Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: 9x53R


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
9x53R
canis aureus
 9x53R medved
9x54R
9,3x53 russian
...
Kakva su vaša saznanja u vezi sa ovim kalibrom?
Iskustva?
Mišljenja?

-na sl. u poređenju sa starijim bratom 7,62x54R
canis aureus priložio:
aa_9.jpg
 
Podunavac
 Znam da rusi prave Sajgu i Tigra (puške nastale na osnovi Dragunova) u ovome kalibru. Lično iskustvo nikakvo a niti sam kad od koga čuo da ima ovaj kalibar. Moje mišljenje da je malo prevelik i pretežak za ovu dužinu čaure, ali s obzirom da ga braća rusi koriste sigurno nije loš.
 
canis aureus
 Čim ga braća koriste nije lošB)
I ja ga posmatram i sav je "zdepast" i izgleda, kao što kažeš, "malo prevelik i pretežak za ovu dužinu čaure" ... ali ako zrno od 16,6g iz usta cevi izjuri brzinom od 700m/s ... može se reći da izgled varaOi
 
nemeza
 Dva moja prijatelja imaju dvokuglare MC u tom kalibru, jedan bok drugi položaru trzaj je manji a zaustavna moć mu je bolja od bilo kog metka kal.9,3. Ne zovu ga uzalud medved.
 
sheytan
 

nemeza kaže:
zaustavna moć mu je bolja od bilo kog metka kal.9,3

Vrrrlo disqtabilno... Znachi, za zaustavnu motj su nam bitni konstrukcija zrna, njegova tezina, prechnik i brzina... Stari
novi način otvaranja tema je bzvz... Sad

DOBAR DVOGLED!!! iveli 3

http://www.youtube.com/watch?v=GOzgvb4hc5U
 
Podunavac
 Slažem se kolega. Ne vidim zbog čega bi mu zaustavna moć bila veća od bilo kog 9,3? Kod kalibra 9,3x74 R težine zrna idu sve do 19 grama. Ne sumnjam da je ruski metak dobar, ali mislim da ne može da dostigne tu gramažu (bar po ovoj slici gore).
 
Podunavac
 A i nije mi baš sasvim jasno šta si mislio pod tim da ima bolju zaustavnu moć? Taj se pojam odnosi na ukupnu predanu energiju zrna na mesto pogotka. Ali kod lovačkih zrna je isto tako bitno i da zrno probije telo divljači i napravi izlaznu ranu, radi lakšeg praćenja krvnog traga u slučaju da divljač ne padne u vatri na mestu nastrela. Zaustavna moć je termin koji se više veže za policijsko oružje gde je poželjno da zrno preda svu svoju kinetičku energiju cilju i u njemu i ostane da ne bi došlo do probijanja i povređivanja slučajnih prolaznika.
 
nemeza
 Izvinjavam se moj komentar se odnosi na istu gramažu Madveda i metka 9,3. Pod zaustavnom moći sam mislio na količinu energije koju metak predaje na mestu pogodka. Što se tiče probojnosti video sam nekoliko pogdaka ni jedan se nije zadržao u telu DS. Napominjem još nešto sve ovo važi na pogodke do 150 metara.
 
nemeza
 Da napomenem moj komentar se zasniva isključivo na praktičnom iskustvu u lovu, a ne iz literature i upoređivanju tablica. Ne tvrdim da je to bolji kalibar od 9,3. Medved nakon 100-150 metara ima mnogo veći pad od 9,3, ali on je namenjen dvokuglarama tako da i pucanje istih (fabrički upucane na 100m) preko toga je diskutabilno. Najveća mana Medveda je to što se proizvodi samo u Rusiji i tamo može i da se kupi. Moji prijatelji su ga jednom naručili preko bugarske i kad je stigo u Beograd koštao je mnogo više nego RWS-ov za 9,3.
 
canis aureus
 "medved" i pad zrna!?
Pa i nije baš toliko zastrašujuć taj pad za korišćenje na lovnim daljinama, do 200 metara.
Sa +4cm na 100m nišansku tačku bi dobili na oko 145m a na 200m ispod te tačke nekih 15tak cm!!
Kad se uzme u obzir za kakav lov je namenjen(uglavnom pogon, doček na "blizu" ...), za koju divljač(krupna visoka divljač), za kakvo oružje(dvokuglare, kombinacije, ...) onda to i nije preveliki pad zrna. Na 300m bi taj pad bio veći od pola metra ali to i nije "dalekometni" kalibar.
Sve u svemu, za lov i najkrupnijih DS do daljina do 150-200m je B) donoseći sasvim dovoljno energije na taj cilj!
 
