Vidim da se ista polemika vodila i 2011 godine, u temi MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI, strene 6,7... Sada sam malo googlao, da vidim šta je to "kalibar". Na internetu ima tekstova gde tvrde da je to promer između polja, nađoh i jedan gde piše da je to promer između bregova, jedni navode da je to prečnik zrna a ima onih koji tvrde da je "kalibar" sve to. I ja mislim da je Kalibar sve to. I promer između polja i žlebova, i prečnik zrna. Zapadnjački kalibri se često označavaju zaokruženim vrenostima u delovima inča, u ovom slučaju na manju vrednost. Otkud je to kalibat 270Win. 6,9 mm? Dobijeno konverzijom OZNAKE kalibra 270 u milimetre? Ja sam pronašao sam da je kalibar 270Win. 7x65,5mm. Da li je bilo nekog stručnog tumačenja, relevantnog i obavezujućeg? Ako su ti kriterijumi koje navodite jedino ispravni i pravilni, odgovorite zašto se to ne odnosi i na druge kalibre, nego samo na 270 Win. U prilogu, slike metaka kalibra koje potvrđuju moje navode. Naš zakonodavac u objašnjenju pojmova ne navodi pojam KALIBAR već samo pojam MUNICIJA a to je citiram: municija su meci za vatreno oružje sa olučenim i glatkim cevima. Kraj citata. I svi tekstovi o oružju gde se govori i obajašnjavaju kalibri imaju šeme metaka a ne šeme i dimenzije cevi, unutrašnje i spoljašnje. Kako ZAKON O DIVLJAČI I LOVSTVU kaže "Zabranjeno je loviti: ...lovačkom municijom kalibra ispod..." odredba se odnosi na KALIBAR MUNICIJE, ne na promere između polja i žlebova. Kako je moguće da ovo nije jasno?
Баш због тога што се промер цеви и промер зрна разликиују и јесте прихваћена у целом свету дефиницаја да је калибар промер цеви између два поља. И то јесте најрелевантније јер се та вредност не мења и то је најмањи распон у цеви. Зрно мора да буде шире од пречника цеви да би могло да заптива барутне гасове који га погоне. Друга ствар код разних калибара је и различита разлика у промеру зрна у односу на цев.
И код калибра 8x57 ИС промер зрна није 8 мм, него 8,2 мм. Па га у ловној номенклатури сви означавају као калибар 8 мм, а у војној као 7,9. Нико га не означава као 8,22 мм. Док му је промер цеви између два поља 7,89 мм.
Само један пример. Или да ставим пример америчког калибра. 30-06 Spr. је 7,62 мм, што знају и врапци на грани. Али то му је промер цеви између два поља, а промер зрна му је 7,85 мм.
Цев код калибра 270 је промера 6,86 мм између два поља. Док су све европске седмице промера 6,98 мм. И кад погледаш таблице конверзије америчких калибара у милиметарске мере (европске), коју је направио неко стручнији од нас двојице, видећеш да за калибар 270 Win. пише 6,9x64.
Ти си вероватно власник једног карабина у калибру 270 Win. као и онај прошли који се претеривао са свима у вези ове теме. Ви би власници овога калибра силом њега напумпали преко 7 мм, али не иде. То је, што је. А да ли је дозвољен у Србији за одстрел ДС, нити знам нити ме интересује. Рекао сам да је по мом мишљењу погодан за одстрел јер постиже велику количину кинетичке енергије. Али у Србији је сваки закон недоречен и тумачи га како ко хоће, па тако може и ово.
И да ме не схвати неко погрешно, лично немам ништа против калибра 270 Win. Може све што и калибар 7x64, а неке ствари и боље. Али не треба ни да се око њега прави нека фама екстра калибра, са одличном разантношћу. Јер та разантност јесте одлична, али само са зрнима до 9 грама. Све преко тога је исто (или беома слично) као и са калибрима 7x64 или 30-06 Spr. Али за разлику од 270 Win. калибри 7x64 и 30-06 Spr. имају грамаже зрна до 11,5 односно 14,3 грама које су примереније за одстрел најкрупнијих примерака ДС и јеленске дивљачи. Или за лов медведа, за којега је у већини евопских земаља минимална дозвољена грамаж 11,5 грама.
Ja sam vlasnik kalibra sa kojim ne moram brinuti šta smem da lovim. U Švedskoj sa njim love losa, U Kanadi medvede, Hemingvej je sa njim lovio lavove, itd, itd. I ne smatram da je to najbolji kalibar za lov, mnogo bolji od drugih iz grupe univerzalnih. Možda je, balistički, u maloj prednosti ali za lov ni ostali nisu loši. Naprotiv. Odlični su. Ali to nema veze sa 270 win. Za sve što sam napisao izneo sam podatke koji to podkrepljuju. Gde stoji da sa kalibrom 270Win. ne smeju loviti divlje svinje i jeleni evropski? Pokažite nam svima, da već jednom rešimo tu dilemu. Ili je to samo opšte prihvaćeno mišljenje neinteresne grupe zasnovano na birokratskom načinu razmišljanja, podkrepljeno prevodom američke oznake kalibra u evropsku. I vrapci na grani znaju da su američke oznake u inčima često zaokružene na niže vrednosti. Zabraniti jedan kalibar zbog nesrećnog konvertovanja zaokružene oznake američkog kalibra u milimetre je smešno. Zato to zakonodavac nije uradio. Ne pominje bušenje cevi, već samo kalibar municije. Pročitajte već jednom šta tamo piše. I hajde, neka administracija ovog lovačkog portala, zatraži mišljenje stručne službe Lovačkog saveza, da jednom rešimo tu dilemu. Sigurno su učestvovali u pisanju ovog zakona. Pa nisu tamo valjda sve laici kako to ovde neki tvrde. Naravno i za oostale kalibre. 222, 223, 22-250 i 243. Nikako bez njih, da ne bude to samo presedan za jadni 270 Win. I kolega, nije lepo. "Onaj prošli" i ja sadašnji. Zaista nije.
