Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovačka puška i čokovi


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovačka puška i čokovi
kimi
 Kolege hvala vam na iscrpnim odgovorima. Nisam nešto preterano iskusan lovac, doduše znam pogoditi ali već na nekih 40-ak metara podižem pušku i ne pucam. Puška je sa AL glavom, teška jedva 3kg i to je ono što me stalno vraća na razmišljanje o njoj. Pored toga u zgib ramena uleće ko salivena.
Zanima me još kako se ponaša npr 3,5mm ili 4mm sačma(za zeca) iz ovako čokiranih cevi? Konkretno mislim da li sam inferioran u odnosu na kombinaciju 1/2 čoka- pun čok?

@Šek, zašto misliš za zeca 3,0 i 3,5mm a ne krupnija sačma?
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
sheytan
 Piše ti u lovačkem preeroočniq zašto! Stari

Zeca, a i ostalu sitnariju, ubiva NERVNI ŠOK, tj. otkaz centralističkog nervnog sistema, kada se sqpe uslovi, koji su, a to su: - za zajeca 5 zrna 3.5mm brzine veće od 195m/s, ako me pamćenje dobro slooži... Tu brzinu imaju zrna većine savremenih metaka na 45-50m, ali, kao što se slažemo, teško je i RIZIČNO po divljač pucati na tim daljinama...

Isto tako, za većinu slučajeva je i za lisicu dovoljna 3.5mm, mislim da tako nešto i piše, ali u NAJGOREM SLUČAJU, tj., MAX - 4mm za lisicu!

Jedino što se meni litčno kod pomenute pooške ne svidja je ta ALU vugla, što ne znači da te neće služi 50 godina... Odobreno
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
PEZ
 Ko sto rece Podunavac a delim sa njim misljenje ta puska je verovatno namenjena lovu sljuke, ili sumskom lovu, s obzorom na kombinaciju cokova(mada jeste malo neobicna za pusku sa fixnim cokovima) i duzinu cevi. Naravno ne znaci da se tom puskom ne mogu odstreljivati i zajci i fazani.
Sto se sacme tice, rece Sheki i potpuno je u pravu.
P.S.

"Da bi bio lovac moraš voljeti prirodu a onda moraš voljeti i vuka jer je on njen najdivljiji i najdivniji dio!"- Duško Sekulić
 
rogi
 

Podunavac kaže:

Brka bez brkova kaže:
da li postoje cevi za iz43 cilindar ili 1/4coka,a da su krace od 70cm,hteo bih da ih nabavim za lov divljih svinja.Sta mislite kako bi one nosile jedinacna zrna?


IŽ-43 se pravi (između ostalih kombinacija) sa cilindar čokovima u obe cevi, dužine 66 cm. Ali u kalibru 12/76 Magnum. Ali ne znam dali mogu da se nabave posebno. A ovakva kombinacija bi bila odlična za lov DS jedinačnim zrnima (na razumnim distancama).


Da li bi bilo moguce iz ovako cokiranih cevi,pravilnim odabirom korpice,dobiti posip na 50m kao iz punog coka?

Srecan Bozic!Kolce
 
sheytan
 ^ NIKAD! Stari
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Podunavac
 Slažem se sa Šekijem. Iz cilindar čokova upotreba je ograničena do 25 m. Možda bi mogla da se koristi na 50 m na primer sa municijom Cheddite 60 metri, ali nisam probao pa ne mogu da garantujem. Ipak je za daljine oko 50 m predviđen pun čok.
Tri prsta 2Kolce
 
