Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
bravodenisu
 

tomo vrbas kaže:

Негде се закони косе и нису изгледа свугде исти код нас. Друг пре неки дан легализовао термалну оптику уписали му је у МУП-у у оружни лист као некада када се оптика уписивала.


_To je ovo što upravo ja ovde kažem ovih par dana! Nama ovde na ovom forumu čak skoro zabranjuje spominjanje infracrveni IC-uredjaji (kao da još živimo u devedesetih), a nekima se legalizuje korišćenje termalne optike bez prob.

_Tu nije kriv tvoj drugar ili ljudi koji uspevaju da čak legalizuju nihove termalne optike preko raznih institucija, koje te uredjaje se upravo najviše koriste po našim lovištima. Rodeo
_Tu je kriv Lovački Savez Srbije i statut lovačkog društva jer je naš zakon star i ne pratimo region i svet pa zato treba da se što pre menja i modernizuje zakon i u Srbiji... ili možda smo mi sami krivi što plaćamo toliko visoku godišnju članarinu. Ne razumem
Volim ovaj HOBI fazan
 
Planinko011
 Ocekivati od zakonodavaca da ce doneti neke dredbe koje ne postoje ni u EU, uzemljama u regionu, mozda cak ni u Rusiji je iluzorno.

Treba biti bas mlad i naivan pa ne primetiti da vlast kod nas a i svuda unaokolo cak ne samo ni danas vec i juce uvek vrse ljudi kojima je novac jedini moralni i eticki kriterijum kao i kvalifikacija da budete prijatelj vlasti.

Evo ovih dana sam cuo (ako su lagali mene i ja lazem vas) da je jedan nas parajlija gastabajter za jedno jutro u Vojvodini odstrelio 30 grla srnece divljaci po sistemu imama pare da platim pa mi se moze.
Najgore sto je on maneken jedne lovacke emisije koja bi trebalo da edukuje mlade a razveseli stare lovce.

Ne znam, ja iz svog mozga mogu da shvatim 2-3 odstrela godisnje poput pucas jednu- dve medalje ili pa pucas neke interesantne defomitete ali ovaj mozak ide u pravcu velicina Franca Jozefa i Napoleona izgleda. Nadam se da je informacija pogresna i da necu biti u situaciji da doticnog sretnem i odbijem pruzenu ruku a pitam se i koji mu idiot to dozvoli.

Ta emisija i jeste cesto tragikomicna jer akteri izgleda nikada nisu prosli pored nekog lovca koji zna nesto o etici i ljudskosti a kako kaze ona izreka

Kada je neko mrtav njemu je najlakse a tesko je onima koji ga vole a isto je tako i sa glupima.

Tako je za ocekivati da se u perspektivi uvede propis da se lov moze obavaljati dronom opremljenim termovizijama i mitraljezima.

Sto se tice konstatacije kolege bravodenisu
Tu je kriv Lovački Savez Srbije
zapitao bi se da li LSV i ovi lokalni savezcici postoje dovoljno dugo da i oni imaju neki uticaj i moralnu tezinu da agituju za zakonska resenja ili oni postoje iz neki drugih razloga?
 
dzudzubajac
 

bravodenisu kaže:

_To je ovo što upravo ja ovde kažem ovih par dana! Nama ovde na ovom forumu čak skoro zabranjuje spominjanje infracrveni IC-uredjaji (kao da još živimo u devedesetih), a nekima se legalizuje korišćenje termalne optike bez prob.


Termovizijska optika se moze legalno kupiti i posedovati u skladu sa ZoM-om. Trazis odobrenje od mupa, dobijes, kupis i to je to.
Niko coveku nije legalizovao koriscenje iste. Ako je odnese u lov,to jeste u skladu sa ZoM-om, ali nije u skladu sa ZODIL-om, te je zbog toga u prekrsaju.
Problem je sto regulativa nije uskladjena, ili nek zabrane termovizijske optike, ili nek budu legalne ali i za koriscenje i za posedovanje.

bravodenisu kaže: _Tu nije kriv tvoj drugar ili ljudi koji uspevaju da čak legalizuju nihove termalne optike preko raznih institucija, koje te uredjaje se upravo najviše koriste po našim lovištima. Rodeo
_Tu je kriv Lovački Savez Srbije i statut lovačkog društva jer je naš zakon star i ne pratimo region i svet pa zato treba da se što pre menja i modernizuje zakon i u Srbiji... ili možda smo mi sami krivi što plaćamo toliko visoku godišnju članarinu. Ne razumem


Statut lovackog drustva uredjuje rad (lovackog) udruzenja i nista vise. LSS moze da lobira da se zakon promeni.

