Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Švedska


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Švedska
Finnskogen
 

Cvele kaže:
Ja sam jutros gledao tu emisiju. Zaprepastio sam se kada sam to cuo da se godisnje odstreli preko 100000 losa, kao i tome sto i najnizi sloj drustva moze da odstreli losa od 500,600kg, a kod nas mnogi ne mogu odstreliti ni srndaca od 30-ak... Frown takodje mi se svidja lov na tetreba, malog tetreba i sneznu koku kojih takodje u tom privatnom lovistu gde su lovili ima kao pleve Smile i zanimljivo je to sto na primer u pogonu kada iscekuju losa, ako im naleti tetreb pucaju karabinom(verovatno jakim kalibrom, naveli su 30-06 i 300WM) na njega, cudi me kako ga ne raznese.... Confused a nemaju vremena da prepune-da stave lakse zrno ili tvrdu konstrukciju zrna... A za to nenade, nisi u pravu da pucaju i na musko i zensko grlo, mozda je tako u nekom drugom lovistu, ali iz ove emisije od jutros su pucali samo na muzjake, i odstrelise 2, 3 komada, ali sa dosta malim rogovima, jedan maltene i bez-zakrzljao. Ne znam, gde su oni losovi s' ogromnim rogovima, mozda ne zive na tom podneblju ili sta vec.... ali to je pravi dozivljaj odstreliti, ne mogu ni da zamislim kako je Stidljiv pa jos se ne cuje, jer dole nema kopita nego jastucice moras imati oci na sve cetiri strane... ma milina... mozda.. nekad dozivim da probam tu vrstu lova... ko ce ga znati Grin


Kao sto je to jedan kolega dole vec spomenuo Svedi love primarno zbog mesa ali niko od njih ne ostavlja rogovlje ulovljenog losa i svaki od njih sanja o tome kako ce jednoga dana bas on odstreliti jednog "pravog" rogonju.
Treba samo da vidite radovanje sretnoga lovca kada se takav primerak odstreli.
Skandinavski losovi mogu kao i oni Kanadski imati veliko rogovlje ( mada su kanadsi veci i kilazom i rogovljem ) ali je izmedju svakog bika mnogo teladi i krava, pa cak ni svaki bik nije zasluzio da se tako zove sudeci po velicini rogova koje nosi na glavi.
Tako je ovde, kao i kod nas puno "skartova" i prerano odstreljenih muzijaka ( jer oni ipak primarno love zbog mesa i nemaju selektivni odstrel ) na jednoga zrelog muzijaka ( 5-7 godina ) od kojega vam dah stane kada ga vidite na slici a ne na nisanu svoje puske Smile

evo da prilozim jednu sliku koju sam skinuo sa interneta jer jos sam nisam imao srece da ulovim tako krupnog muzijaka Smile
Finnskogen priložio:
17311.jpg
 
Finnskogen
 

duskov kaže:
Da li postoji TA (turist. agencija) koja bi organizavala put i lov u Švedskoj, Sibiru, Mongoliji, Jermeniji, Bugarskoj.... Ako ima javite mi. Neko ko zna.


Ja nema lovnoturistickuagenciju niti sam vezan za neku od njih (jedini interes u svemu tome je lov i druzenje ), ali ako je neko od vas zaista zainteresovan za tu vrstu lova mogu pokusati da nesto tako organizujem.
Ali kada je to receno samo da naglasim da se to zaista radi o LOVU !!!! gde se ne lovi u ogradjenim lovistima i gde ne postoje nikakve garancije uspeha.
doduse postoje i lovista gde je to vise komercijalizovano i gde su sanse mnogo vece ponegde gotovo sigurne, ali to je komercijalni lov i on nikako nije jeftin ( to je generalno organizovano za Danske i Norveske lovce sa "DUBOKIM" dzepovima )

pozdrav
 
Indjijanac
 a kakva je kolega situacija sa prdatorima u Švedskoj i kako oni utiču na brojnost divljači,po podatcima o divljači rekao bi da su na minimumu?
IndjijanacĆIRKO PA JEL TI NEZNAŠ DA U INDJIJU IMA DJUNGLA?
http://www.youtube.com/watch?v=vOipjp...page#t=25s
 
Finnskogen
 

Indjijanac kaže:
a kakva je kolega situacija sa prdatorima u Švedskoj i kako oni utiču na brojnost divljači,po podatcima o divljači rekao bi da su na minimumu?


