Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Lov i zaštitarske NVO


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Lov i zaštitarske NVO
Lala
 Stvari dobijaju na ubrzanju. Očito da sam mnogima trn u oku, a posebno zaštitarima, pošto počinju da me 'hvataju u končanicu' zbog mog pisanja i razotkrivanja načina kako manipulišu i ljudima, i parama i podacima o divljači, a posebno zato što sam neke njihove 'bisere' mislilačke izložio sudu javnosti, pa su ispali smešni i počeli da uveseljavaju narod. Ali o tome sam (smo) mnogo pisao (pisali) na Srbijalov, pa koga zanima neka čita.
Sada akcenat stavljam na nešto što predstavlja novitet u zaštitarskom repertoaru: naime, na svojoj FB stranici 'STOP krivolovu nad pticama' koju je osnovalo DZPPS pokrenuli su zaštitari PITANJE ZAKONITOSTI PUŠTANJA FAZANA U LOVIŠTA SRBIJE JER PO ZAŠTITARSKOM TUMAČENJU TO NIJE ZAKONITO!!! A nije zakonito navodno jer fazan nije autohtona vrsta, pa je unošenje u lovišta takvih vrsta prema tumačenju zaštitara zabranjeno Zakonom o zaštiti prirode!? Možda fazan nije bio nekad autohtona vrsta, ali se raširio po celom svetu i ušao u eko sistem kao trajno naseljena vrsta (nadam se da koristim dobru terminologiju). Zanimljivo je da se u klasifikaciji fazana kao alohtone vrste zaštitari ponovo i opet pozivaju na dr Zorana Ristića sa PMF u N. Sadu, inače predsednika komisija LSS i LSV za uzgoj divljači! Nekako se svaki čas u zaštitarskoj priči provlači ime Zorana Ristića, što ne mora da znači ništa, ali... Kad god traže neki izvor ili autoritet da podrže svoje diskutabilne stavove, nekako se desi da oni (zaštitatri) potegnu Ristića i njegove radove! Pa kako to?

Kao šlagvort za to zaštitarsko pisanje o fazanima su uzeli jedan moj upis sa Srbijalov od pre 5 godina mislim, gde sam ja rekao da se pare zaradjene od komercijalnog lova prepelica ulažu u unos fazana u lovište, kao da je to nekakva jeres, ili ne daj Bože krivično delo? Ovi zaštitari su stvarno izgubili kompas i uredno provociraju pa makar koristili i najveću meru spinovanja i izvrtanja reči - u pravu sam ja izgleda kad upozoravam da oni idu na potpunu zabranu bilo kakvog lova!
Nemojte da sad ispadne kako ja forsiram priču o zaštitarima, videćete da će nam zagorčati život i lov samo ako ih ne umirimo i spustimo na zemlju na neki način - lovački savezi moraju hitno da reaguju, jer je dara odavno prevršila meru, a priča o zaštitarskim aktivnostima prešla u nasrtljivo i skoro nepodnošljivo atakovanje na svve što ima veze sa lovom i lovstvom! Evo slika pa pogledajte:
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
MMilos
 Mora da su im vođe nakrkali dolare u doopeta kad su se ovako razleteli...
Confused
Ako ispadne da je par klošara na stranim jaslama jače od države, onda i treba da zabrane i lov i vodu i vazduh...i celu Srbiju lepo preoru i poseju GMO g*vna i schluss!

Kakvi nas predstavljaju i vode i nismo za bolje!
Sad
 
Lala
 E i da se nasmejem slatko, eno dobili su zaštitari od nekog čestitku povodom priče o unošenju fazana! Pogledajte sliku, uokvireni deo! Grin
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
klaja
 Gledao malo emisiju od Ružića,klasična kopija američkih emisij sa kablovske. Skidanje vabilica po noci za koje neznamo da li su sami postavili ili njihovi jataci. Odlazak po noći u polic.stanicu i rukovanje kroz šalter. Vožnja policije u privatnim kolima i snimanje polic.stanice sto verujem da je zabranjeno ili je unapred dogovoreno uz neku dozvolu. Znaci sve je iscenirano. E sad kao običan lovac mogu da garantujem da se u 70% lovačkih društava uopšte ne lovi prepelica i da su te brojke od 40000 čista glupost. Kaze kako je krivolov smanjio broj prepelica,opet glupost. Pa jel krivolov smanjio broj fazana,zeca,vrabaca,roda itd. Atari se smanjuju,životinje menjaju svoje pravce migracije ,pesticidi,moderne mašine. Sve to utiče na broj prepelica ali najviše zaradjuju ako napadnu lovce jer nemamo nikakvu zaštitu od rukovodstva a imaju za bližu budućnost dosta materijala o zabranama. Bila je grlica,sad je prepelica,sutra fazan,srna,zec itd. Ovo pišem kao običan lovac koji je popi..zd.
B)Opsta situacija je dobra.Neprijatelj se povlaci na svim linijama.Vojvoda Zivojin Misic
 