Svako negde povuce liniju, nekome je neeticki da puca svinju na lampu, nekom na nocnu optiku, nekom na termoviziju. O tome mozemo diskutovati, ali to je subjektivno.
Misljenja sam da nocne optike treba dozvoliti, smanjice mogucnost gresaka koje se mogu desiti u lovu, buduci da se zivotinja jasnije vidi, ali ipak daju neku sansu zivotinjama za razliku od termovizije. Termovizije bih ogranicio na monokulare za osmatranje.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
bravodenisu
 


dzudzubajac

Misljenja sam da ( IC nocne optike ) treba dozvoliti, smanjice mogucnost gresaka koje se mogu desiti u lovu, buduci da se zivotinja jasnije vidi, ali ipak daju neku sansu zivotinjama za razliku od termovizije. Termovizije bih ogranicio na monokulare za osmatranje.



_ _ Veoma mi je drago kolege za ovo mišljenje kao i što smo uspeli pokrenuti konačno ovu temu koju stvarno treba dobro razmatrati i menjati zakon što pre o lovstvu jer ovo već postane divljaštvo i agresivno ponašanje od korisnika koji poseduju ove skupe termalne optike postavljene na nihove puške.
Volim ovaj HOBI fazan
 
Planinko011
 Nemam skoro pa nikakvo iskustvo ni sa IC uredjajima ni sa termovizijama.
Po jednom sam pogledao kroz monookulare i video golim okom svinju koja mi je prilazila duz kanala a kada sam ukljucio IC pozajmljen od drugara, on je zacvrcao pa svinje nije bilo.
Takodje lovocuvar naaseg JP je imao skupocenu termoviziju ostavljenu mu od jednog tajkuna na poslugu. Gledao sam kako posmatrai vidise obris jelenske divljaci cak i kada nije na poziciji za pucanje ali takodje jednom prilikom mi je rekao da pucam sakala a ja sam kroz optiku video da se radi o jazavcu pa nisam pucao (APVojvodina).
Rasprava je trajala sta je sve dok jazavac nije krenuo ka nama i prosao pored ceke.

Oba puta ja sam ostajao prakticno slep nekoliko minuta posle gledanja kroz oba uredjaja. Termovizija je bila cene 2500e cini mi se i to je bilo pre 3-4 godine tako da nije zastarela generacija.

Ok, neko voli crne, neko plave. Ne podnosim kada neko kaze ja ne volim plave pa bi zabranio zakonom.
Meni je to sve legitimno u lovu na predatore osim na vuka, nemam potrebu ja da nekom moralisem sta je eticki sta nije kad je to vec sve napisano i sazvakano a jasno je i odredjeno lovostajem i dozvolom za lov sta se lovi i koliko jedinki se lovi a na samom lovcu je da se opredeli da li je lovac ili lopov, da li je lovac ili kasapin kao i da li puca iline puca krmacu, srnu itd.

A jos vise je na lovocuvarima da to iskontrolisuConfused.
 
Finnskogen
 Ovo je slika sa Pulsar Helion/Trali XP50 termovizije kakvu ja koristim kako rucnu tako i nisansku.

Planinko ako si posle upotebe ostao slep deset minuta to je zbog toga sto vam kamera nije dobro nastelovana, intenzitet i contrast je moguce regulisati cak i kod najjeftinijih i najjednostavnijih modela.

