Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: PRVI PARTIZAN


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
PRVI PARTIZAN
hercegovac
 Nije valjda ulje izazvalo ovakvu reakciju? Voda bi mogla.
 
ssekir75
 сретао сам се ја са овим, додуше на војној муницији. кад налетите на такав метак треба га протрести близу ува да се чује да ли барут шушка. ако шушка погледај капислу, ако нема никаквих мрља по њој пуцај и не бери бригу. метак је у добром стању и опалиће. ако не шушка почело је разлагање барута и баци метак у пољски вц (НИКАКО НЕ ПРЕПОРУЧУЈЕМ РАСТУРАЊЕ ТАКВОГ МЕТКА!!!). пуцао сам метак из 1940 који сам нашао на месту некадашње недићевске карауле. чаура је била сва туфнаста, бакарне туфнице. ошмирглан, опалио без грешке. гађао сам и са муницијом фн 1925-6. годиште, никлована зрна. не да су сви опалили, него су и сви погодили то што сам гађао. није муниција баш тако нежна, а и маузерка је предвиђена за војну/ратну употребу, што значи да и она није баш тако нежна...
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
canis aureus
 ssekir75 jesil siguran u ovo što pišeš?!?
"pucaj i ne beri brigu" ?!?
dal si primetio da je pukla čaura nakon opaljenja metka?! očigledno nisi jer ne bi napisao ovo što jesi Confused

I ja sam na strelištu koristio staru municiju, ne toliko staru koliko navodiš al iz '54 pa na ovamo, ALI je bila dobro skladištena i nije bilo razlike od nove sem u oznakama pa smatram da je i bezbedna za korišćenje za razliku od ove što je kolega pokazao na slikama

Mogu i ulja da izazovu reakciju pogotovo ako imaju kiseline koje utiču na skidanje/čišćenje tombaka/mesinga iz cevi.
Moguće da je i sama kutija(pakovanje) tu nakupilo vlagu pa da je od vlage Confused

Do reakcije dođe i kada se municija drži u kožnim "redenicima"
a takođe zbog kiseline koja se upotrebljava u preradi kože.
Takođe može i od znojavih ruku ... viđao sam po starim kutijama nekih lovaca municiju sa "papilarnim linijama prstiju" koje su ostale na nagriženim čaurama
...

Sve to nije problem ako se municija dobro skladišti i ako se pregleda s vremena na vreme dal nije došla u dodir sa vlagom ili prilikom čišćenja sa raznim "tečnostima" ... ako se vidi na vreme samo se prebriše/osuši dok nije došlo do neke reakcije ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
ssekir75
 не, нисам приметио... приметио сам само оне корозије на чаурама. какогод, дешавало се и да се чаура расцепи кад смо гађали из тт-а, али и америчком 30-06 муницијом за мали браунинг па није било проблема. само је важно да ако се примети да је барут слепљен се метак баци тамо где га нико неће наћи (зато сам и поменуо пољски вц), а никако да се растура.

што се старости тиче, морам да признам да сам у "оно време" пуцао све и свашта, највише из знатижеље да пробам одређени модел. за бертјеа пуцао сам муницију из првог светског рата, новије једноставно нисам имао нити бих сад могао да га набавим. из манлихерке сам тукао муницију из 30их, ове горе наведене 8х57 сам пуцао јер ме је занимало да ли могу да опале. били су "правилно складиштени", насути у кофу која је од рата стајала на тавану. додуше, сем што се на њих полепила прашина никаквих оштећења ни промена на чаурама није било. пребрисани уљаном крпицом и то је било то, као нови.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
AcaNik
 Вода не би смела ништа да може месингу. Само киселина. Од воде и влаге из ваздуха месинг само потамне али не долази до никакве промене и метак је сасвим исправан. Ко зна шта је рађено са овим.
Та стара муниција је сва пуцала без пардона чак и оно италијанско ђубре.
Како су тек грувале оне старе бомбе пуњене црним барутом Smile
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
tomo vrbas
 Ovako nesto samo neke jako agresivne kiseline mogu da izazovu voda i vlaga ne verujem mom ocu je jednom covek doneo 100-nak metaka 7,9 koji su pola godine stajali u vodi caure jesu bile pozelenele ali ni jedna kao ove u kutiji i svaki je taj metak bio opalio ,a ni jedna caura nije prsla.U vojsci sam imao prilike da vidim ovako nesto gde je municija bila u dodiru sa explozivom sve su caure bile pozelenele i prstima su mogle da se mrve.
 
DakiNS
 Zaboraviste hemijske reakcije vode i ulja , gde se ulje razlaže pa bude i kiselina i svega ostalog.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Podunavac
 Juče pazarena. Za koji dan prepucavanje optike na PPU, pa ću da vidim kako će da se pokaže. Sa 30-06 Spr. sam zadovoljan.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 5,8g(90gr) je Odobreno u sadejstvu s mojU Zbroju
ODLIČNA preciznost! Neka slavnija municijska imena i prilično skuplja mundža ne daju tak'u preciznos' ... oprobano/testirano i dokazano više puta Stari

U lovu je nisam preterano koristiJo, jer imadem neke druge adute s koje peglam, i imam par odstrela s PPU 5,8g lisica i šakal u zimskom lovu ... lija pala na mestu, pucana na 70-80m, a šakal je usp'o da odnese 50tak meteri al mislim da je više do pogotka jer je dobiJo po rebrima a izlaz na stomaku na dobrija cca. 220m ...
Rane su bile poprilično brutalES.


