Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Adekvatna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Adekvatna optika
7x57
 Ja sam u Peloponezu uzeo ovu: https://youtu.be/...
Pošto uglavnom čekam predatore uveče, a ponekad i svinje odlučio sam se za ovu bolju seriju od Vortexa. Žao mi je što više ne prave Viper 2-7x35 V-Plex. On bi bio moj izbor sigurno. Ionako najčešće čekam sa optikom na 5x uvećanju, nikad preko 7x. Vidno polje na 2x je nezamenljivo za svakoga ko lovi u hodu na pokrivenom terenu.
Trenutno u Srbiji nema boljeg odnosa cena-kvalitet od Vortex-a.
Draško
 
Stefanj
 Poslao sam mail peloponezu i rekli su da trenutno nemaju diamondback 2-7x35, imaju samo viper 3-9x40, taka da moram sacekati da stigne i onda je uzimam ako ne naleti nesto polovno iz vise klase za prihvatljivu cenu.
Bye
 
stefan092
 

7x57 kaže:

"Debela" končanica, a kasnije iluminacija su izmišljene da pomognu u lovu noćnim čekanjem, kada postoji mogućnost da vidite cilj, a ne vidite končanicu. Napominjem da nisu svuda gde je dozvoljen noćni lov, dozvoljeni i farovi na puškama.
Kako birati veličinu objektiva, uprošćeno: pitajte sebe do kog ćete uvećanja praktično koristiti optiku. Uzmimo da je to 7x. Zenica ljudskog oka se u potpunom mraku širi do 7mm, kod mladog čoveka, a već u srednjim godinama je to 5mm. Prosek 6mm puta onih 7x to vam je 42mm.
Kako je kolegi bitna širina vidnog polja, bira malo početno uvećanje, 2x. Optika nižeg-srednjeg cenovnog razreda Vortex Diamondback 2-7x35. Slobodno uveče kada čeka srndaća stavi na 6x i veselje. Inače mnogo više u lovu znače skupa stakla nego nabacane karakteristike. U prevodu bolje Schmidt & Bender 6x42 nego tamo neki "kinez" 3-12x56 sa turetima, iluminacijom i korekcijom paralakse.


Debela koncanicao tipa "nemacka cetvorka", za pogonski lov je sigurno mnogo, mnogo bolje resenje nego neka plex koncanica tu nema sta da se diskutuje. Za cekanje plex nije nikakav problem. A sto se tice "izmisljanje debelih koncanica" gore pomenutu cetvorku su nemci izmislili da bi lovac mogo da priblizno odredi danjinu divljaci konkretno je rec o srndacu, tada su optike bile sa fixnim uvecanjem. Ako znamo kako izgleda ta koncanica, a srndac stane tacno izmedju dve debele koncanice on se nalazi na daljini od 100m, ako stane "knap" od centra do debele onda je na daljini od 200m. To vazi i danas za tu koncanicu ali kod optika kod kojih je koncanica u prvom plano, sto znaci da kad se ublizava ili udaljava koncanica uvek ostaje ista. To je obicno kod skupljih optika.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
stefan092
 

stefan092 kaže:

7x57 kaže:

"Debela" končanica, a kasnije iluminacija su izmišljene da pomognu u lovu noćnim čekanjem, kada postoji mogućnost da vidite cilj, a ne vidite končanicu. Napominjem da nisu svuda gde je dozvoljen noćni lov, dozvoljeni i farovi na puškama.
Kako birati veličinu objektiva, uprošćeno: pitajte sebe do kog ćete uvećanja praktično koristiti optiku. Uzmimo da je to 7x. Zenica ljudskog oka se u potpunom mraku širi do 7mm, kod mladog čoveka, a već u srednjim godinama je to 5mm. Prosek 6mm puta onih 7x to vam je 42mm.
Kako je kolegi bitna širina vidnog polja, bira malo početno uvećanje, 2x. Optika nižeg-srednjeg cenovnog razreda Vortex Diamondback 2-7x35. Slobodno uveče kada čeka srndaća stavi na 6x i veselje. Inače mnogo više u lovu znače skupa stakla nego nabacane karakteristike. U prevodu bolje Schmidt & Bender 6x42 nego tamo neki "kinez" 3-12x56 sa turetima, iluminacijom i korekcijom paralakse.


