Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Medved


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Medved
INTERMAKER
 Medved
 
nenadx
 Hocemo li malo o medvedu.Koliko ih imamo,koliko ih mozemo imati.Dali ga je neko lovio,susretao u prirodi isl.
 
Kile_
 e to je pravi trofej!!!
iz prica znam da je u mojim krajevima ranije boravio Smile medved ,na obroncima karpatskih planina...ali bese nekad Smile
Samo 300 i 4x4
 
Lovac Stari
 Znam da je trajno zasticen! Populacija broji po nekim informacijama samo 50-100 komada na teritoriji Srbije. Dali je to tacno? Mada skoro negde pisalo da je neki pao u Lovokradji na Pesteru.
Dobar pogled.
 
Lala
 Da li se u broj medveda računaju i oni što ih cigani mečkari drže? Sad
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Kile_
 e te ljude bi ja javno vesao.gledao sam u emisiji sasvim prirodno ove godine je bila emisija o tim medvedima,sta im ljudi rade pa to je strasno,koje je to mucenje,posebno brnjice kad im stavljaju,uzarenom armaturom im buse nozdrvu,plakao sam kad sam to gledao
Samo 300 i 4x4
 
Igor
 Ja se ne slazem sa vesanjem, i oni moraju od neceg da zive ali nadam se da ce naci nekakav posao, hvala bogu medvedi su sada na sigurnom u celoj Evropi populacija medveda je mala ali na primer u Svajcarskoj su odstrelili dva medveda jer je nanosio puno stete poljoprivrednicima ali tek uz dozvolu vlade. Nadam se da ce populacija medveda za koju godinu porasti ako smo bar malo pametni tako da kasnije moze i da se vrsi selektivni lov.

Dobar pogled.
 
Lovac Stari
 Koliko je meni poznato vise Medveda nema medju Meckarima! Postoji izvestan manji broj u privatnim Zoo vrtovima i Cirkusima?
A za mali broj jedinki na nasim prostorima krivi su odredjeni organi.
Zar pojedine nase bivse Republike posle ratnih desavanja, mogu da imaju stabilnu populaciju pa cak sprovode selektivno-uzgojni odstrel pa cak i komercijalni. A kod nas vec godinama se tavori sa jednim Bioloskim minimumom!
Dobar pogled.
 
Lovac Stari
 Koliko je meni poznato vise Medveda nema medju Meckarima! Postoji izvestan manji broj u privatnim Zoo vrtovima i Cirkusima?
A za mali broj jedinki na nasim prostorima krivi su odredjeni organi.
Zar pojedine nase bivse Republike posle ratnih desavanja, mogu da imaju stabilnu populaciju pa cak sprovode selektivno-uzgojni odstrel pa cak i komercijalni. A kod nas vec godinama se tavori sa jednim Bioloskim minimumom!
Dobar pogled.
 
Kile_
 pa pazi ovako,ja te ljude koji to rade(muce medvede zarad novca) ja bi to najstrozije kaznio!!!
a da ne mislimo odma na konktretno nacionalnu manjinu rome,to rade i u bugarskoj i u okolnim drzavama da ne imenujem kako ne bih povredio nekog ali to je tako!!!
a koliko god da ima medveda u srbiji brate ja bi dozvolio lov na njih naravno selekcijom i uz najstroziju kontrolu.zasto ne imas para plati i lovi.
Samo 300 i 4x4
 
