Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Malokalibarsko oružje, da ili ne?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Malokalibarsko oružje, da ili ne?
StefanS
 Ovo je odlična grupa pogodaka, ako ne računamo onog fly-era. Koliki je tačno prečnik grupe i jel taj fly-er bio do municije ili? Možete li da napišete nešto o toj municiji... nisam čuo za nju? Smile
 
Podunavac
 Stefane surplus znači višak. I to je obično municija sa vojnih zaliha koju vojska iz nekog razloga otpiše i pusti u civilnu prodaju. Obično bude veoma prihvatljiva po ceni, pa je kupuju ljudi koji mnogo pucaju.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Takva municija se posle raspada SSSR-a prodavala u americi iz magacina bivših sovjetskih republika. U službenim kalibrima istočnog bloka kao što su 7,62x39, 7,62x54 R i 9 mm Makarov. Bila je veoma niske cene i solidne kvalitete. Ali ovakve viškove su prodavale i druge države u kalibrima koji su povučeni iz službene vojne upotrebe, kao što su 30-06 Spr, 8x57 IS i 45 ACP.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Kolega Gavran gde si kupio surplus municiju i kojeg proizvođača, i na koju si daljinu upucao optiku kad na 100 m imaš prebačaj?
Tri prsta 2Kolce
 
gavran
 Sto se municije tice znam da je covjek donio kesu onu providnu punu metaka tako da ne znam o kojoj se municiji radi,pusku je bila upucana na 100 metara,zasto pojma nemam.kao sto sam rekao ja vise sa pistoljima nego sa puskama.Nekako mi se svidjelo ovo sa 22 cal pa sam kupio tu pusku od njega cisto da malo probam kako mi ide.
 
StefanS
 Hvala ti Srbo, nisam znao da se ti viškovi tako zovu... Grin Čudno mi je bilo što nisam čuo za tu municiju, a dosta pratim to. Znam da se takva municija prodaje dosta u Americi, ali nisam znao da je toga i kod nas bilo, naročito u .22lr kalibru... u svakom slučaju je odlično ako je dobra municija. Što se tiče proizvođača, pogledajte kakav je znak na dancetu čaure, pa ćemo po tome videti...
I ja sam planirao ove godine da upucam pušku na 100m da bi bilo približnije gađanju karabinom, jer sam se na 50m već tu i tamo izvežbao. Moguće je da je prilikom upucavanja meta bila na malo većoj daljini od 100m pa da je sada pucano na manjoj daljini i da je zato prebačaj. Koliki je prečnik one grupe od 4 metka i da li je peti pogodak zbog municije ili? iveli 3
 
StefanS
 Pogotci sa .22lr na 400m... Smile
https://m.youtube...e=youtu.be
 
StefanS
 Tradicionalno se na početku sezone na strelištu u Zrenjaninu održava turnir u gađanji malih glinenih ćupova MK puškom. Ove godine će turnir "Ćupovi" biti održan u subotu, 20. maja. Da li neko zna kakve su propozicije i pravila takmičenja (iz kog stava se gađa, na kojoj daljini, da linje dozvoljeno koriščenje optike itd...)??

iveli 3
 
AcaNik
 Како изгледају ти ћупови?
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
StefanS
 https://youtu.be/...
Pogledaj ovo... 6-7cm visine i od gline su. Zanimljivo mi izgleda, pa sam hteo da se informišem. Smile Otprilike na snimku vidim kako to izgleda, čini mi se da je 50m udaljenost, ali sam video neke koji su pucali stojeći, sa naslonom i korisili su optiku, a ovde vidim da svi pucaju bez naslona i samo sa mehaničkim nišanima. Tu učestvuju profesionalni strelci i rekreativci, pa sam zato pitao da li je neko bio ili zna tačna pravila.
 
Tomash
 Odgovor za sve kolege sa teme Lisica, gde se povela diskusija o upotrebi MK pušaka u lovu.

Nas lovce, u ovoj tematici dotiču samo

1) Zakon o oružju i municiji ZOM
2) Zakon o Dilvljači i Lovstvu ZODIL.

ZOM se promenio, i više nema kategorije Sportskog oružja.
Oružje sa ivičnim paljenjem je sada u kategoriji B, tačnije vatreno oružje sa olučenim cevima.

