Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Univerzalni kalibar kod karabina


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Univerzalni kalibar kod karabina
stefan092
 Moze mali opis optika i montaza kod ovih obrtno cepnih karabina? Smile
 
davidovic6
 

Planinko011 kaže:
.... I bolje je imati jedan solidan karabin prilagodjenog kundaka i okidanja sa odlicnom montazom i optikom nego 2-3 nedoradjene tarabe sa nekim kineskim snajperima pa da se hvalimo u kafani kako veliki lovac ima set pusaka od lisice do bafala koji posjedinacno ispali ni jedan ili do 5 metaka godisnje (ne mislim na papir).



Bravo 2 Svaka cast, u potpunosti se slazem sa celom izjavom. Ovaj pasus demistifikuje celu pricu o kalibru i nacinu izbora pravog (gde je sustina u montazi, optici, kundaku...) a ne da jurimo sto vise cvljaga Bravo 2
 
canis aureus
 

sheytan kaže:
9.3x62!!! Ne znam zašto ga nisi uvrstio, ništa lošiji neće biti za ostalu divljač do 200m od 30-06 sa teškim zrnom...

...


shey tebra pravo dobro zboriš Yes
narochito ak je kalibar namenjet pre svJega za svinjariju pa tek za ostale ... 9,3šesetdva je konZa Vaistinu
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Max011
 

stefan092 kaže:
Moze mali opis optika i montaza kod ovih obrtno cepnih karabina? Smile


Može.

Prvi odozgo je Zastava 8x57. Montaža je jednodelna Leupoldova (mikroliv) dokazana u teskim uslovima eksploatacije a jeftina cenovno.Prstenovi su srednji. Optika je Redfild 3-9x50 tubus 1inč

Karabin u sredini je takodje Zastava 9,3x62 ima čeličnu dvodelnu montažu sa suportom pozadi i prstenom(2x2šrafa).Prednji prsten je širi 3x2 šrafa Montaža je lepljena i rađena je po porudžbini. Optika je Bušnelov elit 3200 uveličanja 1.5-4.5x32 tubusa 1inč

Najkvalitenija optika je na kombinaciji to je 30mm-ska Meopta na jednodelnoj čeličnoj montaži na navlačenje.
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
Slob
 308 ili 7x64 za lov sa ceke u ravnici? Na prvom mestu nazimad, eventualno neki vepar, a onda lije i sakali. Iako bih verovatno cesce isao na predatore. Da napomenem da vec imam 8x57.
Lisica
 
tomo vrbas
 A neki 270?
 
Dakisa
 Ne moze 270 za veprove,nije dozvoljen Grin Grin Grin
lov je nacin zivota...
 
Dakisa
 Sala,ja imam 270,i i idalje me ljudi ubedjuju da ne moze sa njim da se lovi svinja,jer je ispod famoznih 7mm
lov je nacin zivota...
 
Planinko011
 Kolega Slob(o?) da li stvarno mislis da ce sakalu i srndacu smetati to sto je pogodjena sa 8x57? Bolje je imati jedan karabin, jednu stvano dobru optiku i navici se na jedno okidanje, nego imati dva dobra karabina sa dve losije optike i jos da su razlicita okidanja.
Ne znam koliko staza imas ali ne treba brzati pa uvidjati da se novac potrosio na nesto sto nije bas to sto si zeleo.
Ali dobro ako bas mora jos jedan ja bih .308 pa i 7x64 zbog malo mekseg pucnja. Ispod 7 ne bih osim ako bas ne lovis intezivno predatore pa zelis samo za to da imas pusku.
 
Slob
 Bolje je imati jedan dobar na koji sam navikao, naravno, ali mi se ne svidja kundak kod mog karabina, svinjska ledja. Razmisljao sam da napravim novi "visi" kundak zbog lakseg nisanjenja sa ON, ali to bi me kostalo koliko i papiri za nabavku drugog polovnog karabina koji cu verovatno moci da biram i to besplatno. Tada bih uzeo neki sa Monte Carlo kundakom, a ovome bih skinuo optiku i koristio ga za pogon umesto polozare. Odatle ta dilema.
A iskustva s karabinom nemam Frown
Lisica
 
Tomash
 

Slob kaže:

308 ili 7x64 za lov sa ceke u ravnici?