Sto se cene tice 2500 e mi se cini malo nisko za neki bolji model, cene su otprilike uvek iste sa time sto se stari top modeli zamenjuju novim a stariji se izbacuju iz proizvodje i nestaju sa trzista bez da im se spusta cena.

Ali kada je Pulsar u pitanju i za te pare bi trebali imati solidnu identifikaciju, sto znaci da vam kamera verovatno nije bila dobro kalibrirana
Finnskogen priložio:
crop_990x910_hot-white.jpg
 
Finnskogen
 Iz nase lovne perspektive, mozda se nekima cini da je upotreba ovakve opreme preterana, ali kada je u pianju lov na divle svinje u Skandinaviji stvari su malo drugacije,
Ovde divlje svinje nisu visoka divljac i odstreljuju se bez kvoti, tj populacija divljaci je ovde mnogo veca nego kod nas.

Ovde se godisnje registruje preko 100 000 odstreljenih grla divljih svinja iako registracija nije obavezna sto znaci da se odstreljuje bar jos toliko ako ne i vise

Primera radi u Norveskoj se godisnje odstreli preko 40 000 grla evropskog jelena, i svake godine se kvote povecavaju jer je populacija u ekspanziji.

Nemam informaciju koliko se grla divlje svinje i jelena odstreli u Srbiji ali bih se usudio reci da je nasa populacija obe vrste manja nego sto je to ovde godisnji odstrel, pa cak ako se u obzir uzmu i ogradjena lovista kojih ovde nema

Na terenu od ca 5000 ha koji iznajmljujemo godisnje odstreljumo oko 300 grla divlje svinje i seljak koji je vlasnik zemlje se zali da je malo

Ja termoviziju koristim od 2009 ako se dobro secam, kada sam prvo koristio Flyr kamere dok nisam presao na Pulsarove modele koji su po meni najbolji za pare.
 
Finnskogen
 Uporedbe radi evo nasao sam neki podatak da Vojvodina sume u svim svojim lovistima gazduje sa 3275 grla jelenske divljaci, podatak je iz 2017 godine
 
bravodenisu
 



Ovde se godisnje registruje preko 100 000 odstreljenih grla divljih svinja iako registracija nije obavezna sto znaci da se odstreljuje bar jos toliko ako ne i vise.

Primera radi u Norveskoj se godisnje odstreli preko 40 000 grla evropskog jelena, i svake godine se kvote povecavaju jer je populacija u ekspanziji.



Ako u Vojvodini ima svega 3000 grla jelena žašto bi trebao kod nas da se legalizuje i da mogu svi koristiti bez ograničenja takve termalne optike (kamere) na puške da ubrzo nestane i to što imamo...?

_ Mi zato smo za one koje žele ići u noćni lov da treba i da mogu koristiti zbog boljeg prepoznavanja cilja i manje preplašiti životinje tamno-zelene lampe ili IC razne noćne uredjaje. Takva posebna zelena lampa nije uopšte skupa (oko 50e) a takodje i IC- noćni uredjaji (450-1000e). Dok malo bolje termovizije (termalne kamere) za puške koštaju od (5000-7000e) što znači (moj primer) da ja sa mojom platom mogu je kupiti za dve ipo godine bez hleba da jedem.

_ Lako je Vama tamo imate i novca i grla, pa vam se na ekranima pojave samo žive mete pa se igrate i sprdate ovde sa nama... a naša lovišta sve siromašnija.

_ Ovo naše udruženje je veoma veliko udruženje a u kontaktu smo sa puno drugih lovačkih udruženja Srbije. Uglavnom 90% se slažemo da treba se menjati zakon i dopustiti korišćenje IC uredjaja ani nikako termalne na puškama. Svi imaju po udruženjima neke lovce koje trenutno koriste termovizije kao optiku. Bune se lovci jer ti više ne poštuju zakon. To stoji da zavisi samo i samo od nas samih ali takvi smo. Možda za par godina nećemo biti više takvi ali za sada ako se termalne kamere postavljene na puške ne ograniče, mnogih od članova žele da istupe iz članstva što nama nikako nam ne ide u prilog.

