Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Belom Municija


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Belom Municija
ssekir75
 

belombeograd kaže:
https://www.youtu...EDsQI_YZz0
na YOU TUBE-u
novi video promotivni spot za
BELOM.


Bravo 2 леп спот, лепа и снајка, леп и кер. још кад би побољшали муницију пуна буља шимика... јесте ли размишљали о набавци боље сачме, евентуално покретању самосталне производње исте?
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Podunavac
 Ne znam kolega šta zameraš sačmi? Da je premekana? I po čemu si to zaključio? Sačma koja je upakovana u korpicu ni ne mora da bude velike tvrdoće. A i svi proizvođači sačme dodaju antimon u olovo tako da to nije problem. Belom metak sam probao jedne sezone i bio sam zadovoljan njegovom efikasnošću. Ništa nije zaostajao za Mirage muncijom koju inače koristim. Jedina zamerka je na prljanje cevi koje je daleko veće nego kod Mirage-a. U lovu inače ne šenlučim, pa mogu da si priuštim municiju koja košta 1300-1500 dinara po kutiji. A kada bi bilo drugačije vrlo je verovatno da bi koristio Belom koji je dosta povoljniji, pa čak i po cenu težeg čišćenja cevi.
A što se tiče spota odlično je odrađen.Odobreno
Tri prsta 2Kolce
 
Tomash
 Ja sam vec rekao da je Belom dobar, ali ga vec neko vreme nisam stavio u cevku, razlog?


NEMAJU PATRON BEZ KORPICE....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


I tako jedan dobar brend gubi lep deo trzista, pa ko moze...kupi nesto stranjsko bez korpice(ja uzimam Tricolor, neko nesto drugo), ko ne moze uzima Krusik BK i to super radi...

A veliki deo lovaca i ne razmislja koliko su im cokirane cevke, pa probaju, i sa cime imaju lepe pogodke...taj im je patron dobar.
A zaista vecina lovaca sa Zastavinim sacmarama preferiraju Krusik, ili bilo sta bez korpice,
cak jedan stariji clan grupe nosi MC trap pusku(prelepu) u lov, i samo mu krusik bez korpice ne razbija divljac kada se puca iz marke.

Da li bih ja uzimao tricolor od 65 dinara da ima belom bez korpice.....?
Takvih nas je puno.
Mislite o tome.
 
mrwa22250
 Nemam neko znacajnije iskustvo sa Belomom(ono malo sto imam je pozitivno).Pohvale za spot i jedno pitanje.CEMU SLUZI LOVACKI PATRON SA SACMOM 8,5MM???
Shockdok pametni popustaju,budale zavladase
 
ssekir75
 јесте, подунавац, премекана је. лоше искуство са гускама. док је белом само лупао по перју, мираж их је на истој висини обарао ко да је бофорс погодио. то чишћење мени није проблем, крпе бар има и то ми и није никаква мана. не дај боже да чистиш гром хантер муницију,, белом је мала маца.

томаше, у праву си за то без корпице. ја одуше пуцам углавном крушик картонац, мада сад чујем да су прекинули да га раде Besan летос налтео сам на ламбро мецо по некој смешној цени (за*ебли се у рачуници Smean) и узео неку количину да се нађе, па ако нестане крушика прелазим на њега вероватно. белом пуцам доста на патке и као други метак и не кажем да је лош, напротив, али би мога ода буде и бољи.

мрво, за курјака зими на пример... мада ја више ценим 00.
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Podunavac
 Ne znam zašto smatrate da sva municija sa korpicom ima uzak snop? Korpica se uglavnom koristi za očuvanje perifernih kuglica sačme prilikom prolaska kroz cev, lakše čišćenje cevi i bolju formaciju sačmenog snopa prilikom izlaska iz cevi. Samo specijalne konstrukcije korpice daju uzak snop na većim daljinama. Korpice su tako urađene da se odvajaju od sačme odma nakon izlaska iz cevi (na metara-dva od usta cevi) i ne utiču značajno na širinu sačmenog snopa. Bar ne na lovačkim daljinama (lepo i u kodeksu stoji da se na divljač ne puca ni preblizu ni predaleko). Čak se i disperzivna municija radi sa korpicom (u kojoj su pregrade). Municija sa filcanim čepom se uglavnom proizvodi za upotrebu u lovištima gde je zabranjena upotreba plastičnih čepova iz ekoloških razloga i za lovce tradicionaliste koji vole stari način izrade municije.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Što se tiče sačme promera 8,55 mm ili oznake PP, ona je zabranjena za lovačku upotrebu ne samo za lov DS nego uopšte. I ako se ne varam sva sačma krupnija od 4,5 mm nije dozvoljena za lovačku upotrebu. I lično smatram da je na daljinama na kojima se koriste puške sa glatkim cevima granulacija sačme od 4,5 mm sasvim dovoljna za odstrel svih vrsta divljači, čiji je odstrel dozvoljen puškama sa glatkim cevima.
Tri prsta 2Kolce
 
schweps
 Ja sam koristio 3,5mm u kal12 za fazana i bio sam zadovoljan jedino sto malo vise prlja cev.I slazem se sa tim da nema potrebe preko 4,5mm
Lisica
 
Kile_
 Slazemse sa tomashom ...neka naprave 30g 3.5mm bez korpe!!!!
Samo 300 i 4x4
 
Sasa frrr
 I za kalibar 16 treba da izbace seriju bez korpice, od 1,7mm do 3,5mm, vjerujem da bi pokrili rupu na trzistu sto se tice municije za cal. 16 jer ne postoji nigdje u ponudi ( mozda m90 proizvodi samo ali tesko je naci u prodavnicama)
 
nidzamotocross
 

Podunavac kaže:
Što se tiče sačme promera 8,55 mm ili oznake PP, ona je zabranjena za lovačku upotrebu ne samo za lov DS nego uopšte. I ako se ne varam sva sačma krupnija od 4,5 mm nije dozvoljena za lovačku upotrebu. I lično smatram da je na daljinama na kojima se koriste puške sa glatkim cevima granulacija sačme od 4,5 mm sasvim dovoljna za odstrel svih vrsta divljači, čiji je odstrel dozvoljen puškama sa glatkim cevima.


Diskutabilno. Yes
Inače nije zabranjena ni za šta osim DS, kod nas još uvek ne postoji ograničenje kada je promer sačme u pitanju kao ni donja i gornja granica na kojim daljinama se puca. ;)
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
ssekir75
 тачно, ниџа ме претеко. нигде у нашем закону не пише ограничење пречника сачме. једино пише да је за свињу потребно јединачно зрно. у хрватској је можда другачије. поред тога, ја сам се смејао кад сам у продавници чуо да траже шестицу за патке. е онда ме човек лепо позвао да дођем код њега у лов (источна србија, није битно тачно где). док су они са шестицама обарали без проблема, ја сