Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Čokovi na sačmaricama


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Čokovi na sačmaricama
Lala
 Dobra tema za diskusiju!
Kod dvocevki, koja kombinacija čokova u prvoj i drugoj cevi je najpoželjnija?
Kod poluautomata: fixni ili izmenjivi čokovi? Izmenjivi interni ili externi?

Vaša iskustva, saveti itd...
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
od komtema
 Za obican lov polu cok i pun cok.Za patke i guske pun cok i pun cok.Za glinene golubove,golube grivase,grlice tri cetvrtine coka i pun cok.Za one koji neznaju da pucaju i skit cilindri.Grin
 
od komtema
 Kod poluautomata promenjivi cokovi nisu idealno resene zbog toga sto:1.Ako se nestegne dovoljno cok ili se olabavi moze doci do velikih ostecenja.2.Ako se pretegne nastaje problem zato sto onda nece da se odvrne.3.ako se izgubi kljuc nastaje problem.Unutrasnji cokovi su slabije funkcije od fiksnih zato sto su mnogo kraci.Spoljasnji cokovi su bolji od unutrasnjih zato sto su duzi.Neprikosnoveni su fiksni cokovi,Za poluautomatske puske je najbolje resenje je menjanje kompletnih cevi sa razlicitim fiksnim cokovima.Ovu poslednju i najbolju varijantu mislim da ima BROVING mod.2000.
 
nenadx
 Ocemo da se vredjamo sad.(SALA)Ja sam na mojoj sacmari,kada sam poceo da promasujem,a dioptriju na cvikerima uvecao,uradio cilindar i polucok.I gle cuda naucio ponovo da pucam.Salu na stranu,za uobicajene daljine gadjanja,kada sam dizes fazana,zeca...veci i ravnomerniji posip.Mada i to je radnja koju svaki lovac mora (a retko se praktikuje) da isproba na svojoj pusci.
Dobar pogodak
 
nenad_franc
 ja na mom poluautomatu imam izmenljive cokove i uglavnom nosim 1/4,i u lovu na sitnu divljac i na divlje svinje!
 
Lala
 Hajde kad sam već postavio temu da i ja kažem svoje.
Ja pucam poluautomat, i imam fixni 1/2 čoka. Po meni, to je čokiranje koje je podjednako dobro (nije idealno, naravno) za sve vrste lova, i za sitnu divljač, a i za DS, pošto bez problema ispaljuje breneke. Samo da skrenem pažnju početnicima, da pogledaju koliki pritisak im cev izdržava, da ne zeznu stvar sa breneke. Cev moje puške trpi 1380 bara, tako da 'pegla' svu municiju.
Isti model puške kao moja, ima kolega, ali ima izmenjive čokove, pa mora da razmišlja kad će koji da stavi. Desilo mu se da posle lova na patke sa punim čokom, ne promeni, pa ode u lov na fazana, i ispromašuje se propisno Grin
Mislim da je komtem otprilike rekao razloge koje sam ja imao na umu, kad sam kupovao pušku sa fixnim čokiranjem.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
denisedi
 za lov zeca na malo daleko pucanje na neki35 -50 m koi cokovi su idealni .
 
nenadx
 Zavisi koliko jako i precizno mozes da ih bacisByeMalo da se salimo(umereno)i to je lovacki. Denise,neko ce reci polucok,neko cok.Sustinski sacma ce se rasturiti manje ili vise,zavisno od coka,duzine cevi,barutnog punjenja,nacina punjenja metka....Sa druge strane sacma ce imati u praksi istu ili slicnu energiju,bez obzira na cok.Znaci sustina je da li ce divljac zakaciti sa vise ili manje sacme pri pogodku.Postoji teorija pri kojoj veci br,sacme pri pogodku stvara sok koji usmrti divljac,Ovo je za diskusiju jer znamo da neretko par kuglica zavrsi trazeno,a veci br.napravi poprilicno stete.Nekada su lovci isprobavali kako rasipaju njihove cevi,na par daljina,municijom koju koriste u lovu.Ovo mozda nije lose isprobati,jer videcete rezultati mogu biti dosta zanimljivi,pa i uputiti na prilagodjeno koriscenje puske.Eto rekoh svoje misljenje,mozda su necija drugacija.
Dobar pogodak
 
