Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Jahači


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Jahači
duskov
 U Crnoj Gori poznajem vrstu lova koja je povezana sa konjima. Bio sam mali pa smo zimi kada je snijeg u selu prelazio 30 santimetara, sedlali i samarili konje još za mraka. Mraz nam je otkidao po parče uva ili nosa ali smo u želji da se domognemo planine i divljine zaboravljali sve.
Tad nije bilo puteva osim za volujska kola i konje. Šume su bile sačuvane i nepregledne kao i pašnjaci i livade.
U pletene suknene torbe, majke, babe (žene , ko je bio oženjen) uvile ci u čiste krpe podosta hrane, poluosušene šunke, sira, skorupa, bijele slanine, dosta bijeloga i crnoga luka, svako ponaosob, kotur sveže ispečenoga domaćega hljeba, a u torbi je, obavezno bilo mjesta za kakvu britvu od ovnujskoga roga, malo suvljega hljeba za kerove, bilo je i čvaraka, koja teglica ajvara ili kisjelija paprika ili kisjeloga kupusa...
Sve smo to stravljali u pletene torbe pa bacili na konja na koga smo se na kraju i mi popeli.
Tako bi krenuo iz sela karavan od pet,šest konja i isto toliko lovaca sa desetak kerova koji su najlakše od svih nas podnosili i daljinu i hladnoću.
Stigavši poslije tri četiri sata putovanja, u planinu snijeg je tu prelazio i 50 santimetara tako da smo se mijenjali na čelu kolone i tako relaksirali već umorne konje.
Pošto je snijeg u planini stegnut i lako nosi kerove, ponekad i lovce lov je sasvim moguć, posebno na divlje svinje.
Imam mnogo lijepih a teških uspomena i na ta vremena i na te lovove. Bilo je dosta divljači i lov je bio nekako viteškiji...
Uveče kasno, vrlo često sa ulovom smo se vraćali u selo i po običaju svraćali kod jednog lovca da pijemo kuvanu rakiju. Pio sam je sa zadovoljstvom iako sam bio maloljetan. Snaga se brzo vraćala ali je i umor pristizao. Konji su, prije nas bili spraćeni u tople štale sa punim jaslima mirišljavog planiniskog sijena. Kerovi umorni od cjelodnevnog trčanja su nakon obilnog ručka ušli u kućare pune slame i odmah zaspali.
Lijepoga vremena i lijepoga lova...
 
Terapeur
 Sjajan opis koleg!
Voleo bih na konju u lov i obecao sam sebi.
U selu kod V.Banje Gracac,covek ide u lov na konju.
Mnogo je mobilniji od nas pesaka
ali ne verujem da puca dok sedi na konju.
pametnije je sici sa konja.Nikada nisam
video da puca sa konja jer je uvek brzi od svih nas.
Jos jedna od prednosti lova na konju je ta sto konj
ima jaci miris od nas pa se divljc polako izvlaci ili se ne izvlaci ne plaseci se tog mirisa.
Ali ne ostvarena mi je zelja LOV NA KONJU.
Iznad Kraljeva na Stolovima ima 'divljih konja".
Na fejsu imam snimak kako ih kratko mazimo
i dajemo seceru prolece a i snimak u zimskom
ambijentu.
Bzenic Nikola
 
Planinko011
 Cudna tema za zemlju Srbiju a cisto sumnjam da bi mi se konj obradovao sa mojih 124kgDragoljupe.
 
AcaNik
 

Planinko011 kaže:
Cudna tema za zemlju Srbiju a cisto sumnjam da bi mi se konj obradovao sa mojih 124kgDragoljupe.

Аматер! Кад нарастеш још јави се Smile
Raanj
 
Planinko011
 Pa ja sa mojih skoro 50 i posle maksimalnih 142kg sam izgleda trofej u opadanju Cry.
Doduse cere od 9meseci i tri godine cu crno na belo dokaz da pad nije dramatican i u svim trofejnim parametrima ;).
Jedino sto ko Kojo spremam naoruzanjepuc puc, mrezu i osti za zetove prvo da ih rasterujem a posle da ih vatamSelja
 
Max011
 

Planinko011 kaže:
Pa ja sa mojih skoro 50 i posle maksimalnih 142kg ...


