Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ 2016.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
ЗАКОН О ОРУЖЈУ И МУНИЦИЈИ 2016.
krilas
 Daki, pusti tapetare, oni su ovde samo da prave buku, i da odvlace paznju! I njima (iako ni to nisu male pare) su date samo mrvice, KO je pojeo glavninu?
Siroma
 
Srem
 Sve je to nastavak i nadogradnja onih nakaradnih uredbi zakona i sličnog od 90-ih , zabrane nošenja oružja , godišnjeg poreza na registrovano oružje , obuke u rukovanju oružjem i slično ....

Znam mnoštvo slučajeva gde su vlasnici predavali oružje na koje nisu mogli plaćati porez .
A obavezna obuka o rukovanju oružjem , koliko je samo ona koštala buduće vlasnike oružje a tu prvenstveno mislim na nove Lovce ,jer je ona uslov za izlazak na polaganje lovačkog ispita . Koliko je tu samo budućih članova odustalo zbog iz finansijskih razloga !

Znamo da je standard samo opadao ( bar većini stanovništva ) i svaki novi namet za vlasnike oružja je imao ozbiljne posledice.

Zamislite glupost obaveznog polaganja u rukovanju oružjem za osobe koje su služile vojni rok sa oružjem ,imali pešadijsku obuku 3 meseca ,a često i 6 meseci ,mnoštvo bojevog gadjanja , mesece i mesece straže i sličnog !

I onda takva osoba treba da ide na koji čas predavanja i ispali par metaka na strelištu , naravno to dobro plati i dobije potvrdu da zna rukovati oružjem . Smešno.

Treba se setiti da je 2007 skroz ukinut porez na Lovačko oružje , iako smo dobijali rešenja o porezu , mogli smo se oslobotiti istog donošenjem lovne karte za tu godinu na uvid u poresku upravu ,posle je skroz ukinuto .

Za ovu organizaciju se zna ,imaju i sajt pa se može videti aktivnost .

Pa šta su naši Lovački savezi , zar nismo i mi NVO ?
I to možda najbrojniji u državi , ali džaba kada se naš glas slabo čuje !
 
DakiNS
 

krilas kaže:

Daki, pusti tapetare, oni su ovde samo da prave buku, i da odvlace paznju! I njima (iako ni to nisu male pare) su date samo mrvice, KO je pojeo glavninu?


Znaš li ti koliko je različitih tapetara, od Kandićke pa nadalje?
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
krilas
 ^ Da, ali..., kako svi dobro znamo, to je piramida, ko je na vrhu, jer bez vrha nema nista, sto narod kaze "riba od glave smrdi"!
Siroma
 
sasaruma
 Na vrhu piramide su verovatno opet Svabe.Zadnjih 150 godina rade na razoruzavanju nase Otadzbine i u tome su im uvek pomagali nasi vladari.Boli amera uvo za srpsko oruzje,oni i neznaju gde smo mi ali Svabe dobro znaju i gde smo i ko'smo.Za vreme Milana Obrenovica izbi buna bas zbog razoruzavanja.Kao predajte staro oruzje,pa dobijate novo modernije i to sistema MAUSER.Pa se setimo sredinom 30-ih proslog veka kada Njemacka trazi od Kraljevine Jugoslavije raspustanje Cetnickih jedinica.I sta bi?U oba slucaja Srbi dobise po ledjima.
 
AcaNik
 Распуштање којих четничких јединица 30-тих?
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
sasaruma
 

AcaNik kaže:

Распуштање којих четничких јединица 30-тих?
Kolega koliko ja znam,to su bile jurisne ili cetnicke jedinice koje su imale svoje uniforme i svoju za to vreme posebno izradjenu pusku M1924 CK.Jbg odosmo sad u istoriju.
 
DakiNS
 

krilas kaže:

^ Da, ali..., kako svi dobro znamo, to je piramida, ko je na vrhu, jer bez vrha nema nista, sto narod kaze "riba od glave smrdi"!


Vrhovi planina (piramida) su skoro uvek obavijeni maglom.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
AcaNik
 

sasaruma kaže:

AcaNik kaže:

Распуштање којих четничких јединица 30-тих?
Kolega koliko ja znam,to su bile jurisne ili cetnicke jedinice koje su imale svoje uniforme i svoju za to vreme posebno izradjenu pusku M1924 CK.Jbg odosmo sad u istoriju.


Нешто си помешао јер су оне формиране тек 1940 године. Нигде нисам нашао податак да су немци тражили да се они расформирају мада реално оне су тек биле у настајању и чини ми се да нису ни достигле пуну формацију до почетка рата. Зашто би уопште то и тражили када су тада градили ''пријатељске'' односе?
Иако ми је то пушка из које сам испалио први метак у животу на њој ми се допада само бајонет и ништа више.
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
sasaruma
 Stvarno lep bajonet.
 