Lala
 Gledao sam i ja emisiju na N1, naravno, i iskreno rečeno kao lovac nemam neki specijalni utisak, a kao čovek koji je prilično dobro informisan o dešavanjima u lovstvu, ništa novo nisam video u emisiji što već ne znam.
Kao prvo, ova emisija je od strane zaštitara bila najavljivana kao 'rezultat desetogodinjeg istraživanja i dvogodišnjeg snimanja' - e pa ako im je 10 godina trebalo da sastave emisiju od sat vremena u kojoj prvo jedno 10 minuta napadaju Nenada Čanka i Aleksandra Vučića jer su lane prolongirali početak zabrane lova na grlice da ne bi propala ugovorena sezona lova, pa da bi onda još 10 minuta spopadavali Sašu Stamatovića, direktora Uprave za šume ne bi li ga zbunili (mada on svakako deluje zbunjeno, moj utisak), pa da bi dodatnih 10minuta snimali onu nameštaljku u prostorijama MUP u B.Topoli kad bunovnog policajca u 3 sata ujutro snimaju - 'ajd probaj da neko od nas snima policiju (!)... Pa onda navodno pronalaženje jedno 5-6 vabilica, i utovar u auto, a nigde nema snimka ni jednog lovca, puške ili odstrela... Čitam kako se zeleni bune što je policija dirala nadjene vabilice golim rukama (valjda zbog uzimanja otisaka?) a te iste vabilice dobrano su ispipali pre toga baš Milan Ružić lično i par aktivista... Prilično sam razočaran ovim što sam video u emisiji; posle pompezne najave i bombastičnog uvoda i naslova emisije zaista sam očekivao mnogo više dokaza o masovnom kriivolovu - ovako, cela priča se svela na nekoliko relativno zanimljivih momenata, i to je to. Ćorak, za upućene, ali kako to neupućena javnost vidi?
Prvi zanimljiv momenat za mene jeste po mom mišljenju zaista hrabra (mada i nepromišljena) izjava lovočuvara iz Bačke Topole. Čovek je na pitanje zaštitara (sa kojim pravom uopšte lice zatečeno u lovištu u sumnjivim aktivnostima ispituje službeno lice korisnika lovišta?) zašto nije uklonio vabilice ili prijavio policiji, odgovorio iskreno u kameru da nije to uradio jer neće sebi da pravi probleme (!), pa je eto tom svojom izjavom napravio sebi verovatno još veće probeme! I tu sad dolazimo do ključnog pitanja koje je taj lovočuvar postavio Ružiću. Pitao ga je šta rade u lovištu, a ovaj mu, sarkastično se smejući, odgovara da snimaju kukuruz i suncokret!!! Svestan je Ružić izgleda da ono što radi sa kamerom i autom u lovištu jeste prilično diskutabilno sa zakonskog stanovišta (snimanje ljudi bez dozvole - krivično delo!), pa zato tako i odgovara! Dakle, moj predlog za sva službena lica korisnika lovišta jeste: ako i zateknete ove veselnike u ataru pored vabilica, prvo momentalno zahtevajte da ugase kameru; zatim konstatujte da su pored tih ljudi sa kamerama i vozilima u lovištu zatečene vabilice koje rade i momentalno zovite policiju i predsednika LU. Nikakav razgovor za ovim cvećkama, nikakva priča i ćaskanje - imate ovlašćenja zakonska, i tako i postupite - zatekli ste lica pored table sa vabilicama, koji snimaju te vabilice - postoji realna mogućnost i da je neko od njih možda namestio scenu za snimanje i montirao vabilice, pa posle da korisniku lovišta napravi problem! Ili, još gore, da zatečena lica pripremaju nezakonit lov? Nemoguće? Zašto nemoguće? Posle neka zaštitari objašnjavaju policiji šta rade u 3 ujutro u lovištu pored vabilica, sa kamerama i fotoaparatima i dvogledima (neke od ovih sprava imaju i IC dodatak izgleda). Nije daleko od pameti opcija da su neke vabilice možda baš zaštitari sami podmetnuli, zar ne? Niko normalan ne spori da ima nesavesnih lovaca koji koriste vabilice, to treba osuditi, ali ko sme da tvrdi da su svi zaštitari baš sami sveci i moralni čistunci kad hoće da urade nešto u svom interesu, pa i da podmeću?
Drugi zanimljiv momenat, po meni ključan kao dokaz da zaštitari spinuju podatke za javnost jeste priča o prihodima od lovnog turizma. Svo vreme u emisiji se barata podatkom da se godišnje odstreli (zaštitari namerno koriste termin 'ubije' ) oko 40.000 prepelica i oko 7.000 grlica (podaci valjda za 2015.?), i da država od toga ima mizeran prihod od 15.000 evra! Kakvo bezočno spinovanje! Evo brze računice: po cenovniku LSS jedna prepelica ili grlica košta 3 evra. AKo se odstreli ukupno 47.000 jedinki ove dve vrste, samo prihod od odstrela i divljači iznosi 141.000 evra, a zaštitari tvrde da je prihod deset puta manji! Naravno, pretpostavljam da zaštitari govore o naknadi za korišćenje divljači (10%) što inače plate LU korisnici lovišta direktno državi na osnovu planiranog odstrela po godišnjim planovima gazdovanja lovištem, tj. za budžetski Fonda za razvoj lovstva, ali to zaštitari u emisiji ne objašnjavaju, pa široka javnost stvarno može svašta da pomisli! A gde su prihodi od organizacije lova, gde su prihodi od lovnih karata, gde su prihodi od usluga vodiča u lovu, prihod od prodaje municije, pa korišćenje pasa domaćih lovaca ili troškovi uvodjenja stranih pasa u lovište, pa ulaz lovca u lovište, pa boravišne takse i troškovi boravka, ishrane, gde je PDV naplaćen po svim ovim osnovama... Zaštitari vide i znaju samo jedan delić lovnog turizma, a ostalo ili nemaju pojma ili neće da znaju! Zato se i gadjaju sa ovom smešnom cifrom od državnog prihoda u visini od 15.000 evra kako bi na svaki način obesmislili lovni turizam, jer i to je lov, a oni lov ne vole i rado bi da ga zabrane, pa makar i izbegavali istinu! Sa druge strane, stvarno treba razmisliti šta ovaj Milan (bin) RUžić i kompanija rade, imajući u vidu da mnoge seoske sredine i mnogi lokalni stanovnici žive i uz pomoć prihoda od lovnog turizma (ne od odstrela!), pa ako neko ima nameru da svojim aktivnostima i zahtevima svesno ruši lovni turizam i izaziva nezadovoljstvo u narodu i pogoršava socijalno-ekonomsku situaciju u nekim sredinama, onda tu možda ima i nečeg drugog osim brige o pticama, možda i nečijeg tudjeg uticaja i interesa? Ružić je, meni je jasno odavno, samo nečiji eksponent, 'izvodjač radova' u Srbiji koji je, naravno dobrano plaćen stranim novcem, uspeo da animira nekolicinu aktivista-volontera da mu odradjuju posao na terenu. Zaštitari otvoreno lažu kad pokušavaju da provuku svoj parcijalni interes, i da tome podrede javni interes, a sve pod plaštom plemenite brige za prirodu! Pa lovci su jedini koji na terenu vode brigu o divljači, lov nije samo odstrel nego i briga za divljač, spasavanje divljači u nepogodama, prehrana divljači kad nema hrane, obezbedjivanje vode u sušnim periodima, čuvanje lovišta od lopova svih vrsta i boja, u koje (lopove) bi možda neki svrstali i pojedine zaštitare koje niko živ ne bi naterao da tegle džakove kukuruza po snegu, ili so ili seno za divljač - najteže što oni nose su kamere i dvogledi...Volonteri rade, a Ružić paradira i slika se, daje izjave u medijima i busa se u prsa junačka kako brine, ubi se čovek od brige ali ne za ptice nego za pare, i dok aktivisti rade volonterski, strane (a i domaće) pare Ružiću ostaju nedirnute da se vozika, šepuri, kupuje štošta, da verovatno čašćava neke novinare kako bi potpuno nekritički plasirali njegove stavove i izjave u medijima! Ružić time želi sebi da omogući poziciju da svaka njegova reč i izjava bude opšteprihvaćena u javnosti kao jedina istina, i da praktično bude 'sveta krava', nedodirljiv i zaštićen od kritike, da može da radi šta hoće i da priča šta hoće, da spinuje, da izvrće činjenice, pa ako treba i da malo slaže!? E pa neće moći.
Dalje, ako zvanični podaci kojim se i u emisiji barata kažu da je odstrel prepelica 40.000 jedinki, a odstrel grlica 7.000 jedinki, zaštitari nigde u emisiji nisu ni probali da objasne odakle im cifra od oko 170.000 jedinki koje se odstrele godišnje i kojom cifrom mlate u javnosti svaki čas? NJihova procena valjda, koja treba da služi da im daje na važnosti!!! Eto to je istina! Inače, i ta naduvana i izmišljena zaštitarska procena predstavlja maksimum oko 1% procenenjog odstrela evropskih migratornih vrsta u mediteranskom basenu i submediteranskim državama! Podsećaju me zaštitari svojim procenama i ponašanjem na onu ribu-balon, koja se naduvava da bi izgledala velika i bitna i opasna... Možda podatke o naduvanom odstrelu zaštitari dobijaju gledanjem u one tartar karte (ii beše tarot karte?)... moram pitati Ružića i njegove kako se zovu te karte, oni su valjda naučili odgovor na Kejmbridžu (ne Kembridžu, kako bi trebalo, ali daleko su oni od Kembridža...)!Grin
Sve u svemu, ova emisija onako pompezno i bombastično najavljivana, sa pretencioznim naslovom 'Ravnica bez ptica' (kopija ideje o naslovu od prethodne strane emisije 'Nebo bez ptica' prikazane na RTV) je mene razočarala. Najavljivano je da je emisija plod 10 godina istraživanja i posmatranja i dvogodišnjeg snimanja, a ispalo je 'BUĆ'. Bez obzira na udarni termin prikazivanja, efekat u javnosti neće biti, procenjujem, ni blizu očekivanog i kako su zaštitari zamislili. To se vidi i po mlakim i kilavim reakcijama i na njihovim sajtovima i FB profilima i grupama. Ova emisija je pre svega, kako ja vidim, bila namenjena samopromociji Milana Ružića, jer teško da je bio neki kadar u kojem nije bila Ružićeva faca, glas ili pojava. A nije on baš toliko lep pa da ga kamera stalno prati, pa još neobrijan, casual nastupa i ponašanja... Grin
U emisiji je govorio i Dragan Šormaz, predsednik LSS, i tu sam, 'ajd da kažem, bio donekle zadovoljan onim što je pričao, naučio je očito neke stvari u medjuvremenu. Manje-više sve je bilo u redu sa onim što je govorio sve dok na kraju nije Šormaz opet uprskao izjavom da LSS nema ništa sa krivolovom! Aman breeee!!! Pa LSS je po važećem ugovoru sa državom korisnik lovišta u Srbiji (osim u Vojvodiini), pa kako čoveče možeš da kažeš da nemaš ništa sa krivolovom u 'svojim' lovištima? Ili je ta izjava istrgnuta iz nekog konteksta, ne znam...
Očito je da je emisija bila namenjena ne samo lovcima i zaštitarskim aktivistima, nego je pre svega imala za ciljnu grupu širu javnost u smislu 'pripreme terena' za neke druge stvari. Mislim da emisiju treba posmatrati u sklopu zaštitarskih aktivnosti i namera da pritiscima isposluju nove zabrane lova, pre svega prepelice, a da se zadrže i postojeće zabrane (jarebica, grlica...). Gledajući neke druge globalne aktivnosti zaštitara u Evropi, sve češće se pominju i barske ptice i staništa, pa mislim da će i u tom pravcu ovi naši domaći 'zeleni talibani' uskoro krenuti. Dakle, doći će na red i lov patke, procenjujem. Sa obzirom da su već pokrenuli i pitanje zakonitosti unošenja fazana u lovišta kažu oni da nije dozvoljeno unositi fazana u lovišta jer nije autohtona vrsta, a Zakon o zašštiti prirode to zabranjuje) eto vam cele slike: cilj je zabrana lova bilo koje vrste ptica, a verovatno u drugoj fazi i kompletna zabrana lova! Lovci ili nisu zainteresovani za ovo što se sprema, ili nemaju pojma, ili ih 'baš zabole'...