Evo Uporednog razvrstavanja oružja po starom i novom zakonu:

STARI ZAKON:
Član 3
Prema nameni i posebnim vrstama, u smislu ovog zakona, oružje se deli na:
1) oružje za ličnu bezbednost, koje čine pištolji i revolveri iz člana 2. stav 2. tačka 1) ovog zakona,
kalibra 5,6 mm i većeg kalibra;
2) lovačko oružje, koje čine lovačke puške raznih kalibara sa olučenim i neolučenim cevima;
3) sportsko oružje, koje čine puške, pištolji i revolveri velikog kalibra, podešeni za sportske svrhe,
malokalibarske puške i malokalibarski pištolji i revolveri kalibra 5,6 mm, sa ivičnim paljenjem i sa
olučenim ili neolučenim cevima, vazdušne puške i vazdušni pištolji i revolveri i oružje sa tetivom;

4) trofejno oružje, koje čine vatreno i hladno oružje, koje se čuva iz ustanaka i oslobodilačkih
ratova, ili koje predstavlja lični ili porodični trofej vlasnika;
5) staro oružje, koje čine puške, revolveri, sablje, mačevi i drugo oružje koje više nije u upotrebi, a
ima istorijsku ili umetničku vrednost;
6) kombinovano oružje, koje čini oružje sa dve ili više olučenih ili neolučenih cevi različitog
kalibra.


NOVI ZAKON:
Član 4.
Oružje se deli u četiri kategorije:
1) kategorija A – minsko-eksplozivna sredstva, automatsko kratko i dugo vatreno oružje, oružje skriveno u drugim predmetima i vatreno oružje sa prigušivačem pucnja;
2) kategorija B – svako vatreno oružje (kratko, dugo, poluautomatsko, repetirajuće, jednometno, dvometno, sa olučenim i glatkim cevima, osim onog iz kategorije A i C) i konvertibilno oružje;
3) kategorija C – onesposobljeno vatreno oružje, staro oružje i njegove moderne kopije koje ne koriste metak sa centralnim ili ivičnim paljenjem, vazdušno oružje čija kinetička energija je 10,5 J ili veća ili čija je brzina projektila 200 m/s ili veća i kalibra većeg od 4,5 mm i oružje s tetivom ili oprugom čija je sila zatezanja tetive veća od 450 N, odnosno čija je natezna težina veća od 101 libri.
4) kategorija D – hladno oružje, gasni sprejevi, uređaji za izazivanje elektrošokova, vazdušno oružje čija kinetička energija je manja od 10,5 J ili je brzina projektila manja od 200 m/s i kalibra 4,5 mm ili manjeg, kao i oružje sa tetivom ili oprugom čija je sila zatezanja tetive do 450 N, odnosno čija je natezna težina do 101libre.



Dalje, zakon o divljači i lovstvu propisuje kojim se oružjem sme vršiti lov, a to glasi (skraćeno):
Dugim vatrenim oružjem sa olučenim i neolučenim cevima, kao i tetivnim oružjem u ograđenim lovištima.

Po zakonu o divljači i lovstvu, dalje je definisano kojim oružjem se može loviti koja divljač, pa tako zakon poznaje:

1) Ptice
2) Sisare

Sisari su podeljeni na:
2a) Sitnu Dlakavu divljač,
2b) KrupnuDlakavu Divljač
3b) Krupne zveri

Zakon je propisao da se: Ptice(1) , i Sitna dlakava divljač(2a) love isključivo oružjem sa glatkim cevima.
Za Krupne Zveri(3b) ne postoje ograničenja

Kod Kupne Dlakave Divljači (3b) postoji niz definisanih pravila i izuzetaka, pa krenimo redom:

-Prvo pravilo je da se Krupna dlakava divljač lovi oružjem sa olučenim cevima
-Prvi izuzetak je da se DS može loviti i glatkim, ali uz obaveznu upotrebu kugli/jediničnih zrna za glatke cevi.

-Dalje, za svu ostalu krupnu dlakavu divljač, definisani su minimalni kalibri/energija i težina zrna.
Najslabiji kalibar propisan za lov krupne dlakave divljači se odnosi na:
Srneću divljač, kao i na PODMLADAK SLEDEĆIH VRSTA:jelena evropskog, divlje svinje, jelena lopatara, virdžinijskog jelena, muflona i divokoze.

