Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Bolesti (Zonoze)


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Bolesti (Zonoze)
INTERMAKER
 Bolesti i pojave kod sitne i krupne divljači.
Kako kod divljači tako i kod ljudi i domaćih životinja.
 
Lovac Stari
 Jedna od najcescih i najopasnijih u danasnje vreme.
> Besnilo <
img651.imageshack.us/img651/2879/besnilo.jpg
Dali ste imali ovu pojavu u lovistu ili u naseljenom mestu?
Dobar pogled.
 
nenadx
 Eh dok covek sve vidi.Besnilo se ciklicno pojavljuje,tacnije dostigne svoj maksimum pa se smanji.Interesantno je to da sirota lija ima neki magnet koji privlaci s.besnilo,ali i da ga prenosi.I sada mi nije jasno zbog cega je bas ona ta.
Dobar pogodak
 
nenadx
 Nije lose imati podsetnik o nekim oboljenjima divlje svinjena jednom mestu,pa dodavajmo i upisimo jos detalja.
Divlja svinja oboljeva od vise bolesti, a posebno pri "prenaseljenost " može povećati rizike sirenja bolesti koje nosi. To ugrožava njih, ali i farme domacih svinja u blizini, pa i ljudsko zdravlje. Divlje svinje oboljevaju od istih zaraznih bolesti kao i domace svinje, a meso zaraženo nekim bolestima nije za ljudsku ishranu, pa je pregled mesa divljaci obavezno.
ZARAZNE
Svinjsku kugu uzrokuje virus,koji se u mokraći i izmetu zadržava oko 7 dana, a zimi i duže, a verovatno je najopasnija zarazna bolest divljih i domaćih svinja, koja može desetkovati populaciju u veoma kratkome roku. Svinje obolevaju telesnim kontaktom sa zaraženim jedinkama, preko sline, mokraće i izmeta, kao i od zaražene hrane i kuhinjskih otpadaka. Simptomi ove bolesti su omamljenost, nestabilnost, kašljanje, gubitak straha od ljudi, odvajaju se od krda,izlaze na otvoren prostor... Kada bolest napreduje svinje posrću, stoje pogrbljena, spustene glave i drhte, a u zadnjoj fazi ne mogu da stanu na zadnje noge, leže na strani, trzaju se i udaraju nogama dok ne uginu. Ako se primete opisani simptomi,hitno obavestiti nadležnu veterinarsku službu.Obavezno, ćak i u vreme lovostaja odstreliti bolesnu jedinku,(ovo ipak ne preporucujem,za sada)zatim izneti a ne vući i ostavljati delove životinja u prirodi.
U područjima gde je veća populacija zaražene divljaći, može se narediti totalni odstrel, a u tom slućaju svinje treba loviti čekanjem, nikako prigonom i pogonom da zaražene jedinke ne odu dalje i prošire zarazu.
Besnilo je zarazna bolest, opasna za zdravlje životinja i ljudi, mada divlja svinja retko oboleva od ove bolesti. Obolele gube strah od čoveka, izlazi im pena na usta, hod im je teturav, nemirne su i agresivne(cak napadaju stabla i ponekad se teško ozlede) Zaražene svinje ređe uzimaju hranu, a samim tim i slabe. Zadnja faza bolesti je oduzetost-leže te grizu i napadaju sve oko sebe dok ne uginu od bolova. Ako se bolest primeti, odmah obavestiti veterinarsku služba, a u slučaju kontakta sa svinjom potražiti lekarsku pomoć. Postoji i takozvano lažno besnilo ( Aujeszkijeva bolest ) koje je takodje virusno oboljenje. Sa zaraženih na zdrave životinje se prenosi mokraćom, izmetom, kao i ostalim izlučevinama. Prasad se može zaraziti majčinim mlekom te nakon dva do sedam dana uginu(zavisno od starosti) Starija grla gube apetit ,kašlju i otežano disu. Nakon toga nastaje jak svrab koji ih natera da se cesaju, izgrebu i izgrizu sami sebe. U zadnjem stadijumu dolazi do oduzetosti zadnjih nogu,te u roku nekoliko sati uginu.
Bolesna grla treba odstreliti, a uginula prijaviti nadležnom veterinaru.