Da se ne lažemo!

P.S.
Gospoda zaštitari mogu slobodno da nastave da me razvlače po njihovim FB stranicama, ič me se ne dotiče, osim što uspevaju da me zabave i nasmeju svojim pokušajima da budu pametni, i na tome sam im zahvalan. Ja ću zelenima u lice argumente, oni meni procene; ja ću njima istinu a oni meni spinovanje; ćeraćemo se još!
Povodom početka nove lovne sezone na prepelice, predlažem da DZPPS ima svoju himnu, i u tom smislu prilažem sledeću numeru kao vrlo odgovarajuću, Ružić možda zna zašto:

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
kimi
 Pu majke im ga....izgleda da me blokirali...ne mogu više da pišem po njihovim "reklamnim" stranicama...
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
DakiNS
 Kimi ako nisi pljuvao po lovcima ili si ne daj bože postavio neko pitanje na koje namaju odgovor , sledi blokada. Nego Lalo što pokaza tolike karte , naučiće Ružnić gde greši .
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
kimi
 Ma malo sam im spominjao gazda Soroša. Onako, napravio vezu između njegove tv( N1) i njegovih ideja oko bombardovanja Srbije.
Mislim da je to prelilo čašu, mada brecali su se i na spominjanje dobrovoljnog rada naivnih volontera sa jedne strane i zaštitara kao preplaćenih lica sa druge(iste) strane.
U rukama Mandušića Vuka svaka puška biće ubojita
 
gavra bakos
 E pa Lalao, sve si rekao u vezi emisije " Ravnica bez ptica" što sam i ja hteo da napišem . Vala svaka ti je zlatna!
gavra bakoš
 
Sremac75
 Поштоване колеге ловци,

уколико у свом ловишту приметите непозната лица која немају одобрење корисника ловишта да се крећу или налазе у ловишту, ОСНОВАНО СУМЊАЈТЕ да та лица врше нека од кривичних дела која се гоне по службеној дужности, као нпр. :

- Незаконит лов - чл.276 КЗ
(1) Ko lovi divljač za vreme lovostaja ili na području gde je lov zabranjen,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(2) Ko neovlašćeno lovi na tuđem lovištu i ubije ili rani divljač ili je uhvati živu,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(3) Ako je delo iz stava 2. ovog člana učinjeno u odnosu na krupnu divljač,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
(4) Ko lovi divljač čiji je lov zabranjen ili ko lovi bez posebne dozvole određenu vrstu divljači za čiji je lov potrebna takva dozvola ili ko lovi na način ili sredstvima kojima se divljač masovno uništava,
kazniće se zatvorom do tri godine.
(5) Ulovljena divljač i sredstva za lov oduzeće se.

- Неовлашћено прислушкивање и снимање - чл.143 КЗ

(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani.
(3) Ako je delo iz st. 1. i 2. ovog člana učinilo službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

- Неовлашћено фотографисање - чл.144 КЗ
(1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(2) Ako delo iz stava 1. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.

