Pozdrav drugari da se i ja malo ukljucim,ja mislim da je svaki kalibar dobar na svoj nacin,ja licno imam Zastavin MARKX u cal.30-06 i zadovoljan sam i ne bih da drugi omalovazavam jer ih nisam koristio i nisam neki toliki poznavalac i ne zelim da se pravim da jesam da me ne bi isbrisali sa sajta kao pojedine{malo sale} ja sam se odlucio za 30-06 samo iz tog razloga sto ima najveci izbor tezine zrna a ipak koristim samo 11.7gr PPU SP tako da mislim da je sve stvar navike ,to ti je kao ono vozio 20god japanca sada mu daju novog nemca on nece jer naviko na japanca.Tako da mislim za kod nas u lovu je ovo sve manje bitno obara i jedan i drugi samo ako se divljac dobro pogodi.A evo nasao sam na Y-TUBU jedno poredjenje mozda je isto montaza ko sto pojedini kazu. http://www.youtub...7m6ogiO5kc i http://www.youtub...ed4lz_Fw2Y $aAa POZDRAV
Kada bih morao da se opredelim za jedan kalibar kojim cu loviti svu visoku divljac na nasem podneblju to bi sigurno bio 30-06 SPR ne zbog najveceg izbora zrna jer mi trebaju samo dva najteze i najlakse vec zato sto je star vise od jednog veka i prihvacen na celoj planeti a ujedno najprodavaniji i ne postoji konstrukcija puske za lov a da se nepravi u kal. 30-06 SPR. (kiplauf,kombinovane,drilinzi,firlinzi,dvokuglare,karabini raznih sistema manuelnih zatvaraca,poluautomacki karabini,karabini sa blok zatvaracem).To je sasviv dovoljan razlog da se uverim u kvalitet istog.Zato mu dajem prednost u odnosu na 308 WIN i ostale iz grupe srednjih "univerzalnih".
Njegovo Kraljevsko Visočanstvo ima 101 godinu i još nema nameru da napusti tron.
Ostareli suveren još ne želi da abdicira ili da delegira svoj presto nekom drugom.
On je br. 1.
Kandidata za naslednika ima dosta ali podanici još vole starog kralja. Ni dvorske spletke nisu uspele da mu dodju glave. Generali su ga poslali u vojnu penziju ali je On i dalje na prestolu. U kraljevstvu kalibara sluša se volja naroda.
I tako, demokratski, .30-06 još uvek vlada sve dok se ne promeni glas većine.
A kada će ne zna se.
Istorija
U krštenici pomenutog kalibra stoji da je rodjen 15. oktobra 1906. godine u porodici proizvodjača oružja Springfield. Zapravo, tog datuma je .30-06 uveden u naoružanje SAD-a kao službeni metak i otpočela je proizvodnja za američku vojsku. Evropska i milimetarska oznaka glasi: 7.62 x 63 Springfield.
Američka armija je krajem 19 veka i početkom 20 veka bila suočena sa činjenicom da je u njenoj vojsci potrebno pešadijsko naoružanje (čitaj puška) savremene koncepcije i taktičko tehničkih karateristika u modernom kalibru, koje će obezbediti pouzdanu vatrenu moć kopnenoj armiji i dodeliti prednost ili identičan status sa protivnicima u ratnim sukobima koji su bili na pomolu. Bolno iskustvo koje je američka armija izvukla iz rata sa Španijom 1898. godine (Španija je bila naoružana modernim Mauser M1893) naterala je Ministarstvo odbrane SAD-a da modernizuje svoje puške i kalibar sa nečim boljim, a po ugledu na Mauser. I to hitno.
Fabrika Springfield se baca na posao i konstruiše novi metak. Odluka pada na porodicu30 kao noseći prečnik zrna. Trebalo je pronaći nešto što je bolje od tadašnjeg 7x57 Mauser, 8x57 Mauser i kalibra .303 British koji su u to vreme uvedeni kao top moderni i snažni kalibri. Paralelno sa time Springfield konstruiše i novu brzometnu pušku (obrtnočepni sistem sa punjenjem okvira u magacin) boltaction sistema. Bila je predvidjena za kalibar .30-03 i lako je modifikovana za .30-06. I komplet je rođen, zvao se puška M-1903 Springfield u cal. 30-06.