PARAZITI
Trihineloza je dosta raširena, a zaraženo meso je veoma opasno za zdravlje ljudi,jer može uzrovati blage do teških problema,u najgorim slučajevima potencijalno fatalne srčane i ozbiljne respiratorne probleme.Čak I u blagim slučajevima se javlja umor, slabost i proliv,koji mogu trajati mesecima . Uzrocnici su nevidljivi golim okom,a životinja i covek se zaraze jeduci zaraženo meso, pa se meso ubijene divlje svinje obavezno nosi na pregled u veterinarskoj stanici Za pregled se uzima komad mesa velicine oraha sa gornjeg mišicnog dela prepone, koja odvaja trbušnu od plucne šupljine,ili drugih mišica (trbušni, izmedjuu rebara, oko grkljana, ispod jezika), ali kod njih se trihineloze nadju samo kad je životinja jace zaražena.
Toxoplasma gondii je parazit opasan za trudnice i ljude sa oslabljenim imunološkim sistemom,a glavni je uzrok smrti od bolesti koje se prenose hranom u SAD-u, te ga treba spomenuti. To je parazit čiji je prvi domaćin mačka, a preko izmeta dospevaju u spoljašnju sredinu gde sazrevaju u toku 1-21 dana. U uslovima tople klime zadržavaju svoju infektivnost više meseci. Prenosi se putem povrća, iz tla, vode za piće ili cističnog oblika iz nedovoljno kuvanog svinjskog i jagnjećeg mesa, a u manjoj meri goveđeg.Inkubacija traje 1-2 nedelje. U prirodi se održava u tri oblika:U toku akutne faze bolesti se može naći u svim ćelijama. Forme toksoplazme koje izbegnu destrukciju (razvojem imuniteta) povlače se u mozak, srce i mišiće eksteremiteta, stavrajuci ciste koje u tkivima mogu sadržavati i više hiljada parazita, koje uništava temperatura od 60 - 66C, kao i - 22 C. Infekcija može da prođe latentno, kao inaparentni oblik ili kao manifestni oblik. koji se karakteriše regionalnim uvećanjem vratnih limfnih žlezdi Limfne žlezde mogu dostići veličinu oraha, čvrste su i bolno osetljive. Takođe se može javiti povišena temperatura, malaksalost, bolovi u mišićima, glavobolja Karakteriše se i teškim poremećajem opšteg stanja,zapaljenjem pluća, miokarditisom, hepatitisom i i pojavom ospe po kožiPromene na centralnom nervnom sistemu (CNS se javljaju kod više od 50% pacijenata) Na očima se javlja zapaljenje a ređe su zahvaćeni bubreg i jetra.Infekcija majke u ranom fetalnom životu, dovodi do teških oštećenja ploda, te se većina ovih trudnoća završava smrću ploda i spontanim pobačajem.U kasnijem može izazvati oftalmološka oštećenja ili različita neurološka oštećenja.,smanjenu sposobnost učenja i druge znake oštećenja CNS-a. Pošto klinička slika nije karakteristična, dijagnoza se potvrđuje serološkim metodama Asimptomatski oblici stečene toksoplazmoze se ne leče,a simptomatske forme treba lečiti,kada je potrebna dugotrajna terapija.
Pantljičare su crvi kojih ima više vrsta, različitih dužina od 1 milimetra do 10 metara. Taenia solium (svinjska pantljičara) je dugačka 2- 6 m. One su sastavljene od niza članaka, mada mogu biti i nepodeljene na članke i imaju oblik pantljike, po čemu su i dobile ime. Svaka odrasla pantljičara ima muške i ženske polne organe, tako da se u svakom od njih razvijaju oplođena jaja, iz kojih se rađaju nove pantljičare koji žive kao paraziti u crevima ljudi i nekih životinja. Jaja pantljičare prenosnika izbacuju se sa izmetom napolje, te ih pojede svinja. Iz njih se u crevima svinje izlegu larve, koje progrizu zid creva svinje i odlaze u druge delove tela. Kada se zaustave, obrazuju bobicu.Termicka obrada ubija larve u bobici, a ako čovek pojede zaraženo svinjsko meso koje nije dovoljno kuvano ili pečeno, sokovi za varenje oslobađaju larve,koje se pripijaju za čovekova creva i tu odrastu.Pantljičara oduzima čoveku jedan deo hrane i izlučuje neke otrovne materije te oštećuje organizam.Pantljičare ne izazivaju smrt čoveka, osim u retkim slučajevima, a postoje lekovi koji mogu uspešno izbaciti pantljičare iz creva.
Ehinokokozom se zarazi i divlja svinja uzimanjem zagadjene vode ili hrane. U jetri, slezeni i plucima,preko krvi licinke se razvijaju i poprimaju oblik mehura (ciste), velicine do jajeta. Od ehinokokoze može oboleti i covek. Meso se može koristiti,ali se zaraženi organi odstrane (ne davati ih ni psima).
Ostali unutrasnji paraziti obicno nisu opasni za zdravlje divljih svinja,ali im svakako stvaraju probleme.Najcesce su to: dečije, želudačne, crevne i patuljaste gliste, takođe plućne gliste i jetreni metilji. Metiljavost - veliki i mali metilj se nalaze u jetri. Jaje metilja iz obolele životinje izlazi sa izmetom, koji pojede puž ili mrav, te slinom izlucuju razvojne oblike metilja na travu. Divljac i divlja svinja ih pojedu te se ciklus nastavlja. Za gliste se preko hrane daje lek, na posećenim, suvim, pokrivenim hranilištima.