Zeljko92
 Sta mislite kolege o secenju cevi na pusci da bi se odstranili cokovi i dobile obe cilindar cevi? Cuo sam nesto o tome pa me zanima da li neko ima iskustva sa tim? Confused
 
sheytan
 Hmmm... Mladjahni imenjache, uopshte nisam gadljiv na taki zahvat! Odobreno Samo shto bih dodao malo efikasnog dometa na tebra-Podunavchevih 25m, npr. na jedno barem 30m, uz primenu odgovarajutje krupnotje sachme, u mechitjima sa chashitzu! Npr., zajec sa 3mm, ili fazan sa 2.5mm... NETJE ZNATI SHTA IH JE SNASHLO NA 30m! Stari Ne zvao se ja Sheytan! A i ne zovem se tako... Jaooo
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
DakiNS
 Što se tiče sečenja cevke ja bih bio oprezan. Kada se pogledaju usta cevi kod različitih proizvođača , vidi se drastična razlika u debljini stenke cevi, iako su tu suženja tj. čokovi .Probajte zamisliti kolika je debljina cevi u širem delu pre čokova. Meni je pala ta ideja na pamet pošto sam nekoliko godina lovio na terenima dosta pokrivenim grmljem i drvećem, te se pucalo na kratkim distancama, konsultovao sam nekoliko ljudi dok mi jedan nije skrenuo pažnju na debljinu cevi, i normalno odustao sam.Lovac 3
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
dusanandra
 

Podunavac kaže:
Kimi na ovoj puški je veoma neobična kombinacija čokova. Kod pušaka koje se koriste na malo kraćim distancama od maksimalnih su čokovi u kombinaciji 1/4 i 3/4 čok. Ova puška može odlično da posluži za lov prepelice i šljuke. Dobra je i za pogonski lov DS jedinačnim projektilima. Može da se koristi i za lov fazana i zeca, gde se oni dižu na kraćim distancama. Ali za lov pataka i gusaka definitivno nije. Efikasan domet polu čoka je 40-ak metara, a 1/4 čoka 30-ak metara. I sam proizvođač je ovu pušku sobzirom na dužinu cevi i čokove namenio za kraće distance na pokrivenom terenu (gustiš i šuma). Nikako ti je nebi preporučio za poljski lov fazana i zeca u ravnici.
Dugo sam lovio sa Merkel polozarom 47e 12/70 cokovi 1/4 i 3/4 metak B&P sa i bez korpice F2 raznih granulacija i nisam imao nikakvih zamerkei tj.bio sam prezadovoljan pogodcima i na blizu i na daleko...
 
dusanandra
 

Podunavac kaže:
Slažem se sa Šekijem. Iz cilindar čokova upotreba je ograničena do 25 m. Možda bi mogla da se koristi na 50 m na primer sa municijom Cheddite 60 metri, ali nisam probao pa ne mogu da garantujem. Ipak je za daljine oko 50 m predviđen pun čok.
Moj drugar iz grupe lovi skeet puskom fiksnih cokova oba metka sa korpicom pogadjao fazane na 35m pa mozda i dalje ja bio svedokSmile
 
Podunavac
 

dusanandra kaže:

Podunavac kaže:
Kimi na ovoj puški je veoma neobična kombinacija čokova. Kod pušaka koje se koriste na malo kraćim distancama od maksimalnih su čokovi u kombinaciji 1/4 i 3/4 čok. Ova puška može odlično da posluži za lov prepelice i šljuke. Dobra je i za pogonski lov DS jedinačnim projektilima. Može da se koristi i za lov fazana i zeca, gde se oni dižu na kraćim distancama. Ali za lov pataka i gusaka definitivno nije. Efikasan domet polu čoka je 40-ak metara, a 1/4 čoka 30-ak metara. I sam proizvođač je ovu pušku sobzirom na dužinu cevi i čokove namenio za kraće distance na pokrivenom terenu (gustiš i šuma). Nikako ti je nebi preporučio za poljski lov fazana i zeca u ravnici.
Dugo sam lovio sa Merkel polozarom 47e 12/70 cokovi 1/4 i 3/4 metak B&P sa i bez korpice F2 raznih granulacija i nisam imao nikakvih zamerkei tj.bio sam prezadovoljan pogodcima i na blizu i na daleko...



