Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovački karabini češke proizvodnje


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovački karabini češke proizvodnje
Sniper Hunter
 Od kolege canis aureus
 
270
 Oni starije proizvodnje ZKK serije 600 su bili stvarno izvanredni, smatram ih naj boljim serijskim karabinima sistema M98!
Serija CZ 550 me je razočarala jer nisu preležali neke dečije bolesti kao i Zastava, bukvalno nov karabin je potrebno dorađivati (zazor kundaka i cevi, štelovanje okidanja... itd) mada su bolji od Zastave bar sigurno onoliko koliko više i koštaju!
Serija 555 je već druga priča i prijatno iznenađenje. Zatvarač bez bočnog izvlakača finog i glatkog rada, dobro rešen odvojiv magacin, fabrički urađen pravilan zazor između kundaka i cevi, kundak dobro leži i cela puška je solidno izbalansirana, okidanje je odlično, na žalost pravi se samo u cal 7x64 i 30-06 odnosno sužen je izbor kalibara za ovaj odličan karabin!
Sa karabinima u manjim kalibrima (223,222,22 hornet i 7,62x39) starije proizvodnje a sadašnje serije 527 se nisam sretao pa o njima ništa i ne mogu da kažem!
 
Podunavac
 

270 kaže:
Oni starije proizvodnje ZKK serije 600 su bili stvarno izvanredni, smatram ih naj boljim serijskim karabinima sistema M98!
Serija CZ 550 me je razočarala jer nisu preležali neke dečije bolesti kao i Zastava, bukvalno nov karabin je potrebno dorađivati (zazor kundaka i cevi, štelovanje okidanja... itd) mada su bolji od Zastave bar sigurno onoliko koliko više i koštaju!
Serija 555 je već druga priča i prijatno iznenađenje. Zatvarač bez bočnog izvlakača finog i glatkog rada, dobro rešen odvojiv magacin, fabrički urađen pravilan zazor između kundaka i cevi, kundak dobro leži i cela puška je solidno izbalansirana, okidanje je odlično, na žalost pravi se samo u cal 7x64 i 30-06 odnosno sužen je izbor kalibara za ovaj odličan karabin!
Sa karabinima u manjim kalibrima (223,222,22 hornet i 7,62x39) starije proizvodnje a sadašnje serije 527 se nisam sretao pa o njima ništa i ne mogu da kažem!


Ne bi se kolega složio sa ovim što si napisao. Dobro sam pregledao nekoliko komada Brno 550 Lux u kalibrima 30-06 Spr; 7x64 i 308 Win. i ni jednome nisam našao manu. Pre par meseci sam jednom drugaru koji je prošle godine postao lovac pomogao da izabere pušku, optik, montažu i municiju i sve to namontira i upuca. I to baš Brno M550 Lux. Između cevi i kundaka bez problema može da se provuče papirna novčanica sve do sanduka. Okidanje je fabrički bilo odlično naštelovano i nije bilo potrebe za naknadnim podešavanjem. A M550 može da se bira sa fiksnim ili odvojivim magacinom. Jedino što me je neugodno iznenadilo je plastično dno fiksnog magacina. Što se tiče M555 najveća razlika je u izvlakaču, koji je upušten u čelu zatvarača umesto sa strane kao kod M98 sistema. Ali ovo nikako ne bi nazvao prednošću, pošto je stari sistem sigurniji i dešavalo se da vlasnici pušaka M555 imaju problem baš sa ovim delom. Ove zastoje nisam lično video ali sam čuo od kolega. A osim u kalibrima koje si naveo, pravi se još i u kalibru 308 Win.
Tri prsta 2Kolce
 
mpeca
  Dali je zazor debljine novcanice izmedju cevi i kundaka dovoljan da osigura nesmetano oscilovanje cevi prilikom putovanja zrna kroz cev?Moje skromno misljenje je da nije.Ako pritiskom na cev ona dodirne drvo po meni zazor treba povecati sve dok se to nedesi.Sta vi mislite o tome?
 