Predatora ima naravno ponajvise lisice ali i medveda,zderavca, risa i vuka i kune.
Sve su te zivotinje pod zastitom ( osim lisice i kune ) te se love po kvotama u regionima.
Vuka ima najmanje i lov na njega je najrigorozniji, risa ima poprilicno dok medveda ima 400-500 jedinki u Norveskoj i Svedskoj
Najlakse je medveda loviti u Svedskoj i nije tako tesko doci do takvog lova. Cene nisu previse visoke ( cena za vuka zderavca i risa je vise simbolicna ) ali su kvote striktne i ako se odstreli ono sto se nije smelo ( npr. kod risa ili zderavca muzijak umesto zenke ili obrnto dolazi cak i do oduzimanja oruzja ).
Predpostavljam da su zderavac i ris mozda najatraktivniji za lovce iz nasih krajeva jer ih kod nas nema(zderavac) ili ih ima u maloj kolicini (ris) dok je i lov na medveda poseban dozivljaj jer se lovi pogonom (skandinavski) sa psima gde povremeno lovac mora da udje u gustis u kome se nalaze medved i pas koji ga oblajava ( isti pas koji se koristi za lov na losa samo sto se posebno odaberu jedinke koje nemaju strah od medveda) tako da je tada nivo adrenalina poprilicno visok sto daje poseban car toj vrsti lova.

Na slic zderavac najveci u porodici kuna
 
Finnskogen
 

Finnskogen kaže:

Indjijanac kaže:
a kakva je kolega situacija sa prdatorima u Švedskoj i kako oni utiču na brojnost divljači,po podatcima o divljači rekao bi da su na minimumu?


Predatora ima naravno ponajvise lisice ali i medveda,zderavca, risa i vuka i kune.
Sve su te zivotinje pod zastitom ( osim lisice i kune ) te se love po kvotama u regionima.
Vuka ima najmanje i lov na njega je najrigorozniji, risa ima poprilicno dok medveda ima 400-500 jedinki u Norveskoj i Svedskoj
Najlakse je medveda loviti u Svedskoj i nije tako tesko doci do takvog lova. Cene nisu previse visoke ( cena za vuka zderavca i risa je vise simbolicna ) ali su kvote striktne i ako se odstreli ono sto se nije smelo ( npr. kod risa ili zderavca muzijak umesto zenke ili obrnto dolazi cak i do oduzimanja oruzja ).
Predpostavljam da su zderavac i ris mozda najatraktivniji za lovce iz nasih krajeva jer ih kod nas nema(zderavac) ili ih ima u maloj kolicini (ris) dok je i lov na medveda poseban dozivljaj jer se lovi pogonom (skandinavski) sa psima gde povremeno lovac mora da udje u gustis u kome se nalaze medved i pas koji ga oblajava ( isti pas koji se koristi za lov na losa samo sto se posebno odaberu jedinke koje nemaju strah od medveda) tako da je tada nivo adrenalina poprilicno visok sto daje poseban car toj vrsti lova.

