Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Sellier&Bellot (Za olučene cevi)


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Sellier&Bellot (Za olučene cevi)
canis aureus
 Sellier&Bellot GK Siera 14,2 g,jel on spada u meksa zrna,kao nas SP ili RWS-ov Kegelspic,ili je to konstrukcija tvrdog zrna koja pravi izlaznu ranu kao recimo ID-Classic? Nemanja Markovic

Neca90 je pitao pa reko' da sa "šakala" na ovu temu prebacim diskusiju i da iznesem svoje zapažanje i iskustvo sa navedenom municijom, koje i nije tako zavidno jer od skoro ga stičem ...

i56.tinypic.com/2d76fz7.jpg
i55.tinypic.com/14nfrqd.jpg
i53.tinypic.com/sotqfl.jpg

-ovo deformisano zrno sa slika sam izvadio iz grudobrana(zemlje) prilikom upucavanja karabina na strelištu i može se videti da je zrno ostvarilo svoj "namenski cilj" tj da se dovoljno deformisalo(povećalo prečnik sa 8,2 na nepunih 20mm) kako bi što više energije prenelo na cilj i da je zadržalo veliki deo(preko 80%) svoje težine što mu obezbeđuje sigurno i veći prodor kroz tkivo a verovatno i izlaznu ranu.
Za razliku od "nekih" i sličnih konstrukcija(SP) ovo se "ne izuva" ili bar u ovom slučaju nije.
Na 100 i 150m(na toliko sam oprobao) daje odličnu grupu pogodaka i takođe što se tiče preciznosti B) naravno za lovConfused
Trzaj oružja je zanemarljivo veći(ako uopšte i jeste) nego prilikom dejstva sa lakšim zrnima u 8x57JS(12,7g 12,8g)

Po tvrdoći ne spada u najtvrđe konstrukcije ali je zbog svoje mase, po mom mišljenju, dobar izbor i za kapitalne primerke DS!!
I siguran sam da, iako je i ovo SP konstrukcija zrna, tvrđe je od SP iz PPUa a takođe i "običnog" SP i SPCE iz Sellier&Bellota.

-toliko za sada a na terenu tek treba da se pokaže i dokažeYes
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
223rem
 Imam municiju S&B za 7x57r mozda je stara oko 25 god,ostala su jos 30 komada,u pitanju je SP zrno,ima li neko iskustva sa tom municijom u ovom kalibru?Iznenadjen
 
neca90
 

canis aureus kaže:
Sellier&Bellot GK Siera 14,2 g,jel on spada u meksa zrna,kao nas SP ili RWS-ov Kegelspic,ili je to konstrukcija tvrdog zrna koja pravi izlaznu ranu kao recimo ID-Classic? Nemanja Markovic

Neca90 je pitao pa reko' da sa "šakala" na ovu temu prebacim diskusiju i da iznesem svoje zapažanje i iskustvo sa navedenom municijom, koje i nije tako zavidno jer od skoro ga stičem ...

i56.tinypic.com/2d76fz7.jpg
i55.tinypic.com/14nfrqd.jpg
i53.tinypic.com/sotqfl.jpg

-ovo deformisano zrno sa slika sam izvadio iz grudobrana(zemlje) prilikom upucavanja karabina na strelištu i može se videti da je zrno ostvarilo svoj "namenski cilj" tj da se dovoljno deformisalo(povećalo prečnik sa 8,2 na nepunih 20mm) kako bi što više energije prenelo na cilj i da je zadržalo veliki deo(preko 80%) svoje težine što mu obezbeđuje sigurno i veći prodor kroz tkivo a verovatno i izlaznu ranu.
Za razliku od "nekih" i sličnih konstrukcija(SP) ovo se "ne izuva" ili bar u ovom slučaju nije.
Na 100 i 150m(na toliko sam oprobao) daje odličnu grupu pogodaka i takođe što se tiče preciznosti B) naravno za lovConfused
Trzaj oružja je zanemarljivo veći(ako uopšte i jeste) nego prilikom dejstva sa lakšim zrnima u 8x57JS(12,7g 12,8g)

Po tvrdoći ne spada u najtvrđe konstrukcije ali je zbog svoje mase, po mom mišljenju, dobar izbor i za kapitalne primerke DS!!
I siguran sam da, iako je i ovo SP konstrukcija zrna, tvrđe je od SP iz PPUa a takođe i "običnog" SP i SPCE iz Sellier&Bellota.