Debela koncanicao tipa "nemacka cetvorka", za pogonski lov je sigurno mnogo, mnogo bolje resenje nego neka plex koncanica tu nema sta da se diskutuje. Za cekanje plex nije nikakav problem. A sto se tice "izmisljanje debelih koncanica" gore pomenutu cetvorku su nemci izmislili da bi lovac mogo da priblizno odredi danjinu divljaci konkretno je rec o srndacu, tada su optike bile sa fixnim uvecanjem. Ako znamo kako izgleda ta koncanica, a srndac stane tacno izmedju dve debele koncanice on se nalazi na daljini od 100m, ako stane "knap" od centra do debele onda je na daljini od 200m. To vazi i danas za tu koncanicu ali kod optika kod kojih je koncanica u prvom plano, sto znaci da kad se ublizava ili udaljava koncanica uvek ostaje ista. To je obicno kod skupljih optika.


i68.tinypic.com/1eqsrp.jpg
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
7x57
 Neko standardno odstojanje između dve debele na 100m je 70 cm (dužina trupa prosečnog srndaća), debele pokrivaju 15cm na 100m, a tanke 1,5 cm. To bi bila klasična četvorka. Najčešće, ali ima izuzetaka. Kod 4A između debelih je 140cm na 100 m. Naravno pričamo o optikama fiksnog uvećanja ili varijabilnim sa končanicom u prvoj fokalnoj ravni, gde je odnos končanice i cilja isti bez obzira na uvećanje.
Te "debele" nisu debele da bi pomoću njih merio odstojanje, jer bi onda mogle da budu i tanje, već kada u noći one tanke nestanu, svinju staviš između onih debelih i pogodak je tu negde, što bi ameri rekli "minute of deer".
Pogledaj malo optike namenjene pogonskim lovovima od pre par godina, tipa 1,1-4x24, npr, S&B Zenith, končanice broj 2, 7 i 9. Končanice su u drugoj fokalnoj ravni. Slučajno ispred sebe držim otvoren katalog S&B i tamo kaže sledeće: kod 7 i 9 odstojanje između debelih je od 140 (pri 4x) do čak 547 cm na 100 m pri 1,1 uvećanju. To je 5,5 metara na 100m ili oko 1m na 20 m! Neće švabo umesto svinje ili bufala u objektivu da gleda lepe, crne, debele linije. A 2-jka je tek priča za sebe. Potražite absehen 2 da bi videli o čemu pričam.
E, onda su se iluminacije umešale. Prvo kao noćne, a onda se neko setio i da ih pojača i da od optike napravi refleksni nišani. Tu si u pravu, stvarno iluminacija omogućava da se hitac uputi brže i preciznije u brzini. Bilo da je u pitanju dan ili noć, pogon ili čeka.
Pozdrav.
Draško
 
stefan092
 

7x57 kaže:

Neko standardno odstojanje između dve debele na 100m je 70 cm (dužina trupa prosečnog srndaća), debele pokrivaju 15cm na 100m, a tanke 1,5 cm. To bi bila klasična četvorka. Najčešće, ali ima izuzetaka. Kod 4A između debelih je 140cm na 100 m. Naravno pričamo o optikama fiksnog uvećanja ili varijabilnim sa končanicom u prvoj fokalnoj ravni, gde je odnos končanice i cilja isti bez obzira na uvećanje.
Te "debele" nisu debele da bi pomoću njih merio odstojanje, jer bi onda mogle da budu i tanje, već kada u noći one tanke nestanu, svinju staviš između onih debelih i pogodak je tu negde, što bi ameri rekli "minute of deer".
Pogledaj malo optike namenjene pogonskim lovovima od pre par godina, tipa 1,1-4x24, npr, S&B Zenith, končanice broj 2, 7 i 9. Končanice su u drugoj fokalnoj ravni. Slučajno ispred sebe držim otvoren katalog S&B i tamo kaže sledeće: kod 7 i 9 odstojanje između debelih je od 140 (pri 4x) do čak 547 cm na 100 m pri 1,1 uvećanju. To je 5,5 metara na 100m ili oko 1m na 20 m! Neće švabo umesto svinje ili bufala u objektivu da gleda lepe, crne, debele linije. A 2-jka je tek priča za sebe. Potražite absehen 2 da bi videli o čemu pričam.
E, onda su se iluminacije umešale. Prvo kao noćne, a onda se neko setio i da ih pojača i da od optike napravi refleksni nišani. Tu si u pravu, stvarno iluminacija omogućava da se hitac uputi brže i preciznije u brzini. Bilo da je u pitanju dan ili noć, pogon ili čeka.
Pozdrav.


Lepo objasnjenje, kad sam pisao o debelim koncanicama mislio sam da je puno lakse nisaniti DS u punom trku korz optiku sa koncanicom tipa 4 nego sa nekom koncanicom kao sto je Z-plex, V-plex i slicno.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
7x57
 Kako me samo ne mrzi u ove pozne sate da se igram sa digitronom? Vidim da te zanima tematika, pa da "pomognem".
Na Vortex-ovom sajtu stoje dimenzije končanice. Sa malo matematike saznajemo sledeće: Diamondback V-plex končanica na 2x, tanka pokriva 3 cm na 100m, debela 12,2 cm na 100 m, a rastojanje između debelih je 123,8 cm. Znači 3-12,2-124 naspram klasične četvorke 1,5-15- 70. Ispade da i nije tolika razlika. Čak je krst kojim se nišani, kod Vortex-a duplo "deblji".
E sad, drugi fokalni plan gubi na 7x, Vortex 0,9-3,5-35, naspram četvorke u prvom, gde je i dalje 1,5-15-70. Bolja četvorka za noć, jel´ da? A amer za precizniji hitac.
Nego, nije to toliko bitno, malo više u lov, pa nije strašno ni da se promeni optika i končanica, ako nam aktuelna ne odgovara. A odgovaraće. Navika je čudo.
Tri najveća neprijatelja lovca kod optičkih nišana su: nepouzdanost, usko vidno polje i malo odstojanje od oka.
Draško
 