7x64 je mnogo logičniji izbor, pre svega zbog položenije putanje i manjeg pada.
Ako već možeš da biraš...izbor ti je lak, ali ja bih ti savetovao da biraš na osnovu stanja puške i kundaka koji ti više leži.

7x64 je bolji na daljim pucanjima, ali džaba ako ti ne sedne kundak....a kad već možeš da biraš, biraj pušku koja ti bolje leži i koja je u boljem stanju Smile

Kalibar 7x64 jeste superioran u odnosu na 308, ali džaba ti sve ako cev ne valja ili ti ne leži kundak......
Takođe, ni 308 nije loš kalibar, odličan je, veći je kalibar, jeste malo sporiji, ali zaustavna moć mu je bolja. Jedino je pitanje daljine na kojoj bi se pucalo i kako koja cevka grupiše pogodke...U suštini uzmi šta ti više leži, nećeš pogrešiti šta god da uzmeš, oba su dobra, i ako ti isto leže i u istom su stanju cevke, onda logično....7x64 jer ćeš imati veću preciznost na dalje. Oba imaju mek trzaj.
 
7x57
 

Dakisa kaže:

Sala,ja imam 270,i i idalje me ljudi ubedjuju da ne moze sa njim da se lovi svinja,jer je ispod famoznih 7mm

prečnik prečnik
između između
polja žlebova

.243 Win 6,02 mm 6,17 mm
.270 Win 6,86 mm 7,04 mm
7x64 6,98 mm 7,24 mm

Dakisa, pitaj te tvoje ljude kako je .243 Win dozvoljen u lovu muflona i divokoze, a svakako je kalibra ispod 6,2 mm, kako zakon nalaže. Drugo pitanje za "stručnjake" kako je 7x64 dozvoljen za svinje, kad već .270 Win nije, a kod oba je kalibar između polja manji od 7mm, odnosno kod oba je kalibar između žlebova veći od 7 mm.

I treće, sve i da .270 nije za svinje zar ne treba mi lovci da se podržavamo, a ne da likujemo kako te neko "za.ebao" kad te nagovorio da uzmeš tu "američku novotariju" ( inače iz 1925. god.), odnosno da budemo veći katolici od pape. Zakon je vrlo precizan, kalibrom municije, tj. zrna, a to je u ovom slučaju 0,277 x 25,4 mm = 7,0358 mm.

Čestitam ti na izboru univerzalnog kalibra, a da mene neko vrati iz lova zbog .270-ice videli bi se na sudu.

I naravno, pozdrav.
Draško
 
7x57
 

Planinko011 kaže:

Kolega Slob(o?) da li stvarno mislis da ce sakalu i srndacu smetati to sto je pogodjena sa 8x57? Bolje je imati jedan karabin, jednu stvano dobru optiku i navici se na jedno okidanje, nego imati dva dobra karabina sa dve losije optike i jos da su razlicita okidanja.
Ne znam koliko staza imas ali ne treba brzati pa uvidjati da se novac potrosio na nesto sto nije bas to sto si zeleo.
Ali dobro ako bas mora jos jedan ja bih .308 pa i 7x64 zbog malo mekseg pucnja. Ispod 7 ne bih osim ako bas ne lovis intezivno predatore pa zelis samo za to da imas pusku.


Slažem se 100%.