-toliko za sada a na terenu tek treba da se pokaže i dokažeYes

B)
 
canis aureus
 [quote]canis aureus kaže:
Barnes XLC ...
"plavac" ... k'o sa reklameB)
canis aureus priložio:
barnes1.jpg

The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
javor
 

canis aureus kaže:
[quote]canis aureus kaže:
Barnes XLC ...
"plavac" ... k'o sa reklameB)
Dali ova plava boja što ostaje u cijevi?
Lisica
 
Cvele
 Pa da ostecuje cev, verovatno niko ne bi' koristio ovu municiju...
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
canis aureus
 http://www.youtub...detailpage

S obzirom da sa ovim zrnima svoju municiju pune još neki proizvođači nama dostupniji, recimo Sellier&Bellot koji je i pristupačnih cena ...

... zanimljiv prikaz i prezentacija iz koje može ponešto i da se naučiStari
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
vlada lovac
 S&B je sasvim solidan proizvodjac municije po pristupacnim cenama, a reko bi da su ovo konstrukcije koje bi zadovoljile potrebe i malo zahtevnijih lovaca, uz pravi odabir za odredjenu vrstu divljaci i nacin lovaOdobreno
odlican video
 
cokoladni
 S&B je ovde u svajcarskoj jeftiniji i manje cenjen medju lovcima od prvog partizana.
priroda i drustvo
 
Podunavac
 S&B sa američkim zrnima uopšte nije jeftin. Čak je skuplji od Norme, Geca i Hirtenbergera. Npr. S&B 30-06 Spr. sa PTS zrnom 11,7 grama košta 18 kn (2,4 evra), XRG zrnom 11,7 grama 24 kn (3,2 evra), NSR zrnom 11,7 grama 26 kn (3,46 evra). Sa cenama je u klasi sa RWS-om. Svaka čast amerima i S&B-u ali za mena je RWS ipak viša klasa i malo ko da mu je konkurencija na našem tržištu.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 Sa svojim zrnima(Teilmantel CE, Torpedo S, SPCE, HPCE, ...20kom/25-30e) pa i sa Sierra GK(20kom/39e) je još cenom prilično nižom od RWSa(20kom/52-60e) dok sa Nosler Partition(20kom/56e), XRG(20kom/54e) zrnima se izjednačio sa RWS0m dok je Norma(20kom/50-63e) premašila ...
-iz Frankonijinog kataloga 2011/2012 ... cene za 8x57IS

Takođe sam mišljenja da je dosta niža klasa od RWSa ... mada sa ovim Barnesima i ostalim stranJcima verujem da odlično završava pos'o Selja
Lično i sam više cenim PPU negoli njihovu staru produkciju sa SP zrnimaIzvolte
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
javor
 Evo nekidan sam kupio par komada Bellota sa ovom Barnes kuglom koja ima urezane prstene,zove se "triplešok".Što mislite valja li to?Inače su malo skuplji nego "obični" Belloti....
Lisica
 
Podunavac
 Po mom mišljenu Triple Shock zrna su veoma dobra. Imaju veliku deformaciju a minimalni gubitak mase. Jedino što su lakša od zrna koja sadrže olovo. Mislim da su pogodna i za meku divljač manje bio mase, pošto se ne deformišu mnogo prilikom pogotka i ne prave veliku štetu na mesu. A opet kod tvrđe i teže divljači se prilikom pogotka maksimalno "otvaraju" bez splitera koji zagađuju meso. Prsteni na zrnu dobro zaptivaju barutne gasove, a ne vrše veliki pritisak na zidove cevi i manje ostaje ostataka u žlebovima što olakšava čišćenje i održavanje oružja.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 http://www.srbija...ost_122386

