Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Održavanje lovačkog oružja


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Održavanje lovačkog oružja
7x57
 Da probam, mada odavno ne koristim istu.

U vojsci je super radio DRNČ za čišćenje, a ZUON za podmazivanje, ali gde ih naći. Inače sam zagovornik namenskih sredstava za održavanje oružja, a ne univerzalnih.

Navodno je osnovna namena BALISTOL-a upravo ovo za šta tebi treba (pošto kupio po to prodao). Naime negde sam pročitao da se koristi za efikasno čišćenje produkata nastalih pucanjem municije potpaljene tzv. živinim kapislama. Ali u odnosu 1:1 sa vodom, što bi rekli pola-pola, četkicu u taj rastvor i trljaj.

Takođe se preporučuje i bukvalno pranje cevi deterdžentom za sudove, redovno primenjujem na sačmari, ako se malo više pucalo. Znači Taš, vruća voda, četkica i udri.

Verovatno će kolege, koje troše poslednje zalihe 7,9mm-ske mundže ili "kutijice" od 70-ak komada za TT-jca, imati još po koji savet.

Elem, u tvom slučaju važi više nego igde da čišćenje treba ponavljati nekoliko dana posle pucanja. Danas si čistio, sutra, pa za dva-tri dana i tako to. Zaboravih, sa čišćenjem ne odugovlači, najbolje je prva ruka već na strelištu, živa radi odmah.

Ali , opušteno, radost pucanja većih količina jeftine municije prevazilazi posao oko kasnijeg održavanja. Pozdrav.
Draško
 
Slob
 Plasim se da ce tako voda uci izmedju drveta i metala i da necu moci dobro da osusim oruzje nakon ciscenja.
Ali u svakom slucaju hvala na detaljnom odgovoru
Lisica
 
sasaruma
 

Slob24 kaže:

Plasim se da ce tako voda uci izmedju drveta i metala i da necu moci dobro da osusim oruzje nakon ciscenja.
Ali u svakom slucaju hvala na detaljnom odgovoru
Kolega ja isto posle pucanja korozivne municije koristim vodu.Posto to radim obicno u kadi jedini problem je sto zena oce da me bije,dok drugi problem ne potoji hahahaha.Znaci odvrnem tus sa creva gurnem crevo do lezista metka i tek onda pustim vodu,tako da ne nakvasim karabin izmedju cevi i drveta ali pre toga se pazljivo uvucem u kupatilo zbog gore pomenute osobe
 
Podunavac
 Bitno je da se oružje očisti što pre nakon upotrebe. A što se tiče sredstva za čišćenje, ja bi preporučio Brunox. Što reče kolega, kada se dobro očisti cev postupak treba ponoviti nakon par dana. U namenskim sredstvima za čišćenje postoje supstance koje rastapaju olovo, bakar, barutni garež i sl. i sigurno su efikasniji za čišćenje cevi od vode i deterdženta. Pranje toplom vodom i deterdžentom se preporučuje samo za čišćenje oružja na crni barut. Svaki dodir vode sa metalom treba dobro osušiti i namzati, da ne izaziva koroziju.
Tri prsta 2Kolce
 
Slob
 Dobio sam na poklon veoma malo koriscen karabin i izgleda odlicno, ali na prednjem nisanu i oko njega ima malo korozije. Cime to da skinem i da li ce se opet pojaviti korozija na tom mestu?
Lisica
 
sasaruma
 Kolega naulji pamucnu krpu i trljaj po zardjalom delu dok ne nestane rdja.Neka slika ne bi bila na odmet.Kolce
 
Podunavac
 E za ovakve stvari može da posuži WD-40. Našpricaj sa WD-om i ostavi par minuta da stoji, a onda sa nekom malo grubljom krpom istrljaj. Ili nekom četkom, samo ne metalnom. Ovo ponavljaj dok se sva rđa ne skine. Onda obriši dobro sve i osuši i namaži sa uljem za oružje. Tu gde se skine rđa će ti ostati oštećenja. Ako ne budeš držao lagano nauljenim tu će stalno rđa da ti izbija. Ali te male fleke možeš da popraviš sa sredstvom za bruniranje iz flašice.
Tri prsta 2Kolce
 
ssekir75
 ако неће вунена крпа пробај челичну вуну 0000 коју пре тога науљиш. добро ради и не оштећује брунинг. пробано много пута.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
rk
 Ljudi imate li nekih iskustava sa Fluna teck uljima.
kako se koriste.
Cuo sam da je to najbolje sto na nasem tryistu moye da seadje da stvara film na oruZju koji pruZa mnogo duzu zastitu od vlage i drugh uticaja na oruzju ima li tu istine.
RK
 