_ Zato sam bio primoran da pokrenem ovu temu ovde na ovom forumu jer treba se brzo dopuštati uredjaje koristiti noću ali ne svakakve uredjaje. Kao monokulare mogu ali ne kao termalne optike.

_ Ali primetim da korisnici termalnih optika ovde na forumu smeta ovo moje i naše predloge pa neću se više ni javiti neko vreme! Moje je samo da kažem da ako već imate termalne optike doooobro razmislite kako je koristite ako dobijate dozvole za korišćenje... srećno kolege!
Volim ovaj HOBI fazan
 
Planinko011
 Vidim da se ovim termalom moze nocu procenjivati i kvalitet trofeja.
Mozda sam ja malo preterao sa 10 minuta slepila koje je bilo mozda par minuta ali u situaciji kada treba nisaniti divljac deluje kao sat vremena.
Takodje ako se ima monokular za osmatranje znam da bi trebalo jednim okom osmatrati a drugim nisaniti ali ovo sam samo bacio pogled i sreca pa smo cekali sakala a ne vuka ili vepra.

Iskreno nisam pobornik ni protivnik ovih pomagala, ja ne mislim da dam solidan polovan automobil za tako sta a nisam ni u ratu sa svinjama.
Potpuno podrzavam koriscenje termovizija u lovu na sakala a svakom na izbor u drugim lovovima.

Kolegu bravodenisu bih jos jednom podestio da dozvola za lov definise strukturu i broj divljaci a to kontrolise lovocuvarska sluzba pa niko ne moze pobiti sve zivo u jednom ili vise lovova. Cini mi se da je preterano reci da je neko lovacko drustvo u kontaktu sa svim drugim udruzenjima bas po pitanju termovizija jer nisu ni po drugim vaznijim pitanjima a netacno je i da se organizuju kakvi masovni protesti lovaca po pitanju njih.

Takodje moje misljenje i stav o bilo cemu ne obavezuju nikoga ni po zakonskom, moralnom, etickom osnovu a i obratno to vazi za bilo koga.

Licno niti mislim da kupim termoviziju ili IC (ne iskljucivo zbog para) niti mislim da je zajmim a imam od koga a ionako mi je zao sto odstrel vuka necu verovatno nikada imati pri lovu na divlju svinju kao sto su to nasi stari radili vec cu morati da iscekam jos nekoliko noci na mrcinistu pa bi bar malo da bude sportski sto se oslanjam samo na dvogled i klasicnu optiku.

A kad je dvilja svinja ili bilo koja druga divljac negde toliko prenamnozena i ovo postaje legitiman nacin jer sledece ostaje samo trovanje.

https://www.youtu...aBN8rp_HZE

Mislim da je kolega Finskogen upravo u skoro pa takvoj poziciji. A lepo je procitati upise kolega koji znaju podosta o teoriji (ja bas tu ne spadam) a pritom imaju i veliko prakticno iskustvo.
 
tomo vrbas
 Тешко да се са термалом може проценити трофеј,са ИЦ уређајем може али од прилике. Гледао сам кроз доста термала јефтинијих,а и оних што вреде као хектар земље и једино што можеш видети шта је срндаћ,а шта срна. Док ИЦ и онај најефтинији Пард 008 на даљини од 100-тинак метара може да се види јако лепо квалитет трофеја. Мада мене то ни мало не привлачи и од термала и од ИЦ мене очи боле стим да од термала мање боле. И истог сам мишљења да нисам у рату ни са једном врстом дивљачи у атару па били то шакали и лисице,а нисам ни од оних "великих"ловаца који се такмиче да што више предатора одстреле за ноћ.
 
Finnskogen
 UHHHHHH..... ne znam odakle da krenem a mozda je bolje da nista i ne napisem ali ne mogu.

Dakle bravo kolega "bravodenisu"

Vojvodina sume i Vojvodina nisu jedno te isto ali menje bitno, poenta je da je divljaci kod nas i bez termo kamera manje sto znaci da one nisu uzrok tome sto je divljac malobrojna iako su uslovi za zivot pogodniji.

