Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovačka puška i čokovi


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovačka puška i čokovi
brzi
 Ma ljudi ja mislim da je to sve pomodarstvo.Po meni je mnogo bitnijenavići se na jednu pušku i kako se ona ponaša u lovu .Kada oseti pušku sasvim je o.k. imati standardnu lovačku pušku bez promenjljivih čokova. To sa čokovima su prvo izmislili za petometke koje imaju jednu cev. Međutim ta puška u lovu je hendikepirana u odnosu na dvocevku jer kada staviš jedan čok taj ti je za taj dan lova. Amerikanci ko ameri verovatno napravljena puška za lov na guske ili za lov na krupnu divljač gde i ima smisla staviti jedan određeni čok za određeni metak koji se koristi u tom lovu. Međutim kod nas se najviče lovi sitna divljač (zec, fazan, Patka; prepelica) i za taj lov je idealno polu čok i pun čok. Tačno je da sada ima i dvocevki sa promenljivim čokovima ali one su potekle od takmičarskih pušaka za skejt i trap. One mogu jedino da budu dobre kada se ide u lov na svinje jer može da se stavi cilindar a taj čok najbolje nosi brener i tri u red. Prema tome nemojte se mnogo zaluđivati sa čokovima. Polu čok i pun čok je dobitna kombinacija za naš lov a uz to imate i sijaset različite municije sa korpom bez korpe sa specijalnom korpom za velike daljine. Po meni je mnogo bitnije da se lovac srodi sa puškom izabere sebi pravi kundak koji će mu omogućiti da pravilno i lako puca i onda rezultati dolaze sami po sebi. A kada ima rezultata dobitna kombinacija se nemenja. Pozdrav Brzilovac
 
Podunavac
 Smatram da je još uvek najbolja kombinacija 1/2 i pun čok, kao što je u većini pušaka sa fiksnim čokovima, ali ipak nije loše imati promenjive čokove. Za lov na DS je kombinacija cilindar i 1/4 čok. Ako se puca na sitnu divljač na manjim daljinama 1/4 i 3/4 čok. A u slučaju Trap pucanja bez prave trap puške (koju ima retko koji lovac osim onih koji se bave i streljaštvom na glinene golubove) 3/4 i pun čok. Znači puške sa izmenjivim čokovima pokrivaju sve lovne situacije i za nuždu trap. Ja imam pušku sa izmenjivim čokovima i zadovoljan sam sa njom, jedino je malo sporija za čišćenje posle pucanja od one sa fiksnim čokovima.
 
Hunter forever
 

brzi kaže:
Ma ljudi ja mislim da je to sve pomodarstvo.Po meni je mnogo bitnijenavići se na jednu pušku i kako se ona ponaša u lovu .Kada oseti pušku sasvim je o.k. imati standardnu lovačku pušku bez promenjljivih čokova. To sa čokovima su prvo izmislili za petometke koje imaju jednu cev. Međutim ta puška u lovu je hendikepirana u odnosu na dvocevku jer kada staviš jedan čok taj ti je za taj dan lova. Amerikanci ko ameri verovatno napravljena puška za lov na guske ili za lov na krupnu divljač gde i ima smisla staviti jedan određeni čok za određeni metak koji se koristi u tom lovu. Međutim kod nas se najviče lovi sitna divljač (zec, fazan, Patka; prepelica) i za taj lov je idealno polu čok i pun čok. Tačno je da sada ima i dvocevki sa promenljivim čokovima ali one su potekle od takmičarskih pušaka za skejt i trap. One mogu jedino da budu dobre kada se ide u lov na svinje jer može da se stavi cilindar a taj čok najbolje nosi brener i tri u red. Prema tome nemojte se mnogo zaluđivati sa čokovima. Polu čok i pun čok je dobitna kombinacija za naš lov a uz to imate i sijaset različite municije sa korpom bez korpe sa specijalnom korpom za velike daljine. Po meni je mnogo bitnije da se lovac srodi sa puškom izabere sebi pravi kundak koji će mu omogućiti da pravilno i lako puca i onda rezultati dolaze sami po sebi. A kada ima rezultata dobitna kombinacija se nemenja. Pozdrav Brzilovac