Spoljni paraziti kao sto su krpelji, grinje, svinjske vaši ne predstavljaju veliki problem jer ih svinje uklone kaljuganjem i češanjem o stabla.Ozbiljnija je svinjska šuga, te svinje sa krastavom kožom, prekrivena ranama i bez dlake se moraju odmah ukloniti.
Svinja otkrije i uklanja brzo leševe mnogih malih i velikih životinja, čak i skrivene, te sprečava moguce zaraze.Takodje ishranom uklanja toksicne, kontaminiranevrste, ali ih I taloži u sebi (bioconcentrate), recimo vodene organizme,zatim kontaminirane gljive u velikim količinama,isl. sto smo spominjali u ekoloskom delu.E pa prijatno,pa ko sme nek izvili na klopu
Dobar pogodak
 
zoranp
 ..a ko će ako neće moj zemo, objaviti nečeg dobrog i konstruktivnog!!B)Bravo 2
MOLITVA ZA LOV
Jesam.
I moja puška i moj pas.
Lovac sam,
al' pravičan.
Kao što Plakida bejaše, čuvši glas
Gospodnji Isusa Hrista,
i posta Evstatije.
Čuvaj me Gospode bože iskušenja
i u pravdi održi me,
da se po zapovedima tvojim vladam
i podari mi plen koji mi i uistinu pripada.
Poštujući tebe, poštujem i tvoje darove,
što njeno veličanstvo priroda ima,
a zavet Gospodu, da ne skrnavim delo
Božjih ruku, dajem i molim
za pušku i mog psa.
Amin.


Rodeo
 
spiker-mrmosh
 

E pa prijatno,pa ko sme nek izvili na klopu

Procitaj nuspojave Confused svakog leka - pa cik ga popij ! Ha,ha,ha !
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
spiker-mrmosh
 Zoonoze - bolesti zivotinja koje se prenose na ljude !
Aujeszkijeva bolest , Svinjska kuga i metiljavost nisu zoonoze , kao ni vecina endo (spoljnih) parazita zivotinja - jer svaka vrsta ima svoj da ga nazovemo podtip koji napada uglavnom nju . Tako da se vasi svinja ne prenose na ljude i sl .
Svinjska suga se veoma uspesno leci i za to postoje vise preparata !
Od onih za kupanje zivotinja do inekcija Ivermektina - koji ubija i sve valjkaste gliste i jos mnoge druge ekto i endo parazite !
Najproblematicnija za ljude je Trihineloza - koja cak i ako se covek zarazi , moze uspesno da se izleci odmah po pojavi prvih simtoma ( temperatura , povracanje, mucnine i sl) . Poenta je da joj se ne dozvoli dovoljno vremena da iz creva stigne u misice coveka - ako stigne , ostaje vam trajna "reuma" i bolovi u misicima - a moze biti i gorih simtoma , sve do smrtnog ishoda ( do duse veoma, veoma retko)!
Pozdrav kolege ! Vrlo cu rado dodati jos po nesto na ovu temu kad budem imao vremena !

* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
DakiNS
 Nemoj molim te . Toliko nam nahvali lovinu da ćemo preći u vegetarijanceIznenadjen
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
klaja
 Cuo sam da postoji i trihineloza koju prenose i biljojedi,najcesce ovce a one se zaraze preko pase. Veoma je retka navodno.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
spiker-mrmosh
 

klaja kaže:
Cuo sam da postoji i trihineloza koju prenose i biljojedi,najcesce ovce a one se zaraze preko pase. Veoma je retka navodno.

No no no
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
klaja
 

spiker-mrmosh kaže:

klaja kaže:
Cuo sam da postoji i trihineloza koju prenose i biljojedi,najcesce ovce a one se zaraze preko pase. Veoma je retka navodno.

No no no


Video sam i na internetu da postoji ta mogucnost..
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
spiker-mrmosh
 klaja mislim da nisi najbolje razumeo to sto si procitao ! Previse je opsirno , pa evo linka ko voli nek izvoli !
Videces da ima mnogo vrsta Trihinela i da nisu sve infektivne za svakog i da ne izazivaju iste simptome kod svake vrste , ukljucujuci i coveka ! Od svih domacih zivotinja - Veterinarsko sanitarni pregled na Trihinelu se zahteva samo kod svinja - koje se koriste u ishrani ljudi !
http://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q...bxKU8iUhsg
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
nenadx
 spiker u pravu si za zoonoze,ali je tema dugo stajala pa rekoh da je pokrenemo sa bolestima....No važnije je da neko kompetentniji za ovu oblast kaže nešto više...Zato pozdrav i nastavi,rado ću čitati sve postove,ustvari verujem većina,vidiš da će Daki da nam pređe u vegeterijance zbog tih nuspojava Smeko
Dobar pogodak
 