Ne promovisem ja ovde upotrebu termo opreme, ja samo govorim da je u uslovima gde je lov nocnom opremom dozvoljen termovizija daleko bolja opcija od bilo koje IC optike.

Pod broj jedan ti kolega jos uvek nisi shvatio da je upotreba IC nocne optike u Srbiji jednako zabranjena kao i upotreba termovizije, ti cak nisi u stanju da shvatis da lovacki savez Srbije nema mogucnost da sam i na svoju ruku menja zakonske regulative, oni mogu eventualno jedino da sugerisu izmene zakona relevantnim instancama.

Kada je moralna osnova u pitanju razlike izmedju dve nema, obe su jednako zabranjene.
Ja tebe ovde ne nagovaram da koristis termalnu opremu, ja je ovde gde sam LEGALNO koristim vec 10 godina prenosim ti svoje licno iskustvo kao neko ko se vec duze koristi takvom opremom. Uostalom kamere su mi posao i ja zivim i zaradjujem hleb od toga.

I ovo ti je brate vec drugi put da me prozivas

Niko se ovde ne sprda sa tobom, tebi je taj novac izgleda jedino sto ti je u glavi. Da li ti zaista mislis da meni ovde pare padaju sa neba.

Ja sam u Norvesku dosao sa rukama u dzepovima, nisam imao ni cetkicu za zube. 6meseci sam doslovno ziveo na ulici i spavao po nocnim klubovima i autobuskim stanicama.
Tri puta sam u zivotu gubio sve sto sam imao i tri puta pocinjao zivot iz pocetka.... dva puta kod nas i jednom ovde.
Jesi li ikada u zivotu doziveo doslovno da nemas sta da jedes, ne za rucak nego danima.
Vidis ja jesam
Sve sto ja imam sam zaradio sa svoje dve ruke i niko mi nista u zivotu nje niti ostavio dao ili poklonio, osim jednog lovackog karabina koga sam dobio na poklon od oca.

To sto ja danas stojim na svojim nogama, imam svoju firmu i mogu sebi da priustim ono sto volim je zato sto nisam kukao i plakao kako drugi imaju vise od mene i kako se neko sprda sa mnom, vec sam gurao napred i nisam se predavao i odustajao pa cak i tamo gde mnogi jesu.

Dodji i ti ovamo pa se malo nahvataj para, samo ponesi sa sobom ovecu veskorpu ako mislis da ovde pare padaju sa neba...... jos si ti kolega mad i zelen i nemas pojma sta je zivot.

Ne ne ne .... nemam ja namere da sprdam sa tobom, daleko bilo....... a uostalom tebi to i onako nije potrebno ti si savrseno u stanju da se sprdas sam sa sobom.....
 
Planinko011
 Ja sam par puta pokusao da ukazem na okolnost da jedan drugom ne treba da namecemo misljenje i pridikujemo oko stvari koje su ipak za diskusiju.

A malo je i smesno reci ja gledao da kupim ali kako nemam para nije eticki koristiti termoviziju.
Racunam da u mom udruzenju od 200 lovaca koji cekaju svinje ima bar 30 koji koriste nocne optike a bar 10 koji imaju najskuplje termovizije.

Po onome sto vidim da se donosi na mesto odjave od svinja ne bih rekao da su uspesniji od ostalih. Cak nas najbolji nazalost pokojni svinjar je dok je bio mladji sedeo na stolicici pored staze i prakticno prislanja sacmaricu vepru na uvo.
Karabinom je poceo da lovi tek poslednjih 10 godina.

Kada tema Nocna optika postoji i kada ZOM dozvoljava nabavku relno je da ukrstimo misljenja i oko njene upotrebe bilo da se radi o ic bilo termovizija.
To sto toga nema u ZODIL ne znaci da je to zato sto je zakon dobar vec zato sto je toliko moderan da dobro da ima i upotrebe karabina i dnevnih optika.