Jednom smo tako dotični i ja... mislim da to beše na Divčibarama sedeli i blejali, divanili polagano malo o ovom malo o onom. Kad preko puta nas pojaviše se djikani ,par lepih dorata širokih pleća. Još se sećam izjave moga druga Planinka011 :"ŠTO BIH JA VOLEO DA JAŠEM AL* SE BOJIM DA SE TO KONJU NE BI NI NAJMANJE DOPALO" ! Grin Smeko
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
DakiNS
 Hehehehe pa zaboraviste glavnog jahača na forumu!
Winnetou alijas Beybe!
Na temi druženje forumaša imaju i slike i klipovi.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
mrwa22250
 

DakiNS kaže:
Hehehehe pa zaboraviste glavnog jahača na forumu!
Winnetou alijas Beybe!
Na temi druženje forumaša imaju i slike i klipovi.

Zemara je bez konkurencije,a od tada je trenirao pa ces da vidis sta je Winetou.
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
Lala
 Ko je zaboravio?!? Ma nema šanse!!!! Grin


Bogu 'fala, što sam Lala Smile
 
zoranp
 CenzurisanoI!!!! Shock
MOLITVA ZA LOV
Jesam.
I moja puška i moj pas.
Lovac sam,
al' pravičan.
Kao što Plakida bejaše, čuvši glas
Gospodnji Isusa Hrista,
i posta Evstatije.
Čuvaj me Gospode bože iskušenja
i u pravdi održi me,
da se po zapovedima tvojim vladam
i podari mi plen koji mi i uistinu pripada.
Poštujući tebe, poštujem i tvoje darove,
što njeno veličanstvo priroda ima,
a zavet Gospodu, da ne skrnavim delo
Božjih ruku, dajem i molim
za pušku i mog psa.
Amin.


Rodeo
 
Dakisa
 i1149.photobucket.com/albums/o585/dakisa1/20140522_124448_zpslzj6eqqy.jpg
lov je nacin zivota...
 
AcaNik
 Тачно сам знао да су понији створени за децу Smile
Овако треба од малих ногу!
Не сумњам да би се нашли проклети либерали и ретардирани новинари којима би и ово сметало.
https://www.faceb...6231/?t=25
Не знам да ли ће на Марсу бити нешто за лов када оду горе, али знам да ће се и ту ловити са Бретоном.
 
Keephunting
 Dobar dan. Bavim se jahanjem, pa me interesuje da li bi mogli da organizujemo u Srbiji lov za goste iz Britanije. To je kod njih vekovna tradicija, ali je vec nekoliko godina zabranjeno. Tradicionalno psi gonici jure zeceve ili lisice, a prati ih grupa "lovaca" na konjima. Jahaci prate gonice galopom, preskacu se prirodne prepreke I sl. Naravno nema pucanja. Da li bi pod uslovom da obezbedimo konje mogli da se pridruzimo lovu sa gonicima kod nas? Hvala unapred, mislim da bi bilo interesantno
 
DakiNS
 Kolega , red je prvo da se predstaviš kako to i pravila nalažu. A što se tiče lova to su samo puste želje jer da bi se na bilo koji način lovilo potrebno je ispuniti mnogo preduslova . Ova priča o englezima ne pije vodu jer je takav lov i kod njih zabranjen. Pa što bi to iko kod nas dozvolio.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Keephunting
 Pozdrav Daki. Izvini sto se nisam predstavio, nemam jos nista da napisem za lovacko predstavljanje, nisam zvanicno lovac, nisam jos ni pristupio polaganju. Interesuje me ova tema lovackog jahanja uz upotrebu kerova (gonica). Hteo sam da se raspitam za mogucnosti, proucio I prirucnik za lovacki ispit, citao I par tema na ovom forumu al sam se pogubio I oko propisa I izvodjenja....elem, molba je ako neko od kolega organizuje lov na npr lisicu I zeca gonicima da li bi mogli da se prikljucimo sa engleskom gospodom kao pratnja na konjima? Po meni ako se tako vec lovi, bez konja, nista ne smeta da se mi prikljucimo kao pratnja, u kom slucaju mi ni nismo zvanicno "lovci" zar ne?
 