Na slic zderavac najveci u porodici kuna



Evo i jedan link sa You Tube Svedski lov na medveda-svensk bjrnjakt
http://www.youtub...dn7Nwe7280
 
Cvele
 Finnskogen, ako znas okvirno bilo bi` lepo da napises koje su od prilike cene u pitanju... Smile
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
Finnskogen
 cene variraju ali generalno nisu visoke, ali su kriterijumi da se lovcu dozvoli lov na takozvanu "zasticenu" divljac strogi te sama komunikacija unutar lovnog tima gde su svi ucesnici lova u konstantnom kontaktu putem radio veze i povratne informacije ministarstvu za zastitu prirode predstavljaju odredjenu prepreku za inostrane lovce jer se ta komunikacija odvija na Norveskom tj svedskom jeziku i nepoznavanje jezika ( komunikacija ) predstavlja ozbiljan problem. Naravno postoji mogucnost da sa sobom imate lovca pratioca/prevodioca ali mislim da bi to bilo skupo.
Naravno uz to da vam ministarstvo za zastitu prirode uopste kao stranom drzavljaninu dozvoli da ucestvujete u takvoj vrsti lova. zato cene i jesu simbolicne.

Izuzetak tome je lov na medveda u Svedskoj koji se moze pronaci u privatnom aranzmanu.

Primera radi nedavno sam dobio ponudu da ucestvujem u takvom lovu gde se medved lovi na svedski nacin pogonom sa psima za cenu od 550 sek/dan
 
Finnskogen
 

Zuban kaže:
CVele @ Losove sa Ogromnim Rogovljem neces naci u Svecku! 1. Zato sto ne vrse "Uzgojni Odstrel" , tj. Trofej ne zanima (skoro) nijednog Svedjana, samo Meso! 2. Zbog toga obicno i nama Kapitalnih Grla! 3. Svedjansi/Skandinavijski Los nije ni tako nadaren "Jakim Trofejima". Ovi Kapitalni su izkljucivi Kanadski Los!!!

petar@ Gresite, kada ove plemenite Pse nazivate Dzukelama.!!! Ponekad je bolje i progutati rec, pre nego je izgovorite, na takav ponizavajuci ili uvredljiv nacin!
Da ste bolje informisani , znali biste da se radi o Svedjanskomkom-Los-Psu. Koji se samo za lov Losa uzgaja, pitaj boga odkada!!!
Uz ovu Rasu, imaju i slicnu rasu psa, Crvene-Lisicaste boje, koja se zove Svedjanskiski-Tetreb-Pas, koji se koriste iskljucivo samo za lov Tetreba!!! Da ste kojim slucajem doziveli rad i jednih i drugih u Lovu, njihovu inteligenciju, snalazljivost, lukavost i Nedostiznu Efikasnost na ove dve vrste divljaci, sigurno nebiste tako nazvali ove Pse! ...ako ste pravi Lovac naravno?! Stari

uvek dobar pogled!
evo i slike
Finnskogen priložio:
4a2028cd702ca4fd9ca356ff5a167067.jpg
 
Finnskogen
 JEDAN DAN IZ LOVA

Svedska i lov na snezne koke.

Put do vrha planine je dug i iscrpljujuc, tim pre sto svu opremu i hranu za 7 dana boravka nosimo na ledjima jer zadnjih desetak petnaest kilometara nema puteva.
Uzana vijugava stazica sa vremena na vreme u potpunosti nestane pod gustim tepihom mahovine brusnica i borovnica.
Tamo negde na planini ceka nas stara drvena hytta (vikendica). Same ( Laponci ) su zimi sneznim skuterom dovukli nesto drva tako da se u svakom slucaju necemo smrzavati, jer iako je jesen gore na planini nocu temperatura pada ispod nule.
Do cvlja stizemo tacno u sumrak, vikendica je otkljucana jer ovde i onako nema nikoga.
Palimo svece i vatru jer ovde nema struje. Pdgrijavamo neki gulas koji smo poneli sa sobom, hranimo pse te iscrpljeni putem i opijeni svezim zrakom ulazimo u vrece za spavanje. Niko nista ne govori svi su pre umorni za razgovor. Jedini zvuk je lagano pucketanje vatre. Gledam u drveni zid vikendice na kojemu se razleva svetlost vatre starog kamanog ognjista.Lagano tonemo u san mastajuci o sutrasnjem danu.

