Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Evropski kalibri ili američki ?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Evropski kalibri ili američki ?
canis aureus
 ... upise sa teme "6,5x57 mauser" prebacićemo ov' , u temu koju ste tražili na toj spomenutoj temi pa izvol'te Comp
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
ssekir75
 ја не знам који је ђаво људима за тим америкењским калибрима, кад лепо имамо наше европске (да не кажем швапске) калибре који одлично раде посо. мислим на све европске земље. шта то може 243 што овај не може? или 6,5х68? зашто је толико слаба понуда лепих европских калибара који у себи носе дух правог лова? да има веће понуде верујем да би и број корисника био већи, овако само малобројни традиционалисти се усуђују да користе те калибре.

п.с. мислим да ми је после овог уписа јасно што не волЕм америкењске калибре. док ме европски калибар подсећа на немачку школу лова (са достојанством, да не кажем господски), америкењски ме подсећа на УБИЈАЊЕ, попут оном са дивљим свињама из хеликоптера. увек сам за америчке калибре и говорио да су сировине, али нисам имао појма што. некако подсвесно... и тек сад ми се разбистрило Odobreno
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
canis aureus
 ssekirU Bye
sam pitaš sam odgovaraš Confused
tržište brale ... reklama, marketing, poslovna ekonomija, ... a na kraju i mnoštvo zadovoljnih kupaca daje presudnu reč Yes
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
ssekir75
 ала им је маркетинг, марке им га...Glavu o zid ма има да купим 7 фом хофе пре или касније па нек цркну душмани Kolce

шта фали овом калибру? или 6,5х68? или 8х68? руски 9х54р? (хммм... занимљиво да америкењци немају Р-ове...Hmmm) не видим ни једну једину предност америчког калибра над европским.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
canis aureus
 ... si mišliš da će bidneš zadovoljniji s tim 7FH neg sa 8Mauser, 7Mauser, 6,5Mauser, .243Win ...?!? u zavisnos' na koje živuljke da kreneš

... nEsam vid'o drugi deo tvojega ti upisa ...

nemadu ameri puške(karabine) prelamače pa otuda ni R čahure mada pojedine firme im radu 7x57R 7,62x54R pa i 6,5x57R je bilo iz njine radinosti
...

Kome treba dovoljno razantan i s mali pad kalibar .243Win je možda za nijansu i bolji od 6,5x57 Hmmm ... na stranu bolji i veći izbor mundže koji je i najvažniji za odabir određenog kalibra a u koris' je .243Win
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
ssekir75
 планинко, ниси ме разумео. поставио сам питање по чему су то ови европски калибри које си и ти поменуо лошији у односу на извикане америкењске одговарајућих/сличних карактеристика. рецимо 8х68 у односу 300вм.

канисе, за*ебаво сам се за 7фх, само ради ексклузивности Namigivanje не знам да ли их је било 5 укупно у сфрј (знам за 3), откуд би ја мого то да набавим таман и да ми треба Smile а које се џебане тиче, опет се вртимо у круг... зашто се форсира американац а не европејац? немам искуство као ти, али ајмо логички, ако ти у 8х57 рецимо гром обара све што мрда европом, а обара и то без неке велике муке и штете, кој ће ти рог још 187654 типова и грамажа зрна? 3-4 типа у исто толико грамажа је и више него довољно. ионако не упуцаваш пушку пред сваки лов па да стално "шараш" с муницијом.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
ssekir75
 

Barbarosa kaže:
Stefane, čestitam na kupovini Odobreno

Kolega SSekire, ja ne vidim ni jednu jedinu prednost evropskih kalibara nad američkim. Pfft


ја видим, тј укапирао сам где је јадацNamigivanje европски калибри су господски, а америкењски су "реднек"Namigivanje
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Planinko011
 [quote]ssekir75 kaže:
планинко, ниси ме разумео. поставио сам питање по чему су то ови европски калибри које си и ти поменуо лошији у односу на извикане америкењске одговарајућих/сличних карактеристика. рецимо 8х68 у односу 300вм.

Pa 300 je u zemlji Srbiji, kao sto rekoh, u prednosti sto ga pravi PPU Confused a 8x68 ne pravi. 8x68 ima manji trzaj (kao 30-06) i meksi pucanj jer od pucanja 3 metka sa 300 na otvorenom pocinju da me bole usi i glava jer kad sam kupovao 8x68 probavao sam 300 i 7rem mag.
I veruj mi da kad sam ga kupovao pre 10 godina sam cuo da mozda 3-4 dobra lovca Srbina ga imaju (imalo ga je i vise al ja nisam cuo za njihSmile) i onda resila zaba da se potkiva po ugledu na konje Smile. Nisam se pokajao jer ionako posle ..... nema kajanjaSmeko.

