Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Adekvatna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Adekvatna optika
vlada lovac
 Kazu da je dobar taj Sutter, a jos se i uklapa u cenu, Redfield Revolution 3-9 ili 4-12 i malo veci objektiv je isto dobar
 
Podunavac
 

dreger kaže:
E kolege zamolio bih za savet ili preporuku ,naime imam u planu da nabavim novu optiku .bila bi montirana na 223rem,koristicu je iskljucivo za lov na lisice cekanjem ujutro i uvece(u sumrak)ponekad i uz lampu.,za pucanje na daljine do 200 m (ponekad i preko toga)po svim vremenskim uslovima.Mogao bih da izdvojim do 250 eura,i za te pare koliko sam ja video moze se naci:Nikon prostaf,Redfild revolution,Delta clasic,ove iz serije Bushnela nekako ne bih uzimao.E sad koje uvecanje?ja mislim da je 3-9,4-12x40-42 sasvim dovoljno,ili mozda zbog noci 3-9x50.ili nesto slicno.Znaci najvise bih voleo sugestije i predloge kolega koji se malo vise razumeju u ovu tematiku kao i one koji imaju ili su imali neku od navedenih optika.



Teško je kupiti vrhunsku optiku za malo para, pa je čovek primoran da pravi kompromise. Od navedenih optika po mom mišljenju je najbolji izbor Redfield Revolution, jer je to u stvari provereni Leupold VX-1. I Nikon je dobra optika, ali vrhunske karakteristike dolaze tek u Monarch seriji, dok je Prostaff početna kategorija. Od jeftinijih optika u obzir treba uzeti i Nikko Stirling Diamond, koji ima osvetljenu končanicu i tubus promera 30 mm, a košta do te granice od 250 evra. Sada se i Burris pojavio na srpskom tržištu, pa bi se valjalo raspitati za cene i modele. Recimo Burris FF E1 3-9x50 sa Ballistic Plex končanicom.
Što se tiče izbora promera objektiva i uvećanja po parametrima koje si naveo bolji je izbor 3-9x50 ili 3-12x50. Veći objektiv zbog uslova smanjene vidljivosti i veće uvećanje zbog gađanja sitnog cilja na velikim daljinama. Isto tako ne bi bilo loše imati optiku sa končanicom koja ima bar dva ili više podeoka za nišanjenje na različitim daljinama.
Po mom mišljenju najbolji izbor u toj cenovnoj klasi je Redfield Revolution 3-9x50 ili 3-12x40. Obe sa Accu-Range končanicom.
Tri prsta 2Kolce
 
dreger
 Uf polako ljudi,ko pravi taj sutter i jel iluminacija znaci da ima osvetljujucu koncanicu,dal ima model 3-9x40,42,kolika garancija?sto se tice redfilda procitao sam da mnogi kazu da je bolji3-9x40 od 3-12x40,sta je acce-range koncanica?videcu na netu jel mogu da pronadjem nesto za tog burisa .inace 50mm objektiv mi je zadnja opcija pre sam za 40,42mm.bitno mi je to i izgleda lepo i skladno sa 223rem.ne zurim nigde a ako namaknem jos 100-150eura onda vec mogu da razmisljam o tom nikon monarhu III 2,5-10x42 ili meopti meostar 3-9x42 a verovatno ima i nekih leupolda za te pare.
 
sheytan
 Sutter prave Kinezeri, ko bi droogi! Smile Na sajtu pogledaj kakve sve modele imaju, ali, naglashavam, 25.4mm tubus = druga fabrika i znatno loshiji nishani, koji su znali da se raspadnu brzo! I vizuelno su drugachiji, vidi se na fotkama!

Na linq koji sam okachio vidish i konchanicu, di je mogutje osvetliti tachq u centru. Videtjesh, postoje i verzije mil-dot(imam ja, fina je i ona, tanki krst je ceo osvetljen i sve tachkice), i josh neke, beshe...

Prichao sam vetj, dokazali su se i meni i qmu Bunetu - 270 i 30-06 ispalili po preko 100 mechitja, i rade SAVRSHENO! Odobreno
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
mrwa22250
 Ide tebi kolega vise nego dobro i sa sadasnjom optikom,ali naravno uvek tezimo boljem.Po meni bolje je resenje sacekati i skupiti jos koji jevric pa uzeti nesto ozbiljno,sto bi rekli za duze vreme nego da usled kompromisa napravis izbor zbog kojeg bi se kasnije kajao.Nazalost daleko smo od standarda da menjamo optike i inace opremu svako malo vec obicno sa cime pocinjemo sa tim i zavrsavamo.Posto imas(i te kako)sa cime da lovis,a i sam kazes da ti nije frka,sacekaj,ustekaj i kupi pravu stvar.Dobar pogled ti zelimOdobreno
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Podunavac
 