StefanS
 Ima istine. Ja koristim ova sredstva nešto preko 2 i po godine i prezadovoljan sam. Krema za cev odlično čisti i uklanja ostatke barutnih gasova i košljice, a sprej stvarno dugo štiti metalne delove. Posle 150 metaka sa olovnim zrnom na strelištu, MK puška se izuzetno lako čisti. Takođe mi se sviđa što se ta zaštita ne skida lako i nanosi se u tankon sloju.
 
rk
 Hvala na brzom odogovru.
Kako se previlno koristi jel poput svih drugih ulja ili ima neka caka
RK
 
StefanS
 Nema nekih posebnih caka. Uz svako sredstvo se dobija uputstvo za upotrebu. Krema služi samo za čišćenje cevì i kada se nanese u cev, puati se da odstoji nekih 20-30 minuta pa se čisti. Bitno je samo da se pre nanošenja sredstva za zaštitu odmasti oružje (da nema nekog drugog ulja) i da se nanosi u tankom sloju da bi imalo efekta.
 
rk
 Šta korisiti za potpuno odmašćivanje
RK
 
StefanS
 Ima fluna odmašćivač, a može se koristiti i neki drugi. Ja koristim taj flunin. Prvo obrišem suvom krpom metalne delove, a onda nanesem na krpu malo tog odmašćivača, pa prebrišem i na kraju krpicom nanesem u tankom sloju sredstvo za zaštitu.
 
Kile_
 Uzeo sa mwurt rost-off, za ukljanjane rdje.
sta mislite da li je to opasno za cev?
da li moze da utice na brinir puske?

Na magacinu od 153 od gasnog cilindra sve je gares ostala jeda sam skino.
da li smem ovim da probam?
Samo 300 i 4x4
 
davorcalic
 Nikako rost off... Nagriza metal.... Koristimo isti taj wurth rost-off u firmi....
Ja koristim kontakt kliner (za električne kontakte) nenagriza metal, rastvara sve nečistoće a isparava... Ukratko, naprskaš, ostaviš minut dva, promlatiš krpicom i ništa više... sam ispari... Samo nemojte da pogrešite postoji i kontakt lak koji nikako nemojte koristiti....
Moja puška nije nešto vredna, lično, da imam skupu i kvalitetniju pušku kupovao bi kvalitetnija i skuplja sredstva za održavanje oružja...
Žena mi Makedonka....ena Shock
 
angler
 Možeš i običnom naftom tj euro dizelom da premažeš ili da potpopiš delove u njega.
Lično koristim Brunox sprej, super radi i lepo miriše.
shotguns... what like guns that fire shots?
 
DakiNS
 Jedan interesantan test koji perfektno pokazuje koje sredstvo za podmazivanje oružija daje najbolje rezultate.
https://www.mycit...a_112.html
A evo i krajnjih rezultata
https://www.mycit...a_125.html
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Predator
 

DakiNS kaže:

Jedan interesantan test koji perfektno pokazuje koje sredstvo za podmazivanje oružija daje najbolje rezultate.
https://www.mycit...a_112.html
A evo i krajnjih rezultata
https://www.mycit...a_125.html


Daki, koliko se sjećam, komšija majstor Toza mi je prije nekoliko godina pričao o njegovom ispitivanju sredstava za čišćenje i održavanje oružja. Ispitivao je njihovu pH vrednost i rekao da je Sinol najpribližniji neutralnoj vrednosti i da ga baš zbog toga on preporučuje. Mislim da je poredio Balistol i Sinol.
Ako uzmemo ovaj test, za koji si postavio link, u razmatranje, a uzmemo u obzir i Tozin test, ja bih donio zaključak da ti mali ekserčići potopljeni u blago kiseli Balistol, lakše oksidiraju baš zbog toga što je njihova površina "načeta" tom kiselošću. To mi ima logike. Bilo bi korisno da se izmjeri PH vrednost i ostalih korišćenih sredstava pa da se na osnovu toga vidi da li je moje mišljenje tačno.

Sasvim prirodno
 
DakiNS
 Po meni zalaženje u sitna crevca , dnk lovca i slično bi bilo traženje preko leba pogače. Ako pažljivo ispratiš čitav totorijal videćeš da su uslovi za svako ispitano sredstvo isti . Ne vidim sad potrebu da se raspitujem koja fabrika proizvodi ekserčiće . To je samo moje mišljenje , a meni lično je sasvim dovoljno to što sam video i naravno ako ne nađem najbolje , sledeća nabavka je Sinol.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Lovački karabin KARABINI 1744 11.01.2024. 18:54
Lovačke priče - stvarni dogadjaji! LOVAČKE PRIČE 873 28.10.2023. 20:17
LOVAČKO ORUŽJE - PRODAJA PRODAJEM 54 06.09.2023. 06:07
Marlin lovački karabini KARABINI 66 26.01.2023. 22:20
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,202,970 posete www.srbijalov.com