Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Univerzalni kalibar kod karabina


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Univerzalni kalibar kod karabina
klaja
 Ispucam jako puno godisnje iz 308 a imam i 7x65R,takodje često upucavam drugarima 7x64 karabine pa znam dobro razliku u trzaju. Meni trzaj ne smeta ,pogotovo kad se puca na divljač ali da je razlika jeste. Tomaš koji ti imaš karabin tj.kalibar i kakvo ti je iskustvo u odnosu na ova dva kalibra.?
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
Tomash
 8x57 dva komada, (na jedan sam ponosan(m48), drugog me sramota(m76))
kao i onu sramotu od 7,62x39 (papovka),

jbg...mladost ludost....

samo m48 računam u pušku, ove druge dve su teret, a da ti budem iskren.....ma bolje ne.....

Ove dve ću se uskoro rešiti, i uzeti 7x57 ili 7x64 kombinirku jer mi to treba, ova dva tocila od mojih grešaka iz mladosti (brzopletosti) mi ne trebaju.
 
Tomash
 Da ne editujem postojeći upis a dugujem odgovor na pitanje:

Sa 7x57 sam pucao dva puta u lovu i prijatno sam bio iznenađen kako je bila precizna i mekana za pucanje (moram napomenuti da je kombinirka u pitanju, možda ima veze sa težinom)

Sa 7x64, samo jednom i isto kombinirka, i isto jako mekana za pucanje.


E sada, dal je do težine ili šta već.....ali ta dva kalibra su em sposobna(ali zaista, i ulivaju mi više poverenja od 308, jer znaš da su brži i da će manje pasti , a ja sam CAR kada treba da pogrešno procenim daljinuSmile ), ali sa mojim puškama...... recimo: m48 lupi mnogo više nego m76, iako je isti metak u pitanju. Puška je teža, pa amortizuje. Ne znam, možda te kombinirke manje cimaju nego jednocevni karabin, kao što sekira od nakaze m76 manje udara nego jedna divna puškica m48, ali m48 je puška, a ono(m76) je sramota i nazvati puškom.....ne staj mi na muku.
 
Djurovic Djordje
 270win je bas mek za pucanje. E sad zrno mu je .277inca tako da je preko 7mm, ako tako gledamo. Ali ipak glasam za 3006.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
mihailo
 

Tomash kaže:

Da ne editujem postojeći upis a dugujem odgovor na pitanje:

Sa 7x57 sam pucao dva puta u lovu i prijatno sam bio iznenađen kako je bila precizna i mekana za pucanje (moram napomenuti da je kombinirka u pitanju, možda ima veze sa težinom)

Sa 7x64, samo jednom i isto kombinirka, i isto jako mekana za pucanje.


E sada, dal je do težine ili šta već.....ali ta dva kalibra su em sposobna(ali zaista, i ulivaju mi više poverenja od 308, jer znaš da su brži i da će manje pasti , a ja sam CAR kada treba da pogrešno procenim daljinuSmile ), ali sa mojim puškama...... recimo: m48 lupi mnogo više nego m76, iako je isti metak u pitanju. Puška je teža, pa amortizuje. Ne znam, možda te kombinirke manje cimaju nego jednocevni karabin, kao što sekira od nakaze m76 manje udara nego jedna divna puškica m48, ali m48 je puška, a ono(m76) je sramota i nazvati puškom.....ne staj mi na muku.


Што се тиче карабина Застава у кал.7x57 можда је и удобни од комбиноване.Бар се мени тако чини!!!
 
Barbarosa
 

Tomash kaže:

canis aureus kaže:

TakođeR i mene zanima TA superiJornos' pa etE još jedne želje za pojašnjenje' end ako može i pojašnjenje "za gađanje na večim daljinama" gde opet navodiš kao bolji 7x64 ... pored VEĆINE longErengerA ni ja ne biK mog'o baš da se složim da je 308ca inferiornija na bilo kojoj daljini što se preciznos' tiče.
Hm, pa i manji pad ?!?Hmmm
308W sa zrnCima 9,7g leti vrlooo ravno i precizno za razliku od nekih kalibara koji su konstruisani za teža zrna(kao što je i 7x64) te sa lakšim zrnCima ne daju preciznos' kao 308W sa 9,7g Confused
...