- Лажно пријављивање - чл.334 КЗ
(1) Ko prijavi određeno lice da je učinilo krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, a zna da to lice nije učinilac tog dela,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ko podmetanjem tragova krivičnog dela ili na drugi način izazove pokretanje krivičnog postupka zbog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti protiv lica za koje zna da nije učinilac tog dela,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(3) Ko sam sebe prijavi da je učinio krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, iako zna da ga nije učinio,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(4) Kaznom iz stava 3. ovog člana kazniće se i ko prijavi da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, iako zna da to delo nije učinjeno.


Нако што ОСНОВАНО ПОСУМЊАТЕ да та лица врше неко од кривичних дела које се гоне по службеној дужности имате право да поступите по одредби чл.292 ЗКП-а :

Svako može uhapsiti lice zatečeno pri izvršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.
Uhapšeni će se odmah predati javnom tužiocu ili policiji, a ako to nije moguće, mora se odmah obavestiti jedan od tih organa koji će postupiti u skladu sa odredbama ovog zakonika (čl. 291. i 293.).

Одмах након тога позовите полицију и предајте им затечена лица...
PraviloPraviloPravilo
Udri me, ubi me, kožu mi deri, odavno ja sam spreman da mrem, opsuj mi oca, mater, i sve po spisku, samo mi nemoj dirati SREM.
Palica
PalicaPalicaPalicaPalicaPalica

http://www.youtube.com/watch?v=L8U1EI...8U1EIESS1M

"Ko se iskreno bori za pravdu i istinu, mora biti spreman da se žrtvuje!"

"Dođu, tako, vremena, kad pametan zaćuti, budala progovori, a fukara se obogati!'' - Ivo Andrić

"Ako Kosovo nije naše, zašto od nas traže da ga damo...? Ako je njihovo, zašto ga otimaju...? A ako već mogu da ga otmu ne znam sta se vec toliko ustručavaju... ?"
 
Lala
 Idemo dalje u pisanju o zaštitarima i njihovim aktivnostima. Koliko ja vidim, ovo može da bude jedna od 'vrućih' tema u narednom periodu, a videće se i zašto. Ne samo zbog zaštitara, nego naročito zbog pojedinih lovaca, njihovih simpatizera i ljubitelja njihovih aktivnosti protiv lova i lovaca u celini.

I dalje se vrti priča o vabilicama i krivolovu u selu Mokrin kod Kikinde. Evo još malo izvrtanja i pakovanja priče o nalaženju vabilica od strane zaštitara, i o tome šta se dešavalo u ataru Mokrina tom prilikom. Naime, Milan (bin) Ružić je opet pred kamerama (vole čovek da se slika, pa to ti je...), ovaj put pred kamerom TV RUbin, lokalne tv iz Kikinde, kojima je u kameru pričao priču o tome kako su našli vabilice i optužili ljude za krivolov. Reče Ružić (prepričavam) da su se oni eto malo vozili po Banatu, pa su eto baš slučajno stali (možda da piške?) u blizini table sa koje su se čule vabilice i pucnji. Ti zvuci su privukli zaštitare (ja mislio da je vabilica bila za prepelice, a ono ispada da je vabilica za zaštitare?), pa su oni opet eto slučajno baš sa kamerom i fotoaparatima (koje valjda obavezno nose dok piške?) krenuli u pravcu zvukova i tamo zatekli neke ljude koje su opet slučajno snimali (bez njihovog znanja i odobrenja - krivično delo!). Ne branim onog Italijana ni slučajno, naročito ako je udario nekog drugog, ali nečije nezakonito ponašanje nije opravdanje za drugog da takodje krši zakone! Pa koliko se ja sećam prve verzije dogadjaja nisu bile takve - priča sada Ružić priču ovako zato što je u medjuvremenu verovatno podučen da je i neovlašćeno praćenje ljudi krivično delo, pa neovlašćeno snimanje takodje krivično delo, pa objavljivanje snimaka taodje još jedno krivično delo... Uglavnom, onda je jedan od lovaca na parceli spakovao vabilice i otišao, a zaštitari pozvali policiju. Italijan (sa još dva lovca) je ostao na parceli i navodno nastavio da lovi i puca, pa su mu zaštitari PRIŠLI da ga upozore da ne lovi i da prestane da puca (sa kojim pravom neko neovlašćen uopšte prilazi lovcu sa puškom tokom lova i tako ugrožava bezbednost ljudi? Jesu li svesni rizika npr. nehotičnog ranjavanja koji taj postupak nosi? Sa kojim pravom neko NEOVLAŠĆENO preuzima javna ovlašćenja i ometa i prekida lov?)! Tom prilikom je stranac verovatno revoltiran tim blesavim i riskantnim postupkom jednom od zaštitara lupio tri šamara!!! E, to je tek ogromna greška!! Niko živ, a naročito ne osoba sa oružjem u rukama ne sme na drugog da digne ruku, a naročito ne stranac na domaćeg državljana, ne sme be ni glas da digne, a kamoli ruku!!! Toliko o tome. Zanimljivo je da Ružić u svojoj izjavi za TV Rubin ne pominje nasrtaj vozilom na zaštitare - otkud to? Da možda nije prethodno pominjanje nasrtaja vozilom i navodnog pokušaja gaženja zaštitara bilo malo 'frizirano' da se podigne dramatičnost dogadjaja? Inače, po poslednjim informacijama, tužilaštvo u Kikindi neće izgleda teretiti Italijana za ugrožavanje bezbednosti, ali hajde da vidimo epilog.
Evo link za TV Rubin, gde se može pročitati tekst o ovom dogadjaju i pogledati snimak Ružićeve izjave:
http://tvrubin.rs/italijan-uhvacen-u-...u-mokrina/