Podunavac
 Oscilacija cevi nije toliko velika, a i kundak koji se oslanja u zoni sanduka ima dovoljno čvrstoće da ne radi u prednjem delu. Luft između cevi i kundaka ne sme da bude ni prevelik da nebi upadala prljavština, komadi grančica i druga nečistoća prilikom lova.
Tri prsta 2Kolce
 
nemeza
 Zazor izmđu cevi i kundaka zavisi od kalibra, dužine cevi, debljine cevi ... tako da je nemoguće da se novčanicom odredi da li odgovarajući. Problem kod navedenih i mnogih drugih seriski pravljenih karabina je da su kundaci prave univerzalni za određeni model karabina bez obzira na kalibar ... pa se dešava da kod određenog broja karbina dolazi do situacija koje je opisao kolega 270. Pozdrav. Bye
 
canis aureus
 

Sniper Hunter kaže:
Od kolege canis aureus


Fala Sniperu i živ biJo B)

E sad ...
ZKK600 je takođe i po mom mišljenju jedna od najboljih "kopija" slavnog Mausera M98 a da je iz fabričke proizvodnje tj bez dodatnih prerada, dorada i prepravkiYes
Nisam imao priliku preterano mnogo ovih karabina da vidim ali svi koje sam video bili su odlični! što govori o kvalitetu materijala i kvalitetnoj obradi istoga! Uh, koliko sam samo želeo jedan takav u kalibru 7x64 kojim je jedan kolega toliko uspešnih odstrela imao da sam bio oduševljen ... i najviše sam i viđao baš u 7x64 i .30-06. Sad, pre neki dan, videh jedan polovan u .243Win kod Žareta na 11.Aprilu u solidnom stanju po pristupačnoj ceni ...
Sa jednom "sedmicom" sam se družio malo na strelištu prilikom upucavanja opt.nišana i bio sam prezadovoljan preciznošću! Nišan je bio Swarovski 6x42 i sa PPUom, Igmanom i S&B do 200m do koliko smo gađali ... promašaja nije bilo, što je odavalo baš utisakB) i davalo samopouzdanje ... a okidanje prava milinaB)
Sve u svemu ZKK600 je B)

CZ550
Gledao sam po katalozima, po saiteU ... i činilo mi se kao "da to nije to"Confused
Naročito znajući za "umešanost" Turkey u proizvodni program ... pravo da kažem -činilo mi se još gorim Confused
... kod Žareta na 11.Aprilu pošto je uvoznik Češke Zbojovke ima tih modela u priličnom broju a pošto smo drugari rešio sam baš da ih pogledam i vidim o čemu se tu radi -vredi li to ičemu i tako to
I kao prvo, nema umešanosti "turske ruke" a to me jako obradovalo!!! Svaka njima(turcima) čast ali ...Confused
Model 550 Medium Lux u kalibru 9,3x62 mi je najviše pažnje odvukao! Za razliku od Lux modela, više je kao "Standard", jer je orahovina dosta "jednobojnija" i plastično je dno fiksnog magacina dok sve ostalo je isto. I mene je to plastično dno iznenadilo ali eto kod LUX modela je metalno ali ga nema u 9,3x62. Ovaj Medium Lux u 9,3 ima i dva šrafa "prihvatnika trzaja" tako da ne bi mogao da se prepakuje "šareniji" kundak sa LuxA koji to nema ali ...
Okidanje kod svakog karabina, bio on Medium, Lux ili Ganzshaft(Stutzen -kundak do kraja...) je bilo odlično!! Kratko, meko i odsečno! Sa ubrzicom je tek priča za sebe ali najvažnije uvek podjednako kratko i vrlo meko!
Takođe, tropoložajna kočnica funkcioniše bez ikakvog problema, zastoja, "škripe" ...
Nisam popamtio u kojim sve kalibrima ga ima na "lageru" ali sam potpuno razočaran jer ga trenutno nema u 8x57ISConfusedYes(valjda se rasprodalo jer uvek najbolje ode prvo Grin)
Sve može "još i bolje" ali ovim karabinima nije potrebna nijedna dorada za razliku sa upoređenom domaćom Crvenom Zastavom i iako je cena od 800eur pa naviše mislim da vredi svaki taj euro a pogotovo ako poredimo sa ne mnogo jeftinijom Zastavom!!Confused
(ne bih da poredim sa Zastavom jer u tom slučaju bi bilo da samo kudim ZastavuConfused -ali za tu razliku u ceni ne bih mnogo razmišljaoStari)
...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
270
 Ne znam Podunavac koju si seriju gledao ali ja sam ih ranije pažljivo razgledao i na sajmu a i u nekoliko prodavnica a kasnije i na strelištu probao jer mi je bila namera baš kupovina ovog karabina model 550 amerikan u cal 270Win. ali na sreću nalete Steyr i razlika između njih je kao d..e i oko!!!
Okidanje je i te kako trebalo štelovati i doraditi naročito kada se vrši bez ubrzice, hod dugačak i hrapav. Kod Steyr-a je bez ubrzice deklarisano 1200g a sa ubrzicom 100g i to je upravo to, u gram, i bez ikakvog nepotrebnog hoda!
Naleganje kundaka na cev je baš bilo izraženo kod modela 550 Lux i Standard a kod modela 550 Amerikan i 555 nije bilo tih problema.
Vidim da si M98 Nostalgičar ali bar za mene i većinu lovačkoga (a kamoli takmičarskog) sveta taj sistem je odavno zastareo naročito bočni izvlakač! Izvlakač kod "cilindričnog modela zatvarača" (na koga uzgred pređe skoro čitav svet) može da bude problematičan samo ako je izrađen od lošeg odnosno nedovoljno tvrdog i elastičnog materijala i tvrdim da će izvlakač kod mog Steyr-a saraniti bar 3 zastavina bočna ( kod kog mi se dešavalo da se istroši odnosno okrnji u delu kod čela zatvarača) i sigurno nadživeti taj Češki bočni!
Sa modelom 550 sam malo pucao na strelištu ali zato sam se intenzivno družio sa serijom 600 i probao više njih i to u cal. 7x57, 7x64, 8x57IS i 308Win. I stojim iza toga da je bar duplo bolje urađen od novijih modela. A kod njega su me upravo naj više oduševljavali kočnica i obarač!
I još jedna nikako nevažna prednost Čeških karabina nad Zastavinim, kočnica i ako je bočna koči osim obarača i udarač preko jednog malog šifta kroji prolazi kroz sanduk i ulazi u udarač! Mnogo sigurnije rešenje od Zastavinog bočnog a mnogo dostupnije i praktičnije od Zastavinog na spojnici (bilo kao kod M98 ili kod M808). Zašto i Zastava nije primenila ovaj sistem? Jednostavno zato što zahteva mnogo veći nivo preciznosti izrade koji ona ne poseduja!!!
Prilikom dvoumljenja između nove Zastave i bilo kog Češkog (ZKK i CZ), ne razmišljajte!!! Kupite Češki!
A ako imate prilike i mogućnosti, batalite oba i kupite bilo koji "Švapski" sigurno nećete pogrešiti!!!
 