Ne bih rekao da neko ovde sprovodi neki marketing za americke kalibre vec jednostavno PPU od jos pocetkom 80tih ima dobre aranzmane za izvoz municije u SAD i nekako je postala dostupnija munuicija u tim kalibrima a verovatno su i u PPU i Zastavi pratili jedno drugo i vise paznje posvetili tom trzistu jer Amer nece platiti preko 2$ metak 8x68 zato sto ga je Gering smislio-narucio (dok Nemac sa setom hoce), nego ce ono sto pije vodu za manje pareSiroma.
A PPU je verovatno bio potisnut u Evropi, gde se manje puca nego u SAD, od evropskih prozivodjaca.
E otud u Srbiji prvo 30-06 (americki seljadinOsmeh 2 tj kauboj) pa za njim ostali amerikanci .

A kolegi Stefanu takodje zelim srecnu kupovinu i dobar pogled sa njimiveli 4
 
AcaNik
 30-06 је почео да се производи у СФРЈ не због лова већ због војске. Америчка војна помоћ која је дошла 50-тих је донела и нове калибре.
 
Planinko011
 

AcaNik kaže:
30-06 је почео да се производи у СФРЈ не због лова већ због војске. Америчка војна помоћ која је дошла 50-тих је донела и нове калибре.


Ne secam se da je neko u vojsci SFRJ duzio pusku u kalibru 30-06 a niko mi ga nije pomenuo ni od onih koji su sluzili vojsku 60-tih.
Zastava i PPU su vrlo dobar kvalitet za male pare i to je americki kupac na ogromnom trzistu gde se mnogo puca i gde je nabavka oruzja i municije slobodna prepoznao.
 
AcaNik
 Нису пушку али јесу мали бровинг ;)
 
dzudzubajac
 Nakon '48 i zahlađivanja odnosa sa SSSR, SFRJ se okrenula ka zapadnim silama (SAD,Engleska,Francuska) za pomoć.

Kako je armija još uvek bila u periodu posleratne konsolidacije, većina jedinica je bila naoružana trofejnom nemačkom i italijanskom tehnikom.
Zapadne sile su u želji da uspore eventualni napad SSSR-a na zapadnu evropu dali SFRJ izdašnu pomoć uz uslov da najmodernija tehnika bude koncentrisana u zapadnim delovima SFRJ (Slovenija, Hrvatska) kako bi se ojačao pristup Trstu i severnoj Italiji.

Tako je SFRJ dobila veliki broj tenkova (600 šermana,300 patona m47) i samohodnih oruđa (400 džeksona,240 helketa) a pogodite čime su isti bili naoružani? Osim topa i .50 cal mitraljeza, tu je i dobri stari .30 mitraljez Smile

Eto prilike da se .30-06 omasovi u SFRJ...
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Planinko011
 Da bi Zastava, PPU pa i Igman resili da nesto pravi potreban je kupac koji ce kupiti tolko jedinicnih komada da bi im se isplatili narucivanje alata za proizvodnju. Ili je bilo potrebno da narucilac bude armija FNRJ ili SFRJ pa bi se onda radilo i bez racunice da rukovodstvo ne bi pojeo mrak.
Da bi proizvodnja stvarno imala smisla potrfebno je prodati milione jedinica municije i stotine hiljada komada oruzja a to je mogla da guta samo Amerika koja je trazila na ono sto je navikla.

Na kraju pitanje je vise otkud amerikanci medju lovackim naoruzanjem?
U mom lovackom secanju koje seze krajem 80-tih sa PPUoma i Igmanom je bilo da imaju po jedno lovacko zrno u kalibrima i to otprilike SP dok GROM pocinje relativno skoro da se pravi. I sto se tice zastave uvek je bilo 7x64, 8x57 u ponudi a kasnije krecu amerikanci pretpostavljam na osnovu prodaje napolju oruzja i vojnickih zrna pa ajd da uture i SP u svakom kalibru.
Ono sto se Igmanu i PPU-u isplatilo za nasu vojsku da prave su za puske M-48, sarac, PAP i kalasnjikov sto su cete i duzile masovno a ostalo se vise moze smatrati uzorkom po pitanju isplativosti.
Daklme, javlja mi se da su americki kalibri Zastave i PPU kod lovackog oruzja i municije ipak vise restl od prodaje u SAD.
 
Planinko011
 Evo da dodam, iz moje virtuelne enciklopedije koju sam proguglao na serveru u obliku kolege Max011Comp koga ukljucim kada mi je potrebno nesto poput empirijskog istrazivanja ili bibliografskih podataka Smeko je da je 30-06 u lovacko oruzje uveo g-din Bojovic Dusko poznati lovac, donevsi tri cevke iz inostranstva da mu u Zastavi nasrafe a da je to Zastava usvojila kao pametan izbor.
 