I ja mislim da je najbolja ta kombinacija polu cok i pun cok,ali isto treba i imati druge cokove za DS.Mislim da ko lovi sa karabinom DS onda fiksno polu cok pun cok pusku na rame u polje i zvizduci.
marka Engleski poenter marka
 
270
 Naj univerzalnija konbinacija je 1/4 i 3/4 čok!B)
 
lovac sa korduna
 Kolege ! Interesuje me kod ZH301 12/12 koji su čokovi,i iz koje cevi sme kugla da se puca?
 
ohotnik
 Kod zh301 su obe cevi pun cok Mozes da pucas breneke iz obe cevi ali biraj samo renomirane proizvodjace nemoj uzimati nista neprovereno
 
asivica
 Kolege mene interesuje da li neko zna na lovackoj pusci Brno Tatra koliko su njoj cokirane cevi posto nista ne pise.
Jedva cekam da nedelja dodje...!!!Besan
 
ohotnik
 Puska sa promenljivim cokovima ima prednosti od pusaka sa fiksnim cokovima jer je moguce prilagoditi se lovu odredjene divljaci.Navescu kakve vrste cokova ja koristim u pusci bokerici Pri lovu prepelica 0,25 i o,5 Pocetak sezone na fazana dok se divljac dize blize lovcu o,25-o,5 kasnije o,5-0,75 a prilikom lova zeca u ravnici kada sadize daleko 0,75-1,0 Lov pataka i gusaka 0,75-1,0 a moze i 1,25 ali nema potrebe Samo da napomenem da cokovi imaju najvecu funkciju do sacme 3mm sa povecanjem im postepeno opada namena grupisanja sacme
 
Joe the hunter
 Pored velicine coka takodje bitan element za pravilan posip sa odredjenom sacmom je i VRSTA izrade coka (zvonasti, levkati itd.)a to opet zavisi od proizvodjaca, duzine cevi, namene(lov, trap,skit) kao i od vrste sacme.Promenjivi cokovi se dele na unutrasnje, poluunutrasnje i spoljne, a smatraju se kompromisom a kompromisi uglavnom nisu dobri.Problem unutrasnjih i poluunutrasnih cokova je u nihovoj duzini.Naime dok je kod standardnih cevi fiksnih cokova ta duzina od 8 pa cak do 13 cm kod promenjivih je oko 5-7cm osim kod izuzeno skupih pusaka 8-11cm.Duzina coka u skadu sa busenjem i oblikom izrade PRESUDNO utice na pravilan posip i efikasni domet.Jedino potpuno spoljni cok moze do negde konkurisati fiksnom coku a ono sto se izradjuju u punoj duzini.Posebno su problematicni promenljivi cokovi kod jefinog oruzja jer ako se cesto odvijaju i menjaju loza u cevi "oblazne" i tu vise nema pomoci.Da ne govorim o tome ako se dovoljno snazno ne zategne .Video sam nekoliko ruskinja koje su odvalile cok jer nije bio dovoljno jako zasrafljen.Bez obzira na sve prednost dajem fiksnim cokovima a osim punog i pola coka ne vidim poterbu za drugim bar sto se tice naseg lova i divljaci koju lovimo na nasim terenima.Dobar pogled
 
Lala
 Slažem se, Joe, ja nisam hteo da uzimam promenljive čokove, čak ni na PA. Koristim 1/2 čoka fixni, i to je sasvim dovoljno za skoro sve vrste lova.
Koliko ima extremnih situacija u praksi, da bi umesto pola čoka, uspešniji bio npr. pun čok? Vrlo malo.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Joe the hunter
 Da Lalo to je resenje, ja sam odavno resio tu dilemu imam polozaru 12 sa 1/4 i 3/4 coka i drugu sa 1/2 i punim cokom i resen problem.Imam i PA sa promenljivim cokom(poklon) sa kojim i ne lovim ali u njemu sam stavio pun cok i tu ce da zardja, nema da ga pipam.Ali ono opet mislim da svako bira po vlastitoj zelji i mogucnostima.Dobar pogled
 
