Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Loš pogodak - (patnja divljači) ili naporna potraga?


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Loš pogodak - (patnja divljači) ili naporna potraga?
Lovac Stari
 Dok je god lova, bice i ovakvih pojava. Pored mora efektnih pogodaka i lepih odstrela desavace se i ovo drugo! Kako izbeci ovako nesto? Dali ne pucati po svaku cenu na cilj koji se ne vidi lepo ili ne stoji lepo,dali pred svaki vazniji lov proveravati preciznost svog oruzja i slicno?
Postoji vise razloga ovakvih desavanja. Ali zakljucak je jedan, nakon ranjavanja divljac pati i muci se u agoniji a nama predstoji mukotrpna i naporna potraga koja postaje mnogo puta neizvesna!
Neki primerci prezivljavaju laksa ili teza ranjavanja i zive otezano sa pojedinim nedostacima kao np bez jedne noge itd.
img194.imageshack.us/img194/3899/showbl.jpg
Ova svinja je zivela sa povredjenom nogom.
Licno sam svojevremeno odstrelio Kosutu Evropskog Jelena kojoj nedostajao deo zadnje leve noge.
Ovakve pojave u lovistu treba odmah odstraniti ili izvrsiti sanitarni odstrel!
img689.imageshack.us/img689/3726/srnabeznoge.jpg
Tipicno ranjavanje za nizak pogodak. U ovom slucaju dobar pravac ali visina! Divljac odlazi, boluje,prezivljava i zivi dalje otezano sa nedostatkom.
Vasa misljenja i iskustva drugovi Lovci.
Dobar pogled.
 
Lala
 Ovih pojava ima i češće nego što se misli; pravi lovac ide da traži pogodjenu divljač dokle god može, i najčešće je nalazi. Ali, sto ljudi, sto ćudi... Koliko puta se u lovu čuje 'gde sad da idem, nema šanse da je nadjem, pucaću na sledeću' i slične izjave.
To je pitanje kodeksa lovačkog, tamo lepo sve piše, ali jbg...

Drugo pitanje je vezano za lovokradju: lovokradice nemaju vremena da traže ranjenu divljač, oni kupe samo ono što padne u vatri. I baš ih briga za pravilo da se puca samo kad je pogodak izvestan. Pucaju na sve i svašta, i kad ima i kad nema svrhe pucati.

Po mom mišljenju, najčešća pojava ovakvih ranjenih i oskaćanih životinja je posledica krivolova. Po meni, odnos je 70:30, da su lovokradice najčešći krivci za sakaćenje.
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
bela
 vidi o tom pravcu i nisam razmišljao ''da i lovokradice ranjavaju'' ali je verovatnoća velika nažalost.
vižlan i terier
 
nenadx
 Los pogodak koji dovodi do ranjavanja je neminovnost. a desi se i najsigurnijim lovima.Kod lova na sitnu divljac se desava cesce,rekao bih.Razlozi su jednostavni.Vise se puca,pa se po zakonu verovatnoce cesce i desava,zatim posip sacme i dosta drugih sitnih elemenata.Pri lovu na krupnu divljac,jedinacnim zrnima,sam imao i licna i tudja iskistva.Da bi se ovo izbeglo,potrebno je biti siguran u oruzje i sebe,Oruzje pre lova obavezno isprobati i videti da li je doslo do pomeranja nisanskih elemenata.Ako se menja tip zrna,tezina,,,,ovo je obavezno.Medjutim i tada se desavaju ove nezeljene situacije....Recimo,jednom prilikom,pogodak je bio plasiran,odmah iza plecke,zrno je bilo tvrdo,proslo izmedju rebara a divljac odnela.Nakon vise od 2 sata,divljac je pronadjena.Analiziranjem smo dosli do zakljucka da je pogodak splidan,ali nije zakacio vitalni organ,dovoljno dobro(i izbor zrna je bitan)...Kako god,ove situacije su moguce,ali sto rece Lala,obavezno je trazenje i upornost.Ranjena divljac se nesme ostavljati a verujte kada se pronadje,zadovoljstvo je ogromno.Mozda bi se moglo nesto reci i o nacinu trazenja i konkretnim primerima.Ova iskustva mogu pomoci da lov na kraju od razocarenja dovedu do uspesnog kraja.
Dobar pogodak
 