U tom trenutku sva dotadašnja vojna puščana municija postala je inferiorna u odnosu na .30-06. Ovaj metak je ispunio sve zahteve razvojnog odeljenja USA Army tog doba. Traženi kalibar je rešio sve postavljene zadatke do 1000 jardi (914 metara). Automatski režimi rada orudja su tek bili u povoju, a kasnije su svesrdno prihvatile .30-06 kao izvrstan mitraljeski metak. Balistički gledano, sa aspekta vojnih zahteva, pomenuti kalibar je bio minimum 35 godina ispred svog vremena.
Zrno za ovaj kalibar u izvornoj verziji težilo je 150grain (9,7grama) i sa njime je Amerika ušla i završila Veliki rat (I svetski). Zbog većeg dometa i upotreba u automatskim režimima (mitraljezu), odmah posle pomenutog rata uvedeno je zrno od 173 grain (11,29grama). Pojavom čuvene poluautomatske puške M1 Garand američka armija konstruiše novi metak (ball M2) od 9,8g kako bi ovoj pušci obezbedio lagan i miran rad.
Tokom perioda od 1920. do 1954. godine uvedeno je više vrsta zrna specijalnih namena (traser, pancir, zapaljivo...) tako da je za vreme svog vojnog veka ovaj kalibar posedovao 16 različitih zrna za različite potrebe.
Istoriju ovog kalibra gradilo je i oružje koje se projektovalo oko .30-06. Do završetka vojne karijere u snagama USA, slavu ovom metku donosilo je i izvanredno kvalitetno pešadijsko naoružanje. Puške M1903 Springfield, M1917 Enfield, M1 Garand kao i puškomitraljez M1919 Browning BAR i mitraljez M919 Browning BMG.
Zanimljivo je da je svo pobrojano oružje, u pomenutom kalibru, bilo angažovano u I Svetskom ratu, II Svetskom ratu, ratu u Koreji i delimično Vijetnamskom ratu (zajedno sa cal .308 Win). Mitraljez M1919 Browning BMG još živi i nalazi se u operativnoj upotrebi Amerike i mnogih zemalja širom sveta u različitim kalibrima.
Završetkom II Svetskog rata i američkom indoktrinacijom u sferi naoružanja, mnoge zemlje usvajaju kalibar .30-06 kao službeni. Vojne pomoći Amerike zemljama pobednicama u drugom ratu kao i zemljama trećeg sveta su isključivo bile u ovom kalibru. USA se ovim rešavala viška ogromnih vojnih zaliha i time dodatno doprinela popularizaciji ove municije. Takođe, u to vreme je osnovan i NATO i za službeni metak je odabran .308 Win a ogromne zalihe .30-06 su završavale kod saveznika zapadnog bloka a između ostalog i u tadašnjoj Jugoslaviji. Pedesetih godina prošlog veka Titova država je od US Army dobila velike količine pešadijskog i oklopnog naoružanja. To je uslovilo da od 1956 godine Igman iz Konjica počne sa proizvodnjom cal .30-06 za JNA. I tako je tadašnja Jugoslavija postala jedna od 18 zemalja koja je proizvodila pomenuti metak. Procenjuje se da je do 1991. godine SFRJ bila 11. proizvođač po obimu produkcije .30-06 u svetu. Nesvrstani su učinili svoje.
Danas se zna da je izrada ove municije zastupljena (ili je bila) u 48 zemlji sveta. Impresivno. I to samo za vojnu municiju. O lovačkoj, sledi u nastavku...
Karakteristike
U civilnoj upotrebi cal .30-06 je počeo živeti odmah po lansiranju. Ekspanziju je doživeo posle I Svetskog rata i to u Americi da bi posle 1945. godine zavladao svetom. Već 1909. godine, tadašnji predsednik Amerike, Teodor Ruzvelt je na svoj safari u Afriku krenuo i sa jednim .30-06 koji je bio namenjen za sve izuzev teškaša ali uključujući i mačke. Između dva Svetska rata profesionalni lovci u Africi su otkrili čari ovog kalibra. Naročitu popularnost je stekao dobrom balistikom a sa težim zrnom. Zaustavna moć je presudna za afrički kontinent. Zrna od 180 grain (11,7 grama) i 200 grain (12,9 grama) su bila više nego izvrsna. Latinska Amerika takodje polako usvaja ovaj metak. I Evropa prihvata ovaj kalibar u lovačke svrhe odmah posle II Svetskog rata. Relativno ravna putanja zrna od 9,7 grama za odstrele preko 200m bila je glavni razlog za lovce starog kontinenta da ga prihvate. Takođe, balistička svojstva ove municije su bila presudna i kod upotrebe u raznim sistemima pušaka. Za razvoj i popularizaciju poluatomata sa pozajmicom gasova doprineo je i .30-06 koji je u toj funkciji radio besprekorno, bez velikih gubitaka energije. Iskustveno, provereno u praksi, se pokazalo da ova municija rešava sve zadatke odstrela od najmanje do najveće visoke divljači. Naravno, lovačkom etikom dolazilo se do izbora težine zrna za određene namene.