Podunavac
 Sa ovim se slažem. Steyr Manlicher jeste bolji od Zbrojovke, ali mu je i cena duplo veća. Zbrojovka je u svojoj cenovnoj klasi odličan izbor i ja joj nisam našao manu (osim spomenutog plastičnog dela).
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

nemeza kaže:
Zazor izmđu cevi i kundaka zavisi od kalibra, dužine cevi, debljine cevi ... tako da je nemoguće da se novčanicom odredi da li odgovarajući. Problem kod navedenih i mnogih drugih seriski pravljenih karabina je da su kundaci prave univerzalni za određeni model karabina bez obzira na kalibar ... pa se dešava da kod određenog broja karbina dolazi do situacija koje je opisao kolega 270. Pozdrav. Bye



Kolega kakve veze ima debljina cevi? Ako možemo provući papir između te debele cevi i kundaka znači da se ne dodiruju u nijednoj tački. A debla cev ima veću čvrstoću, pa samim tim i manje oscilacije i manji potreban zazor između cevi i kundaka. A nijedan ozbiljniji proizvođač oružja (kakava je i Zbrojovka) ne pravi isto ležište cevi na kundaku za sve kalibre i debljine cevi, nego se o tome i te kako vodi računa. Jer da su svi kundaci jednaki, pojedini ocevljeni mehanizmi uopšte ne bi mogli da se sastave sa tim univerzalnim kundakom, ili bi kod pojedinih modela zazor bio nepotrebno prevelik.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

270 kaže:
Vidim da si M98 Nostalgičar ali bar za mene i većinu lovačkoga (a kamoli takmičarskog) sveta taj sistem je odavno zastareo naročito bočni izvlakač! Izvlakač kod "cilindričnog modela zatvarača" (na koga uzgred pređe skoro čitav svet) može da bude problematičan samo ako je izrađen od lošeg odnosno nedovoljno tvrdog i elastičnog materijala i tvrdim da će izvlakač kod mog Steyr-a saraniti bar 3 zastavina bočna ( kod kog mi se dešavalo da se istroši odnosno okrnji u delu kod čela zatvarača) i sigurno nadživeti taj Češki bočni!