Lala
 Nije loše probati posip sačme sa papirom (kartonom) jednake veličine, postaviti ga na različitoj udaljenosti (15, 25, 40 m.) i videti koliko komada sačme završi u kartonu.
Ja obično, ako uzmem novu municiju, opalim jedan metak u vodu, na udaljenost cca 25 m., pa vidim koliko širi snop.
Ako imate izmenjive čokove, probajte, pa ćete videti koliko se širi, odnosno sužava snop sačme, u zavisnosti od čokiranja cevi. Ali pucajte sa istom municijom, kojom obično lovite.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Predator
 Da li je pametnije pucati jedinačno zrno iz manje ili više čokirane cijevi? Negdje sam pročitao da se preporučuje manji čok, i da se obrati pažnja na pritisak koji cijev može izdržati. Koje su moguće posljedice?
 
Cvele
 Naduvavanje cevi(izbocine) zbog prevelikog pritiska ;)
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Boban
 Pa mora se znati sta se koristi od municije prilikom pucanja inace
ode puca a uz to i posledice nedaj boze.
Na svakoj pusci ima maksimalno sa koliko bara moze se pucati
kao i na municiji.
 
vlada lovac
 Da malo osvežimo temu, ionako nema ni jedne slike
i55.tinypic.com/jrtq8x.jpg
 
Podunavac
 Čokovi za IŽ 27. U kompletu sa puškom se dobije 3 komada: 1/4, 1/2 i 1/1. Naknadno može da se naruče ostala dva: cil. i 3/4.
Podunavac priložio:
cokovi.jpg
 
Neca92
 Podunavac, kupio sam IZ27em 12/76 u Aprilu prosle godine, i dobio sam 3 coka! Dugo sam se raspitivao (jer nisam znao gde treba da se obratim, a sad znam! Grin ) Cuo sam da se cokovi kod IZ obelezavaju crticama! Sa jednom crticom je pun cok, to znam, ali me bune ostala dva... Jedan je sa 4 crtice (mislim da je to cilindar), a drugi sa 3! e, molio bih te da me prosvetlis, koji je cok sa 3, a koji sa 4 crtice? Smile
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
vlada lovac
 [xhide]i53.tinypic.com/20hoped.jpg[/xhide]
 
Neca92
 eeeeeee, sad mi je sve jasno!! Smile Hvala! Bye
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
mirko knezevic
 Ja sam uz moj PA dobio jos 4 coka uz oruzje ukupno 5 komada sa onim koji je vec bio na PA... Imam klasicne cokove cilindar polu cok 3/4 coka,i pun cok sto se koristi za dalje gadjanje,ali imam i neki cilindar skeet tako pise na coku,e to je sire od cilindra i nije humano uopste jer divljac nema sansi na blizu,a drug ima rusku mp-153 i koristi samo cilindar za svaki lov fazan zec patka svinja,i pogadja sa cilindrom i na 60 70m bez problema...Confused
 
vlada lovac
 Ovako bi trebalo biti kod MP-153

C cylinder
IC improved cylinder
M modified
IM improved modified
F full

IC steel
M steel
F steel
XF steel
 
ohotnik
 Ranije kada je mp153 poceo da se proizvodi isporucivalo je se pet cokova za nju koje sam i ja dobio uz pusku i oznacavali su se sa 0,25-0,5-0,75-1,0 i 1,25 Sto znaci u prevodu cilindar,polucok,tri cetvrti coka,pun cok i pojacani cok Cokovi koji su za olovnu sacmu su uzi od cokova za celicnu sacmu Cok xf za celicnu sacmu koji je najuzi u ponudi odgovara coku 3/4 za olovnu Jer celicna sacma nema to svojstvo da se deformise pri izlazku iz cevi i nemoze se koristiti uzi od 3/4 Ali lovci nisu mogli da prihvate da nepostoji pun cok za celicnu sacmu pa su im strucnjaci ponudili pod zvucnim nazivom cok xf koji je u stvari cok3/4
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Paradox čokovi na sačmaricama ORUŽJE - SVAŠTARA 14 22.12.2013. 20:42
Preticanje pri gađanju sačmaricama LOVAČKE PUŠKE GLATKIH CEVi 117 22.10.2012. 23:08
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,298,712 posete www.srbijalov.com