Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Prihrana sitne divljači u zimskom periodu!


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu!
INTERMAKER
 Da li praktikujete prihranu zimi?
 
Lovac Stari
 img22.imageshack.us/img22/864/dscf0391n.jpg
Kolege Lovci, svedoci smo sneznog nevremena u Srbiji.
Sneg neprekidno pada vise od 30 sati.
Sitna divljac je ugrozena visokim sneznim pokrivacem, tesko dolazi do hrane, lovna sezona je jos u toku! Sta uraditi sada u ovom momentu? Budi pametanConfused. Prekinuti lov ili prihranjivati divljac???
Kakvi su izvestaji sa terena, sta su pojedina udruzenja odlucila u ovom momentu?
Evo slike sa terena, ovako moj kolega radi Bravo 2.
Dobar pogled.
 
orljevacka
 img686.imageshack.us/img686/4104/dsc01395z.jpg

img85.imageshack.us/img85/6130/dsc01392n.jpg

img94.imageshack.us/img94/9706/dsc01394z.jpg
Moje udruzenje je odlucilo da prekine lov i poceli smo da prehranjujemo divljac. Kolega Lovac Stari ovo su slike od pre neki dan.
 
nenadx
 Kolicina i intezitet prihrane sitne divljaci zavisi od par faktora i protivnik sam mehanickog obavljanja ove vrste pomoci zivotinjama.Odmah bih napomenuo da ovo nije upuceno na racun prethodnog ili bilo kog priloga,vec zastupanje jedne teze.Sneg u sustini ne predstavlja problem divljaci,opasan je veoma dubok i dugotrajan sa ledenim danima.Zaledjena zemlja i sneg onemogucuje divljaci da dodje do hrane,pa nakon visednevnog gladovanja dolazi do uginuca ili iznurenosti...Takodje lovista sa ogromnim povrsinama koje su ogoljene(najcesce po Vojvodini)pruzaju manje mogucnosti za ishranu i skrivanje,pa je svakako pomoc lovaca potrebna.Tada se hranilista moraju postavljati na sto je moguce vise mesta,jer predatori brzo snime mesta masovnog okupljanja svog plena.........Naravno da je u lovistima sa intezivnim gazdovanjem prihrana ili ishrana potrebna,kao na svakom farmskom uzgoju,gde brojnost divljaci prelazi kapacitet lovista.U svakom slucaju interes lovaca pa i divljaci je stalno poboljsanje stanisnih i prehrambenih uslova u lovistu.Ovo se primenjuje i daje pozitivne rezultate,a pomoc lovaca se svodi na reagovanje pri dugotrajnim ledenim danima
Dobar pogodak
 
gega
 Ja mislim da je prihrana jako bitna.
Kod nas ima svaki lovac svoju hranilicu za sitnu divljac.
A svaka grupa lovaca i naj manje jedno hraniliste za krupnu divljac.

Dobar pogled!!!!
 
Lovac Stari
 img251.imageshack.us/img251/7028/jarebiceusnegu.jpg
Kakva je situacija sa prihranom sitne divljaci po ovom kijametu?
img638.imageshack.us/img638/6444/jarebice.jpg
Dobar pogled.
 
Boban
 Pa stari,sada je ovo vrlo zeznuto.Vidis i sam kako je sve sto se ostavi od hrane sve se zaveje snegom.
Treba se napraviti dobar zaklon od snega negde gde je zavetrina.
 
Lovac sa NLT-om
 rucni rad Smeko
Lovac sa NLT-om priložio:
dsc00474.jpg
 
Boban
 Prihrana divljci je i te kako potrebna u polju ,najbolje je organizovano ici sa svojom sekcijom i tada su svi na okupu i tada se najveci posao uradi naravno ta hranilista treba i obilaziti i dopunjavati hranom.
Neco,dobra inprovizacija ( prirodna )
 
Lovac sa NLT-om
 prosto sam je napravio uradio sam kao kvadrat i sa letve popecno zalucao i preko lim i granje........ ovo sam slikao kada sam dosao da obidjem hraniliste bilo je puno sa zito i kukuruz ali bolje su pojeli kukuruz....sledeci put sam bacao korenje jer zrna jedu razne ptice i i brzo pojedu...........
 
petar
 I ja cu kod nas morati da pravim neke prikrivene hranilice, jer zbog nedostatka suma, neljudi posekose sve sto je drveno u ataru, pa i nekoliko ceka prethodnih godina, a da ne pricamo o hranilistima, jedino da ih kamufliramo...