Jesam kolega poštovalac sistema Mauser 98 i nisam baš ljubitelj novotarija koje zadnjih godina preplavljuju tržište, kao što su teleskopski zatvarači. Ali mi se sviđaju i zatvarači sa više bradavica i malim uglom bravljenja, kao što je slučaj i kod Steyr-a. Tačno je da je velik broj proizvođača prešao sa bočnog izvlakača na izvlakač u glavi zatvarača, ali ne zato što je on bolji nego zbog pojednostavljenja i pojeftinjenja proizvodnje. A ovakav sistem izvlakača je i jedini moguć na zatvaračima sa 2 ili 3 reda bradavica, pošto bočni ne može da se ugradi na njih.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 

Podunavac kaže:

270 kaže:
Vidim da si M98 Nostalgičar ali bar za mene i većinu lovačkoga (a kamoli takmičarskog) sveta taj sistem je odavno zastareo naročito bočni izvlakač! Izvlakač kod "cilindričnog modela zatvarača" (na koga uzgred pređe skoro čitav svet) može da bude problematičan samo ako je izrađen od lošeg odnosno nedovoljno tvrdog i elastičnog materijala i tvrdim da će izvlakač kod mog Steyr-a saraniti bar 3 zastavina bočna ( kod kog mi se dešavalo da se istroši odnosno okrnji u delu kod čela zatvarača) i sigurno nadživeti taj Češki bočni!


Jesam kolega poštovalac sistema Mauser 98 i nisam baš ljubitelj novotarija koje zadnjih godina preplavljuju tržište, kao što su teleskopski zatvarači. Ali mi se sviđaju i zatvarači sa više bradavica i malim uglom bravljenja, kao što je slučaj i kod Steyr-a. Tačno je da je velik broj proizvođača prešao sa bočnog izvlakača na izvlakač u glavi zatvarača, ali ne zato što je on bolji nego zbog pojednostavljenja i pojeftinjenja proizvodnje. A ovakav sistem izvlakača je i jedini moguć na zatvaračima sa 2 ili 3 reda bradavica, pošto bočni ne može da se ugradi na njih.


Takođe sam "nostalgičar" i poštovalac sistema Mauser M98 ... mada bih rado izabrao Steyr ili Sauer, samo kad bih mogaoSiroma
Slažem se sa Podunavcem u vezi izvlakača i mišljenja sam da je mnogo sigurniji a i dugotrajniji bočni izvlakač a da je ovaj "opružni" (kako volim da ga nazovem) nastao zbog pojeftinjenja i zbog nemogućnosti kod ovih drugačijih bravljenja ...
Nisam čuo da je ijedan bočni izvlakač otkazao za neko kratko vreme, možda neki zastavin koji je bio feleričan još po izradi ali mi je i to nepoznato, ... još uvek su u "službi" bočni i na M24, M48 ili na starim MauserimaM98 i ne misle da se predaju još uvek.
Na koji se takmičarski svet odnosi konstatacija da je zastareo sistem MauserM98 a naročito taj bočni izvlakač?!?!
Na našim long-range takmičenjima još uvek drže primat i osvajaju baš oni prva mesta iako se takmiče i ostali sistemi!! Mlađani Nenadović koji je najčešći pobednik baš kao i Živkov koji je u samom vrhu na svim domaćim takmičenjima, upravo koriste sistem MauserM98 i bočni izvlakač!!ConfusedYes
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
nemeza
 

Podunavac kaže:

nemeza kaže:
Zazor izmđu cevi i kundaka zavisi od kalibra, dužine cevi, debljine cevi ... tako da je nemoguće da se novčanicom odredi da li odgovarajući. Problem kod navedenih i mnogih drugih seriski pravljenih karabina je da su kundaci prave univerzalni za određeni model karabina bez obzira na kalibar ... pa se dešava da kod određenog broja karbina dolazi do situacija koje je opisao kolega 270. Pozdrav. Bye



Kolega kakve veze ima debljina cevi? Ako možemo provući papir između te debele cevi i kundaka znači da se ne dodiruju u nijednoj tački. A debla cev ima veću čvrstoću, pa samim tim i manje oscilacije i manji potreban zazor između cevi i kundaka. A nijedan ozbiljniji proizvođač oružja (kakava je i Zbrojovka) ne pravi isto ležište cevi na kundaku za sve kalibre i debljine cevi, nego se o tome i te kako vodi računa. Jer da su svi kundaci jednaki, pojedini ocevljeni mehanizmi uopšte ne bi mogli da se sastave sa tim univerzalnim kundakom, ili bi kod pojedinih modela zazor bio nepotrebno prevelik.