nenadx
 Medvede,kao i svu divljac,vise niko nemoze posedovati,sem ako nije iz vestackog,sopstvenog... uzgoja.Tako da su ta vremena zavrsena i za medveda.Oduzeti medvedi od meckara su za sada u Bugarskoj,kada se zavrsi izgradnja azila kod nas,bice vraceni.Taj azil je na Mokroj gori,Kusturica je uspeo da dobije novac od organizacije tri sape,pa ce na nekoliko Ha,biti napravljeno regionalno prihvatiliste za medvede.Ovo je po meni fantasticna stvar za medvede a i za nas.Ali vratimo se ovim wild end free.Medveda imamo sto rece lovac stari 50 do 100,ali se pravo stanje tesko moze utvrditi iz vise razloga.Recimo normalno je da se prebacuju preko Drine,Tare i svuda iz okoline,pa tako povecaju ili smanje brojnost.Nelegalni odstreli su javna tajna i ustvari glavni problem male brojnosti.Biotope imamo odlicne,ali etiku i postovanje zakona,kod pojedinaca na 0.Za sada bih dodao recimo ovo Rumunija ima oko 5000 medveda(odstrele 400),Slovenija 400 do 500(ali na veoma malom prostoru)a odstrele 70.Ako bi se gledalo iz ekonomskog ugla,verovatno bismo lepo profitirali od lovnog turizma.Sa druge strane,obicnog lovca briga za to.Normalno je da se pita,a kada cu ja moci da ga ulovim.I u pravu su,divljac je nacionalno,pa valjda i lovacko blago.Ali to je tema za sebe,verovatno povezana i sa nelegalnim lovom.
 
Lala
 Hmmm, Kusturica i njegov privatni rezervat ma teritoriji nacionalnog parka?! Plemenita ideja, ali mi tu sve skupa nešto smrducka, ne znam zašto... A šta će biti sa medvedima smeštenim u azil? Da li će biti vraćeni u prirodu?
Neću da tvrdim ništa, ali kruže neproverene priče da na Mokroj Gori caruje Kusturičino privatno obezbedjenje-'rendžeri', i da tamo na Mokroj Gori mogu da love samo odabrani, pod maskom 'sanitarnog' odstrela. Priče su neproverene, ponavljam, možda i zato što niko ne sme da proverava, pošto je Kusturica kao direktor JP Nacionalni park Mokra Gora, upravljanje Mokrom Gorom ustupio svom privatnom preduzeću. Ali to je već neka druga tema, koja nema direktne veze sa lovom...ups!!! Ima veze sa lovom, ali nema sa lovstvom Grin

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenadx
 Ha,ha sve ili mnogo toga ima veze sa lovom,u pravu si.Sto se tice prica i ja sam ih mnogo cuo,pa nemam stav o tome.Sto se tice medveda,trebalo bi da jedinke koje su sposobne za povratak u prirodu budu vracene.Pravo da ti kazem verujem da hoce,ali visak.Moraju da ostave nesto u ogradi zbog turista,atrakcije,pa samim tim i pomenute love.Video sam taj prostor i bice veoma pregledno za posmatrace iz daljine.Znaci sve je lepo predvidjeno po sistemu,vuk sit i ovce na broju.Profesionalno.
 
Lala
 Hehehehe, ma da... Kusturica je poznat kao pravi profi Grin
Profesionalno je prisvojio celu planinu, batice Smile

Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
Lovac Stari
 

lala kaže:
Hehehehe, ma da... Kusturica je poznat kao pravi profi Grin
Profesionalno je prisvojio celu planinu, batice Smile


Ma lepo se on zakapitalio tamoSmile.

Mislim da ti Medvedi ne ispunjavaju uslove za povratak u prirodno staniste!
Sve su to jedinke koje su napustile prirodu kao mecici(mladunci) i zgubljen je prirodni instikt za opstanak u prirodi. Plus moglo bi lako biti problema na relaciji Medved - Covek. Jer svi ti Medvedi imaju losa iskustva sa ljudima.
Ali sta ce biti sa njima to ce odluciti onaj gore.

Koga zanima Komercijala moze otici u lov na Medveda u BiH. Postoje lovista u Republici Srpskoj.
Cena je od 2.000 pa na vise.
Dobar pogled.
 
