Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovačka puška i čokovi


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovačka puška i čokovi
AcaNik
 

sheytan kaže:
Nema tjurki kod nas ni za mp153... Cry

Ниси улазио у право двориште ;)
 
Podunavac
 

AcaNik kaže:

Podunavac kaže:

AcaNik kaže:
Може да се пуца слуг кроз тај чок?



Aco može da se puca bez problema, jer svaki Poly čok ima raspon od cilindra do punog čoka. Neki čak imaju i super čok (1,25 mm).


Онда то и није тако лоше решење за полуаутомате.
Немам ништа против тих спољних чокова од како сам купио парадокс чок прошле године.
Не признајем да нисам пожелео да узмем неки од оних чокова за лов ћурки Pas
Сигурно има и за ИЖ-155.




Aco kako ti se pokazao taj paradox čok? Ima li razlike u preciznosti u odnosu na standardne čokove? Koliki je promer između polja u odnosu na dušu cevi?
Tri prsta 2Kolce
 
AcaNik
 Па и нисам приметио да има неке разлике искрено. Мада пуцам углавном подкалибарне Smile Ставим га само кад идем у погон на свиње.
 
Neca92
 Da li se na vojno-policijskim pumparicama sa kratkom cevi i fiksnim cilindar čokom gubi energija prilikom pucanja jediničnih projektila (pa i sačme) zbog načina bušenja cevi i na kraju zbog samog cilindar čoka?
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
ssekir75
 зашто би?
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Podunavac
 Само је краћи ефикасни домет приликом употребе ситне сачме због већег растурања сачменог снопа. Ништа друго. У ствари мања је почетна брзина у односу на класичне ловачке сачмарице са дужином цеви око 70 цм, али је та разлика занемарива.
Tri prsta 2Kolce
 
canis aureus
 Tja, pa ako se gubi na efikasnomE dometu i ako je početna brEzina manja to mora da znači i da je manja energy Confused ... logično Jaooo
Al' te pumpekšn su namJenute za vrlo blJisku borbu tzv "rovovsku borbu" i za upadne timove koji je namenski koriste na kratkim distancama. Mada, u suštini, najbolje su za "psihološko dejstvo" na kritičnu masu il'ti na pojedinca, iako efikasnos' ume bit' brutalna ...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Podunavac
 Na efikasnom dometu se gubi samo prilikom upotrebe sitne sačme koja se previše širi iz cilindrične cevi. Efikasan domet sa sitnom sačmom je oko 25 m. Ali za lov sitne divljači cilindar čok nije ni predviđen (osim eventualno za lov šljuke u šumi). Prvenstveno je predviđen za lov jedinačnim projektilima i krupnom sačmom. Kod krupne sačme je drugačija stvar jer čokovi loše utiču na sačmu krupniju od 3,5 mm tako što rasturaju sačmeni snop.
Što se tiče početne brzine sačme ispaljene iz cevi dužine 50 cm i 70 cm razlika je samo 18 m/s ili 5%, što je stvarno zanemarivo na daljinama za koje su sačmarice namenjene.
Iako je dužina cevi od 50 cmi sasvim dovoljna za svaku upotrebu uključujući i lovačku, ove puške su prvenstveno namenjene za vojno-policijsku namenu kao što reče kolega Canis. Premda mogu i te kako dobro da posluže za lov DS pogonom u šumskom lovu.
Tri prsta 2Kolce
 