Tekst ispravio Admin....
 
petar
 Drugari, kad planirate da pocnemo sa prihranom i iznosenjem hrane u loviste?
Just like old times!
 
darkon
 Ova godina je dosta kasnila,pa hrane jos uvek u lovistu ima.
Ja sam obicno sa prihranom pocinjao u drugoj polovini novembra.Sve zavisi od vremena,ali do kraja novembra ce moja hranilista sigurno biti puna.
 
petar
 Ja cu isto ranije, neka se divljac navikne da uvek ima hrane na tom mestu, a ne da je trazi po snegu i ledu, ovako i kad zaveje, znace da je tu hrana i nema problema, dodje i jede...B)
Just like old times!
 
darkon
 I ja mislim da je bolje da se divljac navikne,pre snegova.

Na jednom mestu,gde lovim i krupnu divljac,sam iznosio hranu stalno,najcesce se radilo o kukuruzu.Ostavljao sam i pored hranilista,gde nije pokriveno,jer se dosta brzo pojede.Stavljao ja tako,kad ono padne sneg 40cm.
Mislim se ja,sva hrana pokrivena snegom,sad nema sanse da je nadju.Uzimam hranu,palim dzip i po snegu i neociscenim putevima,sa ocem,krecemo na teren da ostavimo hranu,na par hranilista.Zaglavljivali smo se par puta sa dzipom,ali stigosmo do lovista.Dzakove na ledja,pa polako.
Dolazim do mesta gde je hrana na otvorenom i ocekujem da je prekrivena,jer je sneg pao prethodne noci.Medjutim,divljac je pronasla,otkopala i jela,jer je naviknuta da na tom mestu ima stalno hrane.Bilo je tragova i od fazanske divljaci i od srnece,zeceva...
 
Lala
 Juče, pre početka lova, smo obavešteni da je naš UO doneo odluku da se već sada krene sa iznošenjem hrane i soli, i da se prethodno srede hranilišta i solišta. B)
Prava odluka! Očekuje se oštra i hladna zima, treba sve da bude pripremljeno unapred, a ne da čekamo zadnji čas.
Jedino što me brine, jeste da će predatori da se vrzmaju oko mesta za hranjenje, i da desetkuju i ovo malo divljači koja će se tu sigurno pojavljivati, one divljači što je preostalo posle najgoreg proleća i leta u zadnjih desetak i više godina.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
petar
 Ma kod nas ima divljaci, nije problem...B)

Ali je problem sto se u Banatu jako retko gde uopste hrani divljac, kazu agrarno loviste, pa stalno ima hrane.

Ovo sto cu da hranim, ja radim samostalno, bez ozira na lovacko drustvo, koje ne praktikuje prihranu, pokusacu, mada ne znam kako cu na svoj racun da prihranim 15 000 ha lovista, pokusacu pa koliko mogu ja cu uciniti, a lovacko drustvo iznosi redovno so u toku cele zime, pa i ranog proleca...
Just like old times!
 
darkon
 Pa Petre mislim da cinis pravu stvar.B)
Jeste tvoje podrucje agrarno,ali sta ce se desiti u slucaju snega i ledene pokorice,sto je kod mene bio slucaj zadnje 2-3 zime.
To svakako umanjuje sansu da divljac nadje hranu,ovde jarebica prosto nema sta da trazi,jer znamo kako prolazi u tim slucajevima.
 
Lovac Stari
 Kao starom Lovcu sada mi je tek nejasno(jasno) kakva su ta udruzenja koja ne praktikuju prihranu u zimskom periodu.
Mislim da je to tema oko koje treba dobro da se pojedinci zamisle!

Po izvestajima sa terena, a oni su sareni i vise nego ocajni>>> pod hitno bi trebalo obustaviti lov i poceti sa prihranom i akcijama na predatore!

Samo tako moze da se sacuva i ovako siromasni Fond Sitne Divljaci!!!
Dobar pogled.
 
petar
 Pa, Stari ajd sad, kod nas nema prihrane, kazu ne treba, ja se naravno ne slazem sa njima i cale i ja cemo iznositi redovno hranu, i bas nas briga za udruzenje i njihovo misljenje! B)
Just like old times!
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Izmene zakona o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 116 09.06.2020. 18:05
Prihrana krupne divljači DIVLJAČ 142 08.12.2018. 00:28
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 30
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,225,573 posete www.srbijalov.com