Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Slovački kopov


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Slovački kopov
DakiNS
 Iako retka rasa na našim prostorima , ima ih i kod nas . Kolega Dikavac je jedan od vlasnika kopova.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
sheytan
 Slovachki kopov retka rasa, a Slovaka - koliko 'otjesh??? Shock

Uvek smo bili zemlja paradoxa...

Nej da mi neko zameri, shala mala, nego josh jedan shlagvort za kolegu Dikavca! Kolega, boojroom! Odobreno
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Dikavac
 Dobro vece drage kolege ,
Pokusacu izneti svoje licno iskustvo sa Slovackim Kopovima,(Slovenky Kopov) koje drzim od 1996 godine.O rasi se moze naci u svakom ozbiljnijem kinoloskom prirucniku (starog porekla, priznata tek 1963 godine)spcijalizovana za lov divljih svinja na planinskom terenu.Listajuci jednom knjigu ``Enciklopedija pasa `` Djina Punjetija.. Ubrzo kupujem prvo musko stene, od dokazanih roditelja u radu i lepoti(CH YU)Pas se odlicno pokazao (napre na lisice,potom na divlje svinje iako ih je u lovistu bilo nesto manje tih godina.Da bi se pravilno dresirao samo na d.s. morao sam skoro redovno voditi psa na planinski teren(30-80 km) gde ima svezih tragova .Garet sa d.s.iz nekog razloga mi se nije odmah dopao.Te se sve svodilo da pas do godinu dana bude samo do zice, nikako nisam smeo a ni zeleo da istog pustim u bliski kontakt..Te je tako ostalo sa tim prvim psom..Kasnije kada je ulovljena prva d.s.pred njim, spontano se orijentisao samo na tu divljac.Bude u lovu pasa koji mogu recimo goniti plamenitu divljac, sto nikako ne sme da se dozvoli, po ceni da se menja teren..Ali ni to nije ponekad resenje.Vrlo su inteligentni,te ne treba biti grub u takvim situacijama.Garantovano se vrate na mesto pustanja na trag,i to zahvaljujuci odlicnom smislu za orijentaciju, pa makar to bilo cekanje i do 22 h.Desava se da drustvo negoduje, te svi odemo kuci, onda se brzo vratim i zatecem psa ukopanog u snegu gde bio dzip...
Na koncu shvati sta se trazi od njega te ingronise takvo sto.
Kasnije su usledilie kupovine stenadi od drugih odgajivaca.Tacno je da je ova rasa retka kod nas, ali ima po mom saznanju 5-6 uzornih odgajivaca i kinologa koji je uzgajaju vrlo uspesno.Sa ovom rasom pored d.s. uspesno sam lovio i vukove.Vrlo je bitno da se psu posveti posebna paznja za ovakav vid lova.Vuk u principu ide u paru ili coporu od nekoliko komada.U lov obicno vodim samo jednog psa.I to iz vise razloga.Prvi vuk simulira bezanje, drugi obicno stoji u nekoj zasedi..Pored dobrog poznavanja terena,i slobodnoj proceni, posle desetak minuta pozovem psa, koji se vrati,a za njim krene i vuk..Ili se postupak ponavlja...Vrlo rizican i mukotrpan lov..Obavezno dok cekamo da se vrati stojim iza nekog drveta i ako je izvodljivo nasuprot vetru-Pas od nekih 20 kg protiv gorskog cara od 80 kg, ali sa srcem lava..Uloviti jednog vuka je retkost, uloviti vise vukova sa ovim psima je vise -sreca.Zato se i drze i po nekoliko jedinki.Slicno je i sa divljim svinjama.Pas koji pri prvom kontaktu sa d.s.pokaze solidno interesovanje, pazljivo oblajavajuci oko nje predstavlja perspektivnu jedinku s kojom mozemo dugi niz godina uspesno loviti ..U suprotnom kada skace za vratom , je veliki rizik,ranije ili kasnije vepar zakaci psa.Povrede su strasne, retki prezive -nosenje cak i do auta..Na svez trag odmah pri pustanju pocne povremeno da se oglasava.Ali ima pasa koji prate trag-ne oglasavajuci se dok ne pronadju d.s.sledi je i oblajava ako zastane.Sto je cesce kod veprova samaca.Srednjeg rasta (45-50 cm)vepar se ne plasi ,slicno kao kod terijera)Sto daje sansu da se uz dobar tim odstreli kapitalac..Treba pomenuti da su jako ljubomorni,ako jednog muzjaka pomazimo, drugi odmah skace na prvog... Vrlo ih je tesko razdvojiti Onako cvrste naravi ne vole previse mazenja, ali ni grubosti(u stanju su ugristi svakog ko pokusa da uzme lovinu koju je gonio,a drugi je odstrelili, ostaje kraj nje sve do dolaska vlasnika psa..Tu je i podatak da (zavisno od jedinke)psa trebamo dobro poznavati, desava se da oseti divlju svinju a da nema okolo tragova cak i do 150-300m (padina obrasla borovinom -uz povoljan vetar)Mada je to retkost, licno sam se uverio u takvo sto..U nekim oglasima sam procitao da s njim love i zeceve, zeca u principu vrlo kratko goni, prostekce nekoliko minuta te se vrati.Steta je Kopova voditi na zeca.Svaki pas ima svoju specijalnost, za Kopova je to divlja svinja.U jednom prirucniku stoji da je lov divljih svinja bez Kopova kao svadba bez mlade.Ipak to je pas kao i svaki drugi, potrebna mu je paznja, razumevanje,pravilna nega.Dlaka uvek mora biti sjajna(prvi pokazatelj o zdravstvenom stanju)Jako je otporan na niske temperature u planinskom lovu...Za kraj bih dodao da sam drzao dosta drugih rasa(cak i zapadnosibirsku lajku,Bavarske krvoslednike, ostrodlake fox terijere,NOD, NKP,nemackog jazavcara,LT,Iz nekog razloga sam se orijentisao samo na Slovackim Kopovima.U zadnje vreme je nesto teze naci jedinke radi osvezenja krvi.Kako je jedan kolega kinolog nedavno kazao - vredi biti istrajan.Cenio bih da i drugi iznesu svoje objektivno licno iskustvo sa ovom rasom Dobar pogled zelim.
S.ALeksic dipl.arh.
 
