Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Zapadno-sibirska lajka


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Zapadno-sibirska lajka
INTERMAKER
 Naučno ime: Canis lupus familiaris
Mesto porekla: Rusija
Temperament: Živahan, Agresivan, Zaštitnički nastrojen, Teritoriajan, izbalansiran
Boje: Crno, Bela, Šarena, Salt & Pepper, Wolf-Sable
Visina: ženka: 52 cm do 58 cm, mužjak: 54 cm do 60 cm
Težina: ženka: 18 kg do 25 kg, mužjak: 18 kg do 25 kg
 
Milan98
 Evo fotografija od moje kuje
i65.tinypic.com/1491bau.jpg
i68.tinypic.com/qy9swm.jpg
i64.tinypic.com/11l0fty.jpg
i63.tinypic.com/kf5ms1.jpg
i63.tinypic.com/1zj4vs.jpg
Dimitrijević
 
AcaNik
 Дозволили лов код нас са њима?
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Tomash
 

AcaNik kaže:

Дозволили лов код нас са њима?


Ne Razumem Aco tvoju konstataciju....
Šta ima ko da posebno dozvoljava upotrebu lovačkog psa u lovu.....................kad je zakon jasan?


Zakon

U lovu se mogu koristiti samo rasni lovački psi, koji imaju položen ispit u radu i potvrdu da su vakcinisani protiv besnila.


FCI određuje šta je koja rasa, pa po grupama imaju i sekcije, a evo i lajke:

FCI broj rase:306
Grupa V – �picevi I primitivne rase
Sekcija:2 – lova�ki polarni psi



Znači, ako ima rodovnik, položen ispit u radu i vakcinisan je...MOŽE u lov.

Nema šta ko da dozvoljava ili ne dozvoljava, ovo je lovačka rasa od uvek bila, i samo zbog lova je i nastala, isto kao i ptičari i ostale lovačke rase.
Razlika je u tome što se naši goniči upotrebljavaju u lovu na zeca i DS,

dok je to za lajku pi*kin dim, u Sibiru je upotrebljavaju u lovu na medveda.

Dalje o rasi:


FCI broj rase:306
Grupa V – �picevi I primitivne rase
Sekcija:2 – lova�ki polarni psi

Ruske lajke su mnogostrani lova�ki psi koje u dalekim �umama Rusije koriste profesionalni lovci za razli�ite vrste divlja�i.
Postoje tri tipa lajki zapisanih u FCI: Zapadno sibirska lajka, Isto�no sibirska lajka I Rusko evropska lajka.Postoji I �etvrta rasa lajke, ali ona postoji samo u Rusiji,Finsko karelijska lajka.
Sve rase lajki pripadaju grupi �piceva I primitivnih rasa.Ova stara rasa je tipi�na za sve severne delove sveta.Lajke treba da budu prilago�ene na ekstremne uslove, kao �to su hladno�a I sneg I da budu dovoljno inteligentne da same pre�ive.Zato lajka treba da bude sposobna da radi bilo �ta �to njen gazda �eli.Ranije,ukoliko ne�to sa psom nije bilo u redu ili nije vi�e bio sposoban da lovi, jednostavno je bivao ubijen.Zato je ova rasa takvom selekcijom postala jaka i zdrava.