Aleksa81
 Do kad je rok za predaju oruzanog lista, posto sam ja sukorisnik...
 
sasaruma
 

Aleksa81 kaže:

Do kad je rok za predaju oruzanog lista, posto sam ja sukorisnik...
Koliko ja znam taj rok je odavno prosao.
 
Tomash
 Rok je bio septembar prošle godine...

Ukoliko imaš drugo oružje iste kategorije (ako je puška u pitanju), možeš nositi tu pušku(za koju si bio sukorisnik ) u lovu, ali samo uz prisustvo vlasnika u lovu, ili samostalno ukoliko evidentirate u P.Stanici pozajmicu.

Sam NIKAKO, taj oružani list više ne važi!
 
Planinko011
 

AcaNik kaže:

sasaruma kaže:

AcaNik kaže:

Распуштање којих четничких јединица 30-тих?
Kolega koliko ja znam,to su bile jurisne ili cetnicke jedinice koje su imale svoje uniforme i svoju za to vreme posebno izradjenu pusku M1924 CK.Jbg odosmo sad u istoriju.


Нешто си помешао јер су оне формиране тек 1940 године. Нигде нисам нашао податак да су немци тражили да се они расформирају мада реално оне су тек биле у настајању и чини ми се да нису ни достигле пуну формацију до почетка рата. Зашто би уопште то и тражили када су тада градили ''пријатељске'' односе?
Иако ми је то пушка из које сам испалио први метак у животу на њој ми се допада само бајонет и ништа више.


https://sr.wikipe...1%86%D0%B8
Bilo ih je i u balkanskim ratovima a ravnogorski cetnici (o kojima se uci u Titovoj istoriji) su osnovani po ugledu na stare formacije. Sistem delovanja cetnika i partizana je bio identican, udri jaceg i bezi.
A niko ti nece u istoriji napisati da su se sukobili posle streljanja u Kragujevcu i Kraljevu kada je bilo 100 za 1 pa su cetnici trazili da se ne deluje dok se Srbiji ne priblize Rusi ili Englezi. Takodje nece niko pisati da od okupacije do ulaska Crvene armije na teritoriji Srbije je poginuo samo jedan Nemac tako sto ga zgazili konji koji su vukli tramvaj i Bgu.
Ali to nek ostane za druge forume a ako je potrebno da ne izazivamo polemike nek neko od administratora izbrise upis.
 
Aleksa81
 

Tomash kaže:

Rok je bio septembar prošle godine...

Ukoliko imaš drugo oružje iste kategorije (ako je puška u pitanju), možeš nositi tu pušku(za koju si bio sukorisnik ) u lovu, ali samo uz prisustvo vlasnika u lovu, ili samostalno ukoliko evidentirate u P.Stanici pozajmicu.

Sam NIKAKO, taj oružani list više ne važi!


Da znam.da vise ne vazi i da treba da predam taj oruzani list u p. Stanicu( nadam se samo da necu imati problema posto sam zakasnio za to).
nije mi samo jasna koja je sad procedura posto bih ja tu pusku koju sam koristio kao sukorisnik preneo na sebe.
 
Tomash
 Lekarski, a ako nisi polagao za pušku, onda treba i polaganje, pa nabavna dozvola, i na kraju registracija oružja...
 
Cadara
 Potreban mi je odgovor ko se razume u zakonsku regulativu, naime čitajući novi Zakon o divljači i lovu donešen 2010 godine i upoređujući sa starim zakonom o lovu mislim da je namerno napravljane ''rupa u Zakonu'' što se tiče upotrebe optičkih nišana sa IC-om i elektronskim pojačivačem svetlosti, gde se u starom zakonu decidno opisom uređaja to zabranjuje a u novom zakonu nigde ne piše decidno i jasno već stoji stav elektronski uređaji. Što je vrlo širok pojam i nejasan.
Pa me Zanima da li je Zakonski u Srbiji dozvoljena upotreba u lovu tzv noćnih optičkih nišana (nije bitno po kom osnovu rade, sa pojačivačem svetlosti Pasivni ili IC iluminatorima).
Ovo mi je jako bitno, jedni dosta kompetentni tvrde da je bukvalno novim Zakonom o lovstvu na mala vrata nejasnom formulacijom dozvoljena upotreba u Republici Srbiji noćnih nišana (ciljnika).
Molim komentare?
 
Kile_
 

Cadara kaže:

Potreban mi je odgovor ko se razume u zakonsku regulativu, naime čitajući novi Zakon o divljači i lovu donešen 2010 godine i upoređujući sa starim zakonom o lovu mislim da je namerno napravljane ''rupa u Zakonu'' što se tiče upotrebe optičkih nišana sa IC-om i elektronskim pojačivačem svetlosti, gde se u starom zakonu decidno opisom uređaja to zabranjuje a u novom zakonu nigde ne piše decidno i jasno već stoji stav elektronski uređaji. Što je vrlo širok pojam i nejasan.
Pa me Zanima da li je Zakonski u Srbiji dozvoljena upotreba u lovu tzv noćnih optičkih nišana (nije bitno po kom osnovu rade, sa pojačivačem svetlosti Pasivni ili IC iluminatorima).
Ovo mi je jako bitno, jedni dosta kompetentni tvrde da je bukvalno novim Zakonom o lovstvu na mala vrata nejasnom formulacijom dozvoljena upotreba u Republici Srbiji noćnih nišana (ciljnika).
Molim komentare?


sto se tice zakona o lovstvu koliko mi je poznato taj clan zakona u kome pise da je zabranjena upotreba elektronskih uredjaja, odnosi se na vabilice!

stari zakon o oruzju clan 5:
Члан 5.

