Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: kalibar 16


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
kalibar 16
klaja
 Stefane pišem i ja ćirilicu a i čitam je ali i pucam M90,ako bi zašli dublje video bi da ja imam više razloga da je ne pucam . Ovo je za neke druge teme koje nemaju veze sa lovom.Zašto nešto ne probati pa ako je ok nastaviti ili preći na nešto drugo. Što se tiče Rio mun u 16kal.bila mi je sasvim ok ,imam je i danas u 4mm,4.5mm. Jedinu zamerku imam što sve pakuju u crveni patron a štampa je loša. S vremenom se obriše pa se može pomešati granulacija. Sa Krušikom nemam nikakvo iskustvo.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
DakiNS
 Da li poštovati "kupujmo domaće" ili ići na nešto možda ne baš i mnogo bolje , ja lično kupujem domaće ! Do sada sam pucao svakojake mundže , najduže Belot , ali pre par godina odlučio se za Krušik i posle Krušika , može samo Belom . Opet iz ličnih razloga.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
stefan092
 Није то тема за овде али написао сам реда ради, да бих ставио до знања колегама да ми је не препоручују. Што рече Даки КРУШИК БК ми баш лежи али док је температура око 0 и који степен испод. Већ на минусу испод 5 знатно је видљив пад перформанси. Тад користим ЛАМБРО ФЕЛТРО изузетан метак(кал. 12)
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
Podunavac
 Koega Stefane a što koristiš isključivo municiju bez korpice?
Tri prsta 2Kolce
 
stefan092
 За лов фазана и препелице где се дивљач диже из "ноге" и пуца на 15-25м мислим да нема потребе за корпицом, немам измењиве чокове па на тај начин и посип регулишем. Док у кал 20 пуцам муницију са корпицом, ту су ми на пушци чокови 1/4 и 3/4. А постоји још један моменат а то је традиција,
највише бих воле да могу да купујем муницију са картонском чауром и са филцаним чепом. Такође сам и на већим даљинама око 40-45м имао лепе одстреле зеца муниција без корице, тако да не видим неку потребу за муницијим са корпицом.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
mrwa22250
 Vise puta smo na forumu pisali o ulozi korpice i o tome da izuzev specijalnih modela,nema nikakav uticaj na sirinu posipa jer sacma napusta korpicu neposredno po izlasku iz cevi.Najveci uticaj na posip ima cokiranost cevi,a korpica sluzi da spreci poolovljavanje cevi i deformaciju perifernih sacmenih kuglica koje tako deformisane mogu predstavljati opasnost i za lovce a narocito za pse.Za lovove gde se na divljac puca na malim udaljenostima,mnogo bolji izbor je disperzante municija,odnosno municija cija je korpica podeljena(najcesce na 4 dela) i kao takva donekle siri snop,mada i tu veliki uticaj imaju cokovi na cevima.
Po meni za uspesan lov sitne divljaci,najbitnije dve stvari(naravno posle dobrg psa) su uvezbanost strelca i pravilan izbor granulacije sacmenog punjenja.Dodao bih jos da su u prednosti lovci koji ne menjaju cesto vrstu municije vec nadju odgovarajucu i maksimalnojoj se prilagode.
Dobar pogled.
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Podunavac
 Evo Mrwa me prestigao i sve lepo objasnio. Dodao bi samo da se i cevi lakše čiste posle lova municijom sa korpicom jer se ne poolovljavaju. Ovo je česta zabluda kod lovaca. Poštujem stav lovaca tradicionalista koji love kartonskom čaurom i filcanim čepom, jer im je to merak. Ali izbegavati korpicu zbog posipa sačmenog snopa je skroz pogrešno.
Tri prsta 2Kolce
 
stefan092
 Моје изнет став се не заснова на претпоставкама или субјективном осећају већ на основу теста који сам спровео, и то у врло добрим условима, није се пуцало из руке него из седећег става са стола на даљини од 40м. У мету 100цмх100цм(квадрат) са нацртаним кругом пречника 75цм. На крају теста дошло се до резултата да муниција са корпицом на тој даљини даје већи бр куглица за око 11-13% што се мора признати није мало. Е сад да ли је тих 11-13% онох периферних куглица које услед трења о цеви изгибе округли облик и после напуштања цеви услед дејства брзине и отпора ваздуха нагло мењају правац па не настављају путању као остале куглице или је у питању дејство корпице то не знам.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
DakiNS
 Predlažem da na prvom većem druženju forumaša razrešimo konačno tu dilemu .
Moja iskustva su slična Stefanovim , pa ću pripremiti municiju i cevku a vi pripremite mete.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
mrwa22250
 Mrzi me da trazim,ali bila je ovde negde fotka gde se vidi da sacmeni snop napusta korpicu na svega dvadesetak cm od usta cevi.Iz isto cokirane cevi municija sa korpicom dace gusci snop upravo iz razloga koje sam naveo(trenje perifernih zrna koja dalje imaju nepravilnu putanju).
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
DakiNS
 Ne sumnjam u to samo pitanje je koji je proizvođeč municije , meni se dešavalo da i korpica pogodi fazana.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Podunavac
 Naravno da ima više kuglica u meti, pa to i jeste cilj. Sačmeni snop je pravilniji i efikasniji. Jeste li se ikada zapitali zašto svi proizvođači prave 80 % asortimana sa korpicom i samo 20 % sa čepom? Pa zato što je municija sa čepom tehnološki naprednija. A tih 20% je namenjeno za lovišta gde je iz ekoloških razloga zabranjena municija sa plastičnim čepom i zahteva se biorazgradiv čep i za tradicionaliste koji vole starinsku municiju. Jednostavno municija sa čepom je zastarela i ima lošije karakteristike.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Rođo korpica i posle odvajanja nastavlja svoj let, ali daleko iza sacmenog snopa jer je sporija. Kada vidimo da je korpica prošla blizu divljači, sačmeni snop je tuda odavno prošao i uglavnom na većoj visini. A kada se desi da na kratkoj distanci razbijemo divljač, kriv je čok a ne korpica.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Odvajanje sačme od korpice. Na manje od metra od usta cevi.
Podunavac priložio:
1_194.jpg

Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Pozitivni učinci korpice na sačmeni snop.
Podunavac priložio:
3_86.jpg

Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Korpica za disperzivnu municiju.
Podunavac priložio:
2_117.jpg

Tri prsta 2Kolce
 
stefan092
 https://www.youtu...qKBmqKSdnA
последња је муниција без корпице мислим да је филцани чеп са гасном подлошком.

https://www.youtu...w36yirfoWQ

На овом клипу имате триколор метак који је са филцаним чепом па се види да ли има утицаја на ширину снопа. Још и лепо писе за пуцанје на средњим даљинама а код свих осталих са корицом писе LONG зашто би нас
B&P лагао?
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
stefan092
 Зашто би произвођач за све производе који имју филцане чепове или чепове без корпице препоручио за пуцање на кратким и средњим даљинама ако тај чеп без корпице не утиче на ширину снопа?
i67.tinypic.com/5al6rn.jpg

i63.tinypic.com/11j3ip0.jpg

i65.tinypic.com/91klsh.jpg
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
Podunavac
 Zato kolega što dolazi do veće deformacije i nepravilnosti sačmenog snopa, pa nije pogodan za veće distance. Probaj iz punog čoka da pucaš sa tim metkom bez korpice na kraćim distancama pa ćeš videti kakav efekat ima na divljač. Ili promašaj ili razbijanje divljači. Čokovi određuju gustinu sačmenog snopa, a korpica smo pomaže da on bude ujednačeniji i efikasniji. Da korpica ima veliku ulogu u gustoći sačmenog snopa, ne bi je stavljali u disperzivnu municiju koja je namenjena za najkraće lovačke distance.
Kao što sam već rekao korpica ima nekoliko funkcija. Prva je da fizički odvoji kuglice sačme od zidova cevi prilikom prolaska kroz nju, i tako spreči oštećenje perifernih kuglica, koje imaju drugačiji oblik pa sam tim i otpor vazduha i putanju od ostatka neoštećenih kuglica. Druga je da sačmene kuglice manje poolovljavaju cev (naročito u zoni čoka). Treća ja da spreči prodiranje vrelih barutnih gasova na ustima cevi u sačmeni snop i tako ga deformiše.
Ja na mojoj puški imam promenjive čokove, koje menjam po potrebi u zavisnosti od terena i divljači koju lovim. Međutim uvek koristim isključivo municiju sa korpicom i nemam problema sa razbijanjem divljači ako su čokovi pravilno izabrani. Baz obzira da li municija ima čep ili korpicu, ako se puca iz punog čoka na kratkoj distanci divljač će da bude razbijena. Isto tako nema nikave svrhe što je municija sa korpicom ako se puca na veće distance sa cilindrom ili 1/4 čokom, sačmeni snop nije dovoljno gust da bi divljač pogodilo dovoljno olovica da bi ju efiksno odstrelili.
Znači korpica utiče na sačmeni snop. Ali minimalno i to na način da mu daje bolje iskorištenje (efikasnost). Zato ne treba da bežite od municije sa korpicom, nego da pravilno izabrerete granulaciju sačme, težinu sačmenog punjenja, čokove (ako je to moguće) i distancu na kojoj se puca. Ako se divljač diže blizu, a puška ima uske čokove, divljač treba malo da se pusti da odmakne pre pucanja.
Tri prsta 2Kolce
 
stefan092
 Нисам ја колега ни мислио да чеп има главну улогу и ширини снопа, наравно да чокови ту имају најзначајнију улогу. Али исто тако кажем да приликом изласка из цеви(што се види на ова два снимка) сноп почиње да се шири на неких 20цм од цеви и видно је већи него ли сноп сачме који је у корпицо на истој тој даљини од цеви. Тако да за 25м он мора да буде бар за 1/4 или 1/5 шири у односу на онај сноп који је био у корпици. Што није бас мало.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kalibar 20 MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 72 29.08.2022. 19:52
Univerzalni kalibar kod karabina KARABINI 253 25.12.2017. 22:22
Kalibar 223 vs 7,62x39 iskustva i mišljenja MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 20 27.06.2013. 13:38
kalibar 5,6x57r MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 4 22.06.2010. 18:47
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,214,242 posete www.srbijalov.com