Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Čelična sačma


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Čelična sačma
Podunavac
 Vreme će pokazati da li ovo može da preživi ili ne. I naravno realna upotreba na terenu. Ja mislim da ovo neće napraviti nikakve izmene u dosadašnjem načinu proizvodnje sačmene municije i da je to više neki marketinški potez privlačenja pažnje kupaca u moru ponude sačmene municije.
Stefane ona municija u kalibru 410 sa diskovima i kuglicama je namenjena za samoodbranu na kratkim distancama, što ima logike, ali nema veze sa lovom.
Tri prsta 2Kolce
 
StefanS
 Tako sam nešto mislio...
Hvala Srbo! Znam da je ta municija namenjena za samoodbranu, patron je crne boje... Aca mi he to rekao, ali sam mislio na to da ne znam kakav efekat na cilju imaju ti diskovi...? Nema veze sa lovom, ali sam spomenuo jer mi je palo na pamet kada smo spomenuli ovu čudnu džebanu...
 
Podunavac
 Mislim da ti diskovi na kratkim distancama imaju odličnu zaustavnu moć i da prave opasne rane.
Tri prsta 2Kolce
 
Finnskogen
 moze ..... pitaj sta te zanima, mislis li na celicnu sacmu ili druge varijacije ne olovne municije za glatke cevi
 
Finnskogen
 Celicna sacma pravi vece pritiske u cevi oruzja zbog tvrdoce materijala, tj smanjene mogucnosti deformacije kugli pri izlasku iz cevi. Tako da se u sustini municija punjena celicnom sacmom stvara vece pritiske od olovne i nije preporucivo da se koristi u starijim modelima oruzja koji su atestirani na manje pritiske.
Ali kada je to receno postoji vise varijacija celicne municije.
Po CIP-u ili Commision International Permanente pur l'Epreuve des Armes a Feu portatives (CIP) koji je internacionalni standard postoje dve varijacije Standard i High Performance.
Standard mozes da pucas iz bilo koje starije puske dok High Performance samo iz pusaka koje su atestirane na minimum 1050 bar-a ( tj. u vecini slucajeva novije oruzje, sto naravno ne znaci da neke starije puske sa kvalitetnim sistemima zakljucavanja i cevima pravljenh od kvalitetnih materijala nece izdrzati pomenute pritiske zato sto nisu atestirane na iste, ali tada vec ulazimo u sivu zonu to nisu stvari koje bi ljudi trebalo olako da shvate i da svako na svoju ruku donosi sopstvene zakljucke )

municija u standard verziji ima odredjena ogranicenja u odnosu na kvalitet korpice,brzine ( sto je vezano za pritisak) i velicine olovnih kugli u patroni tj max 3,25 i jos neke druge parametre da ih sada ne nabrajam.
To vredi za starije oruzje koje je kao sto sam naveo u temi "berata" sto sam u medjuvremenu proverio i uverio se da je covek bio u pravu po CIF- atestirano na minimum 650 bara, ili 740 bara od 1990.
Po CIF standardu oruzje proizvedeno u zemljama potpisnicama CIF standarda atestirano je na samo 650 bara sve do 1990 kada je granica pomerena na 740 bara tako da je ona beretta s55 kolege lovac93 ipak atestirana na samo 650 bara

Sada dalje CIF standard je kompleksan

CIF dalje kaze da se High Performance municija moze koristiti samo u oruzju koje je atestirano na 1050 bara ili vise te dalje stavla kao postavku da se kod upotrebe sacme numeracije vece od 3,25mm ne mogu upotreljavati cokovi uzi od pola coka, takve patrone se obicno nazivaju "Nitro Proof"

Ali sada stvari postaju jos kompilkovanije jer postoje patrone na kojima pise da stvaraju pritiske od 1370 bara i puske atestirane na takve pritiske imaju oznaku Fleur de Lys ali sada to varira jer iz nekog razloga Fleur de Lys nije svuda atestiran na iste pritiske tako da je Fleur de Lys u Rusiji atestiran na samo 900bara sto opet ne znaci da ne podnosi vise ali ..... svako na svoj rizik

Verovatno sam puno toga preskocio i ima stvri kojih se nisam ni dotakao ali cu sada zavrsiti ovde.

Po meni ako nemorate ne koristite celicnu municiju, licno imam losa licna iskustva kada je u pitanju upotreba takve municije i mislim da su osnove/istrasizanja po kojima su zakoni napravljeni politicki instruisani i nemaju realnu osnovu.
Municija nema adekvatnu probojnu moc, snop je nepravilan i celik se odbija pod vecim uglovima. Tj opasnija je kada je u pitanju sigurnost drugih sudionika u lovu, pravi vece stete u lovistu jer dolazi do nepotrebnog ranjavanja divljaci i losa je za oruzje.