U početku su lovačka zrna bila ograničena na 9,7; 10,7 i 11,7 grama. Danas proizvođači nude lepezu od zamislite, 7,5 do 14,29 grama. Dovoljno za sve što se kreće na zemlji izuzev čuvenih teškaša. Brzine zrna kreću se od 700 m/s do skoro 950 m/s. Ovoliki raspon ne postoji ni u jednom drugom kalibru.I, eto univerzalnog metka za one koji se zadovoljavaju samo jednim karabinom. Čak i u zemljama bivše SSSR i same Rusije, i ako je postojala blokovska podela, lovački karabini su zastupljeni podjednako u kalibrima 7,62 x54 i .30-06.bez obzira što je 7.62x54 u Rusiji u upotrebi preko 100 godina i da ga ima ko pleve.
Duh
Neki izvori navode da je tajna ovog amerikanca u tome što se ljubav prema njemu prenosi sa kolena na koleno. Teoretski gledano, od nastanka, ovu municiju koristi četiri generacije lovaca.U evoluciji lovačkih kalibara, u praktičnoj upotrebi, nije se puno dramatičnog desilo u poslednjih sto godina. Znamo da je raspon prečnika zrna između 7 i 8 mm najzastupljeniji i omiljen u svetu, te je balistika i snaga .30-06 još uvek prisutna kao nezaobilazni faktor. Ukoliko izbacimo extremne kalibre u wildcut i magnum punjenjima amerikanac će i dalje biti izbor armije lovaca koji traže pouzdanost, stabilnost, spektar mogućnosti, izbalansiranost, etiku i tradiciju. O dostupnosti municije i da ne pričamo. Čak je tradicionalno konzervativna Evropa ustuknula pred ovim metkom. Evropski kalibri morali su da sačine dosta mesta za američkog gospodina. Lovci su izabrali da tako bude.
Za mnoge lovce širom sveta, .30-06 je što i prvo ljubavno iskustvo, prvo pivo, prvi odlazak od kuće, prvi auto. I to sve odjednom. Ponosno ističu u društvu da imaju karabin .30-06 pa tek onda da je od tog i tog proizvođača. Pomenuti kalibar je polako postajao kult. Za njega nije važno da li postoje savršeniji kalibri na papiru. Pitanje je uvek isto. Šta moj Springfield ne može da uradi na razumnoj daljini do 400m sa optikom? Odgovor je:- Može sve! I tu priča počinje i završava. Balistička svojstva ovog puščanog metka nisu previše idealna. I neki bi rekli: - Pa šta?- Šta je idealno? A fabrička municija mnogih svetskih proizvođača, sa zrnom od 13 g ima pad na 300m manje od 40cm.Da, dobro ste pročitali, samo 40cm. Za ovaj kalibar u svetu imate toliko komponenti za ručno laborisanu municiju da vam pamet stane. Neke laboracije postižu pad zrna na 300 metara sa gramažom od 9,7g samo 19cm. To možemo nazvati fleksibilni kalibar, idealan za prepunjavanje.
U tabelarnom pregledu možete pronaći neke parametre municije .30-06 proizvedene od strane svetski poznatih imena. Podaci govore sami za sebe.
Razvoj
Ne postoji puščani metak koji je više služio kao uzor za prepravljanje, sužavanje, deformisanje i ostale radnje koje su imale za cilj da se stvore brži, snažniji, precizniji ili šta već od .30-06. Na čauru ovog kalibra nasađeni su neki drugi prečnici zrna neka druga punjenja ili zahvati. Ovaj metak je bio baza više mainstream ili wildcat punjenja koji se danas uspešno koriste u lovačke svrhe.
