Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: GONICI


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
GONICI
djole
 Zasto se nase rase gonica ne favorizuju?
Mislim da nema razlike u gonjenju divljaci izmedju kratkonogih i dugonogih gonica, jer primer radi kopov, brak isto dugo gone kao posavac ili balkanac, cak sam ucestvovao u lovu gde smo bas ove dve rase cekali po 12 h da se vrate, dok su nase rase pasa dosli nakon 1.5h.
Posto je dugonogim gonicima zabranjeno loviti ispod 400m nadmorske visine, na taj nacin je suzen prostor na kome se mogu koristit, , tako cemo smanjiti broj nasih gonica, a i na kvalitet dosta uticati, dok crna divljac sve vise osvaja niza podrucja.
Mozda bi trebalo da se zapitaju nasi zakonopisci, da li nam je bitnije da imamo nase rase gonica kvalitetne i upotrbljive, koji su lovili do 80 god po sumadiji podunavlju, posavini i bili izvrsni pomagaci ili da samo favorizujemo strane rase?
Trebalo bi novim zakonom ispraviti ovakvu nepravdu i veliku prepreku nasim pasminama. Djole,zanimljivo razmisljanje,samo ga postavi pod odgovarajucu temu,pa da prodiskutujemo
Bye
dobar pogled!srbijalov
 
Boban
 Pa to je dobro zapazanje jer i mi svi znamo isto to
ali oni koji su taj zakon pisali oni sigurno nisu cuvali takve gonice pa neznaju,ali zakon je takav kakav je i mi tu nemozemo puno da promenimo.Na zalostConfused
 
Lala
 Prebacio sam temu na podforum 'Kinologija' gde joj je i mesto. Kada otvarate nove teme, pogledajte na kom ste podforumu, da ne bi bilo zbrke.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Predator
 Nedavno sam na radiju slušao intervju sa Sanjom Momčilović - Bognič (međunarodni kinološki sudija, lovac, lovni radnik i odgajivač oštrodlakih jazavčara). Žena je malo oštrija na jeziku, ali mislim da je korektna. Ona ističe da naši autohtoni goniči ne spadaju u grupu "dugonogih" goniča, kao i da je prema njima napravljena velika nepravda što se tiče dozvole lova ispod 500 metara n.v., čime su oni nepotrebno zapostavljeni, ali isto kaže da ne bi' dozvolila da se goniči koriste u njenom LU u Bečeju. Vjerovatno je mislila na nedovoljnu obučenost tih pasa, koji kad se puste, gone šta stignu i rastjeruju divljač. Slažem se sa njom da je malo neozbiljno dozvoliti upotrebu goniča u lovištu koje je izrazito ravničarsko i ima slabu vegetaciju (pod tim smatram njive, livade i manje šumske površine), jer bi vjerovatno vremenom došlo do drastičnog smanjenja broja lovne divljači (naročito mislim na zeca i srnu).
Ako sam dobro shvatio dio novog zakona koji se odnosi na goniče, biće dozvoljen lov s njima i na terenima ispod 500m n.v., ali samo ako se s tim složi i LU koje gazduje tim lovištem. Mislim da je to korektno, jer ako se bude više ulagalo u obuku goniča, može se dobiti lovni pas specijalizovan samo za određenu vrstu divljači. Treba tu dosta rada i selekcije, ali najvažnije je sačuvati kvalitet naših autohtonih rasa, kao i lovnu divljač za neka mlađa pokoljenja.
 
lovdzij@
 Koliko sam do sada video i citao i po televiziji i po raznim novinama,obicno o lovu sa gonicima pricaju ljudi koji nisu gonica videli ni na slici!Kako to gonic rasteruje divljac,zivo me interesuje?
 