Gde si pazariJo na sajmu?
Najjeftinija je bila kod "Super Tane" po 75din komad iako su neki reklamirali da je kod nji' po fabričkoj cJeni(Meteor Stil) a bila je po 82din ...
... aj kad je već po pristupaĆnoj cJeni i ja sam pazariJo koje pakovanjCe, da mi se nađe ... Jaooo
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
stefan092
 Ја сам на сајму тражио 6,5х57 10г sp и нисам могао да га наћем. Сви су ми нудили 8 и 9г.
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
Podunavac
 Pazario u Snajperu. Mislim da je bila 82 ili 85 dinara komad. Nego je jedva našli. Hteli da mi "uvale" 6,5 grama, ali ja sam se odlučio za 5,8 i ništa drugo. Da sam hteo da pucam tako teška zrna ostao bi na Geco municiji.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

stefan092 kaže:

Ја сам на сајму тражио 6,5х57 10г sp и нисам могао да га наћем. Сви су ми нудили 8 и 9г.



Kolega a šta će ti zrno težine 10 grama za taj kalibar? Pošto sa njim ne smeš da loviš DS i jelensku divljač, za sve ostalo težina od 8 grama je i više nego dovoljna. A ima i ravniju putanju.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 

Podunavac kaže:

Pazario u Snajperu. Mislim da je bila 82 ili 85 dinara komad. Nego je jedva našli. Hteli da mi "uvale" 6,5 grama, ali ja sam se odlučio za 5,8 i ništa drugo. Da sam hteo da pucam tako teška zrna ostao bi na Geco municiji.


Jesi li gledao kod drugih dućana?
Meteor Still je im'o i Super Tane takođeR i od 5,8g i 6,5g i po cJeni od 75din
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Podunavac
 Nisam. Došao za nešta drugo i usput uzeo i municiju. I ovo mi je bilo povoljno, jer sam negde na internetu gledao da je 93 dinara komad. Bilo mi je samo bitno da su obe kutije iz iste serije. Jedino sam na to obratio pažnju.
Tri prsta 2Kolce
 
stefan092
 

Podunavac kaže:

stefan092 kaže:

Ја сам на сајму тражио 6,5х57 10г sp и нисам могао да га наћем. Сви су ми нудили 8 и 9г.



Kolega a šta će ti zrno težine 10 grama za taj kalibar? Pošto sa njim ne smeš da loviš DS i jelensku divljač, za sve ostalo težina od 8 grama je i više nego dovoljna. A ima i ravniju putanju.


Хтео сам да пробам, реда ради. Моја цев јако лоше носи лака зрна, тежа јој више одговарају. Знам да не може на ДС мада и може 😊
Zastava M70 6,5x57, Meopta Meopro 3-9x42
Zastava M70 8x57js, Holosun 403B
Zastava M75 12/70
Zastava M80 12/70
Fabarm ELOS B2 12/76
IŽ 58 16/70
 
canis aureus
 

Podunavac kaže:

Nisam. Došao za nešta drugo i usput uzeo i municiju. I ovo mi je bilo povoljno, jer sam negde na internetu gledao da je 93 dinara komad. Bilo mi je samo bitno da su obe kutije iz iste serije. Jedino sam na to obratio pažnju.


Pa dobro ... na dve kutije i nije neka ušteda [xhide](mada 400 dindži u današnje vreme globalizacije i mera štednje, poskupljenja struje, ogreva i uopšte dnevne korpe, "porasta BDPa" i još uvek ne povećanih plata i peMzija, umanjenih dnevnica radnicima, plata "minimalaca" ... nije malo No no no al ajd')[/xhide] al menE je znaĆilo 10din po komaTu na 10tak kutija Siroma
... und naravno, svJe su iz istU seriju Yes
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
kolega_LOVEc
 


... und naravno, svJe su iz istU seriju Yes

Dakle serije su vece od onih 4/5 kutija u najlonu?Stidljiv
Vim vi repellere licet
 
dzudzubajac
 Pošto sam prošle godine bezuspešno tražio prodavca koji ima šest kutija municije u kalibru 30-06 na gomili (subota, udarni dan), ove godine sam najavio super tanetu dve nedelje ranije da mi ostavi nekih 15ak kutija (pola ja, pola kum).

Opet nisu bile iste serije, ima dva papirića, na jednom piše "02-01" i isti je u svim kutijama a na drugom papiriću imam "24","27" i "57". Ne znam da li je to broj šarže tj serije ili broj kontrolora.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
canis aureus
 

kolega_LOVEc kaže:


... und naravno, svJe su iz istU seriju Yes

Dakle serije su vece od onih 4/5 kutija u najlonu?Stidljiv


Ma jok more ... 'edna kutija dvIJe serije Stari (najgore je što ima istine u tome Jaooo )

U ovijem New pakovanjCima nema papirići s brojke kojekakve neg' samo peĆatirane brojke na unutrašnju stranu ambalaže ... ebiga tehnološki napredak Confused ... i svi su mi isti a uz'o sam dva najlonirana pakovanjCa.
Dok u ona stara pakovanja s papirići znalo se naći u jednom najloniranom pakovanju u svakoj kutiji različite brojke.
Npr. još onomad uzedo' malo džebane,nekoliko najlona po 5 kutija, u cal.8T-Rex i na meti nije bilo odstupanja , uglavnom su bile iste brojke mada bilo je i različitih ali nije bilo odstupanja Confused .... još mi preostalo tija te ih čuvam za možda novu cJevku u mom omiljenom Calibru ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
7x57
 Samo kad smo dočekali da možeš da uđeš kao čovek u radnju i kupiš municije koliko hoćeš.
Draško
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Prvi Damski lovački klub u Srbiji LOVAČKA UDRUŽENJA 69 26.08.2016. 22:37
Moj prvi lovački pas KINOLOGIJA 13 03.07.2014. 20:56
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,212,020 posete www.srbijalov.com