ssekir75
 тачно џуџубајац, па је уз сву ту гвожђурију добила и линије за производњу муниције .50 и .30 коју је производио игман. и производила је тако добро да су чак и америкењци признали да је по квалитету "одмах иза њихове". шта ово значи јасно вам је. међутим, све до краја 80тих амерички калибри код нас су били живи раритет, ко кад би сад неко донео руски 9х54 или тако нешто. највероватније да је после увођења санкција то што је било планирано за извоз распродато код нас и онда је почело *урчење како су амерички калибри "бољи" од "сељачких и шумарских". такође ми није јасно што застава није правила 8х68 серијски кад већ може да га направи по наруџбини. верујем да би имао прођу по јевропи у оно време. јер наши су људи били "навикли" на 8х57 и 7х64, уз понеки манлихер или мосинку за коју се муниција набављала ко зна како (шверцом и војна), тако да је по тој логици било илузорно очекивати куповање "чудног" калибра (нарочито ако се има у виду ограничење од 20 метака које је тад важило). па ипак се амерички калибар "примио" код нас а добри стари европски калибри су занемарени и чак проглашени за лоше.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
ssekir75
 ја нисам крив америма што су тиква без корена, и њихови производи јесу врло квалитетни, али им калибри јесу сировине. упоређујући са европским калибрима и конструкцијама знатно су деструктивнији и бруталнији. знам да амери свршавају на то, кад већ морам тако да се изразим, али не морамо и ми. 6,5х57 (и х55) је много мањи разбијач од 243, исто ко и 8х57 у односу на 3006. маса пре свега!Stari

подунавац, афричке калибре намерно нисам помињао само из разлога што ће ретко ко о д нас имати прилику да нешто лови са њима. свака част и ригбију и ведербију, али то је далеко од нас.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 Питање је да ли су они .243 развили за дивљач за коју га ми користимо? Онај сам део који сматра да свако треба имати 8х57 ако ништа друго реда ради, тако да за овај супротни ништа лепо не могу рећи Smile
Да ли је 9,3х62 довољан за афричку дивљач?
 
lovacbp
 Moje mišljenje je da treba loviti sa jevro kalibrima u jevropi, a sa amerima po amerikama Angry

šalu na stranu evropski kalibri su razvijani za evropske lovove, a američki za američke. Ne kažem da na drugoj strani bare isti kalibar neće dati sličan rezultat, ali je pitanje, kao što je gore neko pomenuo, za koju divljač je koji kalibar razvijan.

Mi jako lepo lovimo sa 223 i 243, i sigurno bi i amer lepo lovio sa 7x64 ili 9,3x62 ali je pitanje da li lovi ili lovi s onim što je on napravio za svoje lovište Namigivanje

zaCenzurisanon taj lovac amerikanski lovi sve svojim oružjem, po čitavom svetulovac misli da je najbolje... i jeste dok rus ne zapuca Smeko
 
Podunavac
 

ssekir75 kaže:
ја нисам крив америма што су тиква без корена, и њихови производи јесу врло квалитетни, али им калибри јесу сировине. упоређујући са европским калибрима и конструкцијама знатно су деструктивнији и бруталнији. знам да амери свршавају на то, кад већ морам тако да се изразим, али не морамо и ми. 6,5х57 (и х55) је много мањи разбијач од 243, исто ко и 8х57 у односу на 3006. маса пре свега!Stari

подунавац, афричке калибре намерно нисам помињао само из разлога што ће ретко ко о д нас имати прилику да нешто лови са њима. свака част и ригбију и ведербију, али то је далеко од нас.


Колега какве везе има када је америка (САД) настала, и јесу ли без корена, са избором калибра?
И ови калибри које си навео уопште нису брутални.
Бруталнима би назвао 25-06, 300 WM, 7 mm RM и сличне.
Али и европљани имају бруталне калибре као што су 5,6x57, 6x62 Frere, 7 mm Vom Hoffe, 6,5x68 и слични.
А афрички калибри не треба да брину ни амере ни нас јер ни једни ни други немају шта да лове са њима. Амери би можда још и могли гризлија, али ми дефинитивно немамо ништа. И Rigby није амерички него енглески, што значи европски.
Ова расправа је стварно отишла у погрешном правцу и више нема везе са ловом и избором калибра.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 

ssekir75 kaže:
... 6,5х57 (и х55) је много мањи разбијач од 243, исто ко и 8х57 у односу на 3006 ...


ALI ako se ne uzme u obzir daljina gađanja, mesto pogotka, konstrukcija i tvrdoća zrna, ...
i spomenuo si MASU zrna kao ključniji razlog (?!?) -možda je bitniji faktor brzina kojom ta masa stiže do cilja, am? Hmmm (samo poređenja radi, 8x57JS i 8x68 -masa zrna jednaka a brEzina nije i onaj "jači" je brži i o'ma destruktivniji Confused )

Nazad na temu
ps. svaki upis koji bude van teme biće brisan!
ADMINTIM Admin Power
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stari karabinski kalibri MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 43 09.10.2018. 22:11
Srneći kalibri MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 119 12.03.2015. 21:04
Kalibri 375 H&H mag. i 458 Win. mag. MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 65 03.11.2012. 15:48
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,240,820 posete www.srbijalov.com