Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Krivolov - kako se boriti protiv?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Krivolov - kako se boriti protiv?
DakiNS
 Pametnom čoveku sto reči i šaka u čelo dosta. Pa onda teško raniti džep počinioca jer džepna rana , je najbolnija rana i najduže zarasta.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Planinko011
 Pa preko dzepa se jedino i moze raja nauciti redu. Ove zemlje sto ih zovemo uredjene vec stotinama godina nisu menjale politiku na kaznjavanju u saobracaju, komunalnom redu pa eto i oko lovokradje.
Neki dan u novinama naslov kako je covek kaznjen drasticno jer je pevao i vredjao komsije oko njega ovi ga tuzili i tras po parama. On kuka o zeni i gladnoj deci a ljudi komentarisu kako su navalili na sirotinju.
Ima istine da zakoni nisu isti za sve ali mnogi i olako odustaju od isterivanja pravde jer je to kod nas sporo i komplikovano.
Ali nasa udruzenja treba da budu istrajna protiv lovokradica i ako su vec uhvaceni ne treba odustajati i treba sve ciniti da predmeti ne zastare.

Bilo bi potrebno da se pored novcane kazne propisuju i sati rada u recimo instituciji koju su ostetio pa da malo krivolovci grade volijere, hranilista, i rade poslove sa nama lovcima gledajuci nas nekoliko meseci u oci.
 
Podunavac
 

Planinko011 kaže:

Bilo bi potrebno da se pored novcane kazne propisuju i sati rada u recimo instituciji koju su ostetio pa da malo krivolovci grade volijere, hranilista, i rade poslove sa nama lovcima gledajuci nas nekoliko meseci u oci.



Planinko ovo ti je odlična ideja.
Tri prsta 2Kolce
 
Planinko011
 Pa lepo bi bilo da sam ja toliko pametan ali tako se radi u nekim redjenijim drzavama a to su bespogovorno skandinavske zemlje.

Vec sam u nekom upisu tto i opisao da je nas pametnjakovic kome su 80tih dali leba u Svedskoj smislio da se nalovi ribe dinamitom i obezbedi za slavu u nekom jezercetu. Normalno da nije imao pameti da skupi i sitnuriju vec ju je ostavio da pluta.
Kad su Svedjani ovo videli prvo su ostali zabezeknuti uopste na ideju a onda su razmislili verovatno cirka 10min pa koko je to neko manje mesto krenuli po kucama par pridoslica iz Juge i normalno nasli pun zamrzivac ribe.
I sad mozda i najporaznija po nas odluka sudije, koji bi svakog Sveda zakucao u zatvor za ovo delo a ovog naseg osudi na 6 meseci ili godinu rada (posle posla i vikendom) sa obrazlozenjem da "lice koje je ucinilo ovo delo potice iz takve sredine zbog koje ne bi shvatio smisao kazne u zatvoru vec je potrebno da uzivo shvati gnusnost ucinjenog dela".

E tako bi valjalo da ovi nase lovokradice provedu godinu dana na fazanerijama i iznoseci hranu divljaci i to lepo vikendom po ceo dan a i popodne a ne da jedu drzavni leba u zatvoru.
Samo da oni tako ne upoznaju bolje kretanje divljaci i sistem rada lovocuvarske sluzbe Hmmm?
 
AcaNik
 Леб'те јебо када би зелене мрзитеље тако казнили Smile
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
tomo vrbas
 Eh taj krivolov svugde u svetu prisutan ali samo kod nas Don Kihotska borba.Gledam na diskaveriju ili nekom drugom programu kako se na primer u jamerici bore protiv istoga i kod njih nema oduzimanje oruzija,dozvola nego bajo moj oni te osisaju po dzepu da se sve pusi.Uvedu te u evidenciju i u dosije i da vidis gde god se pojavis odma te iz gaca istresu pa ti krivolovi,a kazne su bas drakonske od 500 dolara zbog opaljenog metka posle 18h pa do par hiljada dolara i zatvora.Bilo skoro neki moci lovili i bili im sumnjivi pretresli ih i kada su sve ustanovili da su cisti onda ajde daj da vidimo vozacke dozvole kad ono prc niko nema vozacki i naravno zalepe liku kaznu jer vozi bez vozacke jeste da kod njih policija radi lovocuvarski posao ali drugacije ne vredi.
 