Zlatar

"Odustao sam za sada od TSXa što je isto u suštini kao i XLC;samo što ovaj novi XLC izgleda ekstra zaebano u plavoj bojiAngry
Koliko sam video ova monolitna zrna traže veću brzinu od 2500 i preko 3000fps,znači 750-950ms.To može al kad bi se moglo puniti.Ne znam koliko teraju ova fabrička punjenja nisam pustio kroz hrono,sumnjam da su oko 700-730ms.

30-06 sa Akubondom i mereno 800-805ms su radila ludački dobro,pravilna pečurka od 180grs ostalo 145grs pošto je prosviralo trešnju od 50cm. Srndaća iza plećke prosipa na mestu,preterano,nažalost na svinji još nije proban ali biće.

Teško i meko zrno mislim da leže 8ci,Sieru gk 220grs sam video samo na strelištu,bem ti izvaljuje busen na bedemu....
javi ako probaš Barnsa na mesu baš me zanima kako radi
."

... prebaciK sa one na ovu ...Comp

XLC i TSX, slažem se da uglavnom "rade" isto ali je "plavac" stariji a TSX njegova "modifikacija u bolje".
Veća brzina monolitnih zrna bi bitno uticala na vek cevi a neki tvrde(probali su, testirali) da sa većom brzinom ta zrna gube na preciznosti jer dolazi do slabijeg urezivanja žljebova, dok i na cilju dolazi do ranijeg "otvaranja" zrna te su oštećenja prilično veća i nekad bez uobičajenog prodora a to je jedna od najbitnijih stavki kod ovih zrna.
Kolega iz grupe, s kojim vrlo često lovim DS, u 8x57JS koristi samo XLC! Kako se pojavio XLC na našem tržištu(Snajper u Bg) tako je uzeo jednu kutiju za probu i zadovoljan sa preciznošću dokupio još dve(u onih 60kom godišnje) i otada "ništa drugo u cev" a odstrelio je priličan broj DS, srneće divljači, šakala i lisica.(mislim da je 3-4 puta već uzimao po šeset komaTa)
Uglavnom su DS odlazile pogođene sa mesta nastrela ali su uz obilan krvni trag pronalažene u prečniku od 50 do 100m.
Naviknut na SP zrna u početku je gađao po rebrima uz plećku i tada je potraga bila malo dugotrajnija ali opet sa dosta krvnog traga a kad je počeo sa gađanjem "po sred plećke" rezultati su bili puno bolji!
U suštini, nema velike štete na mesu. Ulaz koliko i prečnik zrna, bez podliva a izlaz u prečniku do 3-5cm u zavisnosti od "tvrdoće cilja"(koje su kosti pogođene ...) ... između plećki tj u grudnom košu kuda je zrno prošlo nastaje "explozija" ShockYes džigerice postanu kaša Confused Kao po pravilu, krvni trag je uvek dosta vidljiv i lako ga je pratiti a kod krupnijih primeraka DS penušava, svetlija krv iz pluća je skoro uvek "prisutna".
Srneća ne odnosi ni pogodak po rebrima a pogodak u plećku nije previše "kasapski"! Kao i na šakalima i lijama ali i daljina gađanja tu ima veliku ulogu ...
Eto, on prezadovoljan i "ništa drugo u cev dok bude mogao plavac da se nađe" kako kaže!