dreger kaže:
Uf polako ljudi,ko pravi taj sutter i jel iluminacija znaci da ima osvetljujucu koncanicu,dal ima model 3-9x40,42,kolika garancija?sto se tice redfilda procitao sam da mnogi kazu da je bolji3-9x40 od 3-12x40,sta je acce-range koncanica?videcu na netu jel mogu da pronadjem nesto za tog burisa .inace 50mm objektiv mi je zadnja opcija pre sam za 40,42mm.bitno mi je to i izgleda lepo i skladno sa 223rem.ne zurim nigde a ako namaknem jos 100-150eura onda vec mogu da razmisljam o tom nikon monarhu III 2,5-10x42 ili meopti meostar 3-9x42 a verovatno ima i nekih leupolda za te pare.




O Sutter optikama neznam ništa pa ne bi da nagađam. Iluminacija jeste svetleća končanica.
Accu-range končanica ima dva podeoka na vertikalnom delu končanice pa može da se koristi na dve različite daljine.
Ako ne žuriš sa kupovinom onda bolje sačekaj dok nakupiš 400 evra, a dotle se raspitaj za modele i cene. Za te pare već možeš da kupiš solidnu optiku.
Tri prsta 2Kolce
 
dreger
 Shejtan hvala na odgovoru , verujem da je tako kako kazes u vezi te optike ali ipak nebih od Kineza jos ako ustekam koji evro onda razmisljam o necem zaista malo boljem i kvalitetnijem.(nikon monarh,meopta)Podunavac jel mislis na ovu tacku ispod malog kruga u centru kad kazes ima dva podeoka?i malo mi objasni to za dve razlicite daljine sta to znaci u praksi?mozda te davim i necu da se pravim pametan al kad nesto neznam ili mi nije bas najjasnije, ja pitam.hvala svima na pomoci i odgovorima.a ocekujem i jos predloga i
 
sheytan
 Odobreno

Inache, shta bih, na tvom mestu, uzeo u razmotravanje: neki stari 6x42 iz veliq chetvorq, sa shtelovanjem konchanice po obe ose(ima prastarih shto se shteluje samo gore/dole, a levo/desno - montazom Jaooo )... Te sprave "nemaju veka", nisu velike, nisu preteshke...

A ove konchanice kao Accu-range, Mil-dot i sl. - nemash neke potrebe za njima, jer videh da imash redovno lampu na pushci, a lampa i precizno pucanje na velike daljine bash i ne idu zajedno... Odobreno
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Podunavac
 Da na tu malu tačku sam mislio. Pojedini proizvođači daju čak i daljinu na koju se puca sa određenom municijom (proizvođač, tip zrna i gramaža). Kod drugih proizvođača ima čak i po 5-6 podeoka za različite daljine. Ali po mom mišljenju sasvim dovoljno je je tri. Tebi bi to dobro došlo u lovu na lisice na daljinama preko 200 m. Kad se upuca optika klasično +4 cm na 100 m za glavnu končanicu, onda isprobaš ostale podeoke na većim daljinama sa tom municijom sa kojom je optika upucana. Lakše je nego podizanje končanice odprilike, pogotovo za tako sitnu metu kao što je lija. Evo nekoliko primera končanice.

i58.tinypic.com/futab9.jpg

i62.tinypic.com/2d83x8x.png

i59.tinypic.com/2qiyemx.jpg

i61.tinypic.com/b7o1sz.jpg
Tri prsta 2Kolce
 
AcaNik
 Суттер праве немци не кинези ;) та фирма прави неку хирушку опрему између осталог. Држач скалпера број 4 је имао њихов назив некада давно кад сам ишао у школицу Smile
мада можда су их кинези купили у међувремену.
 