AcaNik
 Код њих полиција ради ловочуварски посао а код нас углавном предводи ловокрађу Sad
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Planinko011
 Pa kako sam ja inace misljanja da lovocuvari bi trebalo da budu posebna drzavna sluzba a ne da zavise od lokalnih zadriglih predsednika (nije da su u vecini ali ih brate ima koji se samo bave gulasem i svojim lovom i omogucavanja njima bitnim ljudima da love) mozda bi bilo vajde da bude kao sastavni deo MUPa rendzerska sluzba koja bi bila i kao komunalna policija u prirodi (i Cak Noris kako kazu masta da bude bg komunopolicajac i da maklja redom) koja bi se bavila zastitom divljaci, ribe, ispravnim papirima i postovanjem reda u lovu i ribolovu, zastitom prirodne sredine tj ekologijom, kradjom sume i poljoprivrednih useva itd.
To nuzno ne bi znacilo da lovacka udruzenja ne bi imala lovocuvare volontere ili placena lica koja bi povecavala, sto kaze nas narod monitoring, te bi alarmirali drzavnu sluzbu u slucaju pucnja, sumnjivih terenaca u lovistu jer ni prigusivaci i kljusa nisu nepoznati a sad se moze loviti lukom i strelom necujno.
Problem je pre svega ako se zakonski nesto ne promeni u zaustavljanju, legitimisanju, pretresu vozila sto lovocuvari i nemaju pravo a takodje i o upotrebi prinude od palice, lisica do oruzja protiv lovokradica.

Ovako kada lovocuvar otkrije i zaustavi krivolovca sa plenom i kada se slucaj zavrsi srecno na sudu po LU bukvalno lovocuvar treba da dobije orden narodnog heroja i da se moli nebesima sto lovokradica ne zna sve clanove raznih zakona po kojima moze da ga tuzi za protivpravno zadrzavanje i da trazi izuzimanje svih spisa i dokaza pribavljenih na nepropisan nacin.
Mislim da je cak i nemoguce na sudu sada odraditi posao bez asistencije MUPa. Mislim u sluicaju da lovokradica ima pare za dobrog advokata.
 
mrwa22250
 

Planinko011 kaže:
.
Mislim da je cak i nemoguce na sudu sada odraditi posao bez asistencije MUPa. .


