Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovački karabin


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovački karabin
givan
 Daljina gađanja,nebi prelazila 200m,to je pretezno brdsko-planinsko loviste.E sada,nebi da kupujem karabin u kalibru 8x57,barem ne nov.,a i kod mene ga mnogi imaju,i neostavlja neki utisak,barem ne meni.
Kalibar 270 me je prijemciv zbog malog trzaja,i polozene putanje.
7X64,tu je negde po putanji,ali trzaj dosta jaci,a i zakon je na njegovoj strani.
30-06,vec sam rekao da izlazne rane kod srndaca,uglavnom,prave uzas,barem sa tako imao iskust.Ovo je sve iz iskustava mojih kolega sa kojim lovim,u mnogima sam i sam bio prisutan.
Inace,lovimo pretezno DS i srndace.Svinje,uglavnom nisu neki kapitalni primerci,max.120-150kg.
Zbrojevka,je po meni super u odnosu na ostale koje sam pomenuo,neke po ceni ,neke po lepoti...Tako da je ona u najužem izboru,i to sa polovnom zastavom.
Ali kalibar,glavobolja!
 
Podunavac
 

kolega_LOVEc kaže:

Smesno je a i strasno koliko je ta fantomska mera od 7mm "necega" zadaje glavobolje ljudima, i nikom nije palo na pamet da promeni nesto.
A posteno bi bilo ne zadavati muke ljudima koji zele da love sa .270, nisu nase svinje ni tvrdje ni ekstremno krupnije od svojih rodjaka po svetu. A ko zeli da cepidlaci, sa punim pravom i zakonski ispravno, mora sebi priznati da i evropski 7mm ima 6.98 izmedju polja. Tako u lovu DS nema mesta ni za 7x64 i 7x57, a dvostruki arsini su samo stvaranje zle krvi medju ljudima.
U svemu ovome, ko zeli sedmicu u "punoj" meri "morace" da se zadovolji americkim, nihovo polje je po zakonu 7.04mm taman koliko zleb na .270 .



Kolega Lovec tačno je da je kod 7x57 i 7x64 promer između polja 6,98 mm, a promer između žlebova 7,24 mm. Ali kod 270 Win. promer između polja je 6,86 mm, a promer izmeđi žlebova je 7,04 mm. Što će reći nominalnim zaokruživanjem na jednu decimalu iza zareza, matematički gledano 7x57 i 7x64 su 7 mm, a 270 Win. je 6,9 mm.
I ja nisam hteo da potcenjujem kalibar 270 Win. odma sam napisao da realno gledano on ima dovoljno kinetičke energije za odstrel DS. Niti želim da unosim neku zlu krv među kolege. Samo kažem da je zakon u Srbiji nedorečen i da može da se tumači različito. Ako ćemo se držati striktno onoga što je napisano, onda 270 Win. ne prolazi zakonsku normu.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

givan kaže:

Daljina gađanja,nebi prelazila 200m,to je pretezno brdsko-planinsko loviste.E sada,nebi da kupujem karabin u kalibru 8x57,barem ne nov.,a i kod mene ga mnogi imaju,i neostavlja neki utisak,barem ne meni.
Kalibar 270 me je prijemciv zbog malog trzaja,i polozene putanje.
7X64,tu je negde po putanji,ali trzaj dosta jaci,a i zakon je na njegovoj strani.
30-06,vec sam rekao da izlazne rane kod srndaca,uglavnom,prave uzas,barem sa tako imao iskust.Ovo je sve iz iskustava mojih kolega sa kojim lovim,u mnogima sam i sam bio prisutan.
Inace,lovimo pretezno DS i srndace.Svinje,uglavnom nisu neki kapitalni primerci,max.120-150kg.
Zbrojevka,je po meni super u odnosu na ostale koje sam pomenuo,neke po ceni ,neke po lepoti...Tako da je ona u najužem izboru,i to sa polovnom zastavom.
Ali kalibar,glavobolja!


Kalibar 270 Win. ima manji trzaj u odnosu na 7x64 ako si jedan probao sa zrnom od 8,4 grama, a drugi sa 11,2 grama, što je otprilike neki standard u ovim kalibrima. Inače je trzaj kod oba podjednak. I ako već nećeš loviti na daljinama preko 200m, onda bi ja prednost ipak dao kalibru 7x64 zbog veće težine zrna, što je u lovu na DS bitno.
Tri prsta 2Kolce
 
givan
 

Podunavac kaže:

givan kaže:

Daljina gađanja,nebi prelazila 200m,to je pretezno brdsko-planinsko loviste.E sada,nebi da kupujem karabin u kalibru 8x57,barem ne nov.,a i kod mene ga mnogi imaju,i neostavlja neki utisak,barem ne meni.
Kalibar 270 me je prijemciv zbog malog trzaja,i polozene putanje.
7X64,tu je negde po putanji,ali trzaj dosta jaci,a i zakon je na njegovoj strani.
30-06,vec sam rekao da izlazne rane kod srndaca,uglavnom,prave uzas,barem sa tako imao iskust.Ovo je sve iz iskustava mojih kolega sa kojim lovim,u mnogima sam i sam bio prisutan.
Inace,lovimo pretezno DS i srndace.Svinje,uglavnom nisu neki kapitalni primerci,max.120-150kg.
Zbrojevka,je po meni super u odnosu na ostale koje sam pomenuo,neke po ceni ,neke po lepoti...Tako da je ona u najužem izboru,i to sa polovnom zastavom.
Ali kalibar,glavobolja!