-kod mene je trenutno na red došao GROM na probu ... ako bude kako očekujem, XLC, TSX i sl neće imati prilJiQConfused Vaistinu
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Zlatar
 Ipak mi GK 14gr deluje ubedljivije od Barnesa,hvala za trud i slike izvađenih zrna;)
 
canis aureus
 

Zlatar kaže:
Ipak mi GK 14gr deluje ubedljivije od Barnesa,hvala za trud i slike izvađenih zrna;)


naročito za kraće daljine Odobreno
8ca je vrlo zahvalna i manje probirljiva što se tiče konstrukcija zrna tako da i SP super radi kad je tih težina!Yes
iveli 3
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
rokvic
 po mojim skromnim iskustvima, SiB je mnogo ujednacenije zrno od PPU-a. a cene je malo iznad domaceg metka. Licno SiB koristim za kalibre 8*57 i 30-06..i ja sam zadovoljan, sto se tice preciznosti nista nije preterano bolji od PPU-a,ali zato neuporedivo manje prlja cev od PPU-a.
Kada spominjem PPU mislim samo na njihov GROM,jel drugo nisam koristio... dok u nasim prodavnicama SiB bude po ovim cenama domaci PPU u moje karabine nece iciBye
 
canis aureus
 Na koje zrno iz S&B se odnosi tvoj upis??
Složiću se da manje prlja cev od PPUa a da je ujednačenije ...
S&B zrna SP, TM i SPCE nisu ništa bolja od našeg PPU SPa čak su i mekša a i više dolazi do odvajanja košuljice od olova, dok se HPC, koje mi se pokazalo kao najpreciznije, takođe mnogo raspada ... i s obzirom da su sve mekše konstrukcije ovih zrna nije ih lako porediti sa polumonolitnim kao što je GROM, sem po prljanju cevi i eventualno po preciznosti.
Kako ti se GROM pokazao neujednačeno?(ili mi odgovori na temi "GROM iz Užica" )
Byeiveli 3
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
mrwa22250
 ja imam iz 18 u cal. 30-06 i otkad sam ga kupio pucam samo gromom.ucinak na srnecoj divljaci je fantastican i svi pogotci u visoku plecku ili malo iza daju pad u vatri uz minimum stete na mesu.cuo sam od nekih ljudi da ga ne vole za lov srndaca jer je navodno pretvrd i divljac daleko nosi pogodak ali nisam imao ni jednu potragu za divljaci te stoga mislim da se ovde radi o pogotcima u mekano.sto se tice rasipanja kao sto rekoh dobar deo godisnjeg sledovanja potrosim na improvizovanim strelistima i desavalo mi se da od pet metaka cesto jedan neobjasnjivo zavrsi daleko od grupe koja je na 100 m. malo manja od stisnute pesnice(okidacka grupa mu nije jaca strana).u pocetku sam mislio da je do mene ali pucanje iz stalka me razuverilo.nisam pucao serije vece od pet metaka jbg.zakon mi daje svega 60 ali u proseku svaka druga serija ima jedan redje dva flayera.ako neko ima slicno iskustvo neka se javi.ja i dalje ne tvrdim da je do metka mozda ja negde gresim.
 
rokvic
 canis druze, odnosi se na SIERU....moj karabin 8*57, slabo podnosi PPU, pogotovo grom, radi se o kalibru 8*57, cev koja je na njemu LOTHAR, , bolju grupaciju ima,sa SiB, kontao sam da je do cevi problem, ali jako se slicno ponasa u kalibru 30-06, koji je fabricki.nije nova cevuljaga u njemu.e sad da li sam ja kupio mozda losu seriju ne znam...moja iskustva su takva, e sad sta je po sredi Hmmm
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Skraćivanje cevi na karabinu PUŠKARSKA RADIONICA 107 14.11.2019. 19:24
Reloading -Punjenje municije za olučene cevi ,za ili protiv ? MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 113 26.03.2018. 13:07
Sellier & Bellot (sačmena) MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 61 02.01.2015. 04:07
'SLUG' cevi ORUŽJE - SVAŠTARA 8 28.11.2014. 13:24
Dužina cevi kod sačmarica LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 61 03.05.2013. 21:03
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,284,902 posete www.srbijalov.com