Kao sto kolega Finskogen vec napisa tamo gde on zivi termovizija je legalna u lovu, divljaci ima toliko da se jelen smatra stetocinom a u Srbiji van ograde ne postoji prakticno sem ovih sto su pusteni poslednjih par godina i to ne zbog termovizija vec pre zbog sacme kao sto je srneca divljac lovljena sacmom 90tih pri lovovima na fazana i zeca.

Tomo kad sam otvorio gore sliku sa termovizije na osnovu nje sam video da je to skoro pa ko gledano danju kroz dvogled a u lovu ko bas oceni preciznije trofej svaka cast (doduse lovocuvari i po nekoliko puta osmatraju istog trofejnog jelena).
 
Finnskogen
 Upravo tako Planinko, nije termovizija sto sam i ranije rekao nikakav garant uspeha. Dzabe nekome sav alat ako nije u stanju da ga koristi.
Dobrog i uspesnog lovca ne definise oprema koju koristi, ali kako kod nas ljudi kazu "bez alata nema ni zanata" bilo da je u pitanju oprema za nocni lov ili nesto drugo.

Ja ovde gde sma lovim i iznajmljujem lovni teren sa grupom entuzijasta lova na divlje svinje, neki od njih su najrenomiraniji lovci na divlje svinje u Norveskoj sto govori i sama cinjenica da kada smo u lovu oni ne pucaju nista drugo osim divlje svinje iako je teren prepun srna, jelena, jelena lopatara i losa

Da bi smanjili troskove najma koji su poveliki, sa sobom na 4-5 stalnih clanova vodimo 5-8 padobranaca. Tj lovaca koji nisu deo grupe i love sa nama uz odredjenu nadoknadu za svoje mesto u lovu.
Lovimo 7 dana u komadu i za tih sedam dana i uz stvarno bogatstvo divljaci kakvo se retko vidja i u Skandinaviji nisu svi uvek u stanju da otpucaju divljac iako svi koji dolaze imaju opremu za nocni lov bila to termalna ili IC platforma. Tim pre sto mi u grupi imamo viska termalnih kamera i nisana koje posudjujemo "padobrancima" da bi im uvecali ugodjaj.

Meni ne treba termo ili druga oprema za nocni lov da bi odstrelio divlju svinju, ali su sam dozivljaj, uspeh i klinicnost odstrela znatno veci kada je koristim.

Kada zaista zelim i seljak kaze da je potrebno mogu da za jednu noc, barem na mom terenu, odstrelim 5-6 grla svaku noc u kontinuitetu, sto bi mi zaista bilo tesko ili nemoguce bez takve opreme.

I ja na osnovu toga razumem strah od zloupotrebe takvih alata.

Licno ja se ogranicim na odstrel 3-4 grla u toku tih 7 lovnih dana. Nekada i manje u zavisnosti od odstreljenih jedinki jer ovde je pravilo da meso pripada onome ko je odstrelio zivotinju. Jer primera radi bik losa ima oko 600-700 kg i nemam nikakve daljnje potrebe da vucem nazad vise mesa od toga.

Ono sto mi tada preostane jeste da sedim na ceki, gledam kroz nocnu kameru i uzivam, pucam lisice i druge stetocine.

Provodeci nebrojene sate na ceki gledajuci kroz termo kameru video sam i doziveo zaista spektakularne prizore i naucio puno toga o ponasanju divljih svinja i druge divljaci sto ne bih bio u stanju bez iste.

Za mene licno termo kamera kada je u pitanju nocni lov je nezamenjiv alat koji mi ne samo uvecava efikasnost odstrela nego mi do te mere obogacuje sam uzitak i dozivljaj da ne retko sedim i posmatram pozormicu i scenu koju mi je suma te veceri pripremila bez da pusku i uzmem u ruke.

Ali ja iza sebe imam zaista inpozantne cife kada je u pitanju odstrel divljaci i odavno sam prevazisao potrebu da pucam u sve sto se mice, tako da jos jednom kazem i mogu da razumem strah od zloupotrebe takvih alata.