Kalibar 270 Win. ima manji trzaj u odnosu na 7x64 ako si jedan probao sa zrnom od 8,4 grama, a drugi sa 11,2 grama, što je otprilike neki standard u ovim kalibrima. Inače je trzaj kod oba podjednak. I ako već nećeš loviti na daljinama preko 200m, onda bi ja prednost ipak dao kalibru 7x64 zbog veće težine zrna, što je u lovu na DS bitno.

Probao sam oba,ali oko tezine zrna,nisam siguran.Tako da sam mozda u zabludi.
Hvala,kolega.
 
kolega_LOVEc
 U lovu pored pogotka(po meni najvaznija stvar) znacajnu ulogu u terminalnoj balistici ima i tezina i konstrukcija zrna.
Evo nesto o ucinkovitosti kalibara. Kad se pretrazuju internet stranice velikih proizvodjaca municije moze se naleteti na oznaku SD i broj pored nekog odredjenog zrna.
SD ( Sectional Density) gustina poprecnog preseka zrna je jedna referenca na koju se mozemo osloniti prilikom izbora zrna za odredjeni zadatak.Izracunava se kao odnos mase i kvadrata precnika zrna.
i65.tinypic.com/11t2xdg.jpg
U tabeli moze se videti da razliciti kalibri imaju isti SD .180 sa zrnima razlicite gramaze. Tako da i zrna manjeg precnika mogu da imaju istu penetraciju kao ona vecih kalibara.
Takodje moze se videti i procenat deformacije vrha metka i procenat gubljenja tezine kod razlicitih kalibara.

Za velika ostecenja na divljaci ne moze se okriviti samo kalibar, ima mnogo uticaja drugih komponenti celokupne situacije.
http://www.chuckhawks.com/sd_beginner...inners.htm
Vim vi repellere licet
 
mihailo
 Који је бољи избор дужине цеви за калибар 25-06?
Према ППУ таблицама карактеристике су следеће:
25-06 Remington PSP 6.50 g (100 gr)

Брзина: 980 878 829 783 737

Даљина: 0 100 150 200 250

Путања: -5 1,4 0 -5 -13,9

Застава М 70 дужина цеви 600мм и 560мм
Застава М808 дужина цеви 650мм
 
7x57
 Kolega, čestitam na interesovanju za .25-06 Rem, za.eban kalibar. Nemoj 56 cm, kratko. Može, ali samo uz probrana punjenja bržim barutima. 60-61 cm je standard, odlična dužina cevi, kompromis između performansi i skladnosti. 65 cm je super, ali može da smara u lovu. Znači 60 cm i M 70 i udri. Pozdrav.
Draško
 
mihailo
 Kolega 7x57,hvala na odgovoru.
Koristis li 25-06?
Sto se tice M808,imas pravo poteska puska 4kg onako klot.
 
7x57
 Kolega iz grupe lovi sa njim predatore, veoma uspešno. Prednost u odnosu na razne .22-ke je da mu šakali ne odnose ni loš pogodak. Da ne pričam mnogo o prednostima, samo da pomenem probleme.

Naime, mi u Srbiji nemamo divljač gde bi se videle njegove prednosti. Za lisice je nepotrebno jak, za veprove nije dozvoljen. Fale nam na primer srndaći od cca 100 kg, a da ih pucamo na 250-300m pa da vidiš veselja. Šalu na stranu, kod šakala i srndaća posao odlično završava mnogo popularniji .243 Win, i mada sam siguran da bi neko monilitno zrno "prevrtalo" svinje, na žalost nije dozvoljeno zbog malog prečnika zrna.

E sad, šta fali da magacin Zastave "popuniš" dugačkim metkom .25-06, a ne da stavljaš onaj kratki .243 Win sa blokadom magacina? Ili, kome je škodilo malo veće zrno, malo teže, malo veće brzine, sa malo boljom putanjom? Inače kod PPU-a ima dobre municije i one druge. .25-06 od 100 grejna su potrefili, .243 Win od 100 grejna nisu (puno bolji im je onaj od 90 grs). I na kraju, šta fali biti i malo drugačiji od drugih?
Draško
 
Slob
 Citajuci o karabinima, starije i novije proizvodnje, nailazio sam na termin ,,mikro liv", pa me zanima sta je to? Predpostavljam da se radi o relativno novoj tehnilogiji izrade sanduka karabina gde je nesto ,,tanko izliveno", ali samo predpostavljam.. Confused
Lisica
 
Djurovic Djordje
 ”POTISJE PRECIZNI LIV” A.D u Adi osnovano 1966. godine ima tradiciju u proizvodnji odlivaka postupkom preciznog livenja. Tehnologijom preciznog liva poroizvode se odlivci sa vrlo visokim tehničkim karakteristikama sa posebnim akcentom na kvalitet površine delova i ostvarenjem dimenzionalne tačnosti uz mogućnost izrade najrazličitijih konfiguracija.