Ne znam kolege, šta nije jasno?
Veća početna brzina zrna, plus manji pad...

Čovek pitao za lov u ravnici. Između 100 i 200m je razlika u padu 2-4 cm na ova dva kalibra(naravno više pada 308).
308 je kalibar prvenstveno za poluatomate i automate, a čovek je pitao šta bi mu preporučili između konkretna ova dva kalibra za lov sa čeke, ja reko svoje misšljenje.

Ukoliko mislite da su veći veći pad i manja početna brzina prednost, a ne mana, onda ću ja smatrati da je za lov sa čeke najbolja lovačka kugla iz puške sačmarice, i to na daljinama ne manjim od 200m...

Ok, ne volim 308, ali brate bili....

Ima i bolji kalibar: 7x57 , a 7x64 je još bolji...

Nije loš ni 308, ali oba navedena su po svojim karakteristikama bolja. Sva tri su mekana za pucanje.

I 7x64 je mek za pucanje...

I nemojte mi onu priču ima ovaj/onaj metak koji sa 308 ide ovako/onako.....brate mili uzmeš isti metak jednog proizvođača, istu konstrukciju za oba kalibra i opališ...i onda se vidi koliki je pad. Uzmeš dva Groma, ili dva softPointa, i vidiš razliku, sve je samo do kalibra. 308 je napravljen sa kratkom čaurom, zbog automata, i to mu je najveća mana a da je namenjen za lov nosili bi mitraljeze, a ne karabine.



Kolega, znači ta superiornost kako napisa se temelji na "ne volim 308..." ok. tako nam reci da se ne raspisujemo previše Grin

Što se tiče svega ostalog niste me uopšte ubedili, niti vidim činjenice iz vašeg upisa da je 7x64 superiorniji od .308 čak naprotiv.
I da uzmem isti metak jednog proizvođača istu konstrukciu za oba kalibra (a da ne pominjemo korak uvijanja, prelazne konuse...) 9,7g mnogo bolje leti iz 308 nego iz 7-ce.
Mada to što bolje leti opet nije mnogo relevantno, jer možda ja mogu da bacim kamen brže/dalje ali da li ću pogoditi...a tek grupa? Confused
E sad ako nećemo da 308 bolje leti, onda uzmemo teže zrno npr 11,7g...ah da...nema za 7-cu. Sad
Kratka čaura nije mana, naprotiv, kraća akcija daje brže prepunjavanje i lakše držanje nišanske linije kod istog.
Takođe, nisam primetio da su puške za dalekometno pucanje automati, a baš tamo često koriste taj 308win, mora da nisu obavešteni? Frown

Nešto i dalje nisam ubeđen o tolikoj superiornosti "famoznog" šumara...
Namigivanje
 
Tomash
 Pa ja rekoh zašto imam takvo mišljenje. Balistika za 7x64 kaže: manji pad i Veća početna brzina od 308.

Kod lovca koji ne puca mnogo i pakuje užasne grupe pogodaka (kao što sam recimo JA), svaka pomoć je dobrodošla (u vidu manjeg pada zrna, a kod pogrešne procene daljine čemu sam posebno vičan.... i kompenzacije pada zrna) pa neka ono samo ide što položenije, utoliko bolje.... Smile

Ok, niko ne kaže da je 308 loš, naprotiv, a da se ja pitam po meni je 7x57 onako po mojoj meri. Ali sada sam već subjektivan, jer me kolegina puškica počastila najboljom grupom pogodaka Smile
 
Brka bez brkova
 7x64 ili 308...mrtva trka. Ja licno vise volim evropske kalibre za lov(a ima 30-06)...ali ne moze se zanemariti americka superiornost. Balistika nije tako prosta : masa puta brzina jednako cilj...ima i do koraka uvijanja do odnosa mase,duzine i kalibra zrna...A kad se to primeni u praksi u lovu ima tu i optornosti na:uticaj bocnog vetra i lakih ptepreka,temperaturne razlike,pa onda ne tako malo vazno jacina trzaja i komfora prilikom pucanja,a onda i probojnost i razornost na telu divljaci.Ako imas 8x57,moj logicniji izbor bi bio 7x64 kao drugi.Ali ako kupujes polovan neka ti na prvom mestu bude stanje karabina,vrsta kundaka i mehanizam za okidanje(predlazem jednu obaracu sa podesivom silom okidanja) a tek na drugom izbor kalibra(7×64 ili308)jer ove 3 "sitnice"mnogo vise uticu na dobar odstrel nego kalibar.
 