Kolega, kao što sam rekao u prethodnom postu papir nije predviđen kao kontrola zazora, drugo imamo papir raznih debljina, a postavlja se pitanje da li neće doći do dodirivanja kada cev počne da oscilira pri opaljenju i ako smo provukli papir između cevi i kundaku pre toga.
Što je veći kalibar veća je oscilacija cevi i potreban je veći zazor.
Što je duža cev veća je oscilacija i opet je potreban veći zazor i to kod istog kalibra.
Bez obzira na debljinu cevi svaka cev ima oscilacije, kod takmičarskih karabina sa bul cevima (debljih cevi nema) je mnogo veći zazor nego kod lovačkih u istom kalibru.
Ne postoji nepotrebno veliki zazor jer što je veći bolji je, ne samo iz navedenog razloga već i zbog hlađenja cevi ...
Što se tiče ocevljenih mehanizama mahom se prave sa istim gabaritima u manjim, srednjim i magnum kalibrima kao i univrzalni kundaci kada je reč je o seriskim karabinima nižeg cenovnog razreda gde spada i M550. Zato je cena karabina jednaka ceni kundaka karabina više klase gde se za svaki karabin zavisno od kalibra, dužine cevi, debljine cevi, sa kanaulama ili bez, okruglog preseka, šestugaonog, osmougaonog, trouglog ... računa se zazor i po tom proračunu i radi kundak.

Da se nebi pogrešno razumeo moj post ni jednog trenutka nisam mislio da je Češko oružje loše, da to mislim nebih imao njihovu bokericu, kombinovanu i u planu da kupim njihov kip.
Pozdrav. Bye
 
270
 Nešto taj M98 ne vide ni u Evropi ni u Americi na takmičenjima u dalekometnom streljaštvu i ako oni izmisliše ta takmičenja i postižu rezultate o kojima naši strelci mogu samo da sanjaju jer tu upravo ne dolazi do izražaja samo umešnost strelca nego "Custom" oružija i "Handloading" municije i iza toga stoji cela industrija oružja i municije kao što iza "Formule 1" stoji cela automobilska industrija.
Tvrdnja da je bočni izvlakač izmenjen zbog pojeftinjenja proizvodne a ne unapređenja karabinskih akcija je totalno pogrešna! Pa zar su akcije Sakko, Tikka, Sauer, Steyr, Watherbi, Remington... jeftinije od M98??? Da nije možda M98 bolji u bilo čemu od ovih akcija??? Recite mi u čemu??? Nemojte samo da se držite "sigurnosti" koje se mali broj propagatora ovog sistema drže ko pijan plota bez ikakvih argumenata! Taj argument može da mi potegne samo neko kome je neka od pomenutih akcija zakazala a da je iz M98 bez zastoja ispucao 100.000+ metaka!!! Ja takvog ne poznajem!
Pa kad je taj M98 već "naj bolji", "naj sigurniji", "ne prevaziđen" jednom rečju NENADJEBIV što i sama fabrika "Mauser" napravi tolike sisteme posle njega M66,72,96.03??? I M98 i danas proizvodi ali samo u malom broju luksuzne serije kao počast sistemu koji ih je proslavio (i obogatio)!
M98 je svoju slavu dostigao početkom prošlog veka kada je stvarno bio akcija bez konkurencije i svi "hvalospevi" o njoj stoje u to vreme, ali ljudi od tad prođe više od 100 godina. Pa i VW "Buba" beše pre 70 godina auto bez konkurencije u niskoj ceni proizvodnje, kvalitetu i izdržljivosti! Pa koliko ih sada viđate na putevima??? I koji procenat vozača bi više voleo da vozi nju ili novog VW "Pasata"??? I u čemu bi to "Buba" bila bolja od "Pasata"???
O manama M98 akcije i prednosti drugih akcija nad njom mogao bih da ispišem naredne tri strane ove teme a da opet sve ne kažem ali tada bi zašli u druge vode koje nemaju veze sa lovom i lovačkim oružjem!
A sad da se vratim na temu. Češki karabin je odlična solucija za onog lovca kome ne smeta zastarelost M98 akcije a koj hoće bolji karabin od Zastave i da ne kupuje "mačku u džaku" a da pri tom ne plati puno više, odnosno dobije ono što je i platio.
 
canis aureus
 Hmmm
"Buba" i "novi Pasat" ?!?!? a što ne "RolsRojs" i mnogi novi "Daewui", "Škode", "Dačije" ...
Ne može baš da se poredi sa automobilskom ...Confused