Standard

Poreklo rase:
Poti�e od razli�itih srodnih rasa koje su koristili lovci u zapadnom sibiru I severnom Uralu, u tajgama.U ovim podru�jima je veoma �esta I specijalizovana rasa.
Generalni izgled:
Zapadno sibirska lajka je srednje ili ne�to iznad srednje veli�ine psa, sna�ne I lake gra�e tela.
Temperament:
Balansiran, �ivahan sa alertnim reakcijama.Agresivnost prema ljudima nije tipi�na.
Karakteristi�no kretanje prilikom tra�enja je brz kas me�an sa galopom.Ovo je najbr�a lajka.
Veli�ina:
Mu�jaci su visoki od 55 do 62 cm, a �enke od 51 do 58 cm u ramenima.Visina mu�jaka u visini krsne kosti je 1 do 2 cm ni�a nego na ramenima.Visina �enki u ramenima I krsnoj kosti je ista ili 1 cm ni�a u sakrumu.U mu�jaka indeks telesnih proporcija je 103 do 107, u �enki 104 do 108.
Nedostaci: Visina vi�e od 2 cm ispod granice, u mu�jaka I iznad 2 cm gornje granice u �enki, kao I kvadratasta telesna gra�a.
Gre�ke: Sva odudaranja od standarda prevazilaze�i 2 cm.
Boja dlake:
Bela, vu�je siva, crvena, crvena pome�ana sa sivom, kao I iste boje sa belim flekama.U belih pasa dozvoljen je braon nos.
Nedostaci: Ista boja na glavi I nogama kao boja tela.
Gre�ke: Crna I crno bela (ne po zonama), �okoladno braon I pegava ne pripadaju rasi.
Preda�ke, aborid�inske rase lajki koje su kori��ene u kreiranju nove �istokrvne zapadno sibirske lajke su: Vogul lajka I Ostiak lajka.



Podrobniji link o ovim divnim pomagačima u lovu: http://www.zivotinjsko-carstvo.com/fo...amp;t=5327
 
klaja
 Mislim da je Aca postavio dobro pitanje i da je mislio za zabrane lova prema rasi i nadmorskoj visini. Tako npr.na teritoriji Vojvodine lov sa svim rasama goniča nije dozvoljen.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
AcaNik
 Како не разумеш када сам јасно написао? До сада није био дозвољен лов са њима код нас па питам да ли је сада дозвољен?
Где има за њих прописан испит у раду и која Лајка га је положила код нас?
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Tomash
 Aco, kod nas se za lajke polaže ispit kao i za goniče.
I u opšte nije istina da su ikada bile zabranjene kod nas.

FCI, po čijim kriterijumima i pravilima rade naši kinoliški savezi(a oni određuju šta sme ili ne sme u lov, i izdaju rodovnike), je lajke svrstao u lovačke pse, što oni zapravo i jesu, i od uvek su to bili.

Sa druge strane, imamo srpskog žutog goniča kojeg srećemo u lovu, a kojeg ni FCI još zvanično ne priznaje? (na žalost, srpski žuti ne može da ima ni rodovnik, niti da izađe na utakmicu, ali je zato rado viđen gost u lovu)

Visina psa u grebenu je jedino ograničenje kod svih pasa koji gone divljač, pa se tako ni lajke ne mogu koristiti u lovištima ispod 600m nadmorske visine.

A ovaj dečko lovi u okolini Despotovca, i to definitivno nije Vojvodina Smile

I svaka čast za kerušu!
Rezultati, i rad kera sve kažu, a to je jedino bitno. Sjajna kujica Odobreno
 
AcaNik
 Не знам ни једну лајку да је положила испит а први пут и чујем да је дозвољен лов са њима. А није да немам пријатеље који их држе.
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Tomash
 Ni jedan sudija kinološkog saveza ne sme odbiti na utakmici (ili ispitu) psa koji je svrstan u lovačke.

U praksi to izgleda ovako: dođeš sa psom na ispit, ako ga FCI svrstava u lovačke, moraš ga pustiti na ispit.

Lajke (ove tri najčešće korišćene) idu na ispit kao i goniči, znači reakcija na pucanj, praćenje traga i javljanje na trag.


To što ih mahom ne izvode na ispite.....isto kao i sa svim ostalim rasama, pa tako 90% goniča u lovu NEMA položen ispit, jer na ispite kera vode mahom odgajivači zbog reprodukcije i uopšte prodaje, a većina goničlija nema ni karticu za kera, niti ih iko pita za istu...
 
Predator
 

Tomash kaže:

Aco, kod nas se za lajke polaže ispit kao i za goniče.



No no no



Sa druge strane, imamo srpskog žutog goniča kojeg srećemo u lovu, a kojeg ni FCI još zvanično ne priznaje?

Visina psa u grebenu je jedino ograničenje kod svih pasa koji gone divljač, pa se tako ni lajke ne mogu koristiti u lovištima ispod 600m nadmorske visine.