zex007
 pozdrav

zna li netko gdje se moze nabaviti municija 9x53r u srbiji?

hvala
 
Podunavac
 

nemeza kaže:
Izvinjavam se moj komentar se odnosi na istu gramažu Madveda i metka 9,3. Pod zaustavnom moći sam mislio na količinu energije koju metak predaje na mestu pogodka. Što se tiče probojnosti video sam nekoliko pogdaka ni jedan se nije zadržao u telu DS. Napominjem još nešto sve ovo važi na pogodke do 150 metara.
 
Podunavac
 Ti kolega nešto mnogo šaraš. Prvo kažeš da ima bolju zaustavnu moć od bilo kog kalibra 9,3 mm, a onda da ima odličnu probojnu moć da su svi pogodci imali izlazne rane. Kažeš da govoriš iz praktičnog iskustva a nemaš pušku u kalibru 9x54 R, nego tvoji drugari. Čak i oni kubure sa nabavkom municije što znači da ih ne koriste često. Znači ti prenosiš priče rekla-kazala. Ja ti nisam davao nikakve tablice za usporedbu niti ikakvu literaturu. Gore sam rekao da nisam imao priliku da probam taj kalibar (9x54 R), ali sam probao mnoge druge. Svako ko je probao više kalibara sa različitim gramažama zrna je mogao da izvuče logičan zaključak da metak sa slike koju je postavio kolega Canisaureus ne može da bude jači od metka 9,3x74R. Prvo jer ima manji prečnik. Drugo kraće zrno. Treće kraću čauru, a i užu, što znači mnogo manji volumen (manje baruta). Nemoj ovo da svatiš kao uvredu nego kao drugarsku repliku.
 
nemeza
 Podunavac tačno je da nemam pušku ali nisam ni rekao da je imam.
Što se tiče pucanja ispalio sam pedesetak metaka iz tih pušaka, ne mislim na lov, u dva navrata vršili smo uporedbe sa 9,3x62 i 9,3x74. " Što se tiče probojnosti video sam nekoliko pogdaka ni jedan se nije zadržao u telu DS. " ali i to da vepra od stotinak kilograma pogoćenog u zadnji deo tela okreće za 360 stepena to sam video i tvrdim pred bogom. Napisao sam da se teško dolazi do municije i da je skupa a ne da oni kubure sa njom. I jednom i drugom su to puške kojim idu u lov DS pogonom cele sezone. Nisu moje puške da ih hvalim niti imam u tom kalibru, mada kad bi imao bilo koju od njih veruj mi da je nebi nikad izneo u lov već bi je čuvao kao ikonu, veruj da je tako jer ja DS lovim Sulovim drilingom 12/12/7x57 a sitnu divljač Ferlahovom dvadeseticom ali MC je VRH(stvar ukusa). Do sada na forumu nisam ništa postavio što se tiče teksta a ni slika što bi se podvelo pod rekla kazala. Nisam uvređen jer svako ima pravo na svoje mišljenje.
DOBAR POGLED!
 
AcaNik
 Nemeza kakvi su rezultati poredjenja 9,3x62 i 9,3x74?


Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
nemeza
 Aca što se tiče ova dva kalibra po meni i nema neke razlike jedino što je meni prijatniji za pucanje 9,3x74 ali to je i možda zbog moje naklonosti prema oružju koje ga koristi. Više volim kombinovane, dvokuglare i kipove nego obrtočepne i poluautomate. Aco i jedan i drugi su super za DS i pogonom i sa čeke.
 