Lala
 Predator, Sanja je hvala Bogu naš cenjeni član, nick Huntinggirl1, i siguran sam da odlično zna šta priča, a o toj temi (za goniče), imam apsolutno isto mišljenje, kao i ona, o tome sam već pisao ovde na nekoj od tema. Autoritet te dame u kinologiji i lovstvu je nesporan, a što se mene tiče, njen oštar jezik, obzirom na gluposti koje se dešavaju u lovstvu i kinologiji, 'ladno može da bude i duplo oštriji - da nije Sanje i sličnih ljudi, situacija bi bila još gora nego što jeste.
Lovdžij@, ti loviš na brdsko-planinskom terenu, pitanje koje si postavio pokazuje da verovatno nisi lovio u ravnici.
A da ne pominjem, da se u lovišta puštaju neobučeni goniči, koji teraju sve živo na šta nalete... Ali svaki goničlija će za svog kera da kaže da je obučen,i da tera samo jednu vrstu divljači. A ja mislim da je samo 10-15% goniča tako dobro obučeno, ostali nisu.

Ovo je moje mišljenje: nije bzvz uvedeno ograničenje za goniče, nije to niko izmislio da bi degradirao tu rasu, nego da bi zaštitio lovište. O rasterivanju možemo raspredati do sutra, ja samo znam, da tamo gde se lovi isključivo goničima, ima vrlo malo divljači (ovo 'malo' shvatite uslovno, govorim u poredjenju sa brojem srneće divljači, zeca i DS, u ravničarskim lovištima).
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
lovdzij@
 Ja samo hocu da kazem da gonic goni samo jednu divljac koju podigne.Npr. kad moji kerovi dignu vepra,gone ga sat,dva i vracaju se nazad i samo je taj vepar uznemiren u tom danu na tom terenu.Ostala divljac miruje.A sto se tice obucenosti gonica da goni samo jednu vrstu divljaci,moram reci da je to samo jedan od sto gonica.To je na nasim terenima skoro nemoguce izvesti,ali svaka cast izuzecima.
 
Lala
 

lovdzij@ kaže:
Npr. kad moji kerovi dignu vepra,gone ga sat,dva i vracaju se nazad i samo je taj vepar uznemiren u tom danu na tom terenu.Ostala divljac miruje.


Samo malo logike, razmisli: dok goniči gone tog vepra, šta radi ostala divljač na koju u tom gonjenju naidju? Sedi, gleda i navija? Teško!!! Dok vepar lomi ispred sebe, a za njim jure goniči i laju, sva divljač na terenu kojim prodju je još kako uznemirena! To što je goniči ne teraju direktno, ne znači da je ne preplaše. O tome se radi.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
lovdzij@
 Pa kupicemo onda pticare pa cemo ih pustiti na trag od vepra,i oni ce ici za njim 5 km naci vepra,markirati ga i ja lepo pridjem i tras.Eto nama ulova.Ako je ovo moguce izvesti u planini,moja cela grupa poklanja gonice i kupujemo pticare,cena nije bitna samo da je dobar.Veselo
 
