Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Upucavanje LK sa optičkim nišanom


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Upucavanje LK sa optičkim nišanom
brzi
 Kolege otvaram ovu temu jer mislim da ima dosta toga da se kaže. Naime većina lovaca ima karabine i neizbežno dolazi do momenta kada te iste karabine treba opremiti optičkim nišanima a onda ih naravno i uštelovati na strelištu. Kakva su vaša iskustva, dali vam optički nišan upucava puškar ili ga sami štelujete. Gde to obavljate i kakva su naša strelišta za taj posao. Mislim da je to interesantna tema pa malo da popričamo i o tome.
 
brzi
 Evo ja ću da prenesem moje iskustvo. Naime kada sam nabavio prvi LK u kalibru 3006 otišao sam i kupio tasko optiku 6x40 i švenk montažu. Pošto nisam imao pojma o montiranju i upucavanju otišao sam kod prijatelja koji se bavi strljaštvom i on mi je montirao optiku. Posle toga smo otišli na strlište na carevoj ćupriji u Bgd. i on je sa 4 metka upucao nišansku spravu. Mene je to zaintrigiralo pa sam počeo da čitam literaturu o tome i što sam više čitao video sam da je to oblast koja je vrlo zanimljiva ali i opširna i komplikovana. Sledeći put sam sam upucavao karabin jer sam promenio gramažu zrna. To je relativno lak posao jer netreba mnogo pomeranja končanice. E onda je došla promena kalibra karabra i tu sam se malo više namučio ali sam ga na kraju upucao. Prvo sam ispalio metak na 50m u metu pa doveo končanicu u pogodak a onda to isto radio i ma 100m. Ja recimo koristim kozlić za upucavanje dok neki to ne preferiraju jer navodno može da se od trzaja pomeri i ošteti optički nišan. Ja do sada nemam takvo iskustvo. Optika mi se nikada nije oštetila kada sam je upucavao iz kozlića a po meni upucavanje je mnogo lakše i preciznije. Meni jedino smeta što kod nas nema nigde strelište do 200m. ili bar ja neznam jer kod svih proizvođača traektorija upucavanja optičkog išana na 0 je između 150 i 200m. Ali bar na pakovanjima municije piše podatak o letu zrna pa može da se po tome odredi pogodak na 100m. Što se tiče meta ja koristim metu koja je na RWS sajtu. Sa njega sam je skinuo a ona je lepo ucrtana sa santimetarskim podelama tako da lepo može da se vidi kakva je grupacija pogodaka.
 
Lala
 U Čačku ima strelište sa daljinama gadjanja do 1 km!
Ovo na 1 km pucaju sa TRG i sličnim spravama. Smile Bio sam na jednom takmičenju tamo (kao posmatrač), i gledao kako TRG na 1 km pravi grupu pogodaka od 20 cm.
Naravno, tamo se može gadjati i na manjim daljinama.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
bela
 nije li previše 1 km ?
sa koliko metara najčešće pucate u divljač bilo koju (pošto ja još nemam karabin)
kod nas gledajući starije lovce slušajući njihove priče retko ko puca na dalje od 150m a još je ređe da se sa sigurnošću pogodi sa tih daljina.
mislim svaka čast svakome.Bravo 2 verujem i to da postoje specijalci i za tako nešto.
vižlan i terier
 
Lovac Stari
 Nisam pobornik pucanja na velike daljine. Dugo sam pucao na sve do 150m. Ali polako sam se oslobadjao tako da sada ponekad pustim i koju kuglu na preko 200(uglavnom srneca divljac).
Najvaznije je imati dobro upucanu pusku i znati svoje i njene mogucnosti!
Dobar pogled.
 
nenadx
 Sutra cu pisati svoje iskustvo sa upucavanjem.A Lala je zakacio temu koja bi mogla biti interesantna vecini ,o gadjanjima na velike daljine.Posto se u ovom slucaju radi o specijalnim puskaama i laboracijama ne znam da li da je ovde teramo ili....?
Dobar pogodak
 
brzi
 Ma ljudi ja nisam mislio da pišemo o iskustvu pucanja na velike daljine nego o iskustvu upucavanja optičkog nišana. Pa zar je moguće da većina lovaca nosi puške kod puškara na upucavanje. Ja to gledam kao deo sporta. Mislim da svaki sportista prilagođava opremu prema sebi. E tako je i sa puškom i mislim da je to prilagođavanje individualno. Počev od daljine optičkog nišana do zenice oka pa dioptrije pa ako je varijabilni sa kojim uvećanjem nišaniti na određenim daljinama pa naštelovati optički nišan na određenu gramažu zrna paaaaaaaaaaa. Ovo su sve interesantne stvari koje lovca uvode u lov sa optičkim nišanom. Naravno nisam za to da lovci koji nemaju iskustva sa tim ili mladi lovci odma sami upucavaju nišansku spravu ali sam pristalica da vremenom lovac nauči i ove stvari jer nema lepšeg ugođaja nego kada sami sebi upucate i naštelujete svoj karabin.
 