AcaNik
 imam 9,3x62 zastavin M-70 pa me cisto zanimalo kakav je u odnosu na 9,3x74 jer njega nisam imao prilike da probam.
poslao sam ti pvt na drugom forumuitanje
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Podunavac
 

nemeza kaže:
Podunavac tačno je da nemam pušku ali nisam ni rekao da je imam.
Što se tiče pucanja ispalio sam pedesetak metaka iz tih pušaka, ne mislim na lov, u dva navrata vršili smo uporedbe sa 9,3x62 i 9,3x74. " Što se tiče probojnosti video sam nekoliko pogdaka ni jedan se nije zadržao u telu DS. " ali i to da vepra od stotinak kilograma pogoćenog u zadnji deo tela okreće za 360 stepena to sam video i tvrdim pred bogom. Napisao sam da se teško dolazi do municije i da je skupa a ne da oni kubure sa njom. I jednom i drugom su to puške kojim idu u lov DS pogonom cele sezone. Nisu moje puške da ih hvalim niti imam u tom kalibru, mada kad bi imao bilo koju od njih veruj mi da je nebi nikad izneo u lov već bi je čuvao kao ikonu, veruj da je tako jer ja DS lovim Sulovim drilingom 12/12/7x57 a sitnu divljač Ferlahovom dvadeseticom ali MC je VRH(stvar ukusa). Do sada na forumu nisam ništa postavio što se tiče teksta a ni slika što bi se podvelo pod rekla kazala. Nisam uvređen jer svako ima pravo na svoje mišljenje.
DOBAR POGLED!


Kolega treba malo konkretnije da napišeš ono što misliš da te ne bi i ubuduće pogrešno shvatili. Možda si ti drugačije mislio ali ja sam iz tvojih postova izveo drugačiji zaključak. Opet kažem da mi nije bila namera da te uvredim. Kad si već toliko pucao radi usporedbe mogao bi da nam opišeš šta ste radili i šta ste zaključili. Naprimer: kojeg proizvođača ste koristili puške i koje dužine cevi, kojeg proizvođača municiju i koju gramažu, na koju ste daljinu pucali i u kakvu metu i koliko metaka po seriji, i na kraju do kakvih ste zaključaka došli. Drugarski pozdrav.
 
nemeza
 Pucali smo sa MC 10-09 položaru u kalibru 9x53R, MC 7 bokericu 9x53R, Maliher 9,3x62 (obrtočepni) i Fabram bokericu 9,3x74R. Municija 9x53R ruska, 9,3x62 i 9,3x74R RWS gramaža 16,7. Dužina cevi neznam tačno ali kod svih pušaka približno iste oko 60-65 santimetara. Pucalo se na 50 i 80 metara bez optičkih nišana u mete od colovnih čamovih, bukovih i hrastovih dasaka, pojdinačno "lepljene" po dve iste ili različite vrste kao i u dve sa razmakom od cola između njih. Iza mete smo postavljali "zavesu" od debele gume da bi smo skupljali zrna i vizuelno ih upoređivali. Bilo nas je šestorica i svi smo pucali sa svakom puškom i svakom municijom, iz svih mogućih stavova tako da o grupaciji bilo koje puške sa bilo kojom municijom je izlišno govoriti u ovom slučaju. To nas nije mnogo ni zanimalo jer smo hteli drugu vrstu uporedbe. Da napomenem jednu stvar da opet nebi došlo do zabune sva tri kalibra su odlična i ne postoji divljač na našim lovnim prostorima koja nemože da se odstreli sa njima, kao da niko od nas nije stručnjak, balističar ..., već 6 lovaca tako da prenosim samo naša zapažanja. U većini slučaja Medved je imao najbolj probojnu moć i najočuvaniju "pečurku" posle prolaska kroz mete iako je pravio najveća oštečenja. Napominjem i to da smo pucali sa jednom vrstom municije 9,3x62 i 9,3x74R RWS gramaža 16,7 koja ima različiti oblik zrna u odnosu na Medveda, te da ovo samo naše zapažanje i nemože da se koristi u nikakve naučne svrhe-Podunavac mala šala na kraju da vidiš da nism ljut ni uvređen kao što sam reko i u prethodnom postu.
DOBAR POGLED!
 
Podunavac
 Ovo je bilo interesantno. Voleo bi da sam mogao biti sa vama kada ste vršili usporedbu. I zbog izbora municije, a vala i zbog izbora oružja. Da nemaš slučajno kakve balističke podatke o municiji 9x54 R, sa originalne kutije? O početnoj brzini i kinetičkoj energiji, preporučenoj daljini upucavanja ili padu zrna? Ako imaš dali bi hteo da objaviš pošto nisam nigde uspeo da nađem podatke na srpskom ni na sajtu na engleskom jeziku.
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 20
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,211,881 posete www.srbijalov.com