Apsolutno si u pravuOdobreno.Zakonodavcu je bilo bitno da oformi lovocuvarsku sluzbu,a to sto je moramo MI finansirati i sto nemaju nikakva ovlastenja nema veze.Zamislite samo situaciju da zakupac drzavnog zemljista(pojedinac ili preduzece)ima zakonsku obavezu da po jedinici povrsine zaposli poljocuvara ili vise njihJaooo.Posto ribocuvarsku i poljocuvarsku sluzbu finansira drzava ili lokalna samouprava(koja se samo tako zove a zna se ko i tu upravlja) ispada da je lovacka organizacija skup najvecih magaraca u zemlji Srbiji.Samo da podsetim,"najumnije glave"naseg lovstva,okicene raznoraznim titulama i goozica duboko ukorenjenih u fotelje po savezima,dala saglasnost na taj famozni ZODIL,koji da nije tuzan bio bi zaista smesan.
Osnovati takvu jednu sluzbu bilo je sve sto je tadasnji zakonodavac bio spreman da ucini.Kad je trebalo tu sluzbu naoruzati,opremiti dvogledima i durbinima,obuti,obuci,kupiti vozila.......opet u pricu ulece gorepomenuta grupa od nekliko desetina hiljada magaraca koja je spremna da sve to iz svog dzepa finansira.Kad smo i to sve izdrzali dolazi saznanje da su im ovlastenja manja nego ovlastenja grupovodje.Ako hoces da stanes-hoces,ako neces ne moras.Ako hoces otvoris gepek,ako neces ne moras.Bez asistencije pripadnika MUP-a,na zalost jedno veliko i skupo nista,koje,kako smo videli,moze bahati mangas i traktorom da pregazi bez posledica.
Da ne budem pogresno shvacen,nemam nista protiv lovocuvarske sluzbe,ali samo pod uslovom da joj se omoguci da radi ono za sta je placamo.Prosiriti ovlastenja i dodeliti status sluzbenog lica bio bi minimum koji bi bio prihvatljiv,a misljenja sam da bi rendzerska sluzba formirana unutar ili u saradnji sa MUP-om bila pun pogodak.
Ima nekih najava da se sprema rasprodaja drzavnih resursa(sume,vode,lovista,rudna bogatstva....)pa je mozda tolika"briga"drzave za svoju imovinu,priprema za budzasto prodaju uz mashala provizijeHmmm
Mislite o tome,barem oni kojima organ za sakupljanje informacija nije dnevnik2 nego mozak.
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Planinko011
 Pa znam da pocesto stvari sa lovocuvarima po Srbiji zna da bude komplikovana i da razni clanovi uprava ucenjuju lovocuvare da nekim clanovima prave smicalice a druge da pustaju da divljaju.
Nekim lovcima ne dozvoljavaju da idu na terene koji su bogatiji sa divljaci i koje cuvaju za sebe i svoje pajtase, pa su tu izlasci u neke nagradne lovove, nigde najavljene i upisane u biltenima, nosenje neadekvatnog oruzja pa cek se desi da covek koji uopste ne poseduje karabin dobije pravo na odstrel srne itd, itd. sve u svemu nisu pravila ista za sve.

Zbog toga sam misljenja o drzavnoj sluzbi a to ne sprecava i nas lovce da imamo svoje ljude prisutne na terenu i koji bi bili na vezi sa drzavnom sluzbom. Ne mozes ni obicnog policajca koji i ne zna dobro svaki budzak sa puntom terati da juri krivolovca po ataru.
Ta jedna sluzba bi mogla da pazi i na bacanje suta, djubreta i starudija po ataru, izlivanje buradi i svega ima jos po ataru.

Mi lovci treba njih da naziremo i oni nas a sto se tice LSS ta ekipa je sama sebi dovoljna i mi lovci im izgleda i ne trebamo jer olako prelaze preko sve starijeg prosecnog lovca a i sve manjeg broja lovaca. Pri tom su nemi na pokusaje preuzimanja lovacke imovine, bukanja "tapetara" a i stoicki su premni da ocute ako neko predlozi da puske zamenimo za fotoaparate ako im ostaje clanarina na raspolaganje.
 
Lala
 Pre jedno 5-6 godina otprilike upravo smo mi forumaši sa Srbijalov foruma plasirali ideju da se pod obavezno promene zakonska rešenja vezana za način organizovanja lovočuvarske službe pa smo pominjali upravo neki vid rendžerske službe, čuvara prirode. Još tada smo ukazivali na pogubno rešenje da onaj koji treba da kontroliše sprovodjenje zakona i pravila u lovištu bude zaposlen i plaćan od strane onih koje treba da kontrolliše. Time su čuvari dovedeni u položaj da bukvalno zavise od onih koji neretko učestvuju ili tolerišu krivolov, da od njih dobijaju naloge i zadatke, a sa druge strane lovočuvari su pod stalnom pretnjom gubitka licence.
Koliko smo u našim diskusijama bili dalekovidi i na vreme upozoravali pokazuje najava da će evo tek sada, sedam godina nakon stupanja na snagu Zakona o divljači i lovstvu, najzad valjda doći do izmena ovog segmenta. Na Skupštini Lovačkog saveza Vojvodine koja će se održati 22.04.17. jedna od tačaka dnevnog reda je posvećena ovom problemu a ideja je da dodje do objedinjavanja lovočuvarske, poljočuvarske i ribočuvarske službe, tako da bi ti neki (nazovimo ih rendžeri za sada) imali i šira ovlašćenja, ali bi i način finansiranja bio promenjen, da bi zavisnost od samovolje pojedinaca bila smanjena. Poljočuvare trenutno zapošljavaju i plaćaju lokalne samouprave, pa bi neki sličan model mogao da bude primenjen i za rendžere, sa tim da jedino lovočuvari imaju potrebnu licencu sa kojom bi uz neku dopunsku obuku mogli da obavljaju i ostale poslove zaštite prirode.
Da se razumemo: i medju lovočuvarima itekako ima 'cvećki' koji nisu gadljivi ni na meso, a još manje na pare, pa pojedini itekako hoće da zažmure a bogme i da pomognu da se malo pročisti lovište od 'viška' divljači.
Jedan od ljudi čije mišljenje cenim vrlo mudro je rekao jednu veliku istinu:'SAMO STRAH ČUVA LOVIŠTE!'. Potpisujem.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Planinko011
 Ja vise mislim da je takva organizacija potrebna zbog nikakvih ovlascenja lovocuvara u sadasnjim okolnostima mada ima i tog odnosa uprava- lovocuvar.