Cvele
 Pa Lalo, mislim da ih ima.... evo na primer podjes u lov na divlje patke i guske normalno je da ces staviti pun cok... bar po meni logicno Hmmm MISLIM da puska sa izmenljivim cokovima, moze imati samo prednosti u odnosu na onu sa fiksnim.... samo toliko Smile
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
270
 Slažem se da su fiksni čokovi neznatno bolji od promenjivih i da su promenjivi "kompromisno" rešenje, ali ako idemo tom logikom u tom slučaju bi trebalo imati više sačmarica za različite lovne uslove, različitih kalibara dužina cevi i čokova, a to opet znači stalna promena i navikavanje na drugu pušku i mnogo veći ekonomski izdatak!
Ne slažem se da je 1/2 i pun čok naj univerzalnija kombinacija mnogo je univerzalnija 1/4 i 3/4 ali naći ovako čokiranu pušku sa fiksnim čokovima kod naših prodavaca je pravi podvig koji ja nisam uspeo da postignem i ako čak i Rusi prave ovako čokirane puške sa fiksnim čokovima !
Tačno je Lalo da neke bitno velike razlike nema između punog i 1/2 čoka ali i te kako ima između 1/2 i 1/4 i cilindra!
Kao prvo 1/4 i cil. će mnogo bolje nositi krupniju sačmu (4,5; 5,0; 5,5 ...) što je i te kako poželjno u lovu lisice i šakala naročito čekanjem. Takođe će bolje nositi i kuglu odnosno jedinačna zrna što je i te kako bitno u lovu DS!
U šumskom lovu i u gustišima cil. i 1/4 će nam omogućiti lakše pogađanje cilja na manjim daljinama a sa jačim čokom čak i ako pogodimo, divljač neće biti za upotrebu!
Dužina fiksnih čokova nije kod svih proizvođača veća od promenjivih, konkretno kod Ruskih sačmarica (IŽ) iste su dužine (premereno i provereno) Takođe ne mora da znači da će puška sa fiksnim čokovima imati znatno bolji posip od one sa promenjivim. Ukoliko su promenjivi čokovi pravilno i kvalitetno izrađeni razlike gotovo i nema, i kod takvih čokova ne dešava se slučajno odvijanje ni oštećenje loze cevi ako su pravilno i odgovarajućom silom navijeni ni posle stotina ispaljenih metaka i stotina promena čoka u cevi!
Kada se sve uzme u obzir ja ipak glasam za promenjive čokove!
Jedna puška na koju je strelac naviknut lako i brzo prilagodljiva svim lovnim situacijama a i ekonomski mnogo prihvatljivije rešenje od kupovine dve ili više sačmarica!
 
Joe the hunter
 Kolega 270 molim te da mi kazes cime si merio duzinu coka predpostavljam fiksnog imam jednu pusku malko ne definisanu pa bi da izmerim duzinu coka.Unapred hvala.Dobar pogled
 
270
 Vrlo jednostavno! Potrebna ti je olovna kugla što približnija prečniku duše cevi i ista se lagano gurne od ležišta ka vrhu dok ne zastane a zatim se izmeri rastojanje od kugle do vrha cevi i uveća za polu prečnik kugle i dobiješ približnu dužinu čoka!
Drugi precizniji metod je pravljenje parafinskog odlivka! Cev se namaže tanko i ravnomerno vazelinom a zatim se gurne dobro namašćen filcani čep (predhodno se malo obradi spolja da ne zapinje suviše u cevi) od ležišta do 15 cm pred kraj cevi a zatim se sa vrha ulije tvrđi rastopljen parafin i nakon hlađenja izgura lagano od vrha ka ležištu! Tako se osim dužine jasno vidi i oblik čoka!
 