Sniper Hunter
 Moj prvi opticki nisan nosio sam na upucavanje u streljanu kod puskara a posle kupim laserski umetak ,pa sam poceo sam da upucavam imam i prirucni alat za dovodjenje prstenova na montazi u osu u slucaju da nisu u osi tako da tubus ne trpi nikakve sile uvijanja pa polako odradim sam kuci upucam laserom a onda pravac streljana pa od 3do 5 metaka i bude ko bombona na 100m za lov sasvim dovoljno.ByeDobar Pogled!i42.tinypic.com/2jaye5j.jpg


i39.tinypic.com/314a1wl.jpg

Ovde sam upucao 2-e optike
 
Lala
 Da razjasnim: Brzi je postavio pitanje da ne zna gde ima strelište za daljine veće od 100 m, i moj odogovor je bio vezan za to.
Naravno da su daljine veće od 100-150 m vrlo retke u lovu. Mada, znam par ljudi koji bez problema pogadjaju divljač na 250-300 metara, gledao sam kako pucaju, a daljina je merena dvogledom sa laserskim daljinomerom.
Pucanje na veće daljine spada u domen sportskog (ili specijalnog) streljaštva. Naravno da niko normalan ne lovi sa TRG ili Crnom strelom ili nečim sličnim. I to spada u neku drugu temu.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Sniper Hunter
 Dobro rece Lalo niko normalan ali se sa NAMA LOVCIMA NIKAD NEZNA!Grin Smeko Jednoga dana slika Vepar dalina 862 metra Cal50 BMG.........A?Grin
 
Lala
 U pravu si, kolega, svakojakih budala ima... Grin
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
pescarac
 Neko je napisao da se karabin upucava kada se na njega namontira optički nišan. E pa nije tačno, i mehanički nišan treba isto tako upucavati s vremena na vreme kao i optički.
Ja sam do sada upucao relativno mnogo optičkih nišana (možda i dvestotinak). I dešavalo mi se svašta, od toga da se ne može upucati karabin zbog propale cevi, preko ko zna kojih montaža do toga da i novi optički nišani iz serije velikih 5 imaju fabričke mane.
Generalno uzevši ni ne pokušavam da upucam karabine kolegama koji se hvale da imaju karabin sa grbom kraljevine SHS ili recimo FNRJ, jer su obično to karabini sa razlokanim cevima od kojih nema koristi. Jednom drugaru sam upucavao takav karabin i posle promene tri optike i dve montaže i montiranja optika na druge karabine, gde nije bilo problema, uspeo sam da ga ubedim da mu je propala cev na taj način što sam stavio metu 70x70 na 15 metara daljine, a on pucao preko mehaničkog nišana sa stalka i nije imao od 8 metaka ni 3 u metu.
Druga stvar koju praktikujem je da sam proverim spojeve montaža-karabin i montaža - optički nišan, jer mi se dešavalo da mi se drugari kunu da su sve stegli fes, a da ne mogu da ga upucam, pa posle naknadne provere dotežem sve šrafove.
Treća stvar koju praktikujem je da aluminijumske nosače ne postavljam na karabine i ne upucavam karabine gde su oni namontirani, jer posle par desetina metaka oni se razlokaju (narodski rečeno).
Jedna šala vezana za kupovinu nosača, iako nije tema: Zamoli me drugar da mu kupim nosače za karabin i da mi 3.000 dinara. Ja mu odgovorim da nema kvalitetnih nosača za te pare, a on sirotinja šta da ti pričam. Odem u prodavnicu i tražim najjeftinije nosače, a meni prodavac na sto i tras 100 evra. Ja odgovorim da sam tražio najjeftinije, a on meni da su to ti, jer ako kupim one od 3000, posle par metaka ću doći i kupiti ponovo nosače, ali ove čelične od 100 eura, pa me onda koštaju 130 eura.
Ja šta ću izvadim 100 eura i platim, upucam sve to, žao mi da mu kažem da koštaju koliko koštaju a drugar se svima hvali kako sam mu kupio dobru montažu za jeftine pare. Posle svi kod mene da i njima kupim, jedva ih sve nekako eskivirah.
Četvrtu stvar koju praktikujem, da posle upucavanja optike (namerno 10 cm desno i 10 cm gore, (nišanim dole levo po 10 cm. u tačku koju ja obeležim, pa su pogotci u centru)) tražim da vlasnik karabina sam opali par metaka. Ako imamo sličnu paralaksu (nijedna osoba nema istu) on dobija pogodak par santimetara gore desno, i posle doterivanja to je to).
Karabin nije upucan za bilo koga ako sam ga ja upucao za sebe, iz tog razloga je dobro da svako upucava svoj karabin.
Peta stvar je da ja karabin upucavam na daljinama od 50 m iz razloga što za veće daljine nema potrebe Zrno na 50 i 150 m pogadja otprilike na isto mesto (+- 0,5 cm).
A upucavanja na 300 - 400 pa i 1400 m za mene nisu lovačka.
Bez daljinomera ko može odrediti da li je srndać na 270 m ili pak na 340 m a razlika u padu na te dve daljine je i do 10 cm u zavisnosti od kalibra. Tih 10 cm mogu značiti ili promašaj ili uginuće divljači u najgorim mukama pošto ne možemo da je pronadjemo.
I da još ovo kažem da sam stalak dobio od jednog vrsnog puškara pokojnog Trivić Boška, stalak pravljen od cevi i pištolja za silikon. Ako nekog interesuje, slikaću i staviću slike u okviru odgovarajuće teme.
 
