Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovne karte, izgled i važenje


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovne karte, izgled i važenje
pescarac
 

Lala kaže:

Laki_90 kaže:
Koliko sam ja upoznat,tj bio je covek iz ministarstva kod nas u Kovinu i rekao je da imamo rok 60 dana od dana stupanja pravilnika na snagu,a to je bilo izmedju 23 i 25.06 (tad je izasao taj pravilnik) tako da mi sada skupljamo te formulare i saljemo najkasnije u ponedeljak.Sto se tice onih koji su clanovi u vise L.U. oni ce moci da imaju samo jednu L.K. od ministarstva a ne kao do sad vise komada od L.S.S.Lov na prepelice krece sa starom lovnom kartom a u medjuvremenu ce se deliti i nove lovne karte tako da nece biti problema sto se toga tice.


Laki, ne znam ko je to bio kod vas, da nije možda bio neko iz LS Vojvodine? Da nisi slučajno pobrkao funkcije? U krajnjoj liniji, nije ni bitno ko je šta rekao, bitno je šta piše u dokumentima!
Ti pominješ pravilnik o načinu organizovanja i izvodjenja lova, koji je donet 25.06., a ja sam postavio link za 'Instrukciju ministarstva poljoprivrede, Uprava za šume', ta instrukcija je prosledjena LSS i trebalo je da ode u LU, a doneta je 19.04. Znači, radi se o dva različita dokumenta!
E upravo u toj instrukciji piše u čl.6, zadnji stav (citiram): 'Od dana prijema obaveštenja od strane Ministarstva lovni inspektor i lovočuvari u lovištima su u obavezi da, u skladu sa svojim nadležnostima, kontrolišu, utvrdjuju i proveravaju lovne karte koje izdaje i šrampa Ministarstvo, a da prema licima koja ne poseduju zakonom propisane lovne karte, postupa kao prema licima zatečenim u nezakonitom lovu.' Ovo je idato kao instrukcija 19.04.2010. i stupilo je na snagu danom objavljivanja. A ovlašćenja lovnih inspektora, po novom, su da, izmedju ostalog, zabrani lov u nekom lovištu i podnosi krivične i prekršajne prijave, a ovlašćenja lovočuvara su da može i da privede lica zatečena u nezakonitom lovu, i da im oduzme oružje i da ga preda policiji! Toliko o tome!
Rok od 60 dana (piše u pravilniku novom), se odnosi na štampanje novih obrazaca dozvola za lov, dokumentacije o odstrelu, i o korišćenju lovačkih pasa. To moraju LU sami da štampaju, i za to je rok 60 dana. Nove lovne karte štampa Ministarstvo, i nije u pravilniku predvidjen rok u kojem su dužni da ih odštampaju i da lovne karte dostave lovcima.
Dakle, govorim o dva različita dokumenta: prvi je 'Instrukcija...', koja je poništila važenje lovnih karata LSS, a drugi je 'Pravilnik o načinu...', koji izmedju ostalog propisuje izgled novih obrazaca i nove lovne karte. Uz dužno poštovanje prema svim kolegama, ali, prosto mi je neshvatljivo kako ljudi ne razumeju, ili ne čitaju, ono što je napisano u tim dokumentima. Doduše, potrebno je malo znanja iz oblasti prava, da bi se moglo pratiti šta sve ovi mudroseri iz ministarstva lansiraju, ja se upljuvah objašnjavajući ovde, slaba vajda!

Pročitaj pažljvo moj prethodni post, pa klikni na link koji sam postavio i pročitaj 'Instrukciju...' i naročito taj član 6., koji sam naglasio i citirao njegov zadnji stav!