Lala
 Dobro, možemo se zezati, i izvrtati teze, ali od toga niko neće biti pametniji.
Pitao si kako goniči rasteruju divljač, odgovorio sam ti, a sad ti ironišeš i u celu priču ubacuješ 'ptičare-goniče', kao da ti neko brani da u planini iznad 500 m N/V koristiš goniče... I još jedno pitanje: a kako znaš da gonič koji je od tebe udaljen par kilometara, ne pokrene neku drugu divljač? Da ga ne nadgledaš iz helikoptera, ili nosi ugradjenu mikro kameru? Gonič, kada ode od tebe po tragu, nema više nikakvo ograničenje i kontrolu ponašanja, osim svog karaktera.
Ništa ne kažeš o upotrebi goniča u ravnici, o čemu smo i počeli ovu polemiku, gde bi korist od upotrebe goniča bila daleko manja od štete koju bi napravili rasterivanjem.
Ja sam mislio da razgovaramo ozbiljno. Nemoj neki problem gledati samo sa svoje tačke gledišta, i iz ugla svojih sklonosti ka nekom načinu lova.
I ranije je bilo sličnih polemika sa goničlijama, i sve ovo sam već prošao, ljudi kao da neće da shvate da bi u ravnici goniči napravili lom u lovištu. Ili jednostavno ne znaju kako izgleda lov u ravnici, što nije strašno, naučiće jednog dana. Strašno je kad ljudi NEĆE da nauče nove stvari, i samo teraju svoje.
Zamisli kad bi tvoj gonič uleteo za veprom u neprohodnu trsku visoku 3 metra, a trska recimo dužine kilometar-dva, a širine 500 m. A u trski još jedno 20 DS... Znaš kad bi ga našao? NIKAD! A veprovi bi ga izmasakrirali, pošto ne bi mogao lako da se kreće od gustiša i izbegava kljove, a ti u trsku ne možeš da udješ, jer je suviše gusta. Ovo ti je samo jedna situacija, koju u planinskom lovu nemaš. Ili recimo, pustiš goniča u tablu kukuruza 3 x 2 km? A DS ga mota u krug po kukuruzu ceo božji dan, dok ti čekaš da ti nagoni divljač. A usput poplaši svu srneću divljač i zeca, to se razbeži, i tu više nema šta da se traži- divljač menja stanište, ako je često uznemiravana, mislim da ti je to jasno. I onda, npr., za par godina lova sa goničima u ravnici, dobiješ pusta lovišta. Pa mi kad lovimo zeca, ili fazana, često se desi da podignemo srnu, dok kažeš 'ekser', srna je nekoliko kilometara dalje, dokle god može pogled da je prati, a neki blesavi nedovoljno obučeni ptičar uvek krene za njom, pa moliš Boga da se vrati.
Tu je problem, što bi neki goničlija, radi dostrela jednog vepra, pustio psa da poplaši sve ostalo; kao da nema drugih lovaca, koji love zeca, fazana, srneću divljač, i kao da posle jednog odstrela neće doći drugi lovci da love, bitno je samo držati se logike 'JA, PA JA', ja uživam, ja lovim, ja odstreljujem, moj način lova najbolji uvek, svugde i za svagda, ma to je samo divljač, vratiće se ona, posle mene šta ima ko da traži na tom terenu i sl., naslušao sam se ja svega i svačega!?!?
Ne stoje stvari baš tako. Ili, da budem precizniji, na žalost, dosta lovaca razmišlja BAŠ TAKO! I još gore, u dosta slučajeva nisu ni probali nešto drugo, da bi mogli da uporede. Svaki način lova ima svojih prednosti, za odredjene situacije ili terene. Ne postoji samo jedan najbolji univerzalni način, a da su svi ostali lošiji. Zato i postoji više načina lova.
Kao što ne postoji univerzalna puška, tako ne postoji ni univerzalni način lova. Lov goničima je samo jedan od više načina, negde primenljiv, negde ne, i ništa drugo. A dreku o 'zapostavljanju naših goniča', čini mi se, dižu uglavnom uzgajivači istih, da bi popularisanjem upotrebe goniča dobili više potencijalnih kupaca. Evo, zašto su recimo zapostavljeni irski seteri, kao lovni psi? Skoro su potpuno iščezli iz lovišta. Pa niko ne dreči da su zapostavljeni...
Postao sam preopširan, izvinite svi na dužini komentara. Lovdžij@, ovaj komentar nemoj da shvatiš kao ličnu stvar, pokušavam da ti pojasnim svoj stav argumentima.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
lovdzij@
 Nije uostalom ni toliko bitno raspravljati oko toga.Ja znam da kod mene nemozes loviti DS bez gonica.Lalo voleo bih da mi budes gost na zimu kad bude snega 60 cm,pa da lovimo malo sa gonicima i da malo prosetas po planini.A lovimo mi i sa pticarima,jarebice kojih sada trenutno imamo najvise u Srbiji.
 
Lala
 Lovdžij@, zahvaljujem na pozivu. Kako bre da stignem u Blace, kad je 60 cm snega Grin zato me i zoveš što znaš da ne mogu doći Smeko šalim se, naravno. Tvoj poziv je vrlo lep gest.
Ja lično nisam veliki ljubitelj lova na DS i drugu krupnu divljač, odem povremeno tu i tamo u neki lov (čeka ili pogon), ali generalno, najviše volim da lovim sitniju divljač. Kod nas u Vojvodini je zabranjen lov jarebica, često ih vidjam kad istrčavam kera, podiže ih, ali nisam imao prilike da ih lovim, zbog te zabrane.
A isto tako, znam da nema lova u planini bez goniča, tu se slažemo.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Milorad
 Zanimljiva tema,ali ipak divljac,koja se podigne i uplasi dok gonic tera neku drugu vrstu divljaci,gde ona moze da ode "u Nemacku" ne vec u susedno loviste,tako isto ta divljac iz susednog ce doci kod vas...mislim da je to samo jedna razmena...
dok iz iskustva znam da gonic koji je dobar u planini ne mora biti dobar u ravnici,i slazem se da ako upadne u trsku ili kukuruz za DS (nece se lako izvuci)Comp
 