E sad idemo na drugi deo ovog upisa koji ima veze sa zaštitarima, ali ima veze i sa navodnim lovcima kojima su zaštitari bliski srcu.
U poslendjih desetak dana-dve nedelje od kako je naglo pojačana zaštitarska aktivnost, i mi lovci (neki od nas) smo 'dodali gas' u pisanju i informisanju kolega o tome šta se dešava. Tekstove sa Srbijalov portala smo počeli da delimo i na društvenim mrežama, pa smo tako Sremac, Daki i ja počeli ponešto pisati i komentarisati (izmedju ostalog) i na FB grupi 'Lovci Srbije', grupi zatvorenog tipa gde se novi članovi primaju na preporuku. Mene lično su još pre par godina učlanili u tu grupu, i predložili mi da pišem tamo. Grupu je osnovao Marko Obradović, član nekih foruma pod nickom Marko spanac, a administratori grupe su takodje neki članovi Srbijalov. Sve u redu, bitno je da se lovačka priča širi. Ta FB grupa i aktivnost na njoj je bila kako/tako, sve u svemu relativno slabo, ali kad smo mi počeli pisati odjednom je aktivnost drastično porasla, nije da dižem perje sebi i Sremcu i Dakiju, ali jednostavno je tako.
Medjutim, na moje ogromno iznenadjenje, čim se zahuktala priča o zaštitarima i čim sam (smo) počeli da ih razotkrivamo, dolazi do preokreta u stavu osnivača FB grupe Marka Obradovića prema nama! Odjednom, bez najave i upozorenja, brišu se moji upisi (isti ovi upisi koji su postavljeni na Srbijalov, prekopirani tamo), iako sam prethodno pozivan da pišem, brišu se komentari na tekstove ostalih članova grupe, i 'opasni' Marko odlučuje da blokira svaki dalji pristup meni, Sremcu, AciNik, i verovatno i drugim ljudima koji ne dele sistem vrednosti Marka Obradovića, a koji su članovi Srbijalov! Posle našeg blokiranja kreće priča kako smo Sremac i ja pijandure (ko me iole poznaje zna da alkohol uopšte ne pijem!), da se samo slikamo sa flašama i da svojim ponašanjem ružimo sliku o lovcima, i da kršimo Lovački kodeks. Klasika: kad ne možeš pameću, činjenicama i argumentima ništa, onda kreni na ličnost, pa izmišljaj, blati, izvrći, nema veze, samo po svaku cenu diskredituj navodnog 'protivnika'.
E sad dolazimo do ključnog podatka: ne bi mene Markovo laprdanje doticalo da dotični 'veliki' lovac i samozvani branitelj kodeksa od Lale i Sremca, nije dvoličan! Naime, Marko Obradović je svojevremeno na FB lajkovao baš onu zaštitarsku stranicu 'STOP krivolovu nad pticama' gde nas lovce razapinju na krst na sto načina, gde pozivaju jedni druge da 'lovcima seku jajca', da smo monstrumi, ubice, gde zaštitari javno traže zabranu svakog lova, gde kažu da nas lovce treba istrebiti i sve ostalo! Eeee Marku Obradoviću, 'velikom' lovcu, se izgleda baš svidja takva vrsta 'umetnosti'!?! Lajkovao čovek, svidja mu se, podržava svojim klikom!?! I nije samo on lajkovao, pored njega kao osnivača grupe 'Lovci Srbije' još jedan adminiistrator te FB grupe je takodje izgleda oduševljen sadržajem pljuvačke koju zaštitari izbacuju na sve lovce u Srbiji, pa je i on lajkovao!!!
Stvari su se poklopile, a kockice složile, barem što se mene tiče - nije ni čudo šta nam se dešava pošto neki ljudi ne dozvoljavaju da se zucne reč protiv zaštitara čak ni na FB grupi koja nosi naziv 'Lovci Srbije', i što ti isti ljudi na svaki pa i bezočan način hoće da zatru bilo koji otpor zaštitarskom napadu. U toj svojoj nakani izmišljaju i lažu, vredjaju (Marko pametni Obradović je za mene rekao da sam glup kada sam ga direktno uhvatio da laže - možda sam ja glup, moguće, ali je on još gluplji kada ga ja ovako glup provalim Grin). Da pojasnim samo o kakvom se čoveku i lovcu radi: u jednom lovu od pre par godina snimano je izvodjenje lova, a ovde na Srbijalov je postavljen Markov snimak totalno nebezbednog ponašanja i pucanja karabinom u nekim lovovima gde je to ponašanje ocenjeno kao totalno rizično - na jednom od snimaka je Markić sa čeke, držeći uperen karabin u pravcu ljudi, čak rukom mahao ljudima u pogonu da beže jer on hoće da puca u tom pravcu, pa su ljudi kao bez duše bežali da ne bi popili metak a meci iz karabina (više komada metaka) samo zuje! Snimak je napravio lično veliki lovac Marko kamerom montiranom na karabin (ili na glavu, ne seća se precizno) ali kad je provaljen kako se ponaša u lovu, onda je snimak uklonio sa YouTube, ali džaba, kasno! Posle toga, koliko je meni poznato, dotični više nema pristup u to lovište. Evo kako su to komentarisali lovci ovde na Srbijalov (a ima i još par snimaka Markovog podvižništva u lovu na našem portalu): http://www.srbijalov.com/forum/viewth...ost_156520.
Moram da se osvrnem na još jednu činjenicu: pored lovačkih saveza i organizacija koji ni prstom ne mrdaju da zaustave zaštitarsko divljanje, ni naš dragi samozvani perjanica lovačkog novinarstva Jeremija nije ni slovce napisao na svom portalu o zaštitarskim zahtevima, i kampanji koja se vodi protiv lova i lovaca u više medija i na više nivoa! Isti taj Jeremija je meni lično telefonom svojevremeno (još pre zabrane lova grlice) odbio predlog da se što više angažujemo u zaštiti lovaca od zaštitarskih napada - nije smatrao za potrebno! Izgleda da mišljenje o zaštitarima nije promenio ni do danas.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
tomo vrbas
 Interesne svere slicno kao u u policiji uhvate jednog dilera ili lopova i onda mu kazu necemo ti nista radi i dalje ali moras nam biti "taster" i onda imate jednog coveka koji moze sve da radi dok drugi koji se pojave odma padaju u nekim cudnim i "slucajnim"akcijama!Tako i ovde e ja cu postavljati vabilice za svoj merak,a vama cu preko FB-a skupljati informacije i davati vam druge na tacni koji postavljaju vabilice i love posto ima bas dosta likova koji se hvale i dan danas kako i na koji nacin love!I onda imamo situacije gde nestaju postovi i svi koji drugacije misle budu obrisani i blokirani u pojedinim grupama,a borba protiv "zastitara"bude taboo tema!
 
AcaNik
 

Sremac75 kaže:

Поштоване колеге ловци,

уколико у свом ловишту приметите непозната лица која немају одобрење корисника ловишта да се крећу или налазе у ловишту, ОСНОВАНО СУМЊАЈТЕ да та лица врше нека од кривичних дела која се гоне по службеној дужности, као нпр. :

- Незаконит лов - чл.276 КЗ
(1) Ko lovi divljač za vreme lovostaja ili na području gde je lov zabranjen,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do šest meseci.
(2) Ko neovlašćeno lovi na tuđem lovištu i ubije ili rani divljač ili je uhvati živu,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(3) Ako je delo iz stava 2. ovog člana učinjeno u odnosu na krupnu divljač,
učinilac će se kazniti novčanom kaznom ili zatvorom do dve godine.
(4) Ko lovi divljač čiji je lov zabranjen ili ko lovi bez posebne dozvole određenu vrstu divljači za čiji je lov potrebna takva dozvola ili ko lovi na način ili sredstvima kojima se divljač masovno uništava,
kazniće se zatvorom do tri godine.
(5) Ulovljena divljač i sredstva za lov oduzeće se.