Kolega ovde se govorilo o puški sa kombinacijom čokova 1/4 čok i 1/2 čok. A kombinaciji čokova 1/4 i 3/4 ništa ne fali. Nisi dobro shvatio moj upis.
Tri prsta 2Kolce
 
dusanandra
 Ne znam kako sam shvatio ali znam sta sam procitao i sta si napisao.Napisao si da 3/4 i 1/4 ne preporucujes za lov zaca i fazana u ravnici...
 
Zeljko92
 Citao sam o tome u casopisu, a i sa jednim prodavcem, u cijoj sam radnji gledao puske, pricao sam o tome i ubedjivao me je da to nije nikakav problem, da to u Italiji cesto rade... Ja je planiram iskljucivo za DS pa i meni taj zahvat deluje privlacno. Kolega Daki je upravu sto se tice debljine, mada sam kod jednog kolege koji je bio u gostima gledao cevi na jednoj Spanskoj bokerici koja je imala ohohoo Smile tanje cevi od moje TOZ 63 pa sa njom puca i kugle, sto mi nekako govori da ce ti pritisci na cilindricnoj cevi biti manji nego kad se kugla puca kroz neki cok. Ako sam dobro saznao treba seci bonsekom jer ako se sece brusilicom celik na tom mestu se otpusta zbog velikog zagrevanja i postaje meksi. Sad, interesuje me da li je dovoljno odseci 5 cm koliko mi je jedan covek preporucio kao dovoljno da se skine cok?
 
Podunavac
 Sečenje cevi ni ja nebi preporučio. A ne vidim ni razlog za tako nešta. Ko povremeno koristi pušku na kraćim distancama lepo uzme disperzivnu municiju i rešio je deo problema. Puške sa skeet čokovima definitivno nisu za poljski lov fazana i zeca, pogotovo kad temperatura padne ispod nule. A o lovu patke i guske da se i ne govori. Mogu da posluže za prepelicu, na pokrivenom terenu (šumi) za lov šljuke ili na početku sezone. Da čokovi nisu potrebni nebi ih fabrike ni radile. Daleko su efikasnije puške sa užim čokovima od onih bez čokova ili širokim čokovima. Naravno na daljinama preko 30 m.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

dusanandra kaže:
Ne znam kako sam shvatio ali znam sta sam procitao i sta si napisao.Napisao si da 3/4 i 1/4 ne preporucujes za lov zaca i fazana u ravnici...


Podunavac kaže:
Kimi na ovoj puški je veoma neobična kombinacija čokova.

Kod pušaka koje se koriste na malo kraćim distancama od maksimalnih su čokovi u kombinaciji 1/4 i 3/4 čok.

Ova puška može odlično da posluži za lov prepelice i šljuke. Dobra je i za pogonski lov DS jedinačnim projektilima. Može da se koristi i za lov fazana i zeca, gde se oni dižu na kraćim distancama. Ali za lov pataka i gusaka definitivno nije. Efikasan domet polu čoka je 40-ak metara, a 1/4 čoka 30-ak metara. I sam proizvođač je ovu pušku sobzirom na dužinu cevi i čokove namenio za kraće distance na pokrivenom terenu (gustiš i šuma). Nikako ti je nebi preporučio za poljski lov fazana i zeca u ravnici.


Probaj sad da shvatiš. Izvukao si delove iz konteksta. Reč je bila o puški sa kombinacijom čokova 1/4 i 1/2 čok. A Kombinaciju čokova 1/4 i 3/4 čoka sam naveo samo usput kao izbor čokova za lovce koji ne love na maksimalnim daljinama. Kombinacija čokova 1/4 i 3/4 čoka uopšte nije neobična, nego je standardna i najčešća posle kombinacije 1/2 čok i pun čok.
Tri prsta 2Kolce
 
Zeljko92
 

Podunavac kaže:
Sečenje cevi ni ja nebi preporučio. A ne vidim ni razlog za tako nešta. Ko povremeno koristi pušku na kraćim distancama lepo uzme disperzivnu municiju i rešio je deo problema. Puške sa skeet čokovima definitivno nisu za poljski lov fazana i zeca, pogotovo kad temperatura padne ispod nule. A o lovu patke i guske da se i ne govori. Mogu da posluže za prepelicu, na pokrivenom terenu (šumi) za lov šljuke ili na početku sezone. Da čokovi nisu potrebni nebi ih fabrike ni radile. Daleko su efikasnije puške sa užim čokovima od onih bez čokova ili širokim čokovima. Naravno na daljinama preko 30 m.