tomo vrbas
 Nevidim potrebu ni za 7x64 ni za 308 pored 8x57?Jedan jak i univerzalni kalibar poput 8x57 dopunjavati sa nekim drugim srednjakom je po meni cist promasaj ako se vec planira lov u ravnici na predatore i srnecu divljac ideala bi bila 243 ili 6,5x...!Ja imam i 8x57 i 7x64 i verujte mi i jedan i drugi su odlicni ni jedan nebi vise favorizovao sto je neko od kolega rekao bolje kupiti jednu dobri ili extra optiku nego karabin pribliznih performansi.Danas kada bi na primer kupovao karabin po meni 8x57 sasvim dovoljan za svu krupnu divljac ovog naseg kontinenta i jedan 243.Iako lovim sa 223 i bez njega mi je lov nezamisliv na predatore i srnecu divljac za pocetnika malko jaci bi bila moja preporuka!
A kupovina jos jednog srednjaka je cist promasaj sve sto mogu 270,308,7x64 i 30-06 to isto bez trunke srama odradjuje rame uz rame i dobri stari seljadin 8x57 na svim tim famoznim lovnim daljinam i Vojvodjanskim ravnicama!
 
Planinko011
 Ja ne mislim da je problem imati dva sredjaka jednog reciimo u dve varijacije po energiji i snaci pucnja i ritanja. Cini mi da po nase usi i nerve pet pucnjeva sa 8x57 su jednaki kao deset puta opaliti sa 7x64. Ne mislim na zbrajanje decibela vec na ono malo sto je iznad granice prijatnosti.
Recimo ako .308 ili 7x64 upucate na lakse zrno za srnecu divljac i predatore a 8x57 ili 30-06 na teze zrno za svinje.
Ako se ide na put gde se lovi srndac i predatori ali gde necete odustati ni od pucnja na vepra na blizoj distanci jer ste sa .243 u prekrsaju.
Imam dva Stajera sa identicnim okidanjem i cesto zbog svinja ne nosim .243 iako mi kundak jos bolje lezi od 8x68.
Opet ponavljam to ako imate mogucnost da kupite i dve kvalitetne optike koja je skuplja od dve Zastave koje su ipak solidni i pouzdani karabini.
Ne zaboravite i na mogucnost kvara ili loma kundaka usred sezone.
 
Dakisa
 Naj univerzalniji kalibar je onaj za koji imas para u tom trenutku! Ako volis lov,i imas prilike da pucas,sve je dobro,opet ako nemas vremena ili volje da sedis na ceki,koji god da imas nije dovoljno dobar. To je savet za mljadje kolege,jer znam dosta njih koji su placali velike cifre,a nisu ga izneli iz soske,a opet ima ih dosta koji su kupili za 50-100 evra sta su nasli,pa imali uspeha neverovatnog
lov je nacin zivota...
 
klaja
 Svi ovi kalibri spadaju u neke srednjake da ne kažem univerzalne,po mojem nekom mišljenju najvažnije je odabrati pravilno zrno i gramazu za odredjenu divljač. Kao i biti siguran u optički nišan i upucanost istog da bi se uputio precizan hitac. Ako se sve to uklopi sa rutinom strelca nema vece razlike izmedju kalibara i divljač će biti odstreljena.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
AcaNik
 Једини прави средњак који је без рекламе деценијама и од многих омаловажаван је 8х57 - други само попуњавају категорију средњих калибара Smile

Dragoljupe
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
tomo vrbas
 Nema tu mnogo pametovanja lako ili tesko zrno jednostavno treba naci ono zrno koje najbolje lezi cevi!Ja za 8x57 koristim 12,7gr od lisice do D.S.Lovio sam srnecu divljac sa njime i samo treba pucati po rebrima saku iza plecke isto tako i 7x64 koristim 11,2gr i isto od lisice do D.S.isto srnecu divljac pucam saku iza plecke.Lisicu mnogo i negledam gde cu je pucati pretezno plecka,a dali ce je razbiti ili ne mnogo se i ne sekiram ionako za kotlic koristimo samo butove!
 