neno1971
 postovani kolega Dikavac, da li je u pitanju neiskustvo ili sto nisam dolazio u dodir sa tom rasom pasa, primetio sam da po izgledu imaju slicnosti sa Alpincima,koja je osnovna odlika po kojoj se odmah moze uociti razlika izmedju ove dve rase.Pas 2
nebojsa savkovic
 
PEZ
 Kolega Neno u pravu si SK i CPG(Alpinac) su SLICNE(po boji) rase ali razlike postoje,sve ce (nadam se) kolega Dikavac lepo objasniti.
Inace potpuno se slazem sa njim da je SK izuzetna rasa za lov DS.
 
lovac junior
 kolega dikavac moze neka slika
Kinologija ZivioRodjoTri prsta 2
Elmermarkafazan
 
Dikavac
 Hvala pez,postovanje kolega neno 1971,Ne bih to nazvao neiskustvom, jednostavno ih nema u ponudi, strana rasa,te se tradicionalno uzgajaju domace ...Ako d.s. nema uvek u lovistu a psa dresiramo iskljucivo na grabezljivce i d.s. nije isto.Razlika je ocigledna.No to prepustam kompetentnijim kolegala kinolozima i ugajivacima ...mene zanimaju psi za lov na planinskom terenu i vrlo sam zadovoljan.Razlikuju se po karakteru,nacinu lova(drzim se najstarijih udzbenika o standardu rase, tako poredeci fotografije iz 1983 (Jugoslovenski planinski gonic str.128 i slovacki Kopov str.134 u izdanju Mladinske knjige Ljubljana 1983 razlike su velike...)Ned bih da zalazim u detalje.Treba izaci u lovu te pratiti rad dobro dresiranih pasa...Pokusacu skenirati neke fotografije ..
Dobar pogled zelim.Smile
 
PEZ
 Nema na cemu kolega Dikavac. K'o sto kazes razlike postoje ali zbog malog broja odgajivaca i zastupljenosti ove rase na nasim terenima(prostorima) cesto i iskusni lovci mesaju ove dve rase.Ja sam se prvi put sa ovom rasom sreo devedeset i neke god. dok je Goran(Ckalja) drzao pse u Bistrici(rodnom selu) gde vecina lovaca iz tog mesta drzi kopove a imao sam i prilike da vidim kako rade na DS naravno u planini, imam samo reci hvale za njihov rad.
Rasa koja svakako zasluzuje svoje mesto kod nasih lovaca, pogotovo onih kojima je DS omiljena lovna divljac.
 