- Неовлашћено прислушкивање и снимање - чл.143 КЗ

(1) Ko posebnim uređajima neovlašćeno prisluškuje ili snima razgovor, izjavu ili kakvo saopštenje koji mu nisu namenjeni,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Kaznom iz stava 1. ovog člana kazniće se i ko omogući nepozvanom licu da se upozna sa razgovorom, izjavom ili saopštenjem koji su neovlašćeno prisluškivani, odnosno tonski snimani.
(3) Ako je delo iz st. 1. i 2. ovog člana učinilo službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

- Неовлашћено фотографисање - чл.144 КЗ
(1) Ko neovlašćeno načini fotografski, filmski, video ili drugi snimak nekog lica i time osetno zadre u njegov lični život ili ko takav snimak preda ili pokazuje trećem licu ili mu na drugi način omogući da se sa njim upozna,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.

(2) Ako delo iz stava 1. ovog člana učini službeno lice u vršenju službe,
kazniće se zatvorom do tri godine.

- Лажно пријављивање - чл.334 КЗ
(1) Ko prijavi određeno lice da je učinilo krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, a zna da to lice nije učinilac tog dela,
kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
(2) Ko podmetanjem tragova krivičnog dela ili na drugi način izazove pokretanje krivičnog postupka zbog krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti protiv lica za koje zna da nije učinilac tog dela,
kazniće se zatvorom od šest meseci do pet godina.

(3) Ko sam sebe prijavi da je učinio krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, iako zna da ga nije učinio,
kazniće se novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
(4) Kaznom iz stava 3. ovog člana kazniće se i ko prijavi da je učinjeno krivično delo za koje se goni po službenoj dužnosti, iako zna da to delo nije učinjeno.


Нако што ОСНОВАНО ПОСУМЊАТЕ да та лица врше неко од кривичних дела које се гоне по службеној дужности имате право да поступите по одредби чл.292 ЗКП-а :

Svako može uhapsiti lice zatečeno pri izvršenju krivičnog dela za koje se goni po službenoj dužnosti.
Uhapšeni će se odmah predati javnom tužiocu ili policiji, a ako to nije moguće, mora se odmah obavestiti jedan od tih organa koji će postupiti u skladu sa odredbama ovog zakonika (čl. 291. i 293.).

Одмах након тога позовите полицију и предајте им затечена лица...


Ово би требали мало поделитити по ловачки форумима и групама по нету! Ловци су тотално неиформисани о свему!
 
Lala
 

Ово би требали мало поделитити по ловачки форумима и групама по нету! Ловци су тотално неиформисани о свему!


Apsolutno se slažem da treba podeliti, sve što radimo i pišemo činimo u korist svih lovaca, a ne za ličnu korist ili slavu. Ali nemojte samo copy/paste Sremčev upis, nego treba navesti i izvor odakle se kopira, dakle, Srbijalov portal, pa će se onda videti i ko je autor. Takav je red. Pitajte Jeremiju, on se već jednom oklilznuo zbog mog upisa jer nije naveo izvor, pa se morao izvinjavati.Smile
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lala
 Još malo nekih stvari: od strane nekolicine ljudi mi je zamereno što pišem o zaštitarima i njihovim aktivnostima, jer po mišljenju tih judi koji mi to zameraju, pisanjem o zaštitarima i kritikom njih ja lično im činim uslugu jer ih navodno reklamiram?!?
Pobogu...

Pa baš ti zaštitari 'idu' na svim štampanim i elektronskim medijima, počev od onih najtiražnijih dnevnih novina i najgledanijih TV sa nacionalnim frekvencijama, pa do lokalnih listova i tv stanica! Šta onda ima ja da ćutim i žmurim na dešavanja?!? Jel treba da glumim noja i da zabijam glavu u pesak, i da se pravim kako se ništa ne dogadja?!? Pa nisam ja Jeremija... ili Marko... ili član uprave lovačkih saveza... Drugačiji sam od njih, a sa obzirom na moje zanimanje, verovatno bolje vidim od njih. Iznenadili bi ste se, kolege, kada bi znali ko sve ima mišljenje da treba da ćutim... Pojedini vrlo istaknuti članovi lovačkih organizacija tako (pogrešno) misle, ali srećom samo pojedini koji nisu ni najpametniji! Možda jednom i napišem tih par imena, pa će neke stvari biti jasnije. Dotle samo molim kolege lovce da dobro prate ko šta radi i ko šta ne radi, kako od lovaca, tako i od rukovodstava savveza, lovnih radnika, a bogme ni Lovačka komora se nije pretrgla u reakcijama. Zašto?

Očigledno je da neki ljudi uopšte, ali uopšte ne kapiraju obim i cilj dešavanja oko zaštitara i njihovih aktivnosti. Ne kapiraju neki da se u kampanju protiv lova u Srbiji ulažu ozbiljne pare i sredstva iz inostranstva, ali i iz nekih domaćih izvora! Neke stvari su zeleni uspeli da postignu, neke nisu, ali to ne znači da su odustali od pokušaja, naprotiv, samo pritiskaju još jače i na sve moguće načine da se lov zabrani, ili barem oteža do te mere da se ogadi mnogima. Da li treba ćutanjem i nepisanjem o dešavanjima doprineti što gorem informisanju lovaca? Da li ja treba da umuknem, i da gledam kako se lovci zatupljuju i zaglupljuju zato što neko, iz nekih svojih razloga (o razlozima bi mogli još ihaaajjj...) ne želi da lovci znaju baš puno, jer bi onda mogli da počnu da postavljaju nezgodna pitanja i iznose štošta neprijatno za pojedine? Izgleda da ima i takvih, pa onda oni koji bi da se ne zna puno počnu sa pričom 'šta ti to treba, lovi svoje i pusti druge da love...', ili priča 'šta si zapeo za zelene koga to briga?', ili priča 'šta si se baš ti našao da pišeš o tome?' i slično. A zabrane i graničenja u lovu samo pljušte, i spremaju se nove i nove. Zakon o oružju, da ne pominjem, pravilnike o zdravstvenoj sposobnosti, pravilnike o držanju oružja... TO se ne tiče lovaca? A šta mislite koliko je lovačko ćutanje koštalo u donošenju zakona i pravilnika? I sad opet treba ćutati kad su zeleni u pitanju, oni isti što su izboksovali zabranu lova grlice i zabranu lova jarebice, a sutra će ako im se dozvoli isposlovati i zabranu prepelice, pa zabranu unosa fazana (što su već pokrenuli kao pitanje), pa nda zabranu lova barskih ptica (o čemu se u Evropi već šuška)... I pored toga neki smatraju da ja treba da ćutim jer navodno reklamiram zaštitare? E dabogda ih svi vi reklamirali kao ja što ih reklamiram!

A vi bi da ja ćutim, gospodo? Samo da Lala zaćuti biće sve mnogo lakše, jel to logika? Ako jeste, onda ste mi dali kompliment, i hvala za to, nisam znao da sam toliko bitan! Ko zna, možda i dočekate to da zaćutim, ali ne zbog zaštitara nego zbog 'domaćih izdajnika', onih koji 'lajkuju', kvazi lovaca koji podržavaju zaštitare u svemu, ali baš u svemu što rade, ne birajući sredstva i načine. Na čast onima iz lovačkih redova koji tako misle i rade, i na čast onima koji su progutali udicu sa mamcem-pričom da Lala zaštitarima pravi reklamu.