Opet kad pomislim na to da lovocuvare finansira "lokalna samouprava" jeza mi je kad pomislim sta to vuce sa sobomShock.
Verujte mi na rec posle cetvrt veka iskustva, nema tog predsednika LU (mozda do 5 u celoj Srbiji) koji moze da bude pokvaren kao politicari, To znaci dovijanje na sve nacine kako isisati iz te okolnosti pare, privilegiju, uticaj....
Tada bi gledali ponegde lovocuvare kako pucaju 3-4 srne za potrebe istih, vodaju zasluzne u lov nelovnim danima, bezecovanje lovackih objekata za pajtase - tajkune i uticaj sve do donosenja nakaradnih zakona, drndanje nepodobnih lovaca i clanova uprava i zagorcavanje zivota a cak i unistavanje privatnih poslova (u manjim sredinama gde se u glavu znate mozete misliti dokle to ide)....

Kad napisem sluzba mislim da u okviru republickog MUPa pored javne, drzavne bezbednosti, zandarmerije, vatrogasaca postoji i ta nazovimo tako ruzno americki "rendzerska" sluzba sa ljudima koji bi se obucavali za sve vrste zastite imovine drzave i pojednice (sume, useva, divljaci i ribe, paljenje strnjista) pa bi oni uocavali nepravilnosti a ono sto nije odmah moguce procesuirati ukljucili bi inspekcije koje bi isle za njima.
Tako da bi ti "rendzeri" bili sluzba u okviru opstinskog MUPa, sastojali bi se od recimo 5-6 ljudi po opstini i imali po par vozila uz asistencije recnih policija itd.
Znaci da svi odgovaraju Direktoru policije i ministru MUPa (ma kako to nekom zvuci) pa ako cak bude stete od 100 kom srndaca i svinja godisnje u kazanu to je ipak par komada po jednom LU a ne da svako LU ima svoju lokalnu ekipu koja participira sa 20-30 komada.
Ruzna je pretpostavka nepostenosti na sve strane ali ja od svoje 25god sam poceo da uvidjam sta se radi i kako se radi u svim segmentima posla i drustva. Vidjao sam i ranije te pojave ali nisam bio svestan da je to sistem lopovluka i negativne kadrovske selekcije.