Dikavac
 Evo nekih fotosa, nemam fotos gde je samo Kopov sa ds. i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/a177d875.jpg Stenad,i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/bad34ca2.jpg Ovo je otac prvog Kopova i kasnijih ..i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/200bf30c.jpg Cesto se desi da ponesemo foto aparat, a baterije po hladnoci zataje, te ostanemo bez snimaka...Ili zaboravimo aparatSmileKada nema ulov i kamere ponesemo Ipak je to lov..
 
PEZ
 OdobrenoBravo 2
 
Dikavac
 Kolega lovac junior, evo sam postavio neke,ipak je to ker od 20 kgSmile
koliko sam video ne plasi se kada oseti vuka(ne podvija rep, naprotiv, ako je na povodniku vise vuce..pri p[ustanju odmahj urnu..vrlo zustri i neumoljivi..Hvala pezSmile
 
duskov
 Bravo 2Veselo
 
lovac junior
 Bravo 2
Kinologija ZivioRodjoTri prsta 2
Elmermarkafazan
 
arsa
 

Dikavac kaže:
Evo nekih fotosa, nemam fotos gde je samo Kopov sa ds. i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/a177d875.jpg Stenad,i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/bad34ca2.jpg Ovo je otac prvog Kopova i kasnijih ..i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/200bf30c.jpg Cesto se desi da ponesemo foto aparat, a baterije po hladnoci zataje, te ostanemo bez snimaka...Ili zaboravimo aparatSmileKada nema ulov i kamere ponesemo Ipak je to lov..


Dikavac lepi su psi, pogotovo muzjak na zadnjoj slici, pravi predstavnik rase, potpuno tipican! E sada oni koji su pitali za razlike izmedju njih i Alpinaca mogu da uporede sliku ovog muzjaka sa bilo kojim Alpincem i videce ociglednu razliku.

Pozdrav.
lovac Joca i Luka srbijalov
 
Dikavac
 Hvala arsa,kada sam pocinjao sa tom rasom , jedan starina mi je pomenuo da se drzim najstarijih krvnih linija i standarda...Te pronasao do sada samo 2 koji su slicni ovom muzjaku(uzgajivac ga drzi pod kljucemSmile Ovo je slika sa avatora od istog oca ,skladnih proporcija i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/ffd5144c.jpg Isto mogu raditi krvni trag kao i Bavarski krvoslednik.Samo treba na vreme da se obrati paznja pri dresiranju..Uvek moramo verovati psima i pruziti im sansu(bilo koje rase ranije ili kasnije to poverenje biva nagradjeno Smile Evo jos jedne isto potomak CH YU Za d s mogu sa 1,5-2 god biti odlicni, a za vuka tek oko 4 god.Po mom iskustvu...i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/Bony04ch_zps04d4dd68.jpg
 
Dikavac
 Ovakav komad je jako redakSmile Lovac zivi sa ...nadom Smile
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/vepar210kg_zpseb245185.jpg
 
arsa
 imageshack.us/a/img207/9701/picture630fh.jpg
imageshack.us/a/img835/4602/picture018rt.jpg
imageshack.us/a/img222/2629/picture624d.jpg
imageshack.us/a/img526/6130/picture625f.jpg

Ovo su kopovi mog prijatelja Dejana Pjevaca iz Beograda. Lepi psi koji puno love,svuda po Srbiji i to iskljucivo DS. Pozdrav...
lovac Joca i Luka srbijalov
 
Dikavac
 Hvala Arsa,
Imam i ja nestododatiSmile
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/DSCN7937u_zpsed50e960.jpg
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/DSCN7834_zps149703fc.jpg
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/DSCN7821_zps78254e31.jpg
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/Felixko_zpsf9342d01.jpg
 
Dikavac
 I jos ove
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/spolu_zps0c230cac.jpg
 
Dikavac
 i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/Florka_zps013b01bf.jpg
i1261.photobucket.com/albums/ii589/arhalex/bonaainuche0371_zpsadbc504f.jpg
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,256,381 posete www.srbijalov.com