"Zastarelost M98"
Možda jeste "zastareo" ali u mnoštvu novih sistema još uvek bolje funkcioniše od istih, naročito u ovom vremenu kad se ide na što veće pojeftinjenje krajnjeg proizvoda a na uštrb kvaliteta materijala, ručnog rada, završne obrade ...
Sigurno da ne mogu da se mere MauserM98 od pre xxx godina i najnoviji Sauer, Steyr ... najviše po ceni!!! a što se tiče preciznosti i funkcionalnosti u lovačkoj upotrebi, tu neke preterane razlike i nema!
Ne bih omalovažio domaća longrange takmičenja jer i naši takmičari poseduju sve najnovije "sisteme" i najsavremenije modele a opet "M98 i bočni izvlakač" što kod Nenadovića što kod Živkova i još nekih uzima visoke plasmaneConfused

The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
270
 Cani, Cani opet brkamo lončiće! ko je rekao da M98 ne završava posao? Naravno da završava isto kao i drugi sistemi u lovu! Ali da li je bitno da nešto samo završava posao u lovu? Ako je tako zašto onda sitnu divljač ne loviš Zastavinom bokericom a ne Beretom, IZ 54 ili Sulovkom! Isti kalibar cevi imaju fantastičan posip a i jeftinija i dostupnija!
Ima nešto i u užem i elegantnijem sanduku, estetici, balansu, glatkoći i tihom radu zatvarača, kraćem, mekšem i bržem repetiranju bez zanošenja oružija u stranu, finom uvođenju metka iz magacina u ležište, lakom udaraču, perfektnom okidanj... itd, itd!
To je ono u čemu prednjače ostali sistemi bez bočnog izvlakača! nad M98!
Kad bi glavno merilo bilo to što nešto samo završava posao, niko se ne bi mlatio i nikad ne bi dobili remek dela oružarstva kao što su položare Holand&Holand, Pardy, Suhl...! Bokerice kao što su Beretta, Perazzi, Markel, MC...! I obrtno čepne karabine kao što su Sakko, Tikka, Sauer, Steyr, Watherbi...!
Nemam ništa protiv M98 ali sam naklonjen sistemima bez bočnog izvlakača, Zato zamalo ali stvarno zamalo, samo da sam 1-2 dana požurio sa kupovinom, što bi se sigurno desilo da je izbor kalibara bio širi, postah vlasnik CZ555. Možda nije kvalitet baš kao već pomenuti i jeftin kao Zastava ali odnos kvaliteta i ceneB) B)
 
Podunavac
 Koega 270 pre bi rekao da si ti pobrkao lončiće, nego Canis. Ne možeš da uspoređuješ puške Stejr Manlicher, Weatherby, Sauer i sl. sa bilo kojom puškom sistema Mauser M98. Današnje puške sa obrto-čepnim zatvaračima se dele na dva sistema. Jedan je bravljenje u zoni ležišta metka (sanduku), a drugi bravljenje u cevi. Kod sistema koji brave direktno u cevi zatvarači uglavnom imaju 9 (3x3) premda može i više (ili manje) zabravljujućih bregova (bradavica) i kod njih je izvlakač uvek upušten u glavi zatvarača, pošto drugačije tehnički ne može da se izvede. Kod pušaka gde zatvarač bravi u ležištu metka (sanduku) obično imamo dva prednje brega (bradavice) za bravljenje i jedan zadnji (u sanduku iznad obarača) i kod njih je izrađen bočni izvlakač (sistem Mauser M98). Inženjeri i konstruktori su uzračunali da kod većine kalibara ovaj zadnji breg nije neophodan, pošto su i prednje dva sasvim dovoljna. Tako da je on izbačen, a onda je izbačen i bočni izvlakač a umesto njega ugrađen izvlakač u glavi zatvarača, koji je upušten u jedan od bregova za bravljenje (ili pored brega u samom telu zatvarača). Ovim se pojednostavila (i pojeftinila) izrada samog zatvarača i minimalno smanjila potreba za ručnim radom i upasivanjem izvlakača, pošto je zatvarač cilindričnog oblika i dovoljno je da se propusti kroz kvalitetnu CNC mašinu. Pogledaj kvalitetne engleske puške za afričke lovove H&H, Rigby i sl. i videćeš da sve imaju bočni izvlakač koji je pouzdaniji i sigurniji od onoga u glavi. Ne želim da ispadne da ja kudim takve kvalitetne puške kao što su Steyr, Weatherby, Sauer i sl. a da veličam Zbrojovku. Naravno da kod kvalitetnih pušaka neće doći do zastoja i pobleme sa izvlakačem u glavi zatvarača, ali kod oružje slične kvalitete i stepena tehniče izrade bočni izvlakač je sigurniji i pouzdaniji. Za kraj da kažem samo da bi voleo da imam Sauer 202 ili Wetherby Mk V kad bi mi to financije dozvolile.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

