Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lovačka puška i čokovi


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lovačka puška i čokovi
dusanandra
 Ok,ali si i rekao da ne bi preporucio 1/4 i 3/4 za poljski lov na dalje a ja to pricam...
 
Zeljko92
 Hvala kolega Podunavac! Cekao sam misljenje nekoga ko je to prakticno probao Odobreno A rekao mi je i da ne bih trebao da skratim cev da bude kraca od 67 cm, ako se dobro secam. Ako uzmemo za primer fabricke cevi od 70 cm i skratimo ih za 10 cm, da li ce biti prekratke za uspesnu upotrebu kugli?
 
dusanandra
 

Zeljko92 kaže:
Hvala kolega Podunavac! Cekao sam misljenje nekoga ko je to prakticno probao Odobreno A rekao mi je i da ne bih trebao da skratim cev da bude kraca od 67 cm, ako se dobro secam. Ako uzmemo za primer fabricke cevi od 70 cm i skratimo ih za 10 cm, da li ce biti prekratke za uspesnu upotrebu kugli?
Opet zavisi od kudaka,mozda pokvaris nisansku liniju pa ne napravis nista dobro Sad
 
Joe the hunter
 

Zeljko92 kaže:
Hvala kolega Podunavac! Cekao sam misljenje nekoga ko je to prakticno probao Odobreno A rekao mi je i da ne bih trebao da skratim cev da bude kraca od 67 cm, ako se dobro secam. Ako uzmemo za primer fabricke cevi od 70 cm i skratimo ih za 10 cm, da li ce biti prekratke za uspesnu upotrebu kugli?






Za kuglu je dovoljno i 51 cm
 
dusanandra
 

dusanandra kaže:

Zeljko92 kaže:
Hvala kolega Podunavac! Cekao sam misljenje nekoga ko je to prakticno probao Odobreno A rekao mi je i da ne bih trebao da skratim cev da bude kraca od 67 cm, ako se dobro secam. Ako uzmemo za primer fabricke cevi od 70 cm i skratimo ih za 10 cm, da li ce biti prekratke za uspesnu upotrebu kugli?
Opet zavisi od kudaka,mozda pokvaris nisansku liniju pa ne napravis nista dobro Sad
Bolje kupiti drugu pusku za to ili naci odgovarajucu kuglu-podkalibarnu i ne brini brigu...Ako skratis nikad vise neces moci ni prodati ni pokloniti takvu pusku!!!
 
dusanandra
 51cm je dovoljno za neke karabinske kalibre za sagorevanje barutnih gasova pa se prave stuc karabini u toj duzini ili 52cm...
 
Podunavac
 

dusanandra kaže:
Ok,ali si i rekao da ne bi preporucio 1/4 i 3/4 za poljski lov na dalje a ja to pricam...


Aman bre čoveče, po koji put ti kažem da se ceo upis odnosio na pušku iz Kimijevog pitanja. Za čokove 1/4 i 3/4 čoka samo jedna jedina rečenica.
Ali tvrdim da je za lov pataka i gusaka ipak bolja kombinacija 1/2 i pun čok. Pa čak i trap kombinacija čokova 3/4 i pun čok.
Tri prsta 2Kolce
 
dusanandra
 

Podunavac kaže:

dusanandra kaže:
Ok,ali si i rekao da ne bi preporucio 1/4 i 3/4 za poljski lov na dalje a ja to pricam...


Aman bre čoveče, po koji put ti kažem da se ceo upis odnosio na pušku iz Kimijevog pitanja. Za čokove 1/4 i 3/4 čoka samo jedna jedina rečenica.
Ali tvrdim da je za lov pataka i gusaka ipak bolja kombinacija 1/2 i pun čok. Pa čak i trap kombinacija čokova 3/4 i pun čok.
Ok,nema mesta uzbudjenju,slazem se ja sa tobom ali ja bi se uvek pre odlucio za 3/4 i 1/4 kao jedinu lovacku sa fiksnim cokovima nego polu i pun cok...jer ima siru primenu...
 
Zeljko92
 Radoznao sam, pa me interesuju svacija misljenja, zato pitam. A dok ja dodjem do toga da li cu je seci ili ne proci ce jos vremena, pa cu videti sta ce mi finansije omoguciti. ;) Sto se tice duzine i ja smatram da je 51 cm dovoljno za sagorevanje baruta kod sacmarskog metka, a za kundak ne brinem, drug mi je kundacar pa cemo ga doterati.Odobreno
 
Podunavac
 Kolega Joe me je već pretekao sa odgovorom. Dovoljno je 50 cm da brzina sačme (kugle) u puškama sa glatkim cevima dostigne 95%. Municija za puške sa glatkim cevima je punjena brzogorućim barutom koji izgara u prvih 30-ak cm cevi. Jedino što je sa kraćom cevi veći trzaj i odskok, a sa dužom se malo lakše nišani zbog duže nišanske linije. Moja ti je preporuka ako već skraćujš cevi da ih skratiš na 60 cm.
Tri prsta 2Kolce
 
