Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Vuk


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Vuk
klaja
 

Zoran Zoli kaže:
jos jedna fotka


Cestitam OdobrenoOdobrenoOdobreno
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
Lovac Stari
 i1316.photobucket.com/albums/t607/3-5011/IMG_0289_zpse21a373d.jpg
Ovog prestarelog Vuka odstrelio je nedavno moj kolega iz Sumadije.
Vuk je odstreljen u Republici Srpskoj i u zlatu su i krzno i lobanja, starost mu se ceni na 8-10g.
Telesna tezina samo 42kg.
 
Lovac Stari
 Istrosenost zuba.
i1316.photobucket.com/albums/t607/3-5011/IMG_0285_zpsce83ddd3.jpg
 
Lovac Stari
 Trenutna situacija na hranilistu >> jedan na jedan ili jedan protiv drugog!
i1316.photobucket.com/albums/t607/3-5011/1011277_10202713772918442_1036031542_n_zps3b6efd34.jpg
 
SUMO
 Objavite ovu sliku i na vesti gde je vuk pored Japanskog cveta .....bas vucina nema sta.Grin
 
nidzamotocross
 Hahaha, e moji novinari... Jaooo
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Dikavac
 

nidzamotocross kaže:
Hahaha, e moji novinari... Jaooo

Znaju oni odlicno sta pisu, bitan je tiraz novina, senzcionalisticka vest.. kao svuda u svetu novinarstva...
 
veso
 Prije 3 mjeseca je pobjegao al sad je dosao na nisan.
 
Podunavac
 Svaka čast na odstrelu.Bravo 2
Tri prsta 2Kolce
 
golf071
 

veso kaže:
Prije 3 mjeseca je pobjegao al sad je dosao na nisan.
Bravo 2 svaka cast majstore.iveli
Novine
 
nenadx
 Dok čekamo nove informacije o odstrelima….
Verujem da su većini odavno sumnjive naše procene fonda divljači ( brojno, strukturno…), tj. da neodražavaju pravo stanje sa terena. Razlog za ovo je neodgovarajuća metodologija ili nekorišćenje kombinovanja istih bar radi kontrole, ili još gore ako je zbog štelovanja stanja….Iniciranje ovog pisanja je tekst koji skoro pronadjoh na više mesta, a po kom u lovištu "Južni Kučaj 4 " površine 26.360 hektara, prema procenama živi oko 150 jelenske divljači, 650 srneće i oko 300 divljih svinja. Medjutim, bez zalaženja u tačnost ovih podataka, procena je i da na tom prostoru živi oko 55 vukova, a za odstrel je namenjeno pet. Ovo daje gustinu od jednog vuka na 479 ha, ili 21 vuk na 10.000 ha…..Da nedavim podacima o teritorijalnosti čopora, održivoj gustini…, te da uprostim - prehrambene potrebe ovih vukova na godišnjem nivou su 55.607 kg jestivog tkiva divljih papkara ( 75 % ukupnih prehrambenih potreba )….. , a ova količina potrebne biomase za prehranu i život predstavlja više od prisutne ( zbirno – težinski, količinski i po vrstama )….. Ovakve procene nisu usamljene ( NP Djerdap….)…., a po šablonu 50tak primeraka, i za odstrel 5…, a da nepitam na koji način dodjoše do tih 5 za odstrel…., a i kako to misle da gazduju vukom i ostalom divljači???
Dobar pogodak
 
Dikavac
 Kolega Dikavac mnogim upisima do sada promašio si temu pa te molimo da obratiš pažnju na pisanje!

Srbijalov Admin Tim
 
DakiNS
 Kuda se dedoše oni skupi NIR-ovi "perjanice lovstva" o vuku. Nenade svaka čast ! Pokaži ovim "nadrilekarima" da ne kažem doktorima šta je struka i šta je znanje.Bravo 2
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
nenadx
 Daki, pišem ( mada povremeno i sa zadrškom )da bi lovci dobili malo više informacija o divljači koju love…, što bi trebale činiti perjanice našeg lovstva.., pa neka izvole I opovrgavaju ovo ili iznesu svoje stavove, jer sam i lično željanj saznanja. Naime, prema mnogim istraživanjima biologa iz sveta saznalo se dosta toga, što znači da je isključena pristrastnost, pa nevidim razlog da lovna struka bude veći papa od pape, već da gazduje I divljim papkarima I vukovima na realnim osnovama.
Recimo u kratkim crtama : Procenom energetskih zahteva populacije, na osnovu bazalnog metabolizma i dnevne potrošnje hrane, izračunato je da prosečnom odraslom vuku težine 35 kg treba 13. 421 kJ dnevno , što odgovara količini od 1, 74 kg biomase plena. Medjutim proračuni na osnovu brzine metabolizma ( FMR2 - za sisare / nebiljojede ) su dali 60 % veću vrednost , tj. 2, 77 kg mesa dnevno. Prema ovome godišnje procene prehrambenih potreba iz procena od 800 vukova kod nas bi bile 808.840 kg jestivog tkiva, ili 606.630 kg divljih papkara, što po većini istraživanja. predstavljaja njihovo učešće sa prosečno 75 % ukupnih prehrambenih potreba. Prema prisutnošću vrsta i kategorija to bi moglo predstavljati : 24.000 ( 24.252 - pri 60 % učestalosti pojave ) srneće divljači ( srednje mase po kategorijama : 15 kg ) ; 300 jelenske divljači ( 100 kg ) ; 4000 divljih svinja ( 54 kg ) i par desetina divokoza. Na osnovu procena brojnosti ovih vrsta na prostorima koje nastanjuju vukovi, ove brojke u kombinacijama sa ostalim stradanjima ( odstrel, nelegalno ubijanje, saobraćaj, ostala predatorstva…) značajno utiču na dinamiku divljih papkara, što pri brojnosti i gustini kod nas dovodi do njihovog značajnog pada….