Ujutro me budi tisina.
Nema buke automobila, mobilnih telefona, ljudi ..... samo tisina. Cujem kako mi srce kuca. Imam osecaj da mogu da cujem kako rdja grize gvozdje. Lezim jos neko vreme i uzivam u tome. Tu i tamo cujem nekog od pasa kako leno zevne.

Vreme je za ustajanje.
Odlazim do ognjista i reazgrcem pepeo jucerasnje vatre. Jos uvek se zari. Uzimam lonac za vodu i krecem ka vratima.

Skripa starih drvenih vrata razbija tisinu. Vrata se lagano otvaraju a u vikendicu ulazi svetlost jutarnjeg sunca. Vani je predivan suncani dan, na svetlo plavom nebu niti oblacka.
Fantasticno ..... samo neka se tako i zadrzi pa ptice nemora niti da bude pomislih.

Odlazim do potoka. Umivam se i sipam vodu u lonac.
Kada sam se vratio unutra svi su vec ustali..... kuvamo kafu na zari jucerasnje vatre, pecemo jaja i slaninu. u dva trena dorucak je na stolu.

Adrenalin i iscekivanja svakim trenom rastu, ubrzo ne znamo ko je nestrpljiviji mi ili psi.
Oblacimo se sklapamo oruzje, pakujemo ruksake, oblacimo reflekse na nas i pse.
Tako sada smo spremni. Izlazimo napolje.

Loviste pocinje onoga trena kada iskoracimo iz vikendice i proteze se koliko nam oko vidi. Nigde nikog samo mi.
Krajolik je kao iz bajke. Jesen u svom najlepsem odelu. Akvarel crvene, smedje,zute i zelene boje u kontrastu sa plavim nebom koje se kupa u planinskim jezerima.
Kakav pogled!!!

Lov je poceo. Ptice ima. Doduse cesto se dizu van puskometa. Godina je bila hladna pa su ptice u ovo doba vec pocele dobijati snezno perje te se ranije dizu racunajuci da im kamuflaza i nije najbolja opcija, ali jata su fina i velika. Idemo za njima te tu i tamo psi pronadju pokoju pticu koja nije htela da poleti i sledi ostatak jata. Prvi dan lovimo sa svim psima, kasnije ce mo ih pustati jednog po jednog da ih stedimo od umora. Vetar cesto menja smer a mi pokusavamo da ga pratimo koliko nam to konfiguracija terena dozvoljava.
Podne je proslo vetar duva malo jace. Ptice se sakrivaju u zavetrinu. Citav plato je prepun malih uvala u kojima je temperatura i po desetak stepeni visa nego na vetrometini. Znamo za to i trazimo upravo takva mesta.
Adrenalin nas vuce napred tako da trenutno na umor niti ne pomisljamo.
Pokusavamo da idemo u krug tako da ne odlutamo previse od vikendice. Jato za jatom, situacija za situacijom, lovac i lovina, ko ce koga nadmudriti.
I tako citav dan. Nazad se vracamo kasno po podne. Sunce je jos uvek na nebu ali sada uzurbano tone iza horizonta. Gledam nebo koje je sada preslo iz plave u crvenu boju.

Dolazimo do vikendice i kacimo ulov i skidamo opremu sa sebe. Dajemo psima da jedu. Uzimam noz i vadim prsa frisko ulovljenih kokica. One ce na tavu zajedno sa slaninim. Przimo luk i gljive te uz prilog tome frisko ubrane brusnice i flasa dobrog crvenog vina. Sve to naravno uz svetlost svece ali naravno ne zbog romantike vec zbog toga sto nam je to jedini izvor svetlosti.

Posle vecere lozimo vatru. Vani je vec uveliko mrak. Sedimo oko kamina pijuckamo konjak, pravimo planove za sutra, prepricavamo stare i nove dozivljaje dok nam se tela polako opustaju.