Onako povrsno gledano najblize toj sluzbi vidim delovanje ekipa iz nasih Nacionalnih parkova Tara, Mokra Gora, Djerdap i donekle lovocuvarima u JP Vojvodina i Srbija sume mada i oni bas nemaju ovlascenja a i ne mogu da kazem da mozda nema i nepravilnosti.
 
tomo vrbas
 Rendzerska sluzba ili lovocuvari ali da budu pod sapom MUP-a ili neke druge sluzbe.Udruzivanje sa poljocuvarima nikako jer kod nas je u opstini na primer sav olos zaposljen kao poljocuvari cak sam ja imao situaciju sa njima poceli da me prate kad sam isao na cekanje lisica prijavljivali me u LU presretali u ataru i neke banalne stvari slikanje gde god me zateknu jer sam njihovog sefa uhvatio da sa nekim lopinama koji su u B.D.Polju harali i krali sve sto im padne pod ruku krali sumu kod nas u ataru i prodavali u Kuli po 2,5 crvene za kubik.Onda sam bio na meti istih idem kombajnom kroz atar oni zamnom i slikaju me,traktorom opet slikaju naidjem nivom oni zamnom gde ja tu i oni,ja motorom u ataru oni zamnom. Ja u lov oni me slikaju kao sa oruzijem sam u ataru i onda sam na svako njihovo slikanje pokazem srednji prst ali tako da mi ne vide lice po preporuci kolega iz MUP-a.Tako da ti nazovi poljocuvari nikako u kombinaciji neka saradnja da ali zajedno ne!
 
Planinko011
 Poenta i jeste da sluzbenici odgovaraju nacelniku policije a ovaj gore direktoru i ministru a ne nekom u opstini.
Tako bi se moglo lepo i postici da "rendzeri" mogu posle 5-6 godina da promene mesto rada makar u drugo mesto na 50km od tog a ne da pustaju korenje i pipke sa lokalnim mocnicima i lopovima raznih fela.
Vidimo po novinama da neki nacelnici policije obilaze narko dilere po bolnicama pa se ne moze reci ni da su oni merilo postenja ali se nivo podize i nece se oni prodavati za par srna.
A tu su i LU i lovci koja posmatraju i njihov rad i mogu podneti predstavku u upravu policije u slucaju da ne rade po zakonu.
Tesko je kada je sluzbenik iz manje sredine poznaje licno i sve te lovokradice, drvokradice, piromane i pise mu prijavu danas a sutra sedi sto do stola u jedinom kaficu u mestu.
 
tomo vrbas
 E ovo je vec konkretan i odlican predlog da ih malko setaju u krug ali opet upoznavanje terena i divljaci i svega ali mislim da bi bilo funkcionalno!
 
Planinko011
 Pa recimo da taj rendzer zasnuje radni odnos u nekim vecim gradovima (ono sto su zvali srez) tipa Novi sad, Subotica, Sombor, Beograd, Sabac, Uzice, Bor, Donji Milanovac, Nis. Leskovac.... i tu zasnuje zivot i porodicu.
A onda radi kao terenac u svom srezu i na par godina menja podrucje LU tj opstina. Radis 20 dana pa 10 odmaras i sl.
Poslle 15-20 godina takvog rada predjes na posao koji ne zahteva terenski rad. Na kraju zato policija i ima beneficiran radni staz.
Teren, pa svakako bi bili upuceni na lokalne sumare, lovnike, grupovodje a nije nuzno ni da LU nemaju lovocuvare ali im je potrebno da imaju snaznu podrsku koja moze da legitimise, prestresa vozila i hapsi.
U mom LU imamo pored upravnika tri lovocuvara ali kako geografski recimo da ima tri terena za 24 sata kvalitetan nadzor treba 9 ljudi plus 1-2 za dane odmora, godisnji odmor, bolovanje itd.
Iako smo medju bogatijim udruzenjima nisam siguran da bi mogli lako priustiti 12 bruto plata-bar ne bez clanarine od 250e racunajuci na vozila, opremu.
E kada bi se "rendzerka" sluzba osposobila na ta nasa tri lovocuvara da u ataru stalno bude prisutne tri patrole sa po 2 coveka po smenama i da budu stalno u pokretu a ne da sede u stanici.
Strasno me nerviraju ove najavljene "akcije" saobracajne policije gde sad mere brzinu u maju alkohol u junu decija sedista a uvek samo svetla i pojas.
Kakve akcije? Treba da budu napolju u tri smene a pogotovo nocu da jure ove sto manijace i voze pijani ko letve a ne da mlataraju rukama i koce saobracaj pored svakog semafora.
Tamo negde oko 2000te su ih jedno 6meseci i isterali na ulice pa sam zacas naucio da vezujem pojas i u gradu (uvek sam ga vezivao u medjugradskoj voznji), samo sto nisam prevodio bake preko pesackog prelaza. A kad ih nema i sam vozim bezobraznije a ovi sto su inace bezobrazni postaju manijaci.