Prema ovoj matematici jednom vuku je godišnje za ishranu potrebno 30,3 srneće divljači, 5 divljih svinja, 0,375 jelenske divljači…. U lovištu sa 50.tak vukova to bi značilo da im je na raspolaganju 18,75 jelena , 250 divljih svinja, 1515 srneće divljači…., a ostatak je za ljude lovce, eventualno risa…,te daljnju reprodukciju…

Uz pretpostavku da se slažemo kako ovo najveći broj naših lovišta nemože zadovoljiti, logično se nameće da je brojnost vukova ili divljih papkara netačno procenjena
Ako ostavimo ovo po strain, postoji I po nešto o životu vuka….Čopor je kod nas na kraju zime uglavnom sastavljen od prosečno 3,5 vuka što prema prebrojanih 50 vuka u lovištu čini 14,3 čopora….Naravno nakon reproduktivne sezone brojnost se uveća za…..

Kod nas koliko mi je poznato nije istraženo, ali prema skoro svim istraživanjima prosečna veličina teritorije jednog čopora vukova je 270 km2 (150 do 390 km2, od srednje Evrope nadole, na severu je mnogo veća… ). Prema ovome tih 14,3 čopora obuhvataju prostor od 3861 km2 ( 386.100 ha )

Kod nas su uglavnom loviša sa vukom samo površinski tolika da mogu prihvatiti 2 čopora ili delove maksimalno 4 čopora, koji svojim kretanjem stvaraju utisak o većoj brojnosti od realne, te ponekad dati čak I odstrel od desetak I više primeraka, ali sam podatak o broju odstrela nedaje realne osnove za procenu ukupne brojnosti vukova….

Tako gustina vukova može biti veća u odredjenom trenutku ili period, ali I tada na 100 km2 preko 4 vuka čine biološki maksimum, prema biolozima koji staju na stranu vuka, a gustina od preko 2 vuka čine značajniji pritisak na prisutne populacije divljih papkara…..
Dobar pogodak
 
nidzamotocross
 

nenadx kaže:
Kod nas su uglavnom loviša sa vukom samo površinski tolika da mogu prihvatiti 2 čopora ili delove maksimalno 4 čopora, koji svojim kretanjem stvaraju utisak o većoj brojnosti od realne, te ponekad dati čak I odstrel od desetak I više primeraka, ali sam podatak o broju odstrela nedaje realne osnove za procenu ukupne brojnosti vukova….


Potpisujem. Bravo 2
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Dikavac
 

Dikavac kaže:
Kolega Dikavac [b]mnogim upisima do sada promašio si temu pa te molimo da obratiš pažnju na pisanje!

Srbijalov Admin Tim[/b]


Hvala na skretanju paznje!
 
Dikavac
 

Dikavac kaže:
[quote]Dikavac kaže:
Kolega Dikavac [b]mnogim upisima do sada promašio si temu pa te molimo da obratiš pažnju na pisanje!

Srbijalov Admin Tim[/b]


Hvala na skretanju paznje!

Mogli ste to i na PP. Ne javno!!
Pisem 400 slova u minutu (NUBS Bgd tecaj za tehn. sekretare, cesto ne gledam sta je napisano , ili me neko prekine ... Odlika lova je upravo -promasivanje ! Kada bi svako pogadjao sta naumi drugacije bi se zvao taj hobi. Od foruma se ne zivi .Sa srecom u daljem radu .Prijatno !
 
gardista
 

SUMO kaže:
Objavite ovu sliku i na vesti gde je vuk pored Japanskog cveta .....bas vucina nema sta.Grin

mi taj dan isli sa Kovilova tuda,
jos kolega konstatuje kako dzukela trazi po repici kao pravi vuk...
kad sutra u novine - na sva zvona...
A gentleman will walk but never run
www.adio.rs
 
nenadx
 U ovom tekstu se pored slika koje prikazuju u najboljem slučaju hibrid kaže da su stručne službe ocenile da se radi o vuku.....

ljubimci.telegraf.rs/.../11476-divlja...entru-zren

Da li ovo ima veze sa tim vukom, kojieg spominjete...., pa novinari to malo uobliče,dodaju neku sličicu.....
Dobar pogodak
 
DamirKS
 www.dodaj.rs/f/3A/x7/s2MoiQG/105535851505942199622816.jpg
RAKIJA JE SPASILA VIŠE DIVLJAČI U LOVU NEGO SVA UDRUŽENJA ZA ZAŠTITU ŽIVOTINJA!
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,213,946 posete www.srbijalov.com