nemeza kaže:
Kolega, kao što sam rekao u prethodnom postu papir nije predviđen kao kontrola zazora, drugo imamo papir raznih debljina, a postavlja se pitanje da li neće doći do dodirivanja kada cev počne da oscilira pri opaljenju i ako smo provukli papir između cevi i kundaku pre toga.
Što je veći kalibar veća je oscilacija cevi i potreban je veći zazor.
Što je duža cev veća je oscilacija i opet je potreban veći zazor i to kod istog kalibra.
Bez obzira na debljinu cevi svaka cev ima oscilacije, kod takmičarskih karabina sa bul cevima (debljih cevi nema) je mnogo veći zazor nego kod lovačkih u istom kalibru.
Ne postoji nepotrebno veliki zazor jer što je veći bolji je, ne samo iz navedenog razloga već i zbog hlađenja cevi ...
Što se tiče ocevljenih mehanizama mahom se prave sa istim gabaritima u manjim, srednjim i magnum kalibrima kao i univrzalni kundaci kada je reč je o seriskim karabinima nižeg cenovnog razreda gde spada i M550. Zato je cena karabina jednaka ceni kundaka karabina više klase gde se za svaki karabin zavisno od kalibra, dužine cevi, debljine cevi, sa kanaulama ili bez, okruglog preseka, šestugaonog, osmougaonog, trouglog ... računa se zazor i po tom proračunu i radi kundak.

Da se nebi pogrešno razumeo moj post ni jednog trenutka nisam mislio da je Češko oružje loše, da to mislim nebih imao njihovu bokericu, kombinovanu i u planu da kupim njihov kip.
Pozdrav. Bye



Nemeza nismo se razumeli. Ja nisam ni rekao da je papir predviđen kao kontrola zazora. Ali pošto sam na licu mesta jedino imao papirne novčanice pri ruci, one su mi poslužile da proverim da li se cev negde oslanja na kundak. Novčanica je od početka kundaka do sanduka prošla bez ikakvih problema i zapinjanja i čak i kad sam je poduplao opet je prošla bez ikakvih problema. Verovatno bi prošla i da sam je utrostručio (sledeći put ću da probam).
Kod takmičarskih pušaka je veći zazor zbog strujanja vazduha i boljeg hlađenja cevi, a na strelištu neće ništa upadati između kundaka i cevi kao u lovu.
Nisi u pravu kad kažeš da ne postoji nepotrebno veliki zazor. Pogledaj skuplje i kvalitetnije puške kod kojih se pažnja poklanja svakoj sitnici, pa tako i zazoru između kundaka i cevi, i videćeš da on nije prevelik. Oscilacija je veoma malo pomeranje cevi (u desetim milimetra) i dovoljan je i mali zazor, da se cev ne naslanja na kundak da bi se izbegli štetni uticaji na sliku pogodaka.
A ne verujem ni da se kundaci rade sa istim zazorom za sve kalibre, pošto kod Brno M550 Lux imaš raspon kalibara od 22-250 do 8x57 IS, a moraš i sam priznati da je kod ta dva kalibra velika razlika u vanjskom promeru cevi.
A nisam ni mislio da smatraš češko Zbrojovku lošom firmom.Bye
Tri prsta 2Kolce
 