Zeljko92
 

Podunavac kaže:
Kolega Joe me je već pretekao sa odgovorom. Dovoljno je 50 cm da brzina sačme (kugle) u puškama sa glatkim cevima dostigne 95%. Municija za puške sa olučenim cevima je punjena brzogorućim barutom koji izgara u prvih 30-ak cm cevi. Jedino što je sa kraćom cevi veći trzaj i odskok, a sa dužom se malo lakše nišani zbog duže nišanske linije. Moja ti je preporuka ako već skraćujš cevi da ih skratiš na 60 cm.


Hvala na savetu kolega!iveli
 
Podunavac
 

dusanandra kaže:

Podunavac kaže:

dusanandra kaže:
Ok,ali si i rekao da ne bi preporucio 1/4 i 3/4 za poljski lov na dalje a ja to pricam...


Aman bre čoveče, po koji put ti kažem da se ceo upis odnosio na pušku iz Kimijevog pitanja. Za čokove 1/4 i 3/4 čoka samo jedna jedina rečenica.
Ali tvrdim da je za lov pataka i gusaka ipak bolja kombinacija 1/2 i pun čok. Pa čak i trap kombinacija čokova 3/4 i pun čok.
Ok,nema mesta uzbudjenju,slazem se ja sa tobom ali ja bi se uvek pre odlucio za 3/4 i 1/4 kao jedinu lovacku sa fiksnim cokovima nego polu i pun cok...jer ima siru primenu...


Pa to zvisi od konfiguracije lovišta i vrsta divljači u lovištu. Ipak većina proizvođača pravi kombinaciju 1/2 i pun čok kod fiksnih čokova, jer ih stručnjaci smatraju najuniverzalnijim. Premda se slažem da je kombinacija 1/4 i 3/4 dobar izbor (što sam već i napisao). Najbolji je izbor puška sa promenjivim čokovima, pa lovac pre lova prilagodi čokove svojim potrebama u odnosu na teren i divljač.
Ja za moju pušku imam 5 čokova, i tokom sezone ih sve koristim u raznim kombinacijama. Za prepelice 1/4 i 1/2 čok. Za DS cilindar i 1/4 čok. Na početku sezone za fazana i zeca 1/4 i 3/4 čoka. Posle kad temperature padnu ispod nule 1/2 i pun čok. Za patke 1/2 i pun čok. Za guske 3/4 i pun čok.
Tri prsta 2Kolce
 
nidzamotocross
 Da ne zaboravimo lakoću baratanja sa kraćom puškom, što u lovu na svinjče i te kako znači.
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Zeljko92
 U svakom slucaju jos jedna od prednosti.Odobreno Sve to je opcija za slucaj da ne uzmem pusku koja vec ima obe cevi cilindar ili promenljive cokove. E a cuo sam i da mogu cokovi da se razbuse na strugu da bude cilindar ali mislim da je to vec tezi zahvat jer ce uvek biti tu neki prelaz a i na tim delovima bi bio skinut hrom za slucaj da su cevi hromirane.
 
Joe the hunter
 

Podunavac kaže:
Kolega Joe me je već pretekao sa odgovorom. Dovoljno je 50 cm da brzina sačme (kugle) u puškama sa glatkim cevima dostigne 95%. Municija za puške sa glatkim cevima je punjena brzogorućim barutom koji izgara u prvih 30-ak cm cevi. Jedino što je sa kraćom cevi veći trzaj i odskok, a sa dužom se malo lakše nišani zbog duže nišanske linije. Moja ti je preporuka ako već skraćujš cevi da ih skratiš na 60 cm.




Baruti koji se koriste za lovacku municiju spadaju u grupu trenutnih ili barute velikih brzina gorenja kao i kod pistolja.U lovackim puskama sagorevanje baruta se zavrsi do 15 cm mereno od vrha caure.I tu se sve zavrsava sto se tice unutrasnje balistike.Vec smo ranije pricali o tome da duzina cevi kod lovackih pusaka neigra bitnu ulogu pa tako dali je cev 65 ili 75 nema znacaja vec su bitni vrsta(promer)i tezina sacmenog punjenja sacme, nacin skladistenja sacme u cauri( sa korpicom ili ne)vrsta i kolicina baruta i nadasve COKOVI.
Sto se tice skracivanja dvocevne puske za pucanje iskljucivo kuglom postoji opasnost da cevi ne pogadjaju u isto mesto Naime plikom spajanja cevi odredjene duzine trazi se idealan odnos ose te dve cevi na zadatu duzinu trase cevi.Skracivanjem cevi moze se desiti da se taj odnos poremeti.Kod lovackih polozara obicno se sprezu cevi da njihov posip bude ujednacen u odnosu na liniju nisanske sine do 45 metara dok je kod bokerica ta usaglasenost nesto duza i ide do 50 metara. Posle tih daljina dolazi do presecanja osa cevi te ce se tako kod polozare na rimer, sacma ispaljena iz leve cevi imati posip vise udesno i obratno.