25-06 / 6,53mm prečnik zrna
270 WIN / 7,03mm prečnik zrna
280 Remington / 7,21mm prečnik zrna
8-06 / 8,21mm prečnik zrna
338-06 / 8,58mm prečnik zrna
35 whelen / 9,09mm prečnik zrna
I naravno, da se ne zaboravi. I .308 win (7,62x51) sada već čuveni NATO metak, takođe je derivat .30-06 pravljen za pušku M14 predvidjenu za automatski režim paljbe . .308 win. je dobijen po principu: sve isto kao .30-06 ali u manjem pakovanju. Ako bi sad nabrajali i kalibre izvedene iz .308 win, dobili bi podugačak spisak unuka i praunuka popularne -06-ice.
Reputacija
Danas, Njegovo Kraljevsko Visočanstvo uživa u svojoj slavi. U 21. veku ovaj kralj još uvek nosi titule i priznanja koje su mu dodelili ljubitelji oružja i korisnici širom sveta. U svim svetskim anketama (Amerika, Evropa, Afrika) koje organizuju prestižni magazini za oružje i lovstvo, .30-06 je na prvom mestu kao najpopularniji kalibar. Po anketama koje kalibre lovci koriste (imaju) takođe je ovaj metak na prvom mestu. Kod proizvođača lovačkih karabina, podaci govore da je broj pušaka proizvedenih u kalibru .30-06 na 1 mestu. Klasifikacija se odnosi na praćene tržišta u poslednjih 15 godina i rezultati su isti iz godine u godinu. O Americi i da ne pričamo. Tamo se -06-ica plasira kao ON pa velika prazninina pa ON pa onda .375 H&H.
Vojna karijera jeste doprinela popularizaciji ovog puščanog metka. Međutim, on nije u upotrebi već 53 godine u Americi, a i dalje je aktuelan. Lovačku slavu je zapravo sticao pedesetih i šezdesetih godina prošlog veka, širom sveta, i verovatno je to ključ dugovečnosti. Mediji su takođe učinili svoje u poslednjih 30-ak godina. Savremene komunikacije su prenosile glas stotine hiljada zadovoljnih lovaca i kreirale sliku boga i fanfara. Ni jedan drugi kalibar nije toliko publikovan u svim vrstama medija kao što je .30-06. Ni jedan drugi kalibar nikada nije imao toliku naklonost stručne recenzije kao pomenuti.
A kod nas? Naravno, proizvodi ga PPU u više gramaža. Novo zrno grom je više nego solidno. U staroj Jugi je Igmanov metak bio veoma, veoma dobar. Takođe, Zastava proizvodi karabine u ovom kalibru i u uspešnom sistemu M-98. Po popularnosti u Srbiji -06-ica vodi mrtvu trku sa 8x57. Ipak su nemci i jna ostavili istorijske tragove na ovim prostorima.
Dokle će .30-06 biti na mestu br. 1.? Teško je reći a ne opeći se. Čuveni Roy Weatherby je 1950. godine rekao: Prilično sam siguran da će jednoga dana, i to ne zadugo,čak šta više vrlo brzo, sadašnji .30-06 i ostali moderni kalibri u povoju (misleći na dolazeći .308 win.) biti prevaziđeni...
mesto broj 1 bi bio da nema i nije bilo 8x57JS (i 7,62x54R)
američka propaganda je učinila svoje više nego propagande i reklame ostalih i to se prihvata kao da je sve tako kako "oni" i navode.
Kada se navede ovakva reputacija, duh, istorija ... za 8x57JS onda se dođe do zaključka da je za penzionisanje, da je zastareo, da je seljadin, da je isuviše loš, da je isuviše boljih i sl. Nepravda!!!
Lovio sam sa .30-06 a sa 8x57JS još uvek lovim i oba sam dobro upoznao i zato još uvek lovim sa 8icom a ne ovim drugim! Ne kažem da je .30-06 loš kalibar ali ... malo je priča i preterana na uštrb drugih ni malo lošijih pa čak i boljih!
...
Nego, nije li za tekstopisca(urđev) No1 .270Win?!?
Kolega canisaureus,koji je po tebi bolji kalibar od 30-06 spr i zbog cega?(a taj drugi "bolji"sta moze a 30-06 ne moze)I ako imas nesto da dodas-obrazlozis.Dobar pogled,pozdrav
Trideset nula sest je zakon!Ima sirok izbor tezina,sjajan metak sa kojim sam se nalovio!Obara sve zivo,udoban,metaka svud.Nije dzaba najpopularniji u Cemerici!