Djurovic Djordje
 Ja sam dugo razmisljao izmedju 308, 3006, 8x57 i 7.62×54r, a uzecu 3006 zbog izbora municije, a sto se drugih stvari tice svi su tu negde.
Svi smo mi ljudi, ali retko ko je čovek.
 
canis aureus
 Ta izvin'te Djoko a di izbirate municiju? Di ste uporedjivali izbor?
Hmmm
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
canis aureus
 

Tomash kaže:

...

Sa 7x57 sam pucao dva puta u lovu i prijatno sam bio iznenađen kako je bila precizna i mekana za pucanje (moram napomenuti da je kombinirka u pitanju, možda ima veze sa težinom)

Sa 7x64, samo jednom i isto kombinirka, i isto jako mekana za pucanje.


...


Elisi siguran da su bili to baš ti kalJibri a ne R(ound) .... 7x57R i 7x65R koji su namenjeni za "kombinovane" i dvokuglare prelamače i koji su uglavnom u prelamačama??
The best of the World all game caliber 8x57JS
Dim
 
Podunavac
 Ови мекани калибри су изгледа за оне са меканом столицом. Што се плаше трзаја. Grin Нисам могао да се не нашалим. Ни један од средњих калибара нема трзај који би био неподношљив за ловца. Што се тиче калибра 308 Win. он ни по чему није инфериоран у односу на остале средње калибре (из групе 7-8 мм) осим магнума. Ја сам годинама ловио са 8x57 IS, а сада ловим са 30-06 и оба су се одлично показала и имају сасвим умерен трзај. Е сад разлике постоје, али нису велике. За лов ДС погоном где се пуца на краћим дистанцама увек би изабрао 8x57 IS, а ако се пуца са чеке на даљинама око 200 м онда рађе 30-06. За онога ко углавном лови срнећу дивљач а само понекад ДС можда је најбољи избор 270 Win. Тешко је један калибар изабрати који би био идеалан за сву дивљач од лисице до јелена и на свим ловачким дистанцама. За такве ситуације ипак треба 2-3 различита калибра (ко може да си приушти).
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Што се тиче калибара 7x64 и 270 Win. ту ствари ипак стоје мало другачије. Пошто се калибар заокружује на једну децималу, а калибар је промер цеви између два поља, онда је ипак један 7 мм а други 6,9 мм. Ја не тврдим да калибар 270 Win. није добар за одстрел ДС и јеленске дивљачи, али је по нашем закону споран због калибра. Далеко би боље било да се закон базирао на кинетичку енергију него на калибар. Јер на пример законску норму пролази анемични 7,62 x39 а не пролазе много јачи 6,5x68 и 25-06.
Tri prsta 2Kolce
 
sasaruma
 

Dakisa kaže:

Naj univerzalniji kalibar je onaj za koji imas para u tom trenutku! Ako volis lov,i imas prilike da pucas,sve je dobro,opet ako nemas vremena ili volje da sedis na ceki,koji god da imas nije dovoljno dobar. To je savet za mljadje kolege,jer znam dosta njih koji su placali velike cifre,a nisu ga izneli iz soske,a opet ima ih dosta koji su kupili za 50-100 evra sta su nasli,pa imali uspeha neverovatnog
Podrzavam
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kalibar 20 MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 72 29.08.2022. 19:52
Održavanje (čišćenje) karabina KARABINI 165 05.01.2019. 07:20
kalibar 16 MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 323 19.07.2017. 19:47
Kalibar 223 vs 7,62x39 iskustva i mišljenja MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 20 27.06.2013. 13:38
kalibar 5,6x57r MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 4 22.06.2010. 18:47
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,202,113 posete www.srbijalov.com