Laki je u pravu.
A i ti si Lalo u pravu.
Kod nas su 13.07. bili gospoda iz LSV Milan i Miloš, ali sa njima i gospodin Dušan Kuzman pomoćnik pokrajinskog sekretara za lovstvo. Mislim da sam o ovakvom sastanku pisao u nekoj drugoj temi i pozvao te da prisustvuješ.
Šta su dotični rekli?
Sve što u starom zakonu nije u koliziji sa novim zakonom primenjuje se do izlaska svih potrebnih pravilnika. Pored objavljenog pravilnika (i nije on objavljen na internetu, pa da nema nikakvu ulogu, već je objavljen u službenom glasniku 44), pred zakonodavnim odborom je pet pravilnika, a očekuje nas još 11 pravilnika. Prema tome stare dozvole za lov i lovne karte važe s obzirom da nisu izašle nove tj. rok je 60 dana odnosno 01.09. za primenu novih dozvola za lov i lovnih karata. Po rečima gospodina Dušana, inspektori su dobili uputstva i neće dirati lovce do ovog termina.
Sva tri gosta su tražili da se izjasnimo (napismeno) da li hoćemo da ostanemo jedno udruženje, ili hoćemo i kako hoćemo da se delimo, i ukazivali nam na prednosti i mane zajedničkog ostanka ili pak deljenja.
Sa ovog sastanka imam dvočasovnu fonogramsku belešku i ko želi da je čuje neka slobodno izvoli doći do udruženja u Kovinu, tj. do Lakija90 i nek je presluša. (nemam autorsko pravo da je stavim na internet). Na neka pitanja gosti nisu znali (ili nisu hteli) da odgovore, (kao što je pitanje stručnih pratioca u lovu; ko su oni, nije regulisano niti jednim pravilnikom ništa u vezi njih, niti pojam stručnog pratioca) i još neka druga. Neke stvari su i jako dobro objasnili i to sam pokušao da prenesem članovima foruma (markice, zakup i sl.)
 
Lala
 Peščarac, tačno je, pozvao si me bio da dodjem na taj sastanak, ali ne mogu na 100 strana u isto vreme Smile Za sadržaj sastanka ti znaš šta ste pričali. Znači, po rečima dotične gospode, onaj nesrećni Pravilnik, a naročito ova Instrukcija, važe, ali se po dogovoru neće primenjivati, po sistemu 'majke mi, časna pionirska reč'. Nema ništa napismeno, radi se 'na reč'.
Ništa novo za Srbiju, brzopleto donesu propise, pa se onda ti propisi ne primenjuju, ili se delimično primenjuju, ali zato naprave zbrku i slude narod. Inspektori su dobili uputstva, kažu, ali ta uputstva verovatno predstavljaju vojnu tajnu, pošto su internog karaktera, pa lovci treba da gledaju u pasulj kako da se ponašaju: propisi govore jedno, a u njihovim uputstvima eto piše drugačije. Propisi kažu da pravilnik o načinu... i instrukcija važe, a interno uputstvo (pismeno ili usmeno?) kaže da ga ne primenjuju...
U vezi pratilaca niko živi nema pojma ništa; a u vezi markica za obeležavanje odstrela bi mogli malo da pojasnimo još. Prvo, izgled markica još nije propisan. Drugo, po kom kriterijumu se odredjuje broj markica za jednu grupu u lovu? Konkretno: ako nas 5 lovaca ide na prepelice, koliko markica zadužuje grupovodja? Treće, markice se zadužuju na osnovu broja lovnih karata ministarstva, pa se vrtimo u krug. Četvrto, markice nisu još ni štampane. Peto, kako oni misle da u praksi, grupovodja da trči od lovca do lovca, kako koji odstreli nešto, pa da mu da markicu, pošto divljač mora da se obeleži na mestu odstrela...I na kraju, malo šale, neko već reče ovde negde na forumu, da ćemo markice lepiti prepelicama na dupe, verovatno Grin
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
borkovrsac
 Moze li neko pojasniti???
clan 13.
sitna divljac se moze loviti:
1 prigonom
2 kruznim lovom
3 sokolarenjem
Da li to znaci da je lov docekom zabranjen? prim.guska, patka, golub, glica...
 
aca81
 Pa sve to spada pod prigonGrinnesta ih goni da dodju bas tu pred puskuSmeko
DOBAR POGLED
 
kriva cevka
 generalno ispastamo mi.iako smo sve obaveze izmirili na vreme!!a to kad ce oni da izdaju nove lovne karte ne znaju ni oni sami.drzavne funkcionere interesuje samo novac.kako su nas neki clanovi skupstie ranije i prozvali "ubicama zivotinja",zato bi mi kao lovci trebali da se ujedinimo kao u nekim razvijenim zemljama i borimo za nasa prava.u nekim zemljama postoje i pol. partije koje cine samo lovci,dok kod nas zakone donose ljudi koji nemaju nikakve veze sa datom problematikom.
 