Tako i ove patrole ovde vide da neko vuce drva pa pridju da vide da li su zigosana, tamo vide kamion koji istovaruje sut ili nekog ko pali strnjiku onamo da neko seta naoruzan po sred polja u nelovni dan. Ima sad i termovizija za noc, kamera koje salju slike preko MMSa i svasta bi se naslo pogotovo pored vecih gradova.
 
tomo vrbas
 Mudro zboris Planinko,a koja bi skola trebala za tog rendzera znam da je bilo nesto u Sremskoj Mitrovici neka skola ili neka dopunska za te rendzere e sada dali je to bilo zazivelo nemam pojma?Ja sam nesto bio u planu da zavrsim za lovocuvara posto nase LU oce da se izdvoji ali ne mogu nikako zbog obaveza da idem za Kraljevo to da odradim ipak porodica i sve ostale obaveze me sputavaju,a mnogi uz Lu su me bodrili jer kao imam najvise predispozicija da me predloze za lovocuvara i prihvate.
 
Planinko011
 Pa kolega Tomo vise ne postoji ni Srednja milicijska u Kamenici vec se srednjoskolci salju na kurseve a ipak je oblast krivicnog prava i siroka i daleko slozenija bar za krvne delikte i razne pljacke itd.
Za hvatanje prekrsioca ne treba fakultet vec samo da ih nauce sta su prekrsaji u delokruzima rada koje pokrivaju i kako pravilno da obezbede dokaze da bi se prekrsaj sankcionisao kod sudije.
Cisto da se malo profilisu ljudi i nauce vise o prekrsajima u ruralnim delovima.
NPR drugari iz MUPa kazu da su recimo kod njih SAJ specijalizovan za dejstva u urbanim uslovima a dok je PTJ bio to isto za sumu jer su ljudi imali mnogo vise iskustva. Kako se PTJ i ukida kako cujem eto kadra dobrog za obuku.

Ne treba oni da znaju kad se pari lisica vec kad nadju nekog u lovistu sa oruzjem da traze dozvolu za lov a ako je sa divljaci da vide ima li markicu i propratnicu.
Potrebno je da znaju kad se sta lovi ali vazno je da jedan - dva auta non stop krstare sumom i atarom, osluskuju sta se dogadja i danju i nocu a onda lopovi raznih fela nece biti tako komforni.

Nije retko da nocu gde ih ima sakupljaci sekundarnih sirovina a i neki drugi ljudima skidaju useve u sezoni, tipa bostan, paradajz, papriku, kradu stoku iz torova, a to bi ista sluzba trebala da uoci.

Ovako i ulice u gradovima su nocu praznjikave a u atar nocu niko posten i ne ide (kad je nelovni dan).
Saobracajna policija uz trougao da pogleda u gepek ima li cega sumnjivog i sl.
Kad smo kod toga setih se anegdote:
U ratno vreme 90tih kum mi se sa kolegama vracao sa Uba a kako su bili na sluzbenoj veceri i kolega suvozac popio, zaustave ih na punktu kod Obrenovca i policajac podje glavom do prozora da zatrazi dokumenta kad pijani kolega zalaja VAUUU!!!
Kako je bilo usko uz put policajac odskoci i skliza se niz nasip i besan i blatnjav istrca odozdo a ovaj pijani izbaci fazon "Sta je ? Sta se plasis kad sam vezan?"
Ali avaj oni poneli u BG jedan racunar na serivis da ucine kolegama iz Uba i eto razloga da odsede u stanici do 8 ujutru i dok su dobili potvrdu od te firme da racunar nije ukraden. Dobro da i batine nisu dobili.