Ja iz istog razloga lovim sa 7x57 i .30-06. Sasvim slučajno kao Eleanor, supruga Jacka O´Connora, najpoznatijeg promotera .270-ice.Bye

Pozdrav.
Draško
 
kolega_LOVEc
 

7x57 kaže:

Dakisa kaže:

Sala,ja imam 270,i i idalje me ljudi ubedjuju da ne moze sa njim da se lovi svinja,jer je ispod famoznih 7mm

prečnik prečnik
između između
polja žlebova

.243 Win 6,02 mm 6,17 mm
.270 Win 6,86 mm 7,04 mm
7x64 6,98 mm 7,24 mm

Dakisa, pitaj te tvoje ljude kako je .243 Win dozvoljen u lovu muflona i divokoze, a svakako je kalibra ispod 6,2 mm, kako zakon nalaže. Drugo pitanje za "stručnjake" kako je 7x64 dozvoljen za svinje, kad već .270 Win nije, a kod oba je kalibar između polja manji od 7mm, odnosno kod oba je kalibar između žlebova veći od 7 mm.

I treće, sve i da .270 nije za svinje zar ne treba mi lovci da se podržavamo, a ne da likujemo kako te neko "za.ebao" kad te nagovorio da uzmeš tu "američku novotariju" ( inače iz 1925. god.), odnosno da budemo veći katolici od pape. Zakon je vrlo precizan, kalibrom municije, tj. zrna, a to je u ovom slučaju 0,277 x 25,4 mm = 7,0358 mm.

Čestitam ti na izboru univerzalnog kalibra, a da mene neko vrati iz lova zbog .270-ice videli bi se na sudu.

I naravno, pozdrav.


Na isto pitanje, meni neko rece da se mere zaokruzuju za desetu vise, zbog matematikeGrin
A kod nas se kaze "Sila boga ne moli" ....vec zaokruzuje.Chut
Vim vi repellere licet
 
Barbarosa
 

Tomash kaže:

Slob kaže:

308 ili 7x64 za lov sa ceke u ravnici?


7x64 je mnogo logičniji izbor, pre svega zbog položenije putanje i manjeg pada.
Ako već možeš da biraš...izbor ti je lak, ali ja bih ti savetovao da biraš na osnovu stanja puške i kundaka koji ti više leži.

7x64 je bolji na daljim pucanjima, ali džaba ako ti ne sedne kundak....a kad već možeš da biraš, biraj pušku koja ti bolje leži i koja je u boljem stanju Smile

Kalibar 7x64 jeste superioran u odnosu na 308, ali džaba ti sve ako cev ne valja ili ti ne leži kundak......
Takođe, ni 308 nije loš kalibar, odličan je, veći je kalibar, jeste malo sporiji, ali zaustavna moć mu je bolja. Jedino je pitanje daljine na kojoj bi se pucalo i kako koja cevka grupiše pogodke...U suštini uzmi šta ti više leži, nećeš pogrešiti šta god da uzmeš, oba su dobra, i ako ti isto leže i u istom su stanju cevke, onda logično....7x64 jer ćeš imati veću preciznost na dalje. Oba imaju mek trzaj.



Jel možete kolega da mi malo pojasnite tu superiornost 7x64 nad .308win, baš me zanima?
Pilot
 
vajsmiler
 https://www.youtu...ob0fgc0I7A

Ovaj snimak objašnjava da li je, i koliko je 270 win dobar u lovu divljih svinja.
Zec, lisica, jarebica, divlja patka, prepelica, a i golub, i grlica, i po koja komšinica...
 
canis aureus
 

Barbarosa kaže:

Tomash kaže:

Slob kaže:

308 ili 7x64 za lov sa ceke u ravnici?


7x64 je mnogo logičniji izbor, pre svega zbog položenije putanje i manjeg pada.
Ako već možeš da biraš...izbor ti je lak, ali ja bih ti savetovao da biraš na osnovu stanja puške i kundaka koji ti više leži.

7x64 je bolji na daljim pucanjima, ali džaba ako ti ne sedne kundak....a kad već možeš da biraš, biraj pušku koja ti bolje leži i koja je u boljem stanju Smile

Kalibar 7x64 jeste superioran u odnosu na 308, ali džaba ti sve ako cev ne valja ili ti ne leži kundak......
Takođe, ni 308 nije loš kalibar, odličan je, veći je kalibar, jeste malo sporiji, ali zaustavna moć mu je bolja. Jedino je pitanje daljine na kojoj bi se pucalo i kako koja cevka grupiše pogodke...U suštini uzmi šta ti više leži, nećeš pogrešiti šta god da uzmeš, oba su dobra, i ako ti isto leže i u istom su stanju cevke, onda logično....7x64 jer ćeš imati veću preciznost na dalje. Oba imaju mek trzaj.