Neki bi da ja ćutim? Pa neće moći, zaboravljate na onu lepu parolu koja se drugim jednim povodom vrtela u javnosti Srbije - parola glasi 'NIJE SRPSKI ĆUTATI!'.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
dzudzubajac
 [xhide]Prepirka na internetu je besmislena.

Jedno je kad mi ovde lepo i ljudski pričamo o nekoj temi, pa postoji razmena mišljenja, neko argumentima pobija nekog drugog itd.

Odlaziti na stranice zaštitara i tamo im objašnjavati da nisu u pravu je besmisleno. Već po njihovim komentarima se vidi da su to ljudi koji patološki mrze lov i lovce, pa na svaki argument odgovaraju psovkom i pozivaju na linč, ili pak veruju da je postojanje lovstva nešto što direktno ugrožava sve ptice i da se jedino ukidanjem lova osigurava opstanak istih.

Znači postoji jedno vrlo neprijateljski nastrojena publika koji ne treba i ne sme da bude predmet naših napora da se poboljša slika o lovstvu.
Po meni treba raditi na dobrom PR-u prema "neutralnoj" publici, tj treba objavljivati tekstove, raditi video priloge i slati ih novinama, televizijama i na taj način graditi pozitivnu sliku o lovcima i lovstvu Srbije. Nek svako uradi koliko može u svom LU i taj kolektivni napor će se videti.

A kere nek laju...[/xhide]
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Lala
 Nešto sam razmišljao da ovde na forumu kolegama lovcima koji ne znaju kako vabilice rade iz edukativnih razloga postavim zvuk te elektronike kako bi znali da ga prepoznaju na terenu (internet je pun tih .mp3 fajllova, ili nekih drugih audio formata).
Medjutim, odustao sam od te namere, jer sam se uplašio da bih oko mog računara ili ispod mog pisaćeg stola mogao da zateknem neke zaštitare kako čuče i vrebaju da me uhvate ili možda i nešto još gore dok slušam te zvukove! Grin A još ako neka prepelica blesava dodje na prozor, eto meni problema! Iako sam u centru grada, to je po važećim ucrtanim granicama lovište, verovali ili ne!

Za vikend razmišljam da odem u prirodu, i poneću računar, pa ću da slušam zvuke u prirodi, u lovištu sve dok traje baterija na laptopu. Comp

Takodje bih mogao i na mobilni da postavim melodiju prepelice kao signal na dolazni poziv (postoji i to da se skine sa neta!), pa kad odem u lov da me zovete stalno, neću se javljati, ali nek se čuje pevanje! Smeko Onda zaštitari mogu da me metodom triangulacije preko baznih stanica lociraju u kom sam delu lovišta, pa da me zaskoče, ali im ne bi vredelo - ja ne krivolovim! HaHaHa
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
DakiNS
 Lala piše : ispod mog pisaćeg stola mogao da zateknem neke zaštitare kako čuče i vrebaju da me uhvate.

Ako su ispod stola mogu jedino da te uhvate ...........HaHaHa
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
nesahanter
 Postovane kolege , nemojmo se cuditi sto pojedinim lovcima se svidjaju stranice nazovi Zastitara .Prosle godine u jednom od lovova u kome sam bio licno prisutan kada je po prijavi zastitara vrsena kontrola i u koju je ni manje ni vise dosao izmedju ostalih i direktor Uprave za sume nadleznog ministarstva , u razgovoru sa istim dobih informaciju da su trojica najaktivnijih zastitara bili lovci....... Izgleda da su pare ucinile svoje , ko zna mozda se i ovi sad nude .....



Obaveštavaju se svi članovi portala SRBIJALOV da je uvedeno obavezno predstavljanje u PROFILU.
Svi koji nemaju podatak imaće upozorenje.
Oni koji su već uradili predstavljanje u forum temi PREDSTAVITE SE mogu isti tekst da prekopiraju u PROFIL ili da ukucaju novi.
Podaci koji ne liče na predstavljanje biće brisani bez upozorenja, a članovi koji ne poštuju ovu obavezu biće banovani.

Srbijalov Admin Tim!

SAMO LOV
 
Lala
 Nastavlja se zaštitarsko lupetanje i laži, sad već postižu zavidan rezultat u tim disciplinama!

Na njihovoj FB stranici postavili su veseli dečaci tekst u kome dižu sebi perje tvrdnjom o masovnoj podršci koja im stiže (ali ne javno, nego u inbox, pa je neproverljivo). Nije problem to, ko ih podržava u načinu kako vršljaju po lovištima taj ih podržava. Da razjasnim zaštitarima i još nekima koji ne kapiraju: nije problem u borbi protiv krivolova, svako normalan je protiv krivolova. Problem sa zaštitarima je način na koji oni sprovode svoju borbu - način koji je vrlo sporan sa više aspekata! Uostalom, i na Srbijalov portalu postoji tema posvećena borbi protiv krivolova, osudjivali smo i osudjujemo svaki nezakonit lov, ali nikom od nas nije palo na pamet da ide po lovištima, da uhodi, snima, fotografiše, možda i podmeće vabilice i slično. Sve to što rade zaštitari ima za cilj samo efekat da oblati SVE lovce (obratite pažnju na koji način pišu i govore zaštitari pa će biti jasno), a kako rade dovoljno govori podatak o tome koliko je njihovih prijava rešeno osudjujućom presudom - nemaju dovoljno MATERIJALNH dokaza za sud, pa im posle bude krivo i kukaju kad im na sudu padnu prijave koje nisu dobro sačinjene i nedovoljno potkrepljene! Diletanti.
Drugo: zaštitari bi zaista morali da pripaze šta pišu i govore, u pravnom smislu, jer nije isto napisati ii izreći tvrdnju da je negde bio krivolov i da je neki N.N. krivolovac, ili reći da postoji osnovana sumnja ili osnov sumnje da se desio krivolov i da se sumnja da je N.N. krivolovac! To su dve različite stvari, i ta finesa u izražavanju može da zaštitarima donese i tužbu za klevetu ili slično nešto (nadam se i da hoće). Niko nije kriv dok se ne dokaže na sudu, to bi Ružić mora da ima na umu. Takodje su zaštitari na dobrom putu da popiju tužbu za neovlašćeno snimanje, fotografisanje i širenje neovlašćeno sačinjenih snimaka, ali 'ajd da vidimo šta će tu biti. Jako se zaleću ovi 'zaštitarski talibani' u svojim rabotama, ne razmišljaju da u svom jurcanju i hvatanju prekršilaca zakona i oni izgleda krše zakone!