270
 Au Podunavac gde ti ode, kada sam rekao da brkamo lončiće nisam mislio na sisteme bravljenja nego da nešto ne možemo da nazovemo odličnim samo zato što završava posao a ima dosta sitnih mana, koje uzgred za nekog mogu biti sitne a drugom da se diže kosa na glavi od njih, stvar ukusa i navika!
Da se opet vratim na auto industriju to je kao kad bih nekom preporučio da kupi "fiću" jer će isti da ga preveze do posla i nazad kao i "mercedes" koji je višestruko skuplji a obavlja isti posao tj. prevoz od tačke A do tačke B! I da u opšte nije bitno što je "Mercedes" kvalitetniji, udobniji, lepši, brži.....!
Drugo, ni Steyr, ni Watherbi, ni Sakko, ni Tikka pa ni CZ 555 nemaju bravljenje u cevi već samo u prednjem delu sanduka a od pomenutih ih ima samo Sauer 202, dok npr. Sauer 80 i 90 brave u zadnjem delu sanduka! Što znači da mesto bravljenja nema veze sa položajem izvlakača već sa mnogo čime drugim. Teoriju da je sigurniji bočni izvlakač možeš da mi potvrdiš samo nekim dokumentovanim testom a ne ovako na pamet odokativnom metodom, uzgred taj "opružni" izvlakač koji ti toliko kudiš imaju sve naj savremenije vojne automatske poluautomatske i snajperske puške čak i svi pištolji i izuzetno radi u svim ekstremnim uslovima, dok ni jedan model sa bočnim izvlakačem nije više u funkciji u ni jednoj modernoj vojsci i policiji sveta!
Treće zar je jednostavnije i jeftinije i prostije izraditi sanduk i zatvarač kod Watherbi-a sa 9 brega postavljenih pod uglom od 60 stepeni i upasovanim izvlakačem u glavi ili CZ550 sa dva naspramna brega i urezati kanular i ubaciti prsten i bočni izvlakač???
To što Englezi forsiraju bočni izvlakač i M98 na svojim puškama u tropskim kalibrima je stvar njihove preterane tradicionalnosti a ne njegove superiornosti!
Za mene nema dileme oko uspoređivanja sistema M98 sa drugim koje sam pomenuo ja sa sigurnošću znam da su svi pomenuti bolji ali u raspravu sam se uključio samo da još jednom potvrdim uočenu lošu osobinu i količinu sujete našeg naroda koji razmišlja na sledeći način "Ako nemam ili neću da izdvojim tolike pare za Sakko karabin, kupiću Zastavu, ali ću da tvrdim da je Zastava bolja od Sakko ili bar da nije ništa lošija"!
Toliko od mene na ovu temu. Pozz...Bye
 
Podunavac
 

270 kaže: uzgred taj "opružni" izvlakač koji ti toliko kudiš imaju sve naj savremenije vojne automatske poluautomatske i snajperske puške čak i svi pištolji i izuzetno radi u svim ekstremnim uslovima, dok ni jedan model sa bočnim izvlakačem nije više u funkciji u ni jednoj modernoj vojsci i policiji sveta!
To što Englezi forsiraju bočni izvlakač i M98 na svojim puškama u tropskim kalibrima je stvar njihove preterane tradicionalnosti a ne njegove superiornosti!
Za mene nema dileme oko uspoređivanja sistema M98 sa drugim koje sam pomenuo ja sa sigurnošću znam da su svi pomenuti bolji ali u raspravu sam se uključio samo da još jednom potvrdim uočenu lošu osobinu i količinu sujete našeg naroda koji razmišlja na sledeći način "Ako nemam ili neću da izdvojim tolike pare za Sakko karabin, kupiću Zastavu, ali ću da tvrdim da je Zastava bolja od Sakko ili bar da nije ništa lošija"!
Toliko od mene na ovu temu. Pozz...Bye



Ne znam kolega gde si ti to pročitao da ja kudim izvlakač u glavi zatvarača? A pogotovo da kudim ili omalovažavam takve puške kao što su Weatherby, Steyr, Sako, Sauer islične. Niti sam igde napisao da je Zastava po kvaliteti ravna njima. Nisam Zastavu ni spominjao. Ali kod tebe se može primetiti stav da svako oružje (bilo glatkih ili olučenih cevi) kojem cena ne prelazi bar 2000 evra ne vredi ništa.
A baš me zanima kako bi ti na PA snajperske puške ili automatske puške montirao bočni izvlakač kad imaju rotacionu glavu zatvarača? Pa logično je i tehnički jedino izvodivo da na njima budu izvlakači u glavi. A što se tiče pištolja oni uopšte ne mogu konstrukcijski da se usporede sa puškama i ne vidim kakvo si uspoređivanje hteo da izvedeš.
A nisam ni imao nameru da ovde dižem tenzije ili se nešta svađam sa tobom. Ti si izneo svoje mišljenje a ja svoje. Pregledao sam više komada Brno M550 i nisam im našao manu (bar ne neku ozbiljnu). Za pare koje koštaju su odlični. A naravno da ne mogu da se mere po kvaliteti sa puškama koje koštaju od 2,5 pa do 5 puta više od nje. Bilo bi žalosno da mogu. Ali mogu da se porede po upotrebljivosti i preciznosti (za lovačke potrebe).Bye
Tri prsta 2Kolce
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 20
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,202,067 posete www.srbijalov.com