Jel možete kolega da mi malo pojasnite tu superiornost 7x64 nad .308win, baš me zanima?
Pilot


TakođeR i mene zanima TA superiJornos' pa etE još jedne želje za pojašnjenje' end ako može i pojašnjenje "za gađanje na večim daljinama" gde opet navodiš kao bolji 7x64 ... pored VEĆINE longErengerA ni ja ne biK mog'o baš da se složim da je 308ca inferiornija na bilo kojoj daljini što se preciznos' tiče.
Hm, pa i manji pad ?!?Hmmm
308W sa zrnCima 9,7g leti vrlooo ravno i precizno za razliku od nekih kalibara koji su konstruisani za teža zrna(kao što je i 7x64) te sa lakšim zrnCima ne daju preciznos' kao 308W sa 9,7g Confused
...
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
kolega_LOVEc
 Jedini + sto bi moglo da se pripise sedmici je bolja penetracija
Ostalo prilicno izjednacen prosek.
Vim vi repellere licet
 
klaja
 I 308win je ugodnij za pucanje,manji trzaj poprilično.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
Tomash
 

canis aureus kaže:

TakođeR i mene zanima TA superiJornos' pa etE još jedne želje za pojašnjenje' end ako može i pojašnjenje "za gađanje na večim daljinama" gde opet navodiš kao bolji 7x64 ... pored VEĆINE longErengerA ni ja ne biK mog'o baš da se složim da je 308ca inferiornija na bilo kojoj daljini što se preciznos' tiče.
Hm, pa i manji pad ?!?Hmmm
308W sa zrnCima 9,7g leti vrlooo ravno i precizno za razliku od nekih kalibara koji su konstruisani za teža zrna(kao što je i 7x64) te sa lakšim zrnCima ne daju preciznos' kao 308W sa 9,7g Confused
...


Ne znam kolege, šta nije jasno?
Veća početna brzina zrna, plus manji pad...

Čovek pitao za lov u ravnici. Između 100 i 200m je razlika u padu 2-4 cm na ova dva kalibra(naravno više pada 308).
308 je kalibar prvenstveno za poluatomate i automate, a čovek je pitao šta bi mu preporučili između konkretna ova dva kalibra za lov sa čeke, ja reko svoje misšljenje.

Ukoliko mislite da su veći veći pad i manja početna brzina prednost, a ne mana, onda ću ja smatrati da je za lov sa čeke najbolja lovačka kugla iz puške sačmarice, i to na daljinama ne manjim od 200m...

Ok, ne volim 308, ali brate bili....

Ima i bolji kalibar: 7x57 , a 7x64 je još bolji...

Nije loš ni 308, ali oba navedena su po svojim karakteristikama bolja. Sva tri su mekana za pucanje.

I 7x64 je mek za pucanje...

I nemojte mi onu priču ima ovaj/onaj metak koji sa 308 ide ovako/onako.....brate mili uzmeš isti metak jednog proizvođača, istu konstrukciju za oba kalibra i opališ...i onda se vidi koliki je pad. Uzmeš dva Groma, ili dva softPointa, i vidiš razliku, sve je samo do kalibra. 308 je napravljen sa kratkom čaurom, zbog automata, i to mu je najveća mana, a da je namenjen za lov nosili bi mitraljeze, a ne karabine.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kalibar 20 MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 72 29.08.2022. 19:52
Održavanje (čišćenje) karabina KARABINI 165 05.01.2019. 07:20
kalibar 16 MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 323 19.07.2017. 19:47
Kalibar 223 vs 7,62x39 iskustva i mišljenja MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 20 27.06.2013. 13:38
kalibar 5,6x57r MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 4 22.06.2010. 18:47
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Online
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,212,300 posete www.srbijalov.com