Boban
 Ma ljudi idu svime i svacime u lov sa sitnom sacmom na krupnu divljac i obratno katastrofa ,a pogotovu lovokradice pucaju cime stignu samo da obore i ukradu nesto iz lovista.Besan
 
canis aureus
 Odlična tema!Bravo 2

Svakom lovcu kako na sitnu tako i na krupnu divljač desio se i taj loš pogodak!!
Dal na početku lovstvovanja dal kasnije al se dešava da pogodak ne bude onakav kako planiramo da ga uputimo.
Neiskustvo, "psihička blokada pod adrenalinom", nedovoljno poznavanje svog naoružanja i municije koja se u datom trenutku koristi, municija slabijeg kvaliteta, pogrešan izbor municije za lovnu divljač, pogrešna procena daljine do mete, vremenski uslovi, smanjena vidljivost, preticanje, kosi hitac... i mnoštvo drugih faktora mogu dovesti do lošijeg pogotka!
Na većinu ovih faktora lovac može sam da "reaguje na vreme" i da odstrel učini mnogo uspešnijim!, ali ima i tih faktora na koje ne može da utiče(kao što je loš kvalitet municije koju tada koristi -npr od pet metaka jedan izleti i udvostruči grupu pogodaka)
-navodio sam ranije neka svoja iskustva sa "lošijim serijama" municije gde se dešavalo da i sa dobrim pogotkom zrno ne odradi kako bi trebalo pa se potraga za ranjenom divljači poprilično oduži!
Prisustvovao sam mnoštvu situacija gde su i odlični strelci pravili propuste(verovatno u želji za odstrelom) i loše pogađali divljač ili u boljem slučaju promašavali istu a neznajući "kako im se to desilo".

Uspešnost odstrela tj izbegavanje ovakvih pojava se sigurno može rešiti na strelištu!
-Vežbovnim gađanjima će se sigurno bolje upoznati oružje-nišani i steći sigurnost i samopouzdanje- bolje grupe pogodaka,
-odabirom najidealnije, najpreciznije municije sa "naj" zrnom za lovnu divljač ...
...
za početak...
 
nenadx
 Evo,nadjoh jednu sliku koju sam nacinio pocetkom devedesetih,pa rekoh mozda joj je ovde mesto.Lovio sam jelena,a pri povratku sa jutarnjeg trazenja rogonje sa lovocuvarem,naidjosmo na kosutu.Veoma krupna,snazna,vec naduvena...Pogodjena po proceni sa 223 u stomak.Lovokradice verovatno nisu ni krenule u potragu,jer je bila blizu puta,odnela je koliko je odnela..Dupla steta u najmanju ruku.Prvo,sigurno su potrazili novi plen,Drugo,ova kosuta u najboljim godinama,davala bi i ocuvala verovatno jos dosta mladih... i45.tinypic.com/23hr2h2.jpg
Dobar pogodak
 
Lala
 BesanHisterianShockNervozanVrlo tuan
Zbog ovakvih slika bih one koji ovo rade obesio za yaya!!!!
Besan
Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
petar
 Ne znam da li sme da se psuje na ovom forumu, verovatno sme, ali samo ako je vezano za krivolov, zato *eb* im ja mater u *ic*k* nenormalnu i bolesnu, stoka krivolovska, treba ih kazniti!!!HisterianAngry
Just like old times!
 
eclipse4
 losi pogodci se desavaju iz par razloga dva je vec naveo kolega lovac stari.
-sto se mene licno tice pre pocetka lova (odnosno ako karabin vise ne koristim sa zavrsetkom kraja lova na srndaca,moze i posle) i sredinom lova obavezno idem na streliste radi provere optike ai naravno razonode ;)
-ne pucam kad su pred mene prepreke (lisce,visoka trava,grane...etc)
-pucam kad je meta 100% mirna
-nikada u trku (velim ima i ona srecne dane,tako da kad bezi,jednostavno smatram da nije moje)
-kad je lepo okrenuta
-kad jasno vidim u sta pucam i na kom delu tela mu je koncanica.
-kad je vetar ne izlazim.
-kad pocne malo jaci pljusak ne pucam

p.s "i pored svega ovoga navedenog,desava se s vremena na vreme da divljac ne bude 100% uredno pogodjena,ali je zato u blizini zeljenog pogotka i znam da necu ni nju muciti,nit ja gubiti vreme pretragom"
 
