Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: 308 win.


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
308 win.
olah56
 Pozdrav lovcima

Potreban mi savet oko kupovine municije.
Dobijo sam napoklon karabin 308 win. koju municiju da kupim za lov srndaca.

Dobar pogled

(neko se poceo baviti lovom pod stare dane)
 
Cvele
 9 grama PPU serija GROM! Grin
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
canis aureus
 Niko ne dotiče temuHmmm
Pa nije baš toliko loš taj .308WinConfused

Jedan od kalibara sa najširom paletom raznovrsnih konstrukcija zrna.
Nazivali bi ga srednjim, univerzalnim...
Nastao kao vojni a našao se i u lovnoj upotrebi.
...
canis aureus priložio:
a_24.jpg
 
nenadx
 Ma daleko od loseg,slazem se....mnoge jedinice ga koriste kao snajpersko.Dobro nije to isto,ali ukazuje na neke stvari.Sto se tice palete konstrukcija i tezina(eto ima i grom od 9gr)to je definitivno,po meni jalova prednost bas kao i kod 30 06.Problem je sto ima par kalibara istog promera a po licnom misljenju bar malo boljih.
Dobar pogodak
 
Cvele
 Kol'ko ja znam GROM metak za 308.Win. je jedne jedine tezine zrna i to 11grama? Smile
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
petar
 [xhide]Pre neki dan listam 'Prirucnik za polaganje lovackog ispita' i drzim u ruci metak ovog kalibra...tamo pise 'Zabranjeno je loviti DS i jelena kalibrom ispod 7x57 i zrnom tezine ispod 9g za DS i 11g za jelena' e sad, mi smo na raznim temama pisali da je zabranjeno loviti DS kalibrom ispod 7mm, a zaboravili smo da navedemo i duzinu caure...Confused sto ce onda reci da .308 nije po nasem zakonu 'univerzalan' kalibar i da se ne moze upotrebljavati u lovu na DS, buduci da je .308 u stvari 7.62x51...Confused Hmmm Grin
A ima dosta lovaca koji ovim kalibrom love DS...Hmmm[/xhide]
Just like old times!
 
Cvele
 petre, ispod koje tezine zrna se ne sme loviti svinja?! A i jelen?! A jel' znas u kojim tezinama postoji kalibar 308. ? I duzina je vise od 7mm! Sto si i sam napisao 7,62! ;)
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
dusanandra
 Petre,pogresno si razumeo to sto si procitao u prirucniku.Duzina caure od 57mm je navedena u recenici kao primer duzine caure ali samo u kalibru 7mm.Sto znaci da 308Win kao kalibar cija je osnova 7.62mm i duzina caure 51mm ispunjava uslove odstrela DS i Jelenske divljaci.Ispunjavaju ga zakonski svi ostali kalibri koji su veci od 7mm a imaju kracu cauru od 57mm kao npr. (7.62x39-7.62x54R).Prvi je zastupljen u PAP PUSKAMA i mislim da mu nije mesto u takvom lovu jer nema energecki potencijal!Malo je zbunjujuce za pocetnike mnogo toga sto je u prirucniku za polaganje lovackog ispita,narocito u vezi balistike i oruzja posebno ako ne postoji osnovno predznanje u toj oblasti.
 