Drugim recima sto dalje to bolje
 
kolega_LOVEc
 Fleur de lis ,ljiljan, simbol izgleda isto kao na zastavi
bosanske federacije ili grbovima francuskih kraljeva.
Označava da se iz oružja može pucati čelična sačma.Što se tiče žigova, na sajtu cipa se navodi da svo oružje mora da prodje test za standardan žig na propisanom pritisku, dobrovovoljno može da se zahteva testiranje na veći pritisak i dobije se superiorni žig za ležište 70mm, dok za ležište 76mm superioran žig je obavezan. Magnum ležišta su zbog čelične sačme proizvodjači i zapadne evrope u skorije vreme radili da izdrže pritiske veće od 1300 bari radi reklame i poboljšanja performansi čelične sačme. Municija za to oružje je uglavnom u eu i okolnim zapadnim zemljama i ima posebne oznake za pojačane pritiske. Pročitao sam negde da amerikanci ne dozvoljavaju uvoz takve municije i saami standard ne podržava takve pritiske ni za magnum ležišta.Što se tiče berete ona nosi žigove kuće/zavoda gardone vt. , oznaka PSF sa jednom zvezdom i dve zvezde iznad, običan i superioran žig kuće gardone uveden u upotrebu pedesetih godina prošloga veka. Nove berete sa magnum ležištem ako nose fleur de lis znak i slovo s kao oznaku da su testirane na pritisak od preko 1300 i nešto bari i iz njih je bezbedno pucati svu municiju na tržištu.
Oružje koje puca čeličnu sačmu je primetno nešto drugačije , cevi su šire bušene i prelazi čokova su duži i blaži i to je moderan trend u dizajnu oružja koji se nameće reklamama kao poželjan a forsiraju ga svi u branši, proizvodjači trgovci i kupci...
Vim vi repellere licet
 
kolega_LOVEc
 i.postimg.cc/vmLmX8yT/SPG267-Steelshot-guns-50a4024.jpg

i.postimg.cc/4NDNgHNn/images.jpg

i.postimg.cc/1z9SmGxR/Screenshot-20220112-211207.png

[img]https://i.postimg.cc/nV6CHP3H/c-Mq-Syt-N-d.webp[/img]
Vim vi repellere licet
 
Finnskogen
 oruzje sa magnum lezistima podnosi pritiske ali stradaju cokovi
 
Finnskogen
 e sada ssekir75 ne znam da li je to odgovor koji si trazio ili te je zanimalo nesto vise
 
Voganjac
 Imao sam iskustva sa celicnim patronom i mogu reci da sam zadovoljan,pucao sam Lisicu i SakalaOdobreno ljudi pefektan pogodak znaci prodje kroz njih kao kroz kesu(nemrdnu se).....
Iskreno idealno zrno za zimski lov Guske...!!??

Kolega Finnskogen nerazumem da je opasno pucati sa Magnum (76mm) zbog cokova zasto je onda pravljen takav modelConfusedja posedujem BERETTU poluautomat sa cokovima u tom kalibru 12/76.......???
Sta se tu desava prilikom pucanja pa je opasnoNe razumem....Hvala
Voganjac
 
tomo vrbas
 Ако се ради о челичној сачми проблем код чокова је тај јер челична сачма не може да се деформише као оловна и зато долази до оштећења чокова.
 
Finnskogen
 Tako je Tomo, u sustini celicna sacma je pravljena kao alternativa olovnoj municiji ali je daleko losija alternativa u svakom aspektu.
Sto se tice probojne moci tu je tek celik u puno nepovoljnojij poziciji u odnosu na olovo.
Energija projektila proizilazi iz mase koja se mnozi brzinam kojom se projektil krece.
Celik je mnogo laksi od olova sto znaci da ce celicna municija zbog nedestatka mase imati kraci domet od olovne je ce brze doci do gubitka energije sto je takodjer direktno vezano za probojnu moc.

To znaci da ce efektivna maksimalna lovna distanca celicne sacme u uporedbi sa olovnom imati kraci domet, ili drugim recima pasti sa nekih max 50 metara na 35-40m ovisno o numeraciji pri upotrebi celicne sacme
 
Finnskogen
 Drugim recima, ja guske sa tim ne bih lovio osim u slucaju da me na to nateraju regulative vezane za zabrane upotrebe olovne municije u vlaznim podrucjima sto je slucaj u vecini EU zemalja. Ali ako sam mogu da biram olovo ce uvek biti moj prvi izbor a celik ce se naci na samom dnu ljestvice jer su gotovo sve druge alternative bolje.

To cak nije niti moje licno misljenje nego cinjenicno stanje, ali ako se nekome vise svidja celik od olova onda je svakome po volji da koristi ono sto mu je zelja.

Uz to samo da pomenem da nije isto zagristi olovnu i celicnu kuglu, ko je probao taj zna o cemu pricam.
Ovde su sume u privatnom vlasnistvu i ne retko u pravilniku stoji zabrana upotrebe celicne sacme jer nije jedan cirkular puko kada je sreo celik u drvnoj masi da ne kazem kako zubi skripe
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,227,732 posete www.srbijalov.com