Lovac iz Vrbova
 Definitivno patnja divljaci!Stari
 
Cvele
 Eeeee eclipse, pa po tvome bi' retko kad bio u prilici da pucas kod mene u lovu na divlje svinje pogonom.... Najcesce ih i pogonici a i oni koji cekaju vide u trku, naravno lovi se u sumi, pa mora biti i granja i lisca, kazu da je po kisi veoma dobar lov, tacnije da se tada svinje krecu, vetar skoro uvek furi.... tako da po tvome ne bi' ni izlazio u lov.... Grin
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
eclipse4
 vidis....ja nemam sa kim da idem na svinje,tako da je opis gore vezano za lov na srndaca ;)
 
Hunter forever
 Nerazumem lovce koji ostave ranjenu divljac u lovistu.Sad
marka Engleski poenter marka
 
Cvele
 To je druga stvar, na srndaca se NE SME pucati u trku ili hodu... nije stvar dali hoces ili neces ;) 
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Cvele
 Pa vidis hunter, ni ja ih ne razumem, ali postoje situacije u kojima se mora ostaviti takva divljac. Evo na primer kod mene... svinje se love na samoj granici s' Bugarskom, ako ranjena svinja predje u Bugarski deo, naravno da ne smemo preci ni bez pusaka a kamo li s' njima, ali se trudimo da ne bude takvih desavanja-postavljamo se tako da ne bi' trebalo da prodju tamo, inace kod nas svinje stalno migriraju iz Bugarske ovamo i odavde tamo, tako da se ne zna kada ce biti dobrg lova sem kada se sveze utisnuti tragovi uocavaju na snegom zavejanom putu, ili blatnjavom, i krecu se iz pravca Bugarkse ka nama.... Smile
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Hunter forever
 To se podrazumeva da se mora ostaviti ranjena divljac u takvim uslovima.A jel traze svinjama pasos?
marka Engleski poenter marka
 
Cvele
 I + pregledaju prtljag Grin
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Hunter forever
 A danas na vestima javljaju DS svercuju olovo preko bugarske granice,tu su ih zeznule.
marka Engleski poenter marka
 
Cvele
 Pa da... olovo u mehanizmu za kretanje, inace u prtljazniku boxovi cigareta ;) Grin
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Lovačke kobasice od mesa divljači! LOVAČKI RECEPT 40 19.11.2024. 08:36
Novi Zakon o divljači i lovstvu PROPISI O LOVU 616 24.09.2023. 16:44
Divljač i saobraćaj DIVLJAČ 63 07.08.2022. 21:10
Najznačajnije osobine mesa divljači STRUČNI I NAUČNI RADOVI IZ OBLASTI LOVSTVA 8 20.07.2022. 20:18
Prihrana sitne divljači u zimskom periodu! DIVLJAČ 377 14.10.2021. 16:24
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 32
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,460
Najnoviji član: Baustelac

Poslednje vesti
Širom Evrope ponovo će biti dozvoljen sportski lov na grlice, EU ukida zabranu lova
Novosađanin zatečen u krivolovu u selu Divoš
ГОДИШЊИ ПОМЕН
У кикиндском ловачком удружењу ускоро и даме
Lov na vuka i ostale predatore u Bujanovcu 2. februara

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 20.04.2025. 08:48

Христос Васкресе.


avatarPlaninko011
Offline
· 04.11.2024. 07:37

Milane imas temu izbor prve puske za pocetnike mada tesko da ce neko nesto smisliti protiv Z6 e sad taj Lupo ne znam.


avatarMilanO
Offline
· 15.10.2024. 05:38

Pozdrav ljudi, hvala za prijem, imao bih par pitanja sa obzirom da sam tek dobio sve potrebne dozvole za lov, a ranije nisam lovio, zanima me šta mislite ovoj kombinaciji. Benelli Lupo i Swarovski Z6


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.

64,506,465 posete www.srbijalov.com