Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Municija kalibra 30-06


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Municija kalibra 30-06
ssekir75
 колико ја зна ниједноConfused можда је било браунинга по магацинима, али у активној употреби Ne-ne
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Podunavac
 Možda je bilo u ratnoj rezevi ili u magacinima TO. Ali je za njih bilo i municije iz ranije proizvodnje. Ne verujem da se 1986. godine pravila municija u kalibru 30-06 Spr. za potrebe JNA. U to vreme je već i M53A povučen iz upotrebe, jer ga je zamenio M84. Možda je mogao još da se nađe (M53A) na nekom OT M60, ali u pešadiji definitivno ne. Premda je i OT M60 već zamenjen sa OT M80.
Tri prsta 2Kolce
 
ssekir75
 управо то. муниција је уништавана тек после дејтона, тад сам и ја набавио доста спаљених чаура у реденицима и зрна посебно. било тога на буриће у једном отпаду у ниш ;)
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
canis aureus
 ko je i napisao da je 1986god. bio službeni kalibar 30-06 u Yugi??
To što ti vidiš na slici 86tu god nije nigde napisano da se tad mundža proizvodila za potrebe službenog naoružanja SFRJ ... Ako ti nije najjasnije zamolio bih te da ponovo pročitaš šta piše pa ...
A da ga ima još po magacinima, ima ga taman koliko i mitraljeza "Browninga" u cal .30M2, i služi samo za obuku gađanja ... tek da se ne uništi mundža "spaljivanjem"
iveli 3
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
ssekir75
 

canis aureus kaže:


šekir
što se tiče oznake 30M2 na čauri PPUa ... i za službenu potrebu je rađena s tom oznakom, isto kao i [b]IgmanKonjic što je obeležavao svoju mundžu za službu[/b], i bila je namenjena za SFRJ ... a na lovnoj mundži se oznaka našla tako što je preostalo tih "vojnih" čaHura pa da se ne bacU Confused te su SP zrna pertlovaTa i ... Elmer


Confused

више по магацинима нема ни браунинга ни муниције за њих. уништени су после дејтона. тад су страдале и збројовке које су се још вукле а нису завршиле "преко". пре коју годину уништени су и шарци из полицијских магацина. не знам како војска стоји, али мислим да су и они отишли... ко ми у оф
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
canis aureus
 SFRJ je postojala i pre 1986god. zar ne?
A u ovom upisu koji si citirao niĐe ne vidim da sam upis'o 1986god. Confused
a slika iz upisa je prikazana samo da se vidi oznaka .30M2 ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
ssekir75
 на чаури коју си ти приказао је '86, на овој мојој је '92. наравно да се радило за ОС СФРЈ док је тај метак био у службеној употреби (крај 70тих ако се добро сећам), али већ 86. се у највеће дужио м84 и пкт у ОМЈ.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 М-84 је била реткост '86. били су још увек углавном М-53 и М-72. М-72 апсолутно није био дорастао тој улози за коју је био намењен што су ратна дејства и показала јбг. Не да их није било, него су по познатој глупој логици ЈНА чувани у магацинима. Тек избијањем рата почињу да стижу у јединице М-84. Мали бровинг је избијање рата сачекао углавном у магацинима и одмах је заузео своје место. Углавном је била нека стара муниција у реденицима а касније је почела да пристиже и нова али без реденика.
Уз Цецу је било лакше преболети Гароњу Smile Dim
 
ssekir75
 нисам се прецизно одразио, мислио сам да је кренуло задуживање "цеце", наравно прво од елитних јединица па надаље. м72 је тешка пушка, и не може да се мери ни са једним од ових других оружја која су митраљези. браунинзи никад нису били у наоружању пешадије ЈНА, јер је ту шарац био суверени владар, али су по скидању са тенкова сачувани у магацинима као и много шта друго. тај твој податак да се делила нова муниција у ствари је одговор да је производње у то време ипак било и за "домаће потребе".
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
canis aureus
 

AcaNik kaže:
М-84 је била реткост '86. били су још увек углавном М-53 и М-72. М-72 апсолутно није био дорастао тој улози за коју је био намењен што су ратна дејства и показала јбг. Не да их није било, него су по познатој глупој логици ЈНА чувани у магацинима. Тек избијањем рата почињу да стижу у јединице М-84. Мали бровинг је избијање рата сачекао углавном у магацинима и одмах је заузео своје место. Углавном је била нека стара муниција у реденицима а касније је почела да пристиже и нова али без реденика.
Уз Цецу је било лакше преболети Гароњу Smile Dim


Tačno tako Yes
"Mali Brovinzi" su uglavnom dopremani sa municijom .30M2 IK(IgmanKonjic), što u redenicima što u kutijama(mikropakovanja) od po 22komada iz 1957god. koja je 70tih "prepakovana" a kasnije je dopremana i novija municija iz PPUa (pa verovatno i iz '86god.)