canis aureus
 .308Win je "univerzalac", "srednjak"(Grin al sa akcenat na a)
Zakonski je dozvoljen i za lov DS i jelenske sa odgovarajućim težinama zrna, a težine zrna za .308cu idu preko dozvoljenih 11g za lov jelena evropskog.
Kada bih birao između .308Win i .30-06Spr izabrao bih ovaj drugi(već na toj temi sam ...) zbog više energije i snage koju pruža ali kada bih koristio samo SP municiju domaćeg PPUa za oba kalibra možda bih se pre odlučio za .308cu! Koristio sam oba baš sa SP PPUa i bolje mi se pokazao .308Win a mislim da je razlog manja brzina nego drugog amera što bolje utiče na mekano SP zrno koje pri udaru u cilj duže zadržava svoju početnu težinu, manje se raspada ... što daje izlaznu ranu ili ako već ne izađe onda FUL prenos energije i bar u mojim slučajevima dosta češći "pad u vatri"...(nisam imao veliki broj odstrela sa "jamerima" ali iz toga što sam imao ...)
Više sam ga koristio na strelištu iz svakojakog dugocevnog ... i mogu reći da nije džaba jedan od najkorišćenijih kalibara u snajperskim dejstvima! Vrlo precizan i na prilično većim daljinama od lovnih!!, naravno iz adekvatnog oružja uz korišćenje primerenog opt.nišana ... , dok iz lova imam par lepih uspomena na uspešne odstrele -košute evropskog(90kg), 2DS(60 i 110kg), 2 srndaća i jedne lije
Da kažem da ga ne volEm što je nastao kao vojni a omiljeni mi je The best of the World all game caliber 8x57JS koji je takođe nastajao ... pre bih rekao ne volEm ga jer je amerikanski!!! iako i nije baš toliko lošConfused

Cvele jel GROM za .308Win težine 9 grama kako si prvi put napisao ili 11 grama kao što napisa drugoga puta?Zbunjen
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Cvele
 Grom za 308 je 11grama ;) nisam ja pisao da je 9 Frown
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
canis aureus
 

Cvele kaže:
9 grama PPU serija GROM! Grin


OK ovde mi se učinilo(izgleda i nenadxu) a vidim da si pisao i da je 11g pa ...
iveli 3
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Cvele
 iveli 3 Tri prsta
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
petar
 [xhide]

Cvele kaže:
petre, ispod koje tezine zrna se ne sme loviti svinja?! A i jelen?! A jel' znas u kojim tezinama postoji kalibar 308. ? I duzina je vise od 7mm! Sto si i sam napisao 7,62! ;)


Cvele, prvo bi trebalo da znas sta je kalibar metka...7.62x51 znaci da je precnik 7.62mm, a duzina caure 51mm...;) B) Stari
Ima zrna u raznim tezinama, ali je caura kratja od 57mm kako pise u prirucniku, pa sam samo radoznao sto se tice zakona, inace nisam nikada ni posumnjao da je .308 nedovoljno 'snazan' kalibar za lov na DS i jelena, to je NATO metak, koji je za svoje namene jos uvek neprikosnoven...B)[/xhide]
Just like old times!
 
Cvele
 Znam petre da sam pogresio, ali jbg desava se... ;) 
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Dalibor89
 ma nema sad veze bitno da ce Cvele platiti turu jer je pogresio sa gramazom.iveliSmean
 
Cvele
 Ne, ne, nisam pogresio s' gramazom Dalibore, vec sa duzinom i precnikom ;) Njanjanja
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
petar
 [xhide]Onda obojca podelite turu pica jer ste obojca pogresili, jedan sa duzinom i precnikom, a jedan sa gramazom...B) Smean Njanjanja[/xhide]
Just like old times!
 
dusanandra
 Moram da napisem da bih jako bio srecan kada bi bilo obavezno upise praviti na osnovu iskustva a ne po sistemu rekla-kazala i prepricavanju procitanih literatura i tekstova iz novina.Narocito je smesno kada mladi lovci citaj-"neiskusni i cak oni bez oruzja ili dva vikenda lova iza sebe" zapnu oko neceg ko smrt na babu i potenciraj a nisu svesni sta pisu.A da,ogranicio bih broj upisa za svakog clana na mesecnom nivou i po temi...
 
Lala
 Zato su tu stariji ili iskusniji članovi, da ih isprave i nauče. Nema nikakvog ograničavanja, neka pišu momci, niko se nije naučen rodio. A iz grešaka će nešto i naučiti.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
dusanandra
 Pa ti Lalo kad si stariji i iskusniji ispravi cvela i petra i pomozi im a ne da ih pustis da piskaraju svasta pa da to cita neko treci ko je nov u celoj ovoj prici pa da postane lose informisan...
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,227,425 posete www.srbijalov.com