ne samo lovačke) drastično padati. Padaće i cene svog oružja, osim vrhunskog! Treba samo biti strpljiv....
A zakon kao zakon - kad u pisanju zakona budu konsultovani lovci, a ne samo pravnici, onda će takav zakon biti adekvatan i sprovodiv, a ne ova budalaština od zakona, koji imamo sada! Smučilo mi se kad sam slušao raspravu u Skupštini kad je zakon usvajan; o lovstvu diksutuju ljudi koji jedini dodir sa lovom i divljači imaju preko lovačkog paprikaša Smile
Ali to je već neka druga tema.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Kile_
 ljudi ovih dana razmisljam o kupovini uredjaja za nocno osmatranje,pratim sajtove o prodaji i nasao sam par potencijalnih uredjaja koje bi kupio...e sad znam da je zabranjeno pa sam poceo da trazim taj clan u zakonu o oruziju i municiji medjutim nigde ne mogu da nadjem...da li neko moze da mi pomogne sto se toga tice,da mi pronadje clan ili tacku u zakonu gde pise nesto o tome...
inace moj stric je kupio uredjaj pre mesec dana u americi i doneo ga je ovde,stvar je mocna u svakom smislu te reci....
evo par uredjaja sa nosacim za glavu i vrlo dobre stvari a cena solidnA
http://www.telesk...-d-125-f26

http://www.telesk...osmatranje

u snajperu u bg-u sam video 4 uredjaja koja su na proidaju cena od 20000 din klasican koji se drzi u ruci do 55000 din sa nosacima za glacu u montazom za prenji okular optike...

a sto se tice ove teme,sve bih dao kako bi promenili zakon bar sto se tice ove stari...cak sta vise taJ zakon bi i onako trebalo da se menja jer je iz 2002 koliko znam a peticija neka ne bi bila losa,to ne bi bio problem da se uradi
Samo 300 i 4x4
 
Jastreb
 ZAKON O ORUŽJU I MUNICIJI

...
Član 5.
Zabranjen je promet, nabavljanje, držanje, nošenje, popravljanje i prepravljanje vatrenog oružja sa napravama za prigušivanje zvuka, naprava za prigušivanje zvuka, teleskopskih nišana sa svetlosnim snopom, ili sa uređajem za elektronsko pojačavanje svetlosti ili infra-crvenim uređajem, rasprskavajuđeg i gasnog oružja, hladnog oružja i naprava koje nisu izrađene i prilagođene kao vatreno oružje.
 
Lala
 Da uprostim ljudima: svaki IC ili sličan uredjaj koji se nosi u ruci ili na glavi, a služi z aosmatranje, je dozvoljen. Bilo šta. što se montira na pušku i služi za pucanje, je zabranjeno.
Već sam imao raspravu ovde na forumu oko toga, proverio sam kod nadležnih u SUP, i lepo mi ljudi objasnili. A kazne su žestoke, tako da ne bih savetovao nikom da se igra.

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Kile_
 jastreb hvala na pomoci,sto se tice tog clana onda ga doo snajper prvi krsi...

znaci lalo ovo je dozvoljeno?,ali lalo ti ovaj uredjaj montiras na nosac koji ti obavija glavu ukljucis ga i gledas kroz njega a nisanisa kroz optiku!
Samo 300 i 4x4
 
haram
 Nisam upoznaz sa zakonom u vasoj drzavi ali predpostavljam da je dozvoljeno imati nocni uredjaj za promatranje pa je tako dozvoljeno i pomocu haube staviti ga na glavu da bi imao slobodne ruke. Na normalnu dnevnu optiku se pomocu adaptera montira IR osvjetljivac koji projecira koncanicu na cilj i puca se bez problema. Ako je to jedini dozvoljeni nacin lova sa nocnim uredjajima u Njemackoj neznam zasto bi bio zabranjen na nasim prostirima. Znaci samo nesmije biti montirano i nesmije imati mogucnost montaze na oruzje i takodje nesmije imati koncanicu i onda smatram da bi trebalo biti dozvoljeno.
...ne pada snijeg da pokrije brijeg nego da divljac ostavi trag...
 
Kile_
 pa super onda,kupujem jeee Smile)

znaci da utvrdimo,ovo je dozvoljeno!?
Kile_ priložio:
1.png

Samo 300 i 4x4
 
draza
 ako te interesuje imam nesto od toga za prodaju posalji mi pp
pa se mozemo dogovoriti a i nisam ti daleko pancevo
 
petar
 Sve je to lepo, ali drugari, ajde da pogledamo malo sa strane, bez obzira na zakon. Da li je sportski i lovacki koristiti tako nesto? Da li divljac ima sanse da ode pored nocnog nisana i poluautomatskog karabina? Da li moze da se sakrije pored tih uredjaja za osmatranje pod okriljem noci? Da li je posteno i pravedno prema samoj prirodi koristiti tako nesto? Posto smo svi ljubitelji prirode, zasto bismo nastojali da je preokrenemo? Ako priroda odluci da padne mrak, neka tako bude, mislim da ne bismo trebali tehnologijom da pretvaramo noc u dan. Kao pravi lovci trebali bismo da disemo zajedno sa prirodom a ne da je preokrecemo u svoju korist.

Drugo su lampe, kad ti upalis lampu, snop svetlosti obasja divljac, ona moze da ti ode iz tog snopa jer oseti i vidi svetlost, a sta ona moze da vidi kad ti nju gledas sa nocnim nisanom. Nije sportski, treba dati divljaci sansu.

Vidim da dosta pisete o zakonu, mislim da prave lovce ne bi trebao zakon da drzi dalje od nedozvoljenih radnji, nego da im je u svesti da neke stvari ne treba da cine, zarad prirode, a ne da rade samo ispravne stvari zbog kazni, nego zbog tog osecaja koji samo pravi lovci imaju i koji to mogu da osete u sebi.B)
Just like old times!
 
Kile_
 petre u pravu si ti cenim tvoje misljenje ali ovo zaon dozvoljava Smile

a sa druge strane kad cu ja na primer da ubijem vepra ili DS nikad,dok ne kupim NV jer kod mene izlaze samo kad je mrkli mrak,danju ili u sumrak retko da mogu da se vide ili love.
i kad je mrkli mrak i oni mi dodju na hranu,sto se jos uvek nije desilo...bojim se i ne znam da li bi uspeo u 2 sekunde uspeti da upalim far lociram divljac, nanisanim,pucam i odstrelim....mislim da ce pobeci u 1 sekundi kad upalim far....ja kazem svaka cast lovcima koji su odstrelili DS,ja jesam mlad bice prilika ali...NV je konza
Samo 300 i 4x4
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 23
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,201,526 posete www.srbijalov.com