kolega_LOVEc
 https://www.youtube.com/watch?v=dNyWm...NyWmMZVkgc

itanje
Vim vi repellere licet
 
7x57
 Neću više, obećavam. Nego gde ovo da nađem, ima da se zanimam bar šest meseci.
Draško
 
kolega_LOVEc
 Eksperiment nekih Norvezana, dizajn koncanice, a optiku im uradio Schmidt & Bender i nema je nigdeSmeko trebalo bi da je to PMII
http://www.thlr.no
Dobro je kad se pise, mozda nekom nesto i pomogne, kod nas uvek muka doci do bilo kakvih podataka vezanih za oruzje i opremu.
Vim vi repellere licet
 
7x57
 Da se pokrene priča, šta je bolje za noć od ove dve klasike?
7x57 priložio:
4vs1.jpg

Draško
 
Podunavac
 По мом мишљењу Г4 је далеко бољи избор од Г1 кончанице. И по ноћи и по дану.
Tri prsta 2Kolce
 
7x57
 Slažem se. Kao što se na slici vidi, a nerado vlasnici priznaju, česti su prebačaji sa jedinicom. Jednostavno, uveče vam se vrh trna čini niže nego što jeste i onda dižete i ode preko. Znam za dva Swarovski Nove i jedan Kahles kojima su vlasnici promenili končanice iz jedinice u 4 ili 4A.
U odbranu jedinice moram da priznam da najbolje grupe na meti postižem upravo sa njom. Njen vrh ne može da bude ni debeo, ni tanak. Vrh je vrh, ide u apsolutnu tačku, dok svaki krst pokriva neku zonu na papiru. Jedinica je i nastala tako da oponaša izgled mehaničkog nišana iz te epohe (valjda da olakša tranziciju sa mehanike na optiku).
Draško
 
Bigman86
 Pozdrav kolege,

Jel ima neko iskustva sa Eagle eye optikama?
Imam mogućnost da nabavim jednu 10x50 sa iluminacijom koja bi išla 8x57JS, pa me interesuje da li je neko imao i kako su se pokazale u praksi?
 
MMilos
 Biće da je neka Pekinška patka Smile

http://www.opticstalk.com/eagle-eye-o...c8455.html
http://www.opticstalk.com/topic7832&K...ptics.html
 
Bigman86
 Pročitao sam obe strane još pre nego što ću postaviti post.
Po upisima delovi se proizvode u Češkoj a sklapaju u Kini. I jedan napominje da ih ima na svojim puškama i da rade odlično.
Ali ja bih pre iskustvo sa domaćeg terena.....
 
marintv
 Pozdrav kolege, interesujeme razlika imedju Leupold vx1 i vx2 i kakva su uopste vasa iskustva sa tom optikom?
Da li je mogice da u americi bude vese nego duplo jeftinija nego kod nas.
 
Stefanj
 Dvoumim se izmedju zeisa 1.2-5x36 i burisa 1.5-6x42, treba mi optika koja moze da posluzi za pogon i za srndaca, samo me malo buni ovo ubecanje kod zeisa, da li je dovoljno 5x uvecanje za pucanje recimo za pucanje do 150m 200m max, ako je dovoljno onda cu njega definitivno. Optika ide na 8x57
Bye
 
stefan092
 Moje skromno iskustvo sa optikama mi kaze da vise treba da te brine precnik objektiva od 36mm nego li uvecanje x5. Zato ja dajem glas za burris.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
dzudzubajac
 

Stefanj kaže:

Dvoumim se izmedju zeisa 1.2-5x36 i burisa 1.5-6x42, treba mi optika koja moze da posluzi za pogon i za srndaca, samo me malo buni ovo ubecanje kod zeisa, da li je dovoljno 5x uvecanje za pucanje recimo za pucanje do 150m 200m max, ako je dovoljno onda cu njega definitivno. Optika ide na 8x57


Kolega, da li je taj zeiss nov? Ako jeste teško da je cenovna klasa sa burisom...
Ima dosta kopija zeissa za male pare, tako da treba obratiti pažnju
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Noćna optika OPTIKE I MONTAŽE 217 23.01.2022. 10:48
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,227,858 posete www.srbijalov.com