Lala
 Pozdrac za čoveka sa najboljim nickom na Forumu Grin
Kriva cevka, bojim se da od te ljubavi nema ništa, zabole ovu ekipu uvo za lovačka prava, a bogme i za sva druga... Imaju oni preča posla...
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 Ova tema je utihnula, posle donošenja onog čuvenog Pravilnika o izgledu lovnih karata i obrazaca za lov(da ne pišem pun naziv pravilnika).
Prema odluci ministarstva poljoprivrede, mi lovci smo imali vrlo kratak rok od par nedelja da im dostavimo kopije diploma o lovačkom ispitu i kopije ličnih karata, da bi dobili nove lovne karte. Koliko ja znam, skoro svi lovci su tu obavezu izvršili, iako je bilo trke i zbrke, da lovci ispoštuju zadati rok.
Evo kraj septembra je, za par nedelja počinje glavna lovna sezona, a novih lovnih karata NEMA! Kao što sam i predvidjao nekoliko meseci ranije, nema šanse da ovi iz ministarstva ispoštuju propise koje su sami doneli!
Nekim prećutnim dogovorom je dozvoljeno da se prepelice, DS, srneća divljač i patke, love sa starim lovnim kartama, i bilo je reči da će tokom septembra nove lovne karte biti podeljene.
Sada, krajem septembra, smo u istoj poziciji kao i pre 3 meseca - ništa nije uradjeno.
Podsećam, novi Zakon o divljači i lovstvu je donet pre godinu dana, i primenjuje se, ali očito ne u potpunosti. Nisu doneti svi podzakonski akti (pravilnici, instrukcije, uredbe), nisu štampane lovne karte, nisu ustanovljena lovišta, nego samo lovni regioni (a od Nove godine treba, po zakonu, da bude objavljen konkurs za licitaciju lovišta?!?), nije formirana Lovačka komora, koju je zakon predvideo... Jedino je LSS štampao obrasce dozvola za lov i izveštaja o lovu, pa to preprodaje Udruženjima, jer zakon nalaže da svako LU mora o svom trošku da štampa sve obrasce, ili da ih kupuje gotove.
Uglavnom, sve se radi po starom, bez izgleda da se nešto promeni, jer nema vremena, lovna sezona je na pragu, a i Nova godina nije daleko. Lovci su svoje obaveze uradili, ŠTA RADI MINISTARSTVO???
Da li da i mi lovci počnemo da se ponašamo kao ovi iz ministarstva, da ignorišemo zakon koji je važeći? Da li ja sad treba, kad počne sezona, da strepim svaki put kad odem u lov, da će me zaskočiti neki lovni inspektor, lovočuvar, policajac, ekološki inspektor ili ko zna ko, koji će slepo primeniti novi zakon, i ode Lala u bajbok, jer nema važeću lovnu kartu (koja ne postoji)! Naravno, ne verujem da će toga biti, ali, se postavlja pitanje: zašto da ja poštujem zakon, ako ga ne poštuje onaj koji ga je doneo?
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
lovdzij@
 Mi se nesto posebno i ne brinemo oko toga.Kad zovu iz LU i kazu vratite stare karte stigle nove mi cemo vratiti ili sta vec?A do tada puska na rame ker za lanac i pravac planina.Veselo
 
Boban
 I ja tako kazem samo opusteno,Lovacki ispit sam polagao jos 2001 godine i sada su mi jedva nasli da sam polagao i dali potvrdu zamalo da pa da polazem ponovo.$aAa
 
peda
 Ajde temu malo da aktiviramo.
Lovne karte NE VAZE! Ali se u lov moze ici dok ministarstvo nedostavi svoje. ............... Vise o tome na
http://www.minpolj.gov.rs/download/IN...onacna.pdf
 
peda
 I jos jedan novi Pravilnik... pa gospodo korisnici lovista, izvolite
http://www.minpolj.gov.rs/postavljen/....105-1.pdf
 