U Švedskoj sa njim love losa, U Kanadi medvede, Hemingvej je sa njim lovio lavove, itd, itd.Za sve što sam napisao izneo sam podatke koji to podkrepljuju. Gde stoji da sa kalibrom 270Win. ne smeju loviti divlje svinje i jeleni evropski? Pokažite nam svima, da već jednom rešimo tu dilemu. Ili je to samo opšte prihvaćeno mišljenje neinteresne grupe zasnovano na birokratskom načinu razmišljanja, podkrepljeno prevodom američke oznake kalibra u evropsku. I vrapci na grani znaju da su američke oznake u inčima često zaokružene na niže vrednosti. Zabraniti jedan kalibar zbog nesrećnog konvertovanja zaokružene oznake američkog kalibra u milimetre je smešno. Zato to zakonodavac nije uradio. Ne pominje bušenje cevi, već samo kalibar municije. Pročitajte već jednom šta tamo piše. I hajde, neka administracija ovog lovačkog portala, zatraži mišljenje stručne službe Lovačkog saveza, da jednom rešimo tu dilemu. Sigurno su učestvovali u pisanju ovog zakona. Pa nisu tamo valjda sve laici kako to ovde neki tvrde. Naravno i za oostale kalibre. 222, 223, 22-250 i 243. Nikako bez njih, da ne bude to samo presedan za jadni 270 Win. I kolega, nije lepo. "Onaj prošli" i ja sadašnji. Zaista nije.
Ајмо редом колега. Прво, то што је са њим Hemingway ловио лавове није меродавно да је он за такав лов и погодан. И Karamojo Bell ја са калибром 7x57 одстрелио на стотине слонова, али је данас лов велике петорке забрањен калибром испод 375 H&H Magnum.
Друго, ја сам рекао да га сматрам погодним за лов ДС јер поседује велику кинетичку енергију, али када би посматрали српски закон стриктно како је написан да је спорно да ли са њим сме да се лови ДС и јеленска дивљач. Нигде нисам написао да не сме (да је забраљено).
Треће, никаква заокруживања нису у питању. Промер цеви (између поља) код калибра 270 Win. је 6,86 мм измерено, а не преведено са цоловних на милиметарске мере.
Четврто, закон о оружју и муницији у Србији не да су писали лаици, него су га писале будале које немају везе са овом темом. Да су га писали лаици онда би они преписали неки од напреднијих европских закона или би из више њих извукли неку средину. Овако је сав накарадан и неодређен и зато долазимо у овакву ситуацију. По нашим законодавцима калибар 30-30 Win. је примеренији за одстрел ДС од калибра 270 Win. Иако је овај први прилично анемичан, а овај други има одличан кинетички потенцијал.
Онај прошли је због свога понашања овде трајно бановах, а ја тебе нисам нигде ословио као садашњи. И ако сам те нечим случајно увредио ја ти се ево сада извињавам. Нисам имао никакву лошу намеру.
Да резимирам. Ја немам ништа против калибра 270 Win. нити га потцењујем у било ком сегменту. Сматрам га добрим калибром за одстрел све наше високе дивљачи на свим ловачким дањинама. Али је проблем неодређеност и недореченост нашег закона, који јесте написан тотално лаички и накарадно. Закон је требао да узме у обзир кинетичку енергију и тежину зрна, а не калибар. И онда не би било никаквих проблема и недоумица.
Ima li neko iskustva sa 270 Win sa kracom cevi? Mislim da bi jedan sa cevkom od 56 cm i optikom velikog uvecanja bio idealna kombinacija za ceku i pirs
Ima li neko iskustva sa 270 Win sa kracom cevi? Mislim da bi jedan sa cevkom od 56 cm i optikom velikog uvecanja bio idealna kombinacija za ceku i pirs
Ima li neko iskustva sa 270 Win sa kracom cevi? Mislim da bi jedan sa cevkom od 56 cm i optikom velikog uvecanja bio idealna kombinacija za ceku i pirs
Nemam iskustva direktno sa 270Win ali imam 30-06 sa cevi od 50cm, sto je po pitanju konstrukcije caure veoma slicno. Oba metka koriste progresivni barut koji u sustini ne podnosi kratku cev tako da grmi i seva kao sveti Ilija gromovnik. Na streljani zbog toga plus pritiska koji pravi niko ne puca kraj mene, sto je pozitivno jer imam vise mesta Citao sam da je preciznost nesto manja mada ja licno to nisam primetio u svakom slucaju ne na nivou na kakvom ga ja upotrebljavam, ali to nije neko merilo jer ja se bavim lovom a ne streljastvom. Recoil je ok. Gubim nekih 40 m/s na brzini zrna u odnosu na cev od 60cm.
Kraca cev, ako je obradjena kako treba, nece uticati na preciznost, pod uslovom da joj municija odgovara. Da, imace manju V0, sto je i logicno i veci pad naknadno, a za veliki prasak, to stoji - nije dzabe to stap koji grmi