Psi su od umora pospali a ni mi necemo dugo jer nas vec sutra ceka novi dan, a posle njega jos jedan i jos jedan......
Ima li sta lepse ? Dobro drustvo, dobar lov i dobra hrana.... osecam kako me groznica vec hvata a do jeseni je jos dugo ....

ali se za tako nesto isplati cekati i odbrojavati dane Smile
Finnskogen priložio:
162_10525350055_3001_n.jpg
 
Finnskogen
 Svedska i lov na snezne koke.
Finnskogen priložio:
162_10525410055_7272_n.jpg
 
Finnskogen
 lov na snezne koke 3
 
Finnskogen
 Svedska- lov na snezne koke 4
Finnskogen priložio:
77009_10150089683171337_5349470_n.jpg
 
golf071
 Svaka cast za ove slike.Prelepa priroda.Odobreno
Novine
 
mrwa22250
 Ladno al standardOdobreno
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
AcaNik
 

Finnskogen kaže:
Svedska- lov na snezne koke 4

Јел пас мора да има овај маркер?
 
Finnskogen
 Refleks nije obavezan ni za psa ni za lovca , to je stvar licnog izbora. Ja na to gledam ovako, Taj pas je ne samo clan moje porodice nego i moj najverniji drug, pa ako ja na sebe stavljam refleks a nalazim se iza puscane cevi zasto onda ne bih stavio i na njega koji se nalazi ispred i u vecoj je opasnosti od mene. Uz to postoji jos jedna stvar a to je da refleksna vesta stiti stomak psa od povreda na granje i ostro kamenje.
lovio sam sa ljudima koji ne koriste vestu nego samo refleks traku, pa se desavalo da nakon dva dana lova pogotovo ako je vreme vlazno/kisovito pas toliko izgrebe stomak na brusnice ( pogotovo kasnije u sezoni ) da jednostavno ne mozemo da ga koristimo u lovu.
Usput da kazem i to da uz vestu obavezno koristim i zvono da bih bio u stanju da pratim kretanje psa ako je teren nepregledan, sto mi daje mogucnost da brze reagujem kada pas markira ( tj. kada zvono utihne)
Lov na tetreba je veoma zahtevan i svaka prednost je dobrodosla jer to jednostavno moze da napravi razliku imedju dobrog i loseg pogotka, + sto ovde od oktobra zec promeni dlaku i postane beo (kao i pas) tako kada zec sevne u sumi ja imam veoma malo vremena da reagujem i ta sekunda ili dve koju ustedim u ne razmisljanju da li je u pitanju zec ili pas zaista moze da napravi razliku.
To je naravno kao sto sam ranije rekao stvar licnog izbora ali po meom misljenju vise koristi nego sto steti pa je zbog toga koristim.

Na slici moj otac sa mojim psom
Finnskogen priložio:
318831_10150384616926337_1727763583_n.jpg
 
DakiNS
 Tek sada kad si postavio očevu sliku , shvatio sam čiji si sin.Odobreno
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Finnskogen
 Doticna osoba ( brko sa fotgrafije ) je glavni krivac sto ja danas toliko vremena provodim u sumi Smile
 
Podunavac
 

DakiNS kaže:
Tek sada kad si postavio očevu sliku , shvatio sam čiji si sin.Odobreno



I ja. Ćale te često spominje, i lovove u Švedskoj. Kad god smo se sreli negde u lovu moralo je bar malo da se o tome priča.
Tri prsta 2Kolce
 
Predator
 

Finnskogen kaže:
JEDAN DAN IZ LOVA

Svedska i lov na snezne koke.

....


Kolega, najiskrenije ti se zahvaljujem na ovom predivnom tekstu. U skorije vrijeme nešto bolje nisam pročitao. Za trenutak sam mogao i sebe da zamislim tamo. Bravo 2

Sasvim prirodno
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 30
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,444
Najnoviji član: Hunternight1

Poslednje vesti
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,524,843 posete www.srbijalov.com