A sto se tice skidanja cokova kod dvocevke na strugu to bi bas voleo da vidim zivo me zanima .
 
nidzamotocross
 Lepo objašnjeno. Bravo 2
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Zeljko92
 

Joe the hunter kaže:
Sto se tice skracivanja dvocevne puske za pucanje iskljucivo kuglom postoji opasnost da cevi ne pogadjaju u isto mesto Naime plikom spajanja cevi odredjene duzine trazi se idealan odnos ose te dve cevi na zadatu duzinu trase cevi.Skracivanjem cevi moze se desiti da se taj odnos poremeti.Kod lovackih polozara obicno se sprezu cevi da njihov posip bude ujednacen u odnosu na liniju nisanske sine do 45 metara dok je kod bokerica ta usaglasenost nesto duza i ide do 50 metara. Posle tih daljina dolazi do presecanja osa cevi te ce se tako kod polozare na rimer, sacma ispaljena iz leve cevi imati posip vise udesno i obratno.

A sto se tice skidanja cokova kod dvocevke na strugu to bi bas voleo da vidim zivo me zanima .


Nikad ne bih skidao cokove na strugu... Ubedjuje me covek: Ma ja te odvedem kod drugara on to provrti na sirinu duse cevi i dobijes cilindar! Tesko...No no no

A znaci li onda da ce se skracivanjem ose cevi seci ma manjoj distanci? I koliku ulogu u tome igra tih 5-10 cm koje bih skratio?
 
Joe the hunter
 

Zeljko92 kaže:

Joe the hunter kaže:
Sto se tice skracivanja dvocevne puske za pucanje iskljucivo kuglom postoji opasnost da cevi ne pogadjaju u isto mesto Naime plikom spajanja cevi odredjene duzine trazi se idealan odnos ose te dve cevi na zadatu duzinu trase cevi.Skracivanjem cevi moze se desiti da se taj odnos poremeti.Kod lovackih polozara obicno se sprezu cevi da njihov posip bude ujednacen u odnosu na liniju nisanske sine do 45 metara dok je kod bokerica ta usaglasenost nesto duza i ide do 50 metara. Posle tih daljina dolazi do presecanja osa cevi te ce se tako kod polozare na rimer, sacma ispaljena iz leve cevi imati posip vise udesno i obratno.

A sto se tice skidanja cokova kod dvocevke na strugu to bi bas voleo da vidim zivo me zanima .


Nikad ne bih skidao cokove na strugu... Ubedjuje me covek: Ma ja te odvedem kod drugara on to provrti na sirinu duse cevi i dobijes cilindar! Tesko...No no no

A znaci li onda da ce se skracivanjem ose cevi seci ma manjoj distanci? I koliku ulogu u tome igra tih 5-10 cm koje bih skratio?





Kolega pristani da te odvede kod tog majstora koji je jedinstven u svetu bas me zanima kako ce da razbusi cokove na dvocevki na STRUGUn.Zanima me kakav to ima strug.Molim te ponesi foto aparat pa slikaj tog majstora zivo me zanima.A sad dosta sale, na strugu je nemoguce razbusiti cokove na dvocevki jel takav futer jos nije izmisljen.Vidim da si mlad lovac ali to neznaci da treba da uvazavas laicke price.Svaka prepravka na oruzju a koja ne vodi ka poboljsanju fabrickih performansi je besmislena i time se samo upropascava oruzje.Bolje kupi jednocevnu pusku pa seci do mile volje maja je steta a i kod jednocevke je moguce skinuti cokove na strugu bez problema tako da ce biti i vuk sit i ovce na broju.
 
Zeljko92
 Kupicu ja sa promenljivim cokovima. Ali me je ova prica zainteresovala pa reko da se malo posavetujem, nije sramota pitati. Kolega Podunavac je imao iskustva sa tim i nije imao problema. Voleo bih da cujem jos nekoga, ako ima, ko je to radio..
 
Podunavac
 Ja i moji drugari nismo iz "krateža" koristili kugle, pa ne mogu reći kako ih cevi nose. Koristili smo krupnu sačmu i to na kratkim distancama. I nije bilo zamerki. Doduše ove puške nikada nisu korištene za lov, jedino je sa jednom jednocevkom u kalibru 20 odstreljeno nekoliko zečeva. Njena cev je bila skraćena na 45 cm.
Tri prsta 2Kolce
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
Održavanje lovačkog oružja ORUŽJE - SVAŠTARA 402 22.02.2023. 21:48
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 11
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,293,468 posete www.srbijalov.com