Igman Konjic
i60.tinypic.com/33p7aq1.jpg
i62.tinypic.com/huf01s.jpg

PPU
i57.tinypic.com/2v3od1w.jpg
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
AcaNik
 

ssekir75 kaže:
нисам се прецизно одразио, мислио сам да је кренуло задуживање "цеце", наравно прво од елитних јединица па надаље. м72 је тешка пушка, и не може да се мери ни са једним од ових других оружја која су митраљези. браунинзи никад нису били у наоружању пешадије ЈНА, јер је ту шарац био суверени владар, али су по скидању са тенкова сачувани у магацинима као и много шта друго. тај твој податак да се делила нова муниција у ствари је одговор да је производње у то време ипак било и за "домаће потребе".


Не постоји појам ''тешка пушка'' у војној терминологији ;) М-72 је била ознака пушкомитраљеза не пушке. М-70 и М-77 су биле пушке. За М-72 је и развијен добош поред оквира које је исто могао да користи. У рату је вићина остала без ногица које и онако нису биле практичне. Ни код М-84 нису ништа боље решене.
По подели ЈНА, М-84 и М-53 су пушкомитраљези док се не ставе на постоље предвиђено за њих, тада постају митраљези ;) Бровинг, сем БАР-а је увек само митраљез.
Бровинг је био у наоружању ЈНА јер је још за време рата дошла одређена количина а онда и 50-тих. Поред малог бровинга било је и великог у пешадијској варијанти. Да не помињемо сада разне ПВО варијанте.
Велика већина тих митраљеза је прослеђена албанији као помоћ, па их је зато тако мало остало. На жалост и харлије су послали Sad
 
ssekir75
 м72 је де факто тешка пушка, илити прецизније пушка са тешком цеви (исто ко и бар). то што су наши звали пм друга је прича. знам за добош, али се не слажем да су ногице непрактичне. штавише, сматрам их врло писменом стварчицом. за м84 су можда мало слабе, али раде посао.

м84 и м53 по својој коЊструкцији су (лаки) митрљези. о томе говори и њихово стављање на постоље. браунинг је већ тешки, у класи са максимом и викерсом. и наоружању ЈНА био је само у тенковима. пре тога био је и у војсци краљевине југославије (стигло нешто пред сам рат), ЈВуО, а касније, кад је добијено много америчког оружја у оквиру МДАП, завршио је био у магацинима као резервно оружје (разлог муниција). о "великом" браунингу није реч па га нисам помињао, а њега је било на троношцу као пешадијско оружје, у авионима, пво јединицама, на околопним возилима, џиповима и бог ће га знати где све не. (паралено са њим био је као пам на руским тенковима и дшк/дшкм, а касније се појавио и нсв који је и данас у употреби. на брдм био је кпв 14,5.) иначе везано уз причу, тада смо добили и лиценцу за производњу 0.50 и 30-06 муниције
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 де факто тако нешто не постоји Smile Конструктори су развили М-72 баш као ПМ. Толико раде посао да се на крају сукоба тешко могао наћи неки који их има ;) Веома су лоше решене на жалост. Сам метак није за ту улогу коју је био намењен али је идеја у суштини била добра. Код Цеце је тек глупост од ногица. Не ради се ту да су слабе веће да ти не омогућавају да кретање по висини и правцу. М-53 је пример шта су добре ногице за ПМ.
Узмеш војну енцикопедију па погледаш како су класификовани митраљези у ЈНА ;)
 