Kalibar 308 Win. ja nastao skraćivanjem i dorađivanjem 30-06 Spr. po vojnim specifikacijama za američku vojsku. 308 Win. ja malo slabiji, ali ima i manji trzaj i kraći hod zatvarača zbog kraće čaure, pa mnogi proizvođači rade kraće sanduke za ovaj kalibar, što daje brži sledeći hitac. Inače sam imao obadva i nikada nisam primetio neku valiku razliku, osim što 30-06 Spr. ima malo položeniju putanju, ali to dolazi do izražaja samo na većim daljinama. Za lovce koji mogu da si priušte samo jedan karabin 308 Win. je dobar izbor (između ostalih).
samo evropska skola kip lauf 6.5x57 i mauzer sistema karabini 7x64 i 9.3x62 ( prokleta je amerikaaa i zlato sto sjaaa...)
Mi necemo reci gde praznina zveci
Kao klepka suplja,
Mi hocemo dela velikih bez reci-
Zuljeva i znoja, stradanja i vere,
Pelina iz cije zuci pcela bere
i med slatki skuplja.
A. Santic http://www.youtube.com/watch?v=pDIl8R...re=related
308 win. ne preporucujem,on je po balistickim svojstvima dobar,ali koristi laka zrna,kratka zrna,i zrna koja su u ponudi su jako tvrda npr.Grom i jako su problematicna i obicno moze da se desi da crna divljac ne padne vatri,ipak je 30-06spri. za mene bolji za crnu divljac.
Epa asivice mislim da gresis. Kao i svi ostali kalibri i 308.Win ima mekih i tvrdih, laksih i tezih zrna u ponudi. Evo stavio si crnu divljac, moj otac ima kolegu koji uspesno lovi ovim kalibrom crnu divljac, primerci nisu bili veci od 150-180kg ali mislim da je sasvim dovoljno, cak sta vise mnogo divljaci ove vrste mu je palo u vatri! Kazu da razlika izmedju 308.Win i 30-06 u zrnima do tezine 11,7gr maltene i ne postoji, a posle toga prednost stice 30-06 koji ima vise tipova gramaze zrna(mada iskreno mislim da vise od 11,7 i ne treba) ali naravno ukusi su razliciti i o njima treba diskutovati a ne raspravljati! pozdrav!
[xhide]Ja koristim 7x64 i prezadovoljan sam, ali ako bih morao da ga zamenim jednim od dva kalibra o kojima se pise na ovoj temi, izabrao bih .308, ali to je vec stvar ukusa...[/xhide]
Kalibri 30-06 Spr. i 308 Win. koriste ista zrna, samo što 30-06 Spr. može da primi duže pa samim tim i teže zrno u tome je jedina razlika. 30-06 Spr. se pravi sa zrnima od 14,26 grama a 308 Win. ne.
Po cemu to vuce ? Za 30-06, to zrno od 14,26 grama ima prevelik pad, tacno je da se moze upucati krabin samo sa tim zrnom, ali onda nije to to. Onda ti je to kalibar samo za svinje, a po meni, ima mnogo boljih kalibara samo za ovu vrstu divljaci, ako se malo bolje razmisli... mislis da 308 sa zrnom od 11,7 grama ne moze da obori svinju ? Znaci 30-06 i 308 su do te tezine zrna ja mislim skoro isti, s' tim sto 308 ima kracu cauru, a 30-06 nesto vecu snagu, ali mislim da je zanemarljivo..
Može da kaže ko šta oće, ali kalibar 308 Win. je odličan za svu našu divljač. Jeste malo slabiji od 30-06 Spr., ali svejedno ima dovoljno snage za odstrel sve divljači uključujući i DS. Ko ga uzme neće se pokajati, a ko ga već ima sigurno je zadovoljan.
Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.
MilanO Offline
· 15.10.2024. 05:38
Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6
tomo vrbas Offline
· 01.01.2024. 19:30
Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻
Planinko011 Offline
· 01.01.2024. 17:21
Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).
slavaplana Offline
· 15.12.2023. 13:46
Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo što to trpimo.
Stevo Kuzmanovic Offline
· 14.02.2023. 09:13
Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?
Stevo Kuzmanovic Offline
· 14.02.2023. 09:10
Pozdrav svima..
Anita Randjelovic Offline
· 11.02.2023. 15:09
Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?