Забрањен је промет, набављање, држање, ношење, поправљање и преправљање ватреног оружја са направама за пригушивање звука, направа за пригушивање звука, телескопских нишана са светлосним снопом, или са уређајем за електронско појачавање светлости или инфра-црвеним уређајем, распрскавајућег и гасног оружја, хладног оружја и направа које нису израђене и прилагођене као ватрено оружје.

Физичким лицима, поред оружја из става 1. овог члана, забрањено је и набављање, држање и ношење полуаутоматског и комбинованог дугог ватреног оружја осим ловачког, као и набављање, држање и ношење аутоматског дугог ватреног оружја, аутоматског и комбинованог кратког ватреног оружја и посебног оружја, ако овим законом није друкчије одређено.
Забрањено је ношење оружја за личну безбедност без дозволе за ношење.
Забрањено је ношење ловачког, спортског и посебног оружја изван ловишта, објеката стрељачких организација и других наменских објеката.

novi zakon o oruzju clan 6
Član 6.
Zabranjeno je stavljati u promet, nabavljati, držati i nositi prigušivač pucnja.
Zabranjeno je stavljati u promet, nabavljati, držati i nositi municiju sa
pancirnim, zapaljivim, eksplozivnim zrnom sa primesama ili oplatama od
radioaktivnih, otrovnih i štetnih materija, kao i zrna za takvu municiju i municiju za
pištolje i revolvere sa zrnom koje ima eksplozivno dejstvo (dum-dum municija) i zrna
za tu municiju.


gde je jasno izostavljena stavka o nocnim optikama.Sto znaci ako nije zabranjeno , dozvoljeno je!
Samo 300 i 4x4
 
Lala
 Iako je bilo obećano da dosadašnji vlasnici oružja koji su oružje nabavili po starim propisima bez obavezne obuke o rukovanju moći da preregistruju oružje, ipak se ta obuka u praksi zahteva! Ovo obećanje o oslobadjanju od obuke za stare vlasnike je javno izrekao direktor policije Rebić na proslavi jubileja LSS.

Licencu za vršenje obuke ima relativno mali broj pravnih lica, i oni su uglavnom koncentrisani u većim centrima.

U Novom Sadu je nedavno otvoren jedan takav centar koji polaznicima omogućava obuku za rukovanje svih kategorija oružja. Takodje pomažu polaznicima sa informacijama vezanim za postupak nabavke, registracije ili prereggistracije oružja.

Vodja tima za vršenje obuke je Igor Janković, dvostruki svetski i evropski šampion u praktičnom streljaštvu i medjunarodni instruktor.

Evo link vezan za obuku koga zanima, a tamo su istaknute i cene polaganja i ostalih usluga, kao i informacije o tome šta je potrebno polagati ako neko već ima oružje:

http://specialfor...m/?lang=sr
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Aca S
 Da li je neko vršio zamenu- trampu oružja po novom zakonu. U zakonu piše ista vrsta oružja za istu vrstu, ali da li je potrebno uverenje o obuci? Pretpostavljam da je zbog izdavanja novog oružnog lista potrebno lekarsko uverenje i takse. Konkretno, lice prodaje lovačku pušku ja bih mu platio cenu koliko traži a moju bih dao bez naknade pa neka se on, ako mu ne treba, odrekne oružja u korist RS jer u zakonu stoji da se oružje uvek može predati. Sačinimo ugovor kod notara, ja moju novu pušku registrujem a drugo lice moju staru pušku sa ugovorom preda supu. Da li je ovakva "gimnastika" moguća? Kada bih vadio novu nabavnu dozvolu za lovačku pušku iznelo bi me znatno više nego to bi dobio eventualnom prodajom moje, a da je ostavim ostaje mi i obaveza prerigistracije iste. A šta će mi dve sačmare? Uzeo bih 12/76, eventualno 12/70 koja može da ispaljuje semi magnum municiju.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
КОРИШЋЕЊЕ СРЕДСТАВА ИЗ ФОНДА ЗА РАЗВОЈ ЛОВСТВА PROPISI O LOVU 106 27.07.2019. 16:13
СТАТУТ ЛОВАЧКОГ САВЕЗА ВОЈВОДИНЕ PROPISI O LOVU 15 05.06.2015. 22:21
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,201,956 posete www.srbijalov.com