Lala
 Lovac Stari, kad si pomenuo Bosnu i medvede tamo, setio sam se istinite priče, kad je tamo negde 1976. godine Tito išao u Bugojno da odstreli nekog medveda, pa pita predsednika opštine Bugojno: 'druže, jel ima kod vas medveda?', a ovaj pametan kako ga Bog dao, a iz želje da se malo uvuče, odgovori: 'druže Tito, ne brini, dok je nas Bugojanaca, biće i medjeda!'
Grin Grin Grin
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
nenadx
 Ma slusao sam i ja V.Pesic,sto se taj Nemanja iskvario.Salu na stranu,ko je sta prisvojio,neznam.Znam da je to sa medvedima svakako Evropski projekat i cenim to.Sto rece lovac stari,ti medvedi svakako ce okoncati u zatvorenom,ali mnogo humanijem okruzenju.U kasnijim fazama je predvidjeno da mladi,na bilo koji nacin napusteni,tu rastu u priblizno divljim uslovima.Kada odrastu,mogu lakse da se prilagode i samostalno zive.Takva utocista postoje.Organizacija Vier Pfoten vec brine o 3 parka,sa 36 medveda.U Austriji ih ima 6,Nemackoj 8...tako da se njihova iskustva mogu i hoce preneti.Ovakva desavanja su bitna i za lovce jer su na neki nacin pocetak brige za medvede,na novim osnovama.Ruku na srce prethodne nisu davale rezultate,pa ce pored ostalog uvodjenje rendjerskih sluzbi,mozda biti efikasnije.
Dobar pogodak
 
nenadx
 April je,mecke ili izlaze iz zimskih sklonista ili se pare.Mlade obicno okoti januara,nekad ranije ili kasnije,dok je u zimskom snu.Nekad 2 ali i 5 meceta,samo mlade ili prestarele okote 1.Mladi su teski oko 500gr.a navodi se cak i samo 1 posto tezine majke.Majka ih i doji u snu,mleko je izuzetno gusto tako da mladi veoma brzo napreduju.To je prica za sebe,jer mecka nejede a crpljenje masnih naslaga je minimalna....Po izlasku iz brloga,mladi su teski 6 do 7 kg.a stari su tacno 4 meseca,pa se moze odrediti vreme kocenja.Mecka sa mladima je tada veoma opasna,pa je treba izbegavati ili sa sobom nositi americki sprej CS ili CN koji ih izvanredno odbija.........Inace medved je oduvek ziveo na nasim prostorima.Imamo nalazista iz Risovacke pecine(Arandjelovac)par lokacija na J.Kucaju......gde su pronadjeni ostaci(lobanje,,,,)pecinskog medveda,Ursus speleolus,koji je tezio oko 1000kg,a u stajacem stavu visok 3,5m.Ajde usput da kazem da su na tim lokacijama nalazi pecinskog lava,hijene,stepskog bizona,tura,runastog nosoroga,dabra,neke vrste krokodila,mamuta,dzinovskog jelena,sumskog jelena.. i43.tinypic.com/1iw7b.jpg
Dobar pogodak
 
danijel_bresje
 Ja koliko znam i koliko sam cuo da na Tari ima oko 40 jedinki medveda...i ne nanose bas neku veliku stetu ljudima....a ovde kod nas u svilajncu se prica da su i na Beljanici napravili neki rezervat za medvede i da ih ima oko 5,6 komada....
 
nenadx
 Brojnost medveda na Tari nije konstantna,jer se dosta setaju preko Drine,ali tu je najstabilnija populacija medveda u Srbiji.Ima ih u pojasu prema Crnoj Gori i KiM.U tvom kraju da tako kazemo,jer je relativno blizu se nemoze eksplicitno reci tu su.Centar im je J.Kucaj,ali je logicno da se nadju na Beljanici.To je prirodni prostor i staniste medveda....Inace nisam cuo za tih 5 do6 kom na Beljanici.Cuo sam za divokoze...Hajde raspitaj se malo pa javi ako nije problem.Pozzz
Dobar pogodak
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
MEDVED /Ursus arctos/ STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 9 12.05.2012. 18:28
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 19
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,444
Najnoviji član: Hunternight1

Poslednje vesti
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,526,163 posete www.srbijalov.com