Kolega naglasio sam da bih to uradio zbog lova na DS. Cilindar cevi i zelim zbog koriscenja klasicnih kugli, da nisu potkalibarna zrna. Ne bih tu pusku ni koristio za lov sitne divljaci sacmom. Naravno sve ovo uzimam kao opciju za pusku koja nema promenljive cokove.
 
dusanandra
 u redu je,ok.Neka ti bude...
 
Podunavac
 

Zeljko92 kaže:
Citao sam o tome u casopisu, a i sa jednim prodavcem, u cijoj sam radnji gledao puske, pricao sam o tome i ubedjivao me je da to nije nikakav problem, da to u Italiji cesto rade... Ja je planiram iskljucivo za DS pa i meni taj zahvat deluje privlacno. Kolega Daki je upravu sto se tice debljine, mada sam kod jednog kolege koji je bio u gostima gledao cevi na jednoj Spanskoj bokerici koja je imala ohohoo Smile tanje cevi od moje TOZ 63 pa sa njom puca i kugle, sto mi nekako govori da ce ti pritisci na cilindricnoj cevi biti manji nego kad se kugla puca kroz neki cok. Ako sam dobro saznao treba seci bonsekom jer ako se sece brusilicom celik na tom mestu se otpusta zbog velikog zagrevanja i postaje meksi. Sad, interesuje me da li je dovoljno odseci 5 cm koliko mi je jedan covek preporucio kao dovoljno da se skine cok?



Za lov isključivo na DS je ovakav potez opravdan. Ne sekiraj se zbog debljine cevi. Ja sam za vreme rata skratio 4-5 sačmarica i sve su posle korištene sa krupnom sačmom. Nijedna nije imala nikakvo oštećenje cevi. Za brusilicu ti je čovek u pravu. To ikako. Treba da se seče polako, ručno sa testerom za gvožđe (čelik). I posle da se obrade ivice. Što se tiče skraćivanja bolje je da odsečeš 10 cm. Pre čoka ide prelazni konus, a on zajedno sa dužinom čoka neretko bude 7-8 cm. Kod modernih pušaka zna da bude i duži.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 

dusanandra kaže:
u redu je,ok.Neka ti bude...



Kolega evo ti pitanje kolege Kimija od koga je krenula prepiska. Da ne bude da ja lupetam bez veze.

Gledao sam danas jednu Sabati pušku sa fiksnim čokovima, dužina cevi 65-66 cm. Ima oznaku 3 zvezdice na jednoj i 4 zvezdice na drugoj cevi. To je pretpostavljam oznaka čokiranosti cevi 1/2 i 1/4 čoka. na cevima postoji još jedna oznaka(pored oznake kalibra 12/70) a to je 18,4 i 18,5 na drugoj cevi.
Može li neko da mi objasni ove brojčane oznake?
Napomenuo bih da već imam jednog sabatija, trap pušku koja ima 1 i 2 zvezdice i pri tom na obe cevi oznaku 18,4.


Znači radilo se o puški dužine cevi 66 cm sa kombinacijom čokova 1/4 i 1/2 čok. O tome ti stalno govorim. Kombinaciju čokova 1/4 i 3/4 čoka sam spomenuo samo u jednoj jedinoj rečenici. Sve ostalo se odnosilo na pušku iz Kimijevog pitanja.
Tri prsta 2Kolce
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,293,521 posete www.srbijalov.com