– Topljenje metala u indukcionim pecima garantuje ujednačen hemijski sastav odlivaka.

– Odlivci se izrađuju od čelika, sivog liva i legura bakra.

– Težinski asortiman delova je od 0,3-2.000 gr.

Prednosti ovog procesa izrade su:

mogućnost izrade velikih serija odlivaka složenih konfiguracija koje je teško ili nemoguće dobiti livenjem na klasični način ili obradom,keramički materijal i tehnika izrade omogućava reproduktivnost finih detalja, velikih dimenzionalnih tačnosti i kvalitet površine,odlivci dobijeni ovim postupkom zahtevaju malu ili nikakvu mašinsku obradu (samo na merama čije su tolerancije uže od livačkih tolerancija tačnosti određenih prema VDG P 690 D2) koja omogućava izbor lakših, a time i jeftinijih mašina za završnu obradu.

Na odlivcima se mogu vršiti sve vrste termičke obrade kao i galvanska zaštita. Pomoćne alate za izradu voštanih modela obezbeđujemo u kratkom roku, što omogućuje brz i ekonomičan razvoj novog proizvoda. Imamo strogu kontrolu kvaliteta, hemijsku analizu, ispitivanje mehaničkih vrednosti, metalografsko ispitivanje i radiografsku kontrolu. Uveli smo Menadžment sistema kvaliteta TÜV radi osiguranja kvaliteta proizvoda.
Isporučujemo za različite industrijske grane: poljoprivredu, tekstilnu-, elektro- industriju, motornu industrije, građevinarstvo, industriju pneumatike i hidraulike i dr.


Mislim da je to ta metoda. Ako gresim neka me neko ispravi.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
Djurovic Djordje
 Zastava M70 left hand 3006.
http://www.dodaj....mage/8XCrC
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
Kile_
 Ja imam zastavin 300win mag left hand.
Svidja mi je kundak od ovog karabina
Samo 300 i 4x4
 
Djurovic Djordje
 Ja sam ovaj porucio krajem prosle godine i preuzeo ga oko mesec dana mislim da je proslo, a kundak sam trazio da bude monte carlo i jednu obaracu bez ubrznice. Jos samo optiku da uzemem i to je to. Razmisljao sam izmedju 3006 i 7mm rem. mag.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
Kile_
 I mij kundak je minte carlo ali mi se cini da ima razlike. Isto i moj 1 obaraca bez ubrznice. Dibro je nisi pogresio.
Koju optiku planiras? Nisace?
Samo 300 i 4x4
 
Djurovic Djordje
 Jos uvek nista ne znam, razgledam.
Gledao sam:
Nikon prostuff 3-9x42bdc
Vomz volga 2-10x52l
A za nosace verovatno niski jednodelni.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
givan
 Pošto sam u razmišljanju nabavke novog karabina,interesuje me vaša mišljenja o sledecim karabinima:cz 557,sabbati rover,bergara b14,i eventualno mauser m18(prednost bih uvek dao drvenim kundacima,ali ajde...).
Kalibar bi bio najverovatnije 308 w.
Voleo bih vasa iskustva,a da li ste se sretali sa ovim karabinima,ja sam drzao u ruci sabbati i bergaru,ali samo drzao,tako da...
 
Milanco
 Takodje planiram da kupim karabin iz navedene klase. Znacilo bi, kada bi se neko od kolega javio da nam pomogne pri izboru. srbijalov
 
Finnskogen
 Mause M18 nije istog kvaliteta kao M03 ili cak M12 ali za tu cenu i dalje solidna puska kvalitetnog proizvodjaca sa dugom tradicijom i iskustvom u pravljenu oruzja. Mauzer se zaista potrudio da napravi "budzet" pusku. Za ponudjenu cenu moj izbor bi pao na M18, u kalibru 308win. Sretno pri izboru
 
veljko__
 Dobar dan svima. U potrazi sam za svojim prvim karabinom, pa ako znate nekoga ko poklanja ili prodaje po nekoj simbolicnoj ceni neka mi se javi. Interesuje me kalibar 8x57, 30-06 itd. Iz Arandjelovca sam. Hvala u napred!
Tri prsta 2 Kolce srbijalov
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Poluautomatski karabin KARABINI 562 30.01.2024. 18:07
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,227,106 posete www.srbijalov.com