DakiNS
 U poslednje vreme sve češće mi je padalo na pamet nabavka puške sa cilindričnom cevkom . S obzirom da je 90% lovljenih fazana , puštano taj ili prethodni dan u lovište, da mi pas perfektno odradi pronalaženje i marku , da prilazim fazanu radi podizanja , i da se najčešće dešava da su odstreli na 15- 20 m , a u cilju što manjeg oštećenja divljači. Sve ovo je nažalost.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
tomo vrbas
 kod nas lik neki ima mozberga sa tom kratkom cevkom i jos u sretno vreme dok su mogle lutalice da se eliminisu iz atara na njega natrci neki sarac ogroman ko tele ovaj jadnik je svih 5 metaka ispumpao na njega da sarac nije ni zaskvicao na nekih 15m sa 6 -icom sacmom i onda je nastala bezanija po onoj junackoj"bez te noge po..a vas guzica"!Posle na lovackom domu posto je taj dan bilo brojanje zeceva naprave mu diplomu za naj promasaj!Po meni sa tom kratkom cevkom jedino sa pojedinacnim kuglama negde u sikari na DS i nizasta drugo!
 
tomo vrbas
 

DakiNS kaže:

U poslednje vreme sve češće mi je padalo na pamet nabavka puške sa cilindričnom cevkom . S obzirom da je 90% lovljenih fazana , puštano taj ili prethodni dan u lovište, da mi pas perfektno odradi pronalaženje i marku , da prilazim fazanu radi podizanja , i da se najčešće dešava da su odstreli na 15- 20 m , a u cilju što manjeg oštećenja divljači. Sve ovo je nažalost.


E zato ja sa dedinom Monte Karlo obozavam da lovim ta fabricki nije imala cokove 16 u desnu i 10 sacma u levu i odma iz marke kada poleti fazan mogu da pucam dok drugi ipak moraju da mu daju prednosti ili ne ostane od njega nista!A za prepelice je savrsenstvo!
 
Neca92
 Hvala na objašnjenju i informacijama. Tako sam i ja mislio, ali me jedan kolega pokolebao i bacio u razmišljanje, a najviše sam imao dilemu zbog cevi. Pomislio sam da je u prvom delu cev mooožda šira od standardne lovačke cevi (tako deluje na oko) koja je 70cm+, pa se blago sužava do cilindar čoka. Tada bi njegova prica imala nekog smisla, ali s' obzirom da nije tako, dileme nema.

Tomo, taj tvoj kolega je tu diplomu zasluženo dobio! Ništa tu puška nije kriva, mora malo i da se nišani, bez obzira što je cilindar čok na kraju. Yes Strah je tu učinio svoje, šta bi radio tek da je bio u pitanju ranjeni vepar... Oi
Lovac nije ko vino ne pije i ko ide planinom samo da ubije!
 
Brka bez brkova
 

tomo vrbas kaže:

DakiNS kaže:

U poslednje vreme sve češće mi je padalo na pamet nabavka puške sa cilindričnom cevkom . S obzirom da je 90% lovljenih fazana , puštano taj ili prethodni dan u lovište, da mi pas perfektno odradi pronalaženje i marku , da prilazim fazanu radi podizanja , i da se najčešće dešava da su odstreli na 15- 20 m , a u cilju što manjeg oštećenja divljači. Sve ovo je nažalost.


E zato ja sa dedinom Monte Karlo obozavam da lovim ta fabricki nije imala cokove 16 u desnu i 10 sacma u levu i odma iz marke kada poleti fazan mogu da pucam dok drugi ipak moraju da mu daju prednosti ili ne ostane od njega nista!A za prepelice je savrsenstvo!
Jesi li siguran da monte carlo nema cokove? Gledao sam kod jednog starog lovca jednu monte carlo u kal.16,imala je cevi duze od zastavine polozare a vlasnik je obarao zeceve na vecim daljinama,od ostalih,pa sam pomislio da ona ima jace cokove od standardnih.
 
tomo vrbas
 Jesam i po oznakama i svima je cudno jer vecina Monte Karlo pusaka su jace cokirane i na mnogima na cevima pisa NO BULET dok sa ovom to nije slucaj!Ova ima standardnu duzinu cevi,a imalo je par lovaca kod nas te 16-ke ali su to bile Monte Karlo Lampadjar sa duzim i jace cokiranim cevima cak je jedan deda uvek kada se svi ispucaju za fazanom ili zecom vikao "jel mogu sada ja" i onda bi pucao i naravno u 90% slucajeva bi i obarao na pozamasnim daljinama!
 