spiker-mrmosh
 nenadx Nisam ni ja bas izmislio vrucu vodu - ali eto sticajem okolnosti sam u toku !
I pisao bi ja jos - ali me muci Daki , pocece da jede samo kiso kupus ! ZivioRodjo
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
DakiNS
 Tu ste obojica u pravu ali ne iz tih razloga jer da me toga bilo strah riknuo bih još 91. Druga muka me muči, moja dragaenapre tri dana slomila ruku.Tako da sada jedemo samo što sam skuvam. A moja specijalnost je uvek bila ribe, na sve moguće načine, sve ostalo kuvala je ona. Sada sam pripravnik polako učim zanat a ona nadgleda ,eto propadoše mi juče i danas dva lepa lova,ali šta ćeš kada me služila i trpila 32 godine ne mogu da je otkačim nego sada kuvam perem pušim peglam, i još pride sneg čistim ,pa loženje vatre, a tek radno mesto uhhh.Shock
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
spiker-mrmosh
 

klaja kaže:

spiker-mrmosh kaže:

klaja kaže:
Cuo sam da postoji i trihineloza koju prenose i biljojedi,najcesce ovce a one se zaraze preko pase. Veoma je retka navodno.

No no no


Video sam i na internetu da postoji ta mogucnost..

Nije nemoguce ! Ako tako postavimo stvari - sve je moguce !
Ali za ovu mogucnost - ovca bi recimo trebala da pojede zarazenog pacova ili zarazeno svinjsko meso ! E pa sad ti vidi kolika je to mogucnost ! Jos malo pa naucna fantastika !
Daki- dosalo je vreme da vracas dugove prema lepsoj polovini - cisto da znas sta je sve ona radila za tebe ! Ali verujemo mi u tebe - ti si borac , izdrzaces ! ;)
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
klaja
 Prenošenje trihinelozne infekcije među mesojedima i svaštojedima je direktno i to konzumiranjem mesa, mesnih prerađevina i otpadaka od mesa, zatim kanibalizmom i konzumiranjem leševa uginulih trihineloznih životinja. Biljojedi se mogu inficirati konzumiranjem sena, trave ili zrnaste hrane, gde se iz raznih razloga mogu naći inkapsulirane larve trihinele. Trihineloza je primarno infekcija divljih životinja (lisica, vuk, medved, divlja svinja, jazavac, razne vrste glodara) u čijem se krugu (silvatični krug) ova infekcija stalno održava. Od divljih životinja infekcija se prenosi na pacove, stvarajući nova žarišta. Među pacovima ova infekcija se stalno održava i povremeno se prenosi na domaće svinje, ali i na domaće mačke i pse.


SKINUO SA INTERNETA
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
spiker-mrmosh
 

Biljojedi se mogu inficirati konzumiranjem sena, trave ili zrnaste hrane, gde se iz raznih razloga mogu naći inkapsulirane larve trihinele

Aj mi sad malo pojasni kako do ovoga moze doci ? I koja je verovatnoca za to ? Koji su to razno-razni razlozi ?
Rekoh ti ja - jesi ti procitao , al ajd mi sad objasni sta si razumeo !
Verovatnoca za to je druze 0,00000001 % !


* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
spiker-mrmosh
 A na kraju krajeva mseo - od cega god da je se lepo termicki obradi i Trihinela je gotova ! Ne postoji Trihinela koja ce da prezivi dobro kuvanje i pecenje bilo kog mesa ! Sto ponovo smanjuje mogucnost inficiranja ljudi ovcijim mesom na nulu ! Nemoj da samo nesto procitate i dodjete i sirite paniku !
Jel moguce da sunce padne na zemlju - moguce je !
Ali koja je verovatnoca za to !? 
* Lako je naučiti životinju, lako je naučiti prostaka, ali teško je naučiti onoga ko je nenaučen postao učitelj drugima... *
( Vladika Nikolaj Velimirović )
 
klaja
 Mislim da sasvim jasno pise i nemam sta da objasnjavam nisam srucno lice za tako nesto.Pise da postoji mogucnost a ja sam to u prvom postu i napisao. Napisao sam i da je retka pojava. Ne razumem sta je tu nejasno.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
parazitske bolesti pasa KINOLOGIJA 60 04.09.2020. 09:16
Bolesti kod srneće divljači! DIVLJAČ 40 31.12.2017. 01:08
Bolesti pasa i slično KINOLOGIJA 132 21.12.2015. 08:59
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,233,190 posete www.srbijalov.com