KSS idaje rodovnike za srpske žute goniče. Mislim da su u pitanju uslovni rodovnici dok se rasa zvanično ne prizna i sa ovim psima se uz odgovarajuće papire može loviti kao i sa bilo kojom drugom "našom" rasom.

Ograničenje što se tiče nadmorske visine (koliko je meni poznato) više nije važeće, već svako LU ima "autonomiju" da dozvoli lov goničima srednje visine (tu se ubrajaju naše autohtone rase goniča) ili ne.



I svaka čast za kerušu!
Rezultati, i rad kera sve kažu, a to je jedino bitno. Sjajna kujica Odobreno


Bravo 2

Sasvim prirodno
 
Tomash
 http://www.ekolss.com/Zakoni/pr_lovac...ki_psi.htm

III NAČIN KORIŠĆENJA LOVAČKIH PASA

Član 12.

Ptičari, cunjavci, retriveri, terijeri i jazavičari koriste se za lov sitne pernate divljači, a za lov zeca pored navedenih rasa lovačkih pasa i goniči.

Goniči, terijeri, jazavičari, ptičari i cunjavci koriste se za lov divljih svinja i krupnih zveri.

Terijeri i jazavičari koriste se za lov jamarenjem.

Za lov mogu da se koriste i druge rase lovačkih pasa priznate od
F.C.I. ili KSS.


Ako ih je FCI svrstao u lovačke, ne može niko nikome zabraniti da je koristi u lovu. Na ispitu za goniče je niko ne može vratiti, a......

šta uopšte i raspravljamo......

To je kao da smo započeli raspravu, da li poneter ili breton mogu u lov na fazana......
 
Predator
 

Tomash kaže:

Ni jedan sudija kinološkog saveza ne sme odbiti na utakmici (ili ispitu) psa koji je svrstan u lovačke.

U praksi to izgleda ovako: dođeš sa psom na ispit, ako ga FCI svrstava u lovačke, moraš ga pustiti na ispit.

Lajke (ove tri najčešće korišćene) idu na ispit kao i goniči, znači reakcija na pucanj, praćenje traga i javljanje na trag.


To što ih mahom ne izvode na ispite.....isto kao i sa svim ostalim rasama, pa tako 90% goniča u lovu NEMA položen ispit, jer na ispite kera vode mahom odgajivači zbog reprodukcije i uopšte prodaje, a većina goničlija nema ni karticu za kera, niti ih iko pita za istu...


Druže, nisi u pravu! Kad se održava utakmica ili ispit, unaprijed se zna kakva je to utakmica. Da li je to utakmica goniča, utakmica ptičara, utakmica jamara, utakmica lovačkih pasa u radu na krvnom tragu (jedino ovdje mislim da bi se mogle takmičiti lajke, ali to je samo jedna disciplina u radu, a ne kompletan ispit), utakmica cunjavaca ...
Da ne ulazimo u širu priču. Koliko je meni poznato, u Srbiji se rade (za lovačke pse) ispiti samo za goniče, ptičare, jamare i cunjavce. Utakmica u radu na DS nije održavana već dobrih nekoliko godina zbog ZODL-u, a nakon poprilično vremena, prošle ili pretprošle godine u Zaječaru je održana utakmica pasa u radu na krvnom tragu. Pogledaj na sajtu KSS spisak sudija koji sudi u radu pasa goniča. Ja nisam našao ni jednog od njih da ima položeno da može da sudi rad lajki.

Sasvim prirodno
 
Tomash
 Pa jel neko lud da odvede goniča na utakmicu ptičara Jaooo

Da ne ulazimo u širu priču. Koliko je meni poznato, u Srbiji se rade (za lovačke pse) ispiti samo za goniče, ptičare, jamare i cunjavce.


I lajka ulazi bez problema (ako je rasna) u utakmicu goniča.

Nisam znao da je ukinuta zabrana oko nadmorske visine za dugonoge goniče, pa evo sada znam da i žuti zvanično smeju u lov (to mi je posebno drago) jer su ih makar uslovno priznali u KSS, kad već FCI još uvek nije.
 