Lovac sa NLT-om
 Moze slika,od viska glava ne boli Grin
 
nenadx
 Dobro ste se raspisali na ovu temu.Pescarac i Sniper Hunter su zaceli momenat koji obicno mladji lovci zaobilaze kao manje vazan.Nosace i prstenove,Dzaba dobar strelac,cev,optika,ako se i ovo ne uklopi.U okviru toga,nisam dobro razumeo da li se mislilo na aluminijumske montaze ili prstenove?Sto se tice materijala,sigurno ste imali prilike naici i na one kako ih neki zovu od spijaltera i slicnih smeca.Uz duzno postovanje ipak nebih preporucivao upucavanje na 50m,iako bi neko iskusan to mogao da uradi.Nasa strelista su obicno 100m i to je sasvim dovoljno za upucavanje i vezbanje za lovacke potrebe,Za Upucavanje je potrebna dobra podloga.Posao zavrsava dzak napunjen peskom(za oslonac puske)Ako se zeli upucavanje sa par metaka,onda se koriste drzaci pusaka,koji se preko osovina pomeraju po horizontali i vertikali(neko je pomenuo kozlic,mozda je to to)Ja sam koristio jedan,koji je moj prijatelj napravio.Dalje,koristim stari prosti nacin za prvi metak,izvadim zatvarac i vizuelno kroz cev i preko optickog nisana dovedem priblizno pusku u tacku nisanjenja.Zatim Bum,Ako je sve uredu,jedan dva metka urade potrebno.Medjutim obavezno ispalim bar jos 3 metka,koji su test i municije,da bih video grupacija kakva je.Sa tim drzacem(ubacicu sliku kada je nadjem)ili kozlicem(ako je to to)ovo je lakse,jer posle prvog metka,dovodjenjem koncanica od centra nisanjenja na prvi pogodak prakticno je obavljeno upucavanje.Dodao bih da najveci br.lovaca traze upucavanje na 100m.Nezalazim u to sta je ispravno,ali ja skoro uvek koristim tablice za odredjenu municiju,sa pretpostavkom da su dati najbolji parametri za tu municiju,na nacin koji je naveo pescarac,ali na 100m,da ne navodim razlog.
Dobar pogodak
 