Treće: u svom pisanju u tekstu na FB zaštitari dele lovce na one koje ih podržavaju u njihovom načinu borbe, i one koji ih ne podržavaju u tome, brkajući pri tom zaštitari u svojim mozgovima pojam CILJ i pojam NAČIN ostvarenja cilja. Ja ih ni malo ne podržavam u načinu rada, i tvrdim da su svojim ponašanjem prešli sve granice normale, pa i zakonske granice. A o kršenju nekih zakona od strane zaštitara, pa i Krivičnog, nadam se da će jednom imati priliku da kažu nešto na sudu, kada ih oni koje su razvlačili po medijima zbog na sudu nedokazanog krivolova budu tužili zbog pisanja i izjava. A možda ih tuže i zbog lažnog prijavljivanja?!? Troškovi sudjenja i odštete umeju da budu vrlo visoki, hoće li, ako do toga dodje, Ružić i ekipa objaviti i to na Fejsbuku?

Za kraj, najvažnije: ja sam u jednom od prethodnih upisa tvrdio da je cilj ove zaštitarske kampanje zabrana lova svih vrsta ptica, ili otežavanje tog lova do te mere da se lovcima ogadi, a da im je (zaštitarima) želja da se u nekom momentu i svaki drugi lov zabrani. Ostajem pri toj tvrdnji, dakako! Kao primer, to se već desilo u Albaniji, gde je posle dvogodišnje potpune zabrane lova ta zabrana proletos produžena za još pet godina! Da li je autor emisije/dokumentarca 'Ravnica bez ptica' na koju su DZPPS i veseli Ružić onoliko ponosni i gde su bili glavni akteri (naročito nefotogenični Ružić), upravo novinar koji je deo mreže jedne medjunarodne organizacije (ili radi za tu organizaciju) čiji je ogranak u Albaniji doprineo totalnoj zabrani lova, pa bi voleli i uz pomoć ovakvih emisija da taj scenario iz Albanije repriziraju i u Srbiji? Da li ogranak te mreže postoji i za Srbiju? Da, postoji, kao što postoji i za još neke države Balkana! Hoće li zaštitari da napišu kako se zove ta organizacija, ili da ja opet pokažem da mnogo više znam i da sam upućeniji nego što zaštitari i neki drugi ljudi misle? Tamošnji (albanski) zaštitari su učestvovali i uticali na donošenje takve odluke o totalnoj zabrani lova! Koga to onda sada hoće da lažu zaštitari da im nije cilj zabrana svakog lova? A propo toga, eno odmah zaštitari verovatno svesni da su prekardašili, pokušavaju da se operu od rodjenih izjava, i tvrde da im nije namera da se uvode zabrane lova ove ili one vrste?!? E ovo je vrhunac farisejstva zaštitarskog i pokušaj zamazivanja očiju! Jel Ružić i kompanija misle da je neko blesav, i da ima kokošje pamćenje? Šta se dešavalo prošle godine na sastancima u Upravi za šume povodom zahteva zaštitarskih za zabranu lova? Šta su tražili, a šta dobili? Šta pričaju i pišu u komentarima na tom svom sajtu? Jel da ponavljam kakve kvalifikacije i kakve sve predloge, uključujući i neke koji predstavljaju ozbiljnu pretnju, oni na sajtu prenose i tolerišu u vezi lovaca? Hoće li i za to da odgovaraju? Na čega bi to ličilo i kako bi se osećali zaštitari kada bih ja ili neko drugi od lovaca napisao (ne daj Bože) ovde da zaštitare treba baciti lavovima, ili da ih treba premlatiti, ili da im treba 'seći jajca', ili da ih treba gole i bose posoliti i ostaviti u lovištima, nabijati na neokrajčen kolac i sl.? A upravo to su, bukvalno, zaštitarski simpatizeri ili aktivisti pisali na njihovim sajtovima, kao i još mnogo gore stvari! To je tolerisano kod njih, ali sačuvaj Bože da neki lovac ako i ima priliku da nešto napiše kod njih argumentovano, e svi argumenti se momentalno brišu!
Zar nisu ti isti zaštitari na tom istom svom sajtu pokrenuli pitanje zakonitosti unošenja fazana u lovišta, najmasovnije lovne vrste ptica u celom svetu? Oni bi da zabrane unos fazana?!? Zašto sada ovako bezočno lažu i mažu, i obmanjuju kada sad kažu da oni u stvari neće da zabranjuju lov?! Licemeri dvolični, lažovi i fariseji! Zar nije cela njihova aktivnost upravo podredjena cilju da se zatre lov što je moguće više, na svaki način, lažima, zabranama, ograničenjima, vrbovanjem uticajnih, medijskim linčom lovaca, podmetanjem, spinovanjem... Sve lepo piše i vidi se upravo kod njih, šta se foliraju i prave Englezi, sa Kejmbridža (zaštitarski naziv, umesto Kembrdiž)! Pa oni dosta od toga javno u komentarima iznose na svojim sajtovima, a ponekad i u izjavama za medije, počev od one ničim potkrepljene njihove tvrdnje da se u Srbiji 'ubije' 170.000 ptica pa na dalje, odakle im ta cifra, da nisu možda gledali u tartar (zaštitarski izraz, umesto tarot) karte!? Zvanična cifra odstrela prepelica je oko 40.000 bila, a sada je i dosta manja! Kako da čovek onda ne posumnja da upravo oni lično, zaštitari, možda idu po lovištima i podmeću zabranjene vabilice kako bi posle optužili lovce? Cilj ne bira sredstva, nego ih opravdava, jel to logika? Zašto sad pričaju da ne traže zabranu lova? E pa zato što su 'dobili po nosu' u prenosnom, figurativnom smislu, i što je dosta toga o njima i njihovim rabotama razotkriveno, zahvaljujući i doprinosu nas sa Srbijalov portala u razotkrivanju!
Neke njihove stavove i tvrdnje zaštitara u vezi nečijih ukaljanih lovačkih obraza i nečiste savesti neću da komentarišem. Samo ću reći da to jako liči na onaj poznati sistem kad lopov viče 'drž'te lopova' upirući prst na drugog!

Mala pikanterija: upis na zaštitarskoj stranici stoji od juče, i koliko se sećam u prvoj verziji su bili spominjani navodni čestiti lovci i lovni radnici koji im daju podršku. Medjutim, danas je, verovatno na nečiju interevenciju sa strane, termin 'lovni radnici' uklonjen iz teksta! Grin
Neko se kanda zdravo uplašio da se ne razotkrije? Možda cvećke koje sebe zovu lovnim radnicima i koje sam ja sa pravom nazvao 'domaćim izdajnicima', a sada dodajem da su takvi još i 'petokolonaši' medju lovcima!!! Prepoznaće se oni već, a u lovstvu se ionako malo šta može sakriti. Sve izadje na videlo pre ili kasnije.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 18
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,444
Najnoviji član: Hunternight1

Poslednje vesti
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,525,738 posete www.srbijalov.com