Predator
 

Tomash kaže:

Pa jel neko lud da odvede goniča na utakmicu ptičara Jaooo

Da ne ulazimo u širu priču. Koliko je meni poznato, u Srbiji se rade (za lovačke pse) ispiti samo za goniče, ptičare, jamare i cunjavce.


I lajka ulazi bez problema (ako je rasna) u utakmicu goniča.

Nisam znao da je ukinuta zabrana oko nadmorske visine za dugonoge goniče, pa evo sada znam da i žuti zvanično smeju u lov (to mi je posebno drago) jer su ih makar uslovno priznali u KSS, kad već FCI još uvek nije.


Promijenio sam prethodni upis. Pročitaj. Autohtone rase goniča ne ubrajaju se u "dugonoge" nego u "goniče srednjeg rasta". Goniči i tragači po krvi su psi iz VI FCI grupe, lajke su iz V FCI.

Sasvim prirodno
 
Tomash
 Psi se svrstavaju u FCI grupe, ali isto tako i u sekcije. Za Lajke kažu: Sekcija 2 lovački polarni PSI.

Kod nas se UTAKMICE mahom organizuju po FCI grupama, iako to nije obavezno, ali nije ni bitno jer utakmice ne određuju ništa, već ispiti urođenih osobina i RADNI ISPITI.

Ispiti urođenih osobina su propisani za pojedine pasmine, ali

RADNI ISPITI su skroz nešto drugo od utakmica i IUO, i na njima se mogu pojaviti skoro svi psi sa rodovnikom (ako to FCI sekcija dozvoljava).
U prevodu, to su ispiti toga šta pas zna da radi i za šta je obučen.

Znači, labrador može da se pojavi na ispitu za službenog psa, kao i Nemački ovčar, može i na ispitu za cunjavca, kao i ispitima poslušnosti, vodljivosti i vladanja uopšteno, i da položi bez problema.

Poenter može da se pojavi na svakom ispitu, ali nema šanse da svaki položi (konkretno za službenog psa, jer nema šanse da će napasti čoveka ili braniti bilo šta), Ali Nemac i Breton mogu da polože taj ispit... Isto tako Nemac i Breton (kao i Poenter) mogu da se pojave na ispitu za cunjavca, i svi do jednog će da padnu, jer će svi stati u marku. Ali zato imamo Bretone koji polažu bez problema radni ispit u radu na DS, kao i gomilu NKD i NOD koji polažu krvni trag.

Niti su Bretoni goniči, Niti su Nemci krvoslednici, ali ispite mogu da polože bez problema, a u praksi ih redovno polažu često.

Ukratko, na radni ispit može svaki rasan pas, pa i Lajka, a da li će ga položiti....zavisi od psa. Nema to veze sa grupom. Utakmice se organizuju po grupama, a ispiti su za sve ko može da ih položi.

Ako ga položi, onda je zvanično ker, ako ne onda ostaje samo rasan pas Smile
(ovo se ja sada malo sprdam,karikiram...moje mišljenje)

Zakon kaže, Rasan LOVAČKI pas, Ispit i vakcina.
FCI kaže za Lajke da su Lovački psi, a KSS mora da se povinuje.

I dalje, naši savezi mogu samo da prošire FCI listu pasa koji se koriste u lovu, a nikako da ograničavaju bilo šta iz FCI, u suprotnom.....good Bye....
Proširuju za neke naše autohtone rase, ali sve zvanično priznate rase od strane njih, naši savezi moraju da poštuju, inače ćao zdravo
 
mihailo
 Zapadno Sibirska Lajka spada u grupu V,sekcija 2,br306
Sekcija 2:Nordic Hunting Dogs
http://www.fci.be...es.html#s1

UTILIZATION: Hunting dog for all-round purposes.
Koriscenje:Lovacki pas za sve svrhe.

FCI-CLASSIFICATION: Group 5 Spitz and primitive types.
Section 2 Nordic hunting dogs.
working trial. Sa radnim ispitom
http://www.fci.be...g05-en.pdf

Mislim da se ovaj pravilnik(vodic) odnosi na lajke:
FCI Guidelines for international Nordic Stayle trails
http://www.fci.be...gs-58.html

Kolega Tomash ima pravo Lajke su lovni psi priznati od FCI.
Sto se tice ispita...?
Trebalo bi procitati Guidelines

Na ovom zadnjem sajtu mogu se videti i FCI pravilnici za gonice,pticare itd itd
 
Predator
 

mihailo kaže:

Kolega Tomash ima pravo Lajke su lovni psi priznati od FCI.
Sto se tice ispita...?
Trebalo bi procitati Guidelines


Da su lajke lovni psi to niko ne spori, nego samo pišem da se ne mogu izvesti na IUO zajedno sa goničima ako među sudijama nema nijedan akreditovan da sudi V FCI grupu! Opet ponavljam, znam popriličan broj sudija koji sude utakmice goniča u radu (a te iste smatram da jedini oni mogu dati odobrenje da je neki pas položio ispit urođenih osobina), a ne mogu ni za jednog naći da ima odobrenje da sudi rad pasa V FCI grupe!!! Pravilo

Sasvim prirodno
 
Tomash
 Kolega Predator, sve se mi razumemo, ali da li ti razumeš da su

1) IUO
2) Utakmice
3) RAdni ispiti

TRI POTPUNO RAZLIČITE STVARI?

1) IUO je propisan za svaku pasminu,
2) Utakmice su po grupama(i za pse su to trofeji, kao što mi lovci imamo svoje trofeje, a odgajivačima argument za prodaju stenaca),

3) RADNI ISPITI su za sve koji mogu da ih polože.

Zakon i propisi poznaju samo IUO i Radne ispite.

Lajke su Lovački psi, pa ako polože ispit i prime vakcinu, gde je problem?
 
mihailo
 

Predator kaže:

mihailo kaže:

Kolega Tomash ima pravo Lajke su lovni psi priznati od FCI.
Sto se tice ispita...?
Trebalo bi procitati Guidelines


Da su lajke lovni psi to niko ne spori, nego samo pišem da se ne mogu izvesti na IUO zajedno sa goničima ako među sudijama nema nijedan akreditovan da sudi V FCI grupu! Opet ponavljam, znam popriličan broj sudija koji sude utakmice goniča u radu (a te iste smatram da jedini oni mogu dati odobrenje da je neki pas položio ispit urođenih osobina), a ne mogu ni za jednog naći da ima odobrenje da sudi rad pasa V FCI grupe!!! Pravilo


Kolega Predator,
Napravio sam upis i dao sajtove kako bi imali vise korisnih informacija,kao i za kolege koje zele saznati nesto vise o ovoj rasi pasa.

Evo pitanja,zasto Lajke ne bi mogle na IUO zajedno sa gonicima kada u standardu lepo pise Working dog for all round purposes( lovacki pas za sve svrhe)?
 
Tomash
 Meni deca polako odrastaju, do sada nisam imao nekog iole agresivnijeg psa baš zbog dece dok su mali......a stalno razmišljam o keru koji bi bio zaštitnik dvorišta, a ujedno i lovac (poenter ne čuva ništa, mogu da mi iznesu iz dvorišta šta hoće, sa sve njim).

Goniči su nekako najočigledniji izbor, i za dvorište i za lov.

E sad, Lajke spadaju po FCI klasifikaciji u primitivne rase, a to..... kad se tako kaže....ispada ružno,
ali zapravo znači nešto nešto sasvim drugo, primitivni psi su psi najsličniji Vuku, i po čulima i po ponašanju...znači za*ebani(nije ni čudo što love medveda sa njima)

Voleo bih da čujem još iskustava o lajkama ovde od ljudi koji ih drže ili su ih držali, tj. da li se vraćaju po tragu odakle su krenuli posle višečasovnog gona(kao ostali goniči), jer.....

gonič mi ne gine,

treba i u dvorištu, a bogme i meni i mojoj grupi u lovu Smile
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Rusko evropska lajka KINOLOGIJA 43 29.10.2013. 17:22
ISTOČNO SIBIRSKA LAJKA[FCI No.305] KINOLOGIJA 7 23.05.2012. 17:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,230,134 posete www.srbijalov.com