pescarac
 Nenadx me podseti za nešto što sam zaboravio reći, a on je to lepo opisao.
Kod obrtnočepnih karabina i prelamača je mnogo lakše upucati optiku nego kod poluautomata. Način je upravo onaj koji je Nenadx naveo, a to je da se izvadi zatvarač, odnosno skinu cevi kod prelamača i onda gledajući kroz cev, krst končanice se dovede otprilike u cilj. Malo iskusniji na ovaj način mogu dovesti metak i do 3-5 cm od tačke nišanjenja (što je za većinu divljači sasvim dovoljno), posle se sa drugim metkom upuca na finjaka, a još dva tri služe da bi se dobila grupa.
Kod poluautomata postoje dva pomagala za upucavanje, a to je prvi i stariji kolimator ili ne znam kako se zove drugačije, a koji se stavlja na usta cevi i onda se kroz optiku dovoede na približni centar. drugi noviji metod je da se u poluautomat stavi laserski uložak i onda dovede krst končanice na crvenu tačku lasera na cilju. I jedan i drugi način u perspektivi su isplativi, ali treba izdvojiti od 50-100 eurića za ova pomagala, što ćete se složiti nisu mala sredstva za prosečnog lovca. Uz to ukoliko imaš tri četiri karabina za svaki ti treba uložak, neću reći koliki je izdatak za ovo.
Stariji i sigurniji metod je onaj koji je ovde već naveden, a to je da se na 15-20 metara od mete veličine 70x70 opali prvi metak i da se vidi gde nosi, posle se postepenim udaljavanjem od mete dodje do tih stotinak ili stopedeset metara. (sledeća meta na 50 metara, pa na 100, sve ostalo je čista sreća da prilikom montiranja optike bez drugih pomagala dobijete takav centar da je zrno u ciljnoj meti.
Još nešto da nampomenem da sa našim zastavinim karabinima treba imati veoma mnogo iskustva i sreće da se sa uzastopnih dva do tri metka bez hladjenja cevi dobije grupa rupa na rupu (za one koji ne znaju to je da zrno 8mm (metak 8x57) dobije grupu od 15mm na 100 metara sa tri metka.
Takve grupe treba da ostavimo filmskim radnicima i specijalnim jedinicama vojske i policije.
Sa hladjenjem cevi je to moguće.
I još nešto da napomenem uslovi upucavanja trebaju da budu jednaki ili približni uslovima u lovu iz razloga što oružje upucano iz stalka ne nosi isto kao isto to oružje sa kojim se puca naslonjeno na ivicu čeke, ili čak iz ruke. Druga stvar je kosi hitac sa čeke ili upucavanje na strelištu pa makar pod istim uslovima i td.
Ali da ne razbijamo teoriju, mislim da će mi neki mladji kolega sa foruma reći da davim pa ću se zato truditi da manje pišem o ovoj temi
 
Sniper Hunter
 E kolege svaka vam zlata vredi nemam sta da dodam samo moje misljenje da na manjim kalibrima mogu ipak da se montiraju i aluminijumski drzaci naravno kvalitetniji jer je ipak manji trzaj na 223 nego na 7mmRMBye


PS:a ko misli da davimo ne mora da cita bolje je cuti svako misljenje prouciti sabrati iskustvo i znanje u teoriji od drugih iskusnijih ,kasnije je lakse u praksi aforumi su prava mesta za to .Toje moje misljenje.
 
Lala
 Kakvo vas davljenje spopalo? Pišite ljudi, koliko god hoćete. Pa nekome se dopada ovo što pišete, pa čita, nekome se ne dopada, pa ne mora da čita.
Samo napred! Ima stotinu tema na forumu, svako nadje nešto za sebe!
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Sniper Hunter
 
Tako je Lalo!B)
 
aca81
 Pa vidi druze ja sam kupio karabin i optiku sa drzacima,ranije sam imao karabin ali bez optike pa sam resio da uzmem jos jedan sa optikom ali bez obzira sto do tad nisam radio to mogu ti reci da sam ga upucao da ne moze biti bolje,sve sam sam uradio jedino mi je strugar uradio rupe za alumunijumske drzace,hocu reci ako sam ja mogo sto se prvi put srecem s tim onda moze svako samo treba dobra volja,moram napomenuti da l.k. i optika nisu od istog gazde i da na l.k. nije bio upucan mehanicki nisan i sve ja ispalo kako treba,a ako te bas interesuje kako sam to uradio mogu ti opisati ali se ne razlikuje puno od ostalih
DOBAR POGLED
 
Sniper Hunter
 i51.tinypic.com/2hnuyds.jpg
komplet alata za kontrolu i po potrebi obradu prstenova kod optike za precnik 25 i 30mm
i53.tinypic.com/2ps2bro.jpg
i51.tinypic.com/2chm13c.jpg
tako da nema uvijanja i opterecenja na tubusu optike
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Zastava sa Battue nišanom KARABINI 75 24.06.2022. 13:29
NIKON optički nišani OPTIKE I MONTAŽE 70 12.12.2018. 19:30
Paralaksa kod optičkih nišana OPTIKE I MONTAŽE 85 14.04.2015. 23:21
Nabavka optičkih nišana iz inostranstva OPTIKE I MONTAŽE 128 16.02.2012. 14:23
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,209,955 posete www.srbijalov.com