Lala
 

Cvele kaže:
Pa Lalo, mislim da ih ima.... evo na primer podjes u lov na divlje patke i guske normalno je da ces staviti pun cok... bar po meni logicno Hmmm MISLIM da puska sa izmenljivim cokovima, moze imati samo prednosti u odnosu na onu sa fiksnim.... samo toliko Smile


Patke uredno lovim sa pola čoka, nemam nikakav problem. Slažem se da je za guske potreban uži snop. Ali sličan efekat suženja (uži snop i veća daljina) se postiže i odgovarajućom municijom, i vrstom korpice, mislim da je to presudnije nego čokiranje.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Joe the hunter
 Kolega270 svaka cast.Dobar pogled
 
brzi
 Smatram da su čokovi presudni za municiju bez korpica. Tada sačma ide direkno kroz cev i čok joj usmerava posip. Kod municije sa korpicama je mnogo bitnija vrsta korpice za posip sačme. U zadnje vreme u većini slučajeva se koristi municija sa korpicama, a nih ima disperzivnih(koje u sebi imaju pregrade pa se sačma brzo širi) i koriste se za kratka rastojanja dalje postoje korpice standard koje su za rastojanja od 30-50m i korpice long reindž koje su za veće daljine preko 50m. Uz to normalno je bitno i punjenje metka barutom i gramažom sačme. Što se tiče čokova tačno je da jedinačna zrna imaju precizniji let iz cilindra. Mada sada već ima i jedinačnih zrna koja su u plastičnim kontejnerima pa se bez razlike pucaju i iz 1/2 čoka. Eto to je neko moje iskustvo.
 
ohotnik
 Vidim prema prici nekix kolega sto de tice cokova da bi trebali da za svaku vrstu lova trebalo da imamo posebnu pusku Vecina lovaca lovi fazana i zeca i tu se delimicno slazem da je 1/2 i 1/0 dovoljan kazem delimicno jer je u pocetku sezone kada se divljac dize na bliskom ostojanju mnogo bolja kombinacija 0,25 i 0,5 a kasnije kako odmice sezona uzimati uze cokove.Ali dosta lovaca lovi i prepelice i sumske sljuke a tu nam vec treba cilindar i cetvrt coka Da li i za tu vrstu lova treba kupiti drugu pusku mogu ja da pogodim prepelicu i sa punim cokom ali sta ce ostati od nje a lovim je sa sacmom od 1,7mm i izricito sam protiv upotrebe krupnije zbog bezbednosti u lovu jer ko lovi prepelice zna zbog cega A sta cemo za guske i patke xocemo li cekati da dodju na 50m da bi pucali na nju sa 0/5 cokom A one necu nego se puca na 70-80m Ili lova zeca u sumi koji dosta lovaca lovi pa kada zec skoci na par metara od vas i ako nepucate u delicu sekunde on je zamakao za drvo i vec usao u neku jarugu gde ga nevidite Zar tu nije bolje uzeti za prvi metak sto siri cok Po meni puska sa promenljivim cokovima ima velike prednosti u odnosu na puske sa fiksnim cokovima svaki lovac zna na koji ce teren ici i koje ga situacije tamo ocekuju pa moze svoju pusku prilagoditi uslovima tog lova.A lovci koji samo love na jednom terenu jos ako je ravnicarsko i cisto sa malo vegetacije njima je i fiksni cokovi 0/5 i 1/0 dovoljno.Postoje i razne vrste municije za razlicite vrste lovova njihovim pravilnim izborom uz odgovarajuce cokove cete imati sa vasom jednom puskom,Pusku za svaku vrstu lova.
 
vlada lovac
 

ohotnik kaže:
...Lov pataka i gusaka 0,75-1,0 a moze i 1,25 ali nema potrebe Samo da napomenem da cokovi imaju najvecu funkciju do sacme 3mm sa povecanjem im postepeno opada namena grupisanja sacme

Sa ovim se ne slažem, jel proveravano da uži čokovi lošije grupišu sačmu krupniju od 3mm i iz koje puške, lovim već desetak godina puškama sa izmenljivim čokovima i imam sasvim drugačije iskustvo od onoga što sam i sam nekada čitao u literaturi
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,293,137 posete www.srbijalov.com