Moze sve to da radi i obicna policija uz kurseve ali bi trebalo da ima adekvatna vozila i opremu a i da budu ne terenu a ne u kaficima i kancelarijama i normalno da ih ima veci broj.
E sad da li ima sanse da tako nesto kod nas zazivi ne znam samo znam da jedino tako moze da se podigne nivo zastite sume, divljaci, ribe, useva....
Moje LU ima kao solidnu saradnju sa opstinskim MUPom kao i reaguju na pozive, i cak se i gulasi neki spremaju i ako sto se mene tice ali ipak za 17 godina koliko sam tu mene nikada nije zaustavio policajac nocu posle lova da vidi da li imam nesto u gepeku a nisam nikada ni video ni jednu patrolu u ataru a meni ne smeta da ih vidjam stalno (samo da mi ne plase DS).
Po meni to ne valja ni po sadasnjoj organizaciji zastite.
 
Planinko011
 Okreni i obrni malo smo diskutovali sta bi valjalo ciniti sa lovocuvarskom sluzbom ali ipak treba voditi racuna o jos nekim stvarima

1) ljudi koji treba da hapse lovokradice treba da imaju od 25-45 godina tj da budu u naponu snage, da budu dobro obuceni i za rukovanje oruzjem (jer su lovokradice i naoruzane) ali i da golim rukama i palicom izvrse hapsenje i da budu deo MUPa.
Podseticu vas i da nije zahvalno to raditi ni kao policajac jer postoje sluzbe koje dobrano ispituju da li su upotrebili prekomernu silu.

2) ipak nase drage kolege lovocuvari najcesce ni po godinama ni po svojoj konstituciji verovatno da uglavnom ne ispunjavaju merila policije koja vaze za terenske ekipe.
A radi se o zivim ljudima i porodicama koje niko ne bi smeo gumicom da obrise.

3) Treba shvatiti da od kad se izabere neko resenje kome se tezi i koje je recimo idealno mora postojati period tranzicije od 10-15 godina ako bi ti rendzeri zamenili lovocvare.

U sustiini okreni - obrni za pocetak bi najbolje bilo da svaki opstinski MUP stavi na raspolaganje adekvatno opremljene terenskim vozilima, eventualno camcima i teromovizijama te mozda i dugim naoruzanjem bar jednu-dve ekipe u svakoj smeni koja bi asistirala sadasnjioj lovocuvarskoj, ribocuvarskoj, poljocuvarskoj i sumarskoj sluzbi i intervenisala u najkracem mogucem roku ali da stalno bude u pokretu i sama uocava prekrsaje bilo koje vrste.

Nasu lovocuvarsku sluzbu preuzeti Ministarstvo poljoprivrede i sumarstva - tj ova Uprava sto nam i sada kontrolise akta LU i zakonitost u radu.

Tako bi dobili sigurnu platu, odvojili se od uticaja uprava LU a treba im dati i ovlascenja sluzbenih lica u vezi skupljanja dokaza o prekrsajima a i zbog sankcija u slucaju napada prekrsioca na njih.
 
Dakisa
 ovo je jedan grozan vid krivolova,naime opet nadjoh na kupujem prodajem,lik prodaje divljeg zeca,po slici vidim da je mlad zecic,uhvacen negde,i trazi pet hiljada.... A ima jos jedan oglas takodje na KP,covek iz B Baste prodaje divlje prasice,a u opisu oglasa pise da je krmaca uhvacena u divljini... Tuga....
lov je nacin zivota...
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kako spremiti LOVAČKI RECEPT 32 26.05.2022. 07:52
Psi i mačke lutalice-šta i kako sa njima? LOV PREDATORA 853 14.01.2021. 22:03
Kako je protekao današnji lov? LOV NA SITNU DIVLJAČ 2364 27.01.2020. 09:06
Kako se boriti protiv KRPELJA KINOLOGIJA 386 02.07.2019. 09:48
Borba protiv KRIVOLOVA! PROPISI O LOVU 365 06.11.2018. 03:05
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,202,096 posete www.srbijalov.com