Miroslaw
 

tomo vrbas kaže:

Jesam i po oznakama i svima je cudno jer vecina Monte Karlo pusaka su jace cokirane i na mnogima na cevima pisa NO BULET dok sa ovom to nije slucaj!Ova ima standardnu duzinu cevi,a imalo je par lovaca kod nas te 16-ke ali su to bile Monte Karlo Lampadjar sa duzim i jace cokiranim cevima cak je jedan deda uvek kada se svi ispucaju za fazanom ili zecom vikao "jel mogu sada ja" i onda bi pucao i naravno u 90% slucajeva bi i obarao na pozamasnim daljinama!
Koji su unutrasnji promeri cevi, trebalo bi da pise??
 
JaLovac
 Kakvo iskustvo imate sa pucanjem brenera iz f coka? Imam baikal 155 i kombinovao bih pun cok i sacmu za stetocine ali isto i brener za svinje.
 
sasaruma
 

JaLovac kaže:

Kakvo iskustvo imate sa pucanjem brenera iz f coka? Imam baikal 155 i kombinovao bih pun cok i sacmu za stetocine ali isto i brener za svinje.
Kolega za pun cok postoji podkalibarno zrno tj.brener.Znaci kugla za kal.16 upakovana u kontejner za 12icu i namenjena je za sve cokove za kal.12 i proizvodi ga belom.
 
Podunavac
 Сви савремени јединачни пројектили могу да се пуцају из пуног чока. Осим оних који су намењени за пуцање из олучених цеви (rifled Slug) као што су Brenneke Gold и Super Sabot. Међутим крупна сачма није препоручљива за кориштење из пуног чока, а поготово она најкрупнија ПП. Прва ствар што чокови лоше утичу на крупну сачму разбијајући сачмени сноп (крупнију од 4,5 мм), а друго приликом употребе ПП-јке из пуног чока на устима цеви (у зони чока) се стварају критични притисци.
Пошто вероватно имаш измењиве чокове и бар три чока у комплету, мој ти је савет да за јединичне пројектиле и крупну сачму користич цилиндар или 1/4 чок.
Tri prsta 2Kolce
 
Scorpion Hunter
 https://www.youtu...8GwOZMlO88
 
Finnskogen
 Kako bi izgledao test sa punim i potpuno otvorenim, pola coka je i dalje negativan efekat na krupnu sacmu iz ovoga testa rekalo bi se cak i losija opcija nego pun cok. Samo ja bih voleo da vidim isti test na vecem papiru da vidim kako izgleda cela slika a ne samo delovi slike jer se na tako malom papiru ne vidi ravnomernost posipa celog sacmenog snopa i eventualne rupe u posipu i naravno korektno uradjen test sa punim i otvorenim cokom

Evo likn sa rezultatima malo bolje odradjenog testa kada je u pitanju kontra efekat koji pravilnije pokazuje sliku , mada mnogi lovci i dalje imaju puske sa fiksnim cokovima tako da nije lose videti rezultate testa izmedju punog i pola coka.

Ja licno pucam cilindar sa krupnijom numeracijom i na testovima koje sam sam pravio na papiru 1,5x1,5m na razlicitim daljinama iako je pun cok ima u mestima gusce koncentrisan snop u samom snopu postoje velike rupe, slika je ravnomernija sa otvorenim cokovima cak do 4,5mm. iz mog iskustva U svemu tome naravno znatnu ulogu uz numeraciju igra kako kvaliteta tako i brzina i gramaza odabrane municije.

Usput ni svi cokovi iako imaju iste oznake ne nose isto sa istom municijom na istoj daljini, tako da je stvar veoma slozena i svaki lovac bi idealno sam sebi trebao pronaci sta je to sto najbolje odgovara njegovom oruzju i odabranoj municiji

https://www.youtu...7CckF9kBDE
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,212,230 posete www.srbijalov.com