Keephunting
 Platili bi smo naravno kotizaciju, peceno jagnje, prase... Smile
 
DakiNS
 Kolega preporučio bih ti da prvo pročitaš zakon o lovstvu pa zakon o oružiju. Dobićeš očigledan odgovor.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Max011
 Vrlo zanimljivo pitanje. Nisam siguran sta je finalni cilj ali vaŝi prijatelji Englezi djikanom mogu u lov i to im niko ne brani. Dakle izvade lovnu kartu dobiju stručnog pratioca zajaŝu djikana kog iznajme ili dovedu svog dodju u loviŝte sjaŝu sa djikana popnu se ili sednu na čeku ili pirŝuju i odlove. Sumnjam da su tako dobri strelci da mogu pucati sa konja dok stoji a tek nisu sposobni da to učine u trku. Niko ne bi ni preuzeo odgovornost za pad, povredu ili smrtni slučaj tom prilikom. Po zavrŝetku lova i lovnih običaja ako su sposobni opet zajaŝu djikana i izadju iz loviŝta te odu kud im je volja. Takodje mogu se baviti "panoramskim jahanjem" za sta im nije potrebna lovna karta a staza obično ide kroz loviŝte. Tom prilikom ne smeju proganjati i uznemiravati divljač. I da poentiram kljuse mogu koristiti kao prevozno sredstvo njime ne mogu loviti iz mnogobrojnih razloga Daki je naveo zakon. Ja cu dodati da niko ne bi pustio da mu se po posedu vitlaju ŝabani na kljusama i gaze letinu. Inače zadnje hrtove kojima se lovila divljač zatukli su posle rata partiski kadrovi u Sremu 50 ih godina. U Srbiji ne postoji odgajivač pasa za masovni gon u čoporu. Sumirajući gore izneto vaŝi prijatelji su dobro doŝli gosti u Srbiji u slučaju da se ponaŝaju shodno zakonima i običajima ove zemlje !ika
Sad ću ja samo tetki lek da dam! Dikh tu kava ?!
 
krilas
 BravoikaVeselo 2
Siroma
 
Keephunting
 Hvala na odgovorima. Da pojasnim - englesko lovavko jahanje NE podrazumeva upotrebu vatrenog oruzja. Lovci su jahaci koji prate copor gonica (u engleskoj I irskoj foxhound, harrier) dok kerovi ne stignu lovinu (zec ili lisica). Sport je zahtevan jahacki, jase se dosta u trku, preskacu se prirodne prepone, plotovi, jendeci, banket.... Vezano za komentar oko unistavanja letine, u engleskoj je lovna sezona zimi, kad su usevi poznjeveni, mogu da jurcaju kud im volja, ponekad jedino se srusi neka ograda prilikom preskakanja. A u Irskoj nema rusenja ograda jer zemlju zbog erozije ogradjuju kamenim zidovima, pa tu padaju I konj I jahac Smile Naravno da ni kod nas ne bi smeli da unistavaju letinu, koliko sam izucio ako bi lovili zeca, to je opet zima kod nas. A ako je lisica, koliko sam shvatio cele godine, naravno da bi morali da paze kud se ide. S obzirom na gore pomenuto, ako neko ima predlog za ovakav "lov" u legalnim okvirima Srbije molba je da dobijem kontakt kom lovuu bi mogli da se prikljucimo, a da love pomenutu divljac coporom gonica. Konji su nasa briga, to mi je "bazicni" hobi. Hvala
 
Skoči na forum:

Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 16
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,444
Najnoviji član: Hunternight1

Poslednje vesti
Naknada štete od divljači
Orlovo oko
Pirot
14. Међународни сајам лова, риболова и ловног т...
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,526,088 posete www.srbijalov.com