Pa cak mogu i da razumem da ljudi kod nas imaju averziju od toga jer pravi i istinski lovci koji sebi zbog cene nisu u stanju da priuste takvu opremu moraju da konkurisu sa kojekakvim skorojevicima koji su lovci od juce i ne znaju i ne razumeju niti lov niti lovnu etiku i love iz obesti ne postujuci nista i nikoga jer su naucili da to, zbog kolicine novca koja im je na raspolaganju, mogu sebi da dozvole misleci sami o sebi da su veci od boga.

Alio kao sto sam rekao termovizija je izuzetan alat i mni licno je ulepsala mnoge dozivljaje i omogucila da dozivim prizore kakve nisam video niti na televiziji
 
tomo vrbas
 Ја нешто не волим те скаламерије имам службену,а и друг ми често остави његовог флира. Јесенас чекамо свиње ја ћорио на другов флир и на крају стари ловачки систем, претворио се у уво и кад је вепар кренуо преко покошеног кукуруза упалим лампу и одстрелим га.
А друг пун себе јеси видео како вреди флир ма реко јбо те он више ми је сметао него користио. Исто тако и службени термал каже председник узми га да буде код тебе,ма хвала ти није ми потребан. Једино зими кад почне крађа дрва у шуми па да не улазим и не рескирам живот. Овако осмотрим термалом и када их лоцирам плавци одраде свој део посла,а ја седим у ниви и не мешам се. Ја тренутно сматрам да ми није потребан,а кад будем осетио потребу има финих термала за 200000+ дин и то на црту може да се узме,а и Пард 008 је све јефтинији и доступнији.
 
Finnskogen
 Svako ima pravo na svoje misljenje kome se ne svidja neka ga ne koristi, toliko jednostavno.

Doduse Flir je preplaceni krs od kamere i verovatno najgora opcija kada su u pitanju termalne kamere, cene su prenaduvane jer je Flir jedan od prvih proizvodjaca koji je izasao na civilno trziste i zaista razumem kada ljudi kazu da nista ne vrede jer je kamera zaista losa.

Rezolucija i kvalitet slike su ocajni i za cenu od oko 2000 eura dobija se kamera koja je doslovno znatno losija od pulsarovih osnovnih odavno prevazidjenih i iz proizvodnje izbacenih modela starih prko 10 godina.
Rezolucija slike Flir Scout III serije koja kosta oko 2000 eura je 320x240 dok Pulsarevi top modeli imaju AMOLED HD ekran rezolucioje 1024x768, da ne pricam o samoj velicini piksela, osetljivisti senzora i ostalim vrednostima od znacaja.

Danasnji Pulsarovi XP50 modeli kostaju nekih 5000e a Flir modeli koji su priblizno istog kvaliteta imaju cene od 18000 do 25000 eura

Flir Scaut ili TX serije modeli su izuzetno lose i preplacene kamere i nikada nikome ne bih preporcio da sebi uzme Flir kameru.

Tako da vas razumem Tomo kada kazete da niste odusevljeni kvalitetom, usporedbe radi pogledajte ranije postavljenu sliku sa Helion XP50 kamere kakvu ja koristim, mislim da su razlike znacajne a da ne pominjem da je slika uzivo znatno bolja od snimka jer je snimak kompimiran da bi se dobilo vise mesta za cuvanje podataka na ugradjenoj memoriji kamere.

Ti modeli su napravljeni, kada su izali u upotrebu kao i Raymarin kamere za osmatranje camaca na otvorenom moru gde je identifikacija stavljena objekta velicine morskog camca/ manje jahte na nekih 1200m sto samo po sebi govori o kvalitetu pomenutog proizvoda

Ali i sa tom specifikacijom usudio bih se reci da sam bio u stanju ( jer sam u samom pocetku i sam koristio Flir )da uocim divljac u preko 80% slucajeva pre nego sto bih je cuo, sto naravno u mnogome ovisi o konfiguraciji terena pa cak i kada sam imao aktivne slusalice na glavi
 
kimi
 Ima li neko iskustva sa Hikmicro clip-on uređajima? U stvari zanima me postoji li neki njihov model koji ne mora da se upucava prilikom navlačenja na optiku?
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 12
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,213,543 posete www.srbijalov.com