Podunavac
 Puškomitraljez M-84 je uveden u JNA 1984. godine, zato i ima tu oznaku, inače je među korisnicima poznatiji kao PKT. I pre rata ih je bilo dost u pešadijskim jedinicama i već je potisnuo M-53A. Što se tiče PM-a M-72 on je sa dobošom solidno oružje za kraće distance, ali se nikako ne može meriti sa M-53 i M-84 koji su uostalom i drugačiji po koncepciji.
Neznam Aco gde si ti video mitraljez Browning M-1919 u kalibru 30-06 Springfield? Na kojem to ratištu i u kojoj jedinici? Kad je rat počeo, mi u Krajini (onda se još zvala Autonomna oblast Slavonija, Baranja i zapadni Srem) smo se naoružali iz magacina TO-a i rezervnog sastava milicije sa oružjem koje je povučeno iz službene upotrebe. Tu su bile repetirke Mosin-Nagant M-44, Zastava m-48 i mali broj Mauser K98. Automati Thompson M1 (sa okvirima kapaciteta 30 metaka), Špagin PPŠ-41 (sa dobošima kapaciteta 71 metak) i Zastavin M-56 u kalibru 7,62x25 TT. Od mitraljeza jedino M-53. Nigde nije bilo mitraljeza Browning M-1919, niti bilo kojeg drugog oružja u kalibru 30-06 Springfield. Meni je ovo dobro poznato jer sam u sve bio uključen od samog početka, a posle sam dosta prevrtao po magacinima tražeći razne primerke oružja i zadužujući novu vojsku a posle policiju. U Krajini definitivno nije bilo oružja i municije u kalibru 30-06 Spr. A ni u Bosni nisam video ni jedan primerak mitraljeza niti municiju 30-06 Spr. Dali je u SFRJ u ono vreme negde bilo mitraljeza Browning M-1919 u magacinima neznam, ali znam sigurno da nisu deljeni ni upotrebljavani u RSK, a ni u RS. Verovatno su odavno nekome ustupljeni od bratskih, nesvrstanih i komunističkih zemalja sa kojima je maršal bio u dobrim odnosima. A možde su poklonjeni i teroristima kao što je Arafatov PLO.
Kada je formirana SVK (Srpska vojska Krajine) sve ovo staro oružje je povučeno u RR, a vojska je zadužila standardno vojno naoružanje. AP M-70AB2, M-72B1, M-84, PASP M-76 i Škorpion M-84. Isto tako i policija, sa tom razlikom da je SJP i PJP imala širi dijapazon oružja za posebne zadatke.
Tri prsta 2Kolce
 
AcaNik
 ПКТ смо ми звали ону Цецу што је била на возилу са другачијом цеви и електричним паљењем.
У Херцеговини прво а после и у Босни сам и виђао а и дружио се са њима. Једно време смо и носали једног са собом камиону и постављали га тамо где се сместимо. Причам баш о том малом бровингу са постољем које се штеловало по висини и правцу. Чини ме се да је имало и поделу у хиљадитима, али више нисам сигуран. Мосинких је било пуни магацини. Једну сам и носао једно време јер је лака и згодна поред М-70. Нажлост уништена је једном приликом Sad Поред свих тих аутомата, могао се наћи и стенли а и они мали играми Smile А био је и понеки Тепсијаш руски Smile Заборавио сам како је тачно име том лаком пушкомитраљезу.
Иначе Игман Коњиц је имао оружје за тестирање муниције. Замисли где им је био полигон, код нас Smile
Од Бјељине на доле до Дубровника сам прошао све у разним јединицама.
 
Podunavac
 Taj što ti kažeš tepsijaš je Degtjarev verovatno model DP ili DPM (razlika je u klasičnom kundaku ili sa pištoljskim rukohvatom). Kako ste se snalazili za municiju i redenike za Browning M-1919? Što se tiče M-84 on je u original ruskoj verziji označen kao PKT za model na oklopnim vozilima, a PKM za pešadijski model sa nogarima. Kod nas su M-84 svi zvali PKT, a u bosni Ceca. Kad Ceca zapeva...Grin
Bilo je i kod mene još raznih modela starog (a i novog) oružja ali veoma malo. Iz privatnih kolekcija ili zarobljeno od neprijatelja. Ja sam pisao o onome što je bilo formacijsko oružje na početku i kasnije. U okolini Kladuše sam imao priliku da vidim i ruski RPD za koji su ljudi mislili da je prepravljeni M-72 da koristi redenik.Grin
Tri prsta 2Kolce
 
ssekir75
 ацо, јна класификација је прича за себе. не знам како не постоји, ево ти доказ:

https://www.googl...B640%3B480

лепо пише heavy barrel rifle, а и м72 има дебљу цев од ап м70 (слика из правила).
гледе ногица на цеци, нисам приметио да ти не омогућавају покрет. штавише, ландарају ко бабини зуби. пкт има електрично опаљење и тежу цев, а храни се из кутије (може и из реденика али ко ће да се зеза са редеником у тенку где ће да запне чим опали). такође му је другачији и скривач пламена.