mrwa22250
 Samo da primetim da je na prvoj slici koncanica bas na pravom mestu na onom belorepanu.Mlogo bolje mesto za plasiranje hitca od plecke koju zastupa stara skola.Sorry zaVan teme
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
davidovic6
 Kolega dreger ja bi isto da dam svoje misljenje po pitanju odabira koncanice i same optike. Moj ti je savet da se ne opterecujes koncanicom u smislu da ima bilo kakvu podelu a evo i zasto. U praksi je jako tesko da odredis daljinu do cilja uz pomoc podeoka. Nekad ces da gledas visinu divljaci pa ces onako odokativno da delis i da mnozis...pa limes treceg korena i budi siguran da ces na daljinama preko 200m imati gresku od bar 30 m gledano po daljini ako ne i celih 50 m sto je sasvim normalno. A sad evo i balisticki podaci za recimo 8x57 12,7g (slicno je i sa ostalim kalibrima, neki vise neki manje). Ovi sad podaci su ako je karabin upucan na 100m u tacku. Na 200 pada 19cm, na 250 pada 39cm a na 300m pada 66cm pri temperaturi od 15 stepeni itd... da ne gnjavim dalje. Sad ako ga upucas na 100 m sa +4,5cm. Poklopices putanju od 0-200m sa plus-minus 5cm primera radi. Ali pogledaj gore prkazane rezultate. Od 200-250 pad je celih 20cm, 250-300 pad je 27cm. A to je promasaj lisice ko od sale ako zeznes procenu daljine. Zato umesto odabira koncanice razmotri situaciju za kupovinu rangefindera (pa makar i kineza preko Aliexpresa). Sigurno ce biti delotvornije i efikasnije. A osim toga klasicna koncanica bez "taktickih motiva" unosi manju zabunu.
Kolce
 
klaja
 A sta mislite ako se vec puca na daljinama preko 150m ,zasto odmah ne upucati na 200m.Naravno proveriti koliko prebacuje na 100m i sa obicnom koncanicom poravnati npr.po donjem delu stomaka ili spica grudnog koša.Na 100m nece puno prebacivati a na 150 oko 0 a na 200m u tacku.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
davorcalic
 ...
davorcalic priložio:
axgt36.jpg

Žena mi Makedonka....ena Shock
 
davidovic6
 

vlada lovac kaže:
Kazu da je dobar taj Sutter, a jos se i uklapa u cenu, Redfield Revolution 3-9 ili 4-12 i malo veci objektiv je isto dobar

Kao sto su kolega She i Vlada lovac rekli Shutter od 30mm je super. To je iskusto jednog mog prijatelja koji je ima na ni manje ni vise nego na 7rem.mag pa ti sad vidi. puc puc
Mada bih ja opet sacekao da uleti nesto zvucnije preko oglasa.
 
Cvele
 Evo male opaske, Redfield Revolution 3-9x50 Accu-Range je pre nove godine kostao 35.500,00rsd tako da ne verujem da je cena opala sada...
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
dreger
 U bemti pa ja onda imam tu ace-range koncanicu na ovom mom Richteru,ima po 4 tackice na sve 4 strane nisam ni znao za sta je to i nikad nisam ih ni koristio ,samo krst ne sredini i pali.inace mi se i ne svidja taj mali kruzic u centru koncanice kod redfilda (neznam koja mu je svrha).Nemojte se mnogo drzati toga preko 200m,najvise odstrela do sada sam imao na daljinama od 50-150m,bude i preko toga a preko 200m jos manje .nebih uzimao polovnu ipak mislim da ako sacekam i skupim do 400e,mozemo da pricamo o necemu mnogo konkretnijem.
 
sheytan
 ^ Lepo sam ja rekao, uz lampu na pushq grupe nema, i ne treba razmisljati o dalekometnom preciznom puckanju! Odobreno Da je meta velichine krmeta - OK, ali lija... Smile
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
canis aureus
 

sheytan kaže:
Odobreno

Inache, shta bih, na tvom mestu, uzeo u razmotravanje: neki stari 6x42 iz veliq chetvorq, sa shtelovanjem konchanice po obe ose(ima prastarih shto se shteluje samo gore/dole, a levo/desno - montazom Jaooo )... Te sprave "nemaju veka", nisu velike, nisu preteshke...

...


Odobreno
uvek pre und radije starijeg fiksnog (6x42) Cajsa, Swarovskog, Kahlesa ili S&B nego nekakvog Sutera, Sluzera, Redfilsa, Baronisa i sl
.223Rem nema jak trzaj i mogu da ga istrpe/podnesu i lošije/jeftinije optike ALI može li se uporediti vidljivost kroz te lošije optičke sprave ... nekad više štete no koristi ... Confused
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
dreger
 Pa sad ,ako samo zbog "bolje"vidljivosti te optike kostaju toliko vise od ovih drugih onda po meni cena je prevelika.Ako i namaknem jos koji evric pa to bude oko 400e.dali za te pare imam da kupim dobru polovnu iz ove velike 4 sto kazete ,ili je bolje kupiti novu Nikon monarh III,nesto od Meopte ,Delta titanijuma,Leupolda itd.i optika mora biti varijabilna ove fiksne pa makar i od svarovskog necu.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Noćna optika OPTIKE I MONTAŽE 217 23.01.2022. 10:48
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,298,594 posete www.srbijalov.com