Lala
 Opaaa batoo!!!
Dakle, prvi pravilnik koji je Peda priložio, jednostavno suspenduje glavne odredbe novog zakona na neodredjeno vreme, a primenjuju se stare, dok ministarstvo ne reši svoje probleme koje je samo sebi napravilo, kad su predložili onakav zakon o lovu i divljači. Dakle, sve one odredbe vezane za način organizovanja i izvodjenje lova, koje su izazvale gomilu kritike, su sada stavljene van snage. Da li je to nekom konačno došlo iz dupeta u glavu, da novi zakon nije primenljiv, i da predstavlja ruganje svakom normalnom lovcu?
Ne mogu, a da ne kažem, da je pravni cirkus, da jedan pravilnik menja odredbe zakona, sa kojim mora da bude uskladjen. Ali, eto, i to je u Srbiji moguće. Samo, u ovom slučaju, ne verujem da će se neko buniti zbog toga: bolje i ovako, nego da je neko tvrdoglavo insistirao na primeni blesavog zakona, onakvog kakav je izglasan.
Mislim, da je ovo ipak jedna mala pobeda za lovce! E da, ovaj pravilnik je potpisao direktor Uprave za šume, u ministarstvu. Neće ministar da potpiše, da ne bi sam sebe negirao Smile
Lovci:Ministarstvo 1:0 (u produžecima) Grin
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Sniper Hunter
 Samo da ministarstvo ne zaigra na kvarno???
 
Lala
 Da ipak ovi iz ministarstva nisu skroz izlečeni od birokratskog blesavljenja, pokazuje ovaj drugi pravilnik. Toliko je tamo nadrobljeno nesprovodivih stvari, da mi je bzvz da komentarišem. Čuj, da korisnik lovišta praktično treba da napravi maltene veterinarsku ambulantu, u kojoj će se sekcirati odstreljena divljač, pa da obaveštava veterinara o lovu 3 dana pre lova, pa da veterinar dežura kad lovci donose odstrel (kao da lovci znaju kad će odstreliti divljač)... Ma kakve gluposti! I to je potpisao opet onaj prepametni ministar.
Bolje bi bilo da više ništa što je vezano za lov, ne potpisuje, i da se ne blamira više!
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
lovdzij@
 Daj boze i da ostane po staromBrzo se vraćamPitam se da li su konsultovali nekog lovca kad su pisali novi zakon ili je to bilo samo daj da napisemo pa sta bude?
 
Lala
 Konsultovali su baba Simanu, a ne lovce!!!
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
lovdzij@
 Pa nista cudno,vidite i sami svakodnevno sta se radi.Pa ko jos mari za nas lovceBesan
 
Boban
 Necu nista komentarisati samo cu reci katastrofa$aAaAngry
 
Lala
 Pravilnik je definisao izgled nove lovne karte.
Medjutim, zakon je predvideo postojanje godišnjih i mesečnih lovnih karata. Pretpostavljam da smo svi dobili nove godišnje lovne karte, ali nisam do sada upseo da vidim negde kako izgleda MESEČNA lovna karta, koja će biti vrlo interesantna našim ljudima koji rade napolju, a isto tako, ta lovna karta (mesečna) će biti obavezna za lovce-inoturiste, koji dolaze u Srbiju u lov.
Evo kako izgleda mesečna lovna karta za stranog lovca u Madjarskoj (klikni na sliku, za uvećanje):
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
gavra bakos
 Lalo , pa i našim lovcima - domaćim će biti JAKO interesantna i mesečna lovna karta.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Lovačko udruženje LOVAČKA UDRUŽENJA 548 19.10.2021. 09:08
Unošenje živih zečeva u lovište DIVLJAČ 124 02.01.2021. 18:25
Održavanje (čišćenje) karabina KARABINI 165 05.01.2019. 07:20
Zagađenje okoline i lovišta PRIRODA I EKOLOGIJA 46 06.07.2018. 09:54
TRAIL CAM -kamere za praćenje divljači DIVLJAČ 22 02.02.2017. 18:53
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 13
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,295,899 posete www.srbijalov.com