у босни су били централни магацини јна, па и не чуди да се налазило све и свашта. на једној слици сам видо чак максима монтираног у заклону од балвана, а друг је причао да су користили и горјунова скинутог са неког урнисаног т34.

реденици се препуњавају колко ја знам. јесте да је код браунинга зезнуто што се "распада", али и то се да скупити и препунити.
ssekir75 priložio:
cev.jpg

ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 Било и италијанскиг Бреди код нас ;) Добар је тај тепсијаш. Било оригиналних колико хоћеш а после скупљај оне испуцане. Он има у чланцима реденик. Како опалиш растури се. Штета што тако нешто нема за Цецу.
Те РПД смо и ми заробили још на почетку. Не знам одакле су стигли. А после их је доле било колико хоћеш. Дошли преко планине ;)
ЈНА класификација је врх! Може да каже ко шта хоће али су тај посао одрадили екстра. То на слици није М-72. Наравно да је тежа цев кад је предвиђен да дејстувје ко пушкомитраљез. Зато и ваздушно хлађење.
Написао сам по висини и правцу. Мислећи на дејство док је на ножоцама. Залегни са њом у растиње и покушај да косиш па ћеш да видиш колико ти омогућава кретање ;) Носи се у руци тако што се држи за ножице. Она ручица је глупост, боље да су је узели од чешке Збројевке.
У тој кутији и стоји реденик, како би се иначе хранило оружје? Изненадио би се по колико су реденика људи знали да споје Smile
Сад гледам колико је пушка тешка а онда ми није сметала тежина ни Цеце ни Гароње. А и волео сам те машине ;)
 
ssekir75
 бреда је срCenzurisano невиђено. ДП није добар него одличан, једина му је мана управо "тепсија". незгодан за ношење, а и за пуњење. иначе има лепо брављење са оним заставицама. РПД су дошли из мађарске и ДДР.

на слици је уопређење цеви м70 и м72, слика је из јна правила. и управо то "предвиђен" је проблем. то је класична аутоматска пушка са тешком цеви, зато и није у потпуности задовољавао све постављене задатке.

са цецом се по правцу може косити. по висини нисам пробао јер сам је носио у равници. уосталом, предвиђен је да се стави на постоље, где имаш могућности и за једно и за друго. зато сам и рекао да су у питању митраљези. а ручица служи да се замени цев.

наравно да је реденик у кутији, али замисли да ти у тенку виси сам реденик (да није сложен у кутију) па на први метак има да запне о нешто и да ти направи застој. реденици су и направљени да се спајају, зато је и било резервних цеви. само што неко није имао памети да прибере коју, сад би добро дошле да се мету на неки упропашћени курабин. поготово од цеце, хромирана ;)
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 Пробај да косиш по правцу па ћеш се изненадити како не можеш ни да мрднеш ногице ;) Није свугде песак, има и ситно растиње Smile има и потребнијих ствари за ношење од постоља, нисмо били класична пешадија а и то постоље је боље бацити и направити боље. Као оно за М-53, то је постоље Smile Мора се узети у обзир да су људи у РС крупни и снажни а храна јака и ко је могао да се докопа Цеце а није по формацији задужен да дејствује ко митраљезац, тај је њу носио ко пушку Smile Зато су ми и направили троблон за њу у ФАМОС-у Smile е то је справа.
Нигде нисмо нашли резервну цев за Цецу нити је њу ико мењао. За М-53 је већ била друга прича и ту се види кад се цев прегреје и мора да се мења! Можда је правило предвиђало замену али ни у сандуцима није било резервне цеви.
Па висили су реденици и по тенку и по БДРМ а те по БВП шта је све висило Smile Да не помињемо колико је могло муниције да се закачи на спрег тек Smile


Kolege vratite se temi !


Srbijalov Admin Tim
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Belom Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 869 04.12.2023. 18:14
Rotweil Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 100 04.08.2023. 22:38
Dilema pri odabiru kalibra MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 297 16.11.2022. 12:34
Cheddite Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 18 09.10.2022. 23:40
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 40
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,287,195 posete www.srbijalov.com