Lala
 Milorade, da, u pravu si, otići će divljač u susedno lovište, u kojem, recimo:
1. ne dozvoljavaju lov goničima, pa će pucati na kerove
2. u susednom lovištu ne gazduju dobro, pobili svu divljač, pa će i ovu
3. u susednom lovištu caruju krivolovci
4. divljač nadje bolje stanište, pa se ne vrati
itd. itd.


Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Boban
 Pa tamo gde se recimo srneca divljac podigne 1-2 puta vise sigurno neca se vracati jer nece imati prilike.Ukusno
Neko ce je skembati.
 
Milorad
 e pa to je vec druga tema...mora se raditi na tome da svako odgovara za svoje loviste i da nema lovokradica i loseg gazdovanja tu vec nastupa drzava sa zakonom i kaznama pa i oduzimanjem gazdovanja
inace to da se srneca divljac nece vratiti na svoje prebivaliste ako je psi oteraju ili uplase bas i nije tacno (prosle sezone 8 nedelja za redom su nam kerovi dizali srne na istom mestu,500m levo desno,ovoga leta tri puta su mi kerovi digli srne na istom mestu)tako da bas ne verujem da se nece vratiti,jer jednostavno u prirodi sve kruzi pa i divljac
 
darkon
 Ja mislim da je pametno,sto u lovistima do 500m nadmorske visine nisu dozvoljeni kerovi gonici.Previse uznemiravaju divljac i gone sve sto stignu.Svaka cast za one koji gone jednu vrstu divljaci,ali kod nas je takvih malo.
Ovog leta sam bio sa ocem u terenu na kom lovim i pravili smo ceku.Kod nas je tako da svaka grupa ima svoj deo terena gde lovi krupnu divljac i tu niko ne lovi sem te grupe koja gazduje tim delom.Poslednjih nekoliko puta kada smo bili na terenu,vidjali smo 2 gonica i jednog bretona koji gone kao ludi.Tako je bilo i ovog puta.Poceli smo sa pravljenjem i posle nekih 10min.cujemo gonjenje pasa.Tako nekih sat vremena i sve blize ka nama i eto srne na nekih 30m od nas,iako lupamo i galamimo.Tu se ne zavrzava,gonjenje se nastavlja i posle nekih 15 min. srna ponovo prolazi sada jos blize.Ni tu se ne zavrsava,posle sat vremena srna mi prilazi na nekih 10m,vidno izmorena,jer je verovatno videla da joj mi ne predstavljamo opasnost,a kerovi kasne za njom jedno 200m.
Sto je najgore,bio je jun mesec.Gde je tu lanad?Angry
Ovo je bio jedan od slucajeva,a takvih slucajeva i slicnih je bilo dosta.
Moj teren je na 230m nadmorske visine,znaci brdovit.
Mogu samo da zamislim sta bi bilo kada bi dozvolili i u ravnici koriscenje dugonogih gonica.
Jos jednom,gonic,za planinu naravno,ali sto se tice ovih nizih lovista,nikako.B)
To je moje misljenje.Pozdrav.
 
lovdzij@
 Lalo pozvao bih te u lov na jarebicu,ali nije dozvoljeno zvati goste u lov na jarebice.Mi ih lovimo 2 nedelje,svaki lovac po 3 komada najvise.A nesto prodamo Italijanima,pa od toga kupimo 60 zeceva svake zime.A sto se tice moje grupe,odstrelili smo 10 komada za 5 sezone.
lovdzij@ priložio:
281020stubal.jpg
 
Boban
 Lovdzij@,jel vi to imate komercijalu pa prodajete italijanima ili na neki drugi nacin.
 
lovdzij@
 Da,da komercijalni lov,preko agencije.Sad smo imali italijane i na prepelicu i grlicu.
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,298,625 posete www.srbijalov.com