MK, iako ima kalibar, nema masu, a propisana je masa zrna od minimum 3,5 grama...(mk taj uslov ne ispunjava)

Znači....logično ostaju samo krupne zveri (Vuk, Šakal, Lisica).

Ptice SE LOVE ISKLJUČIVO GLATKIM CEVIMA, bilo da lete ili su na zemlji, bilo da su predatori ili ne.

Zakon je stupio na snagu pre više od godinu dana, ali NJEGOVA PRIMENA JE POČELA TEK OD MARTA OVE GODINE, (mada su neke kolege počele sa primenom po stupanju, sva sreća pa nije bilo posledica).

Trojica mojih starih kolega koji zajedno love 120 godina, po novom zakonu su morali da izvrše obuku za Karabin (dugocevno olučeno oružje), ta obuka je manje više smešna, a na strelištu se vršila dugocevnim MK karabinom u kalibru 5.6 (popularnom floberkom)....
 
tomo vrbas
 Vidi druze evo ako to bude tako ja tebe saljem gajbu piva kojeg ocesiveli 3
A ja cu vama slike sa odstrelom lisica iz moje 22-ke ali tek kada to bude regularno!
 
stefan092
 Ја мислим да сам негде у "Закону о Дивљачи и Ловству" прочитао да је забрањено у лову користити оружје и муницију са ивичним паљењем. И да је то тај "детаљ" који га искључује. Нисам сигуран али треба проверити! Иначе сам заговорник лова лисице са калибром .22LR!
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
Tomash
 Evo kolega link važećeg zakona iz 2010-te godine:http://www.paragraf.rs/propisi/zakon_...vstvu.html

Možeš koristiti pretragu (ctrl+F) i tražiti termine:

ivič..., malokalib..., itd, oružj.... i nigde se ne pominje.

Pominje se samo vatreno oružje sa dugim cevima (olučene i neolučene) i tetivno oružje.

A novi zakon o oružju i municiji je svrstao MK u vatreno oružje sa olučenim cevima Smile

Misliš li da su ovi sa strelišta blesavi kada te za olučene cevi obučavaju sa MK puškom?

Jedina zabrana može da bude ako postoji neka uredba, ili pravilnik za koji ne znamo, ali što se tiče samih zakona....ova dva savršeno su jasna Smeko

EDIT:/

Inače i vazdušna puška je dugocevno oružje, sa olučenim cevima, ali nije vatreno oružje, i ne sme se koristiti u lovu.
Znači samo Dugo vatreno oružje sa olučenim i neolučenim cevima, i tetivno (ali samo u ograđenim lovištima).
 
stefan092
 Прочотајте
члан 11
став 8
тачка 3
Појављује се термин "спотрско орижје" а горе га нема. Мк спада ту, а лов "спортским оружјем" не знам како је регулисан.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
Tomash
 

stefan092 kaže:

Прочотајте
члан 11
став 8
тачка 3
Појављује се термин "спотрско орижје" а горе га нема. Мк спада ту, а лов "спортским оружјем" не знам како је регулисан.


Vi pričate o Zakonu o oružju i municiji.
Sa razlogom se ne pominje sportsko oružje u kategorizaciji oružja, jer se skoro sve oružje koje mogu nabaviti fizička lica može nabaviti i u sportskoj varijanti.

Evo primer:

Iž27 i Iž27 sporting, to je oružje kategorije B, a opravdani razlog je Lov ili Sport.
Naravno, lovci će odabrati iž27 sa dva obarača i promenjivim čokovima, a sportisti će odabrati iž27 sporting, znači sa fiksnim punim čokovima, jednim obaračem, i ventiliranom šinom(trap pušku)...

Isto je i sa pištoljima, postoje verzije koje se kupuju za posao, za samoodbranu, a postoje verzije koje kupuju IPSC strelci, gde oni za jedan dan ispucaju koliko standardan pištolj za ceo vek, znači oni su i modifikovani da budu izdržljiviji, imaju dodatke, drugačije nišane itd...

ZOM ne poznaje ni lovačko ni sportsko oružje, poznaje samo kategorije, a namena je druga stvar, a prema tome i cena i odabir oružja, a državu interesuje samo opravdani razlog, otuda nazivi sportsko i lovačko, samo u nameni i opravdanom razlogu za nabavku.

ZODIL sa druge strane pominje lovačko oružje, a definiše ga kao vatreno oružje dugih cevi (olučeno i neolučeno) i tetivno oružje.
 
Podunavac
 Sve je to lepo druže, ali u zakonu se nigde ne navodi konkretno da sa 22 LR sme da se lovi i koja divljač. Što znači da je veliko pitanje kako zakon na to gleda. Kad te neko uhvati u lovu sa 22 LR pa te privede, napiše prijavu, odzme pušku (i svo ostalo oružje zbog toga), pa nakon nekoliko meseci pošalje na sud... I da dokažeš da si u pravu, prođe lovna sezona dok ti ne vrate tvoje oružje. Pa ako se tužilaštvo žali prođe još jedna. Ja ne bi koristio 22 LR za lov dok se to jasno i nedvosmisleno pravno ne reši.

U RH je dozvoljen lov kalibrom 22 LR. Ali je to jasno navedeno i nabrojana divljač koja sa njime može da se lovi.

Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga clanka, lisicu, jazavca, caglja, macku divlju, vranu sivu, vranu gacca, svraku i šojku kreštalicu dopušteno je odstrijeliti i lovackim oružjem s užliCenzurisanoljenim cijevima najmanjeg kalibra 22 LR.
Tri prsta 2Kolce
 
sasaruma
 Kolega Tomash,sve si u pravu ali dok zec dokaze da nije vepar odose mosnjice.Za nas lovce na stetocine to bi bilo super ali u staroj jugi je 22lr zabranjen zbog krivolova,i to je ostalo tako.Kod nas je poznato da je to omiljeno oruzje strelaca i lovokradica,na zalost to su predrasude ali jbg.
 
Tomash
 

Podunavac kaže:

Sve je to lepo druže, ali u zakonu se nigde ne navodi konkretno da sa 22 LR sme da se lovi i koja divljač. Što znači da je veliko pitanje kako zakon na to gleda..


Tako je! u zakonu NE PIŠE da se sa 22 LR sme loviti.

U zakonu takođe nigde ne piše da se sme loviti sa 223, 243, 270, 308, 30.06, 7x64, 7x57, 8x57, 9,3 itd...
U Zakonu se nigde ne pominju ni kalibar 12,16, 20, 410...

Kalibar 5,6 se pominje u zakonu o divljači i lovstvu, i to kao minimalni kalibar , sa težinom zrna od 3,5 grama za srneću divljač i podmladak pojedine visoke dlakave divljači, isto kao i veči kalibri kao minimalni za pojedine lovne vrste visoke dlakave divljači.

Kod Krupnih zveri, ne postoje nikakva ograničenja.

U zakonu se pominju samo neolučene/olučene cevi i tetivno oružje.

Ja više neću daviti, neka se jave advokati pa pojasne, lovočuvari dozvoljavaju, strelišta obučavaju sa 22LR...
 
Podunavac
 Strelišta su oduvek vršila obuku sa 22 LR jer je municija jeftinija, kraća strelišta i slabiji pucanj. Za sve kalibre se navodi najmanja dozvoljena težina zrna i baš to je problem kod tumačenja zakona. I ja bi voleo da je sve to tako kako ti tumačiš. Ali priznaj i sam da bi bilo jako loše kada bi neko zbog našeg pisanja ovde ostao bez oružja, a ovo je još uvek siva zona, gde zakon može da se tumači i ovako i onako. A u državi Srbiji sve je moguće. Mnogi ostaše bez oružja na pravdi Boga, iako su poštovali zakone.
Tri prsta 2Kolce
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
LOVAČKO ORUŽJE - PRODAJA PRODAJEM 54 06.09.2023. 06:07
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Antikviteti lovačko oružje ORUŽJE - SVAŠTARA 73 01.02.2021. 10:32
LOVAČKO ORUŽJE - KUPOVINA KUPUJEM 34 26.08.2020. 10:35
Sajam FeHoVa - Lov, ribolov i oružje Budimpešta LOVAČKI SAJMOVI 43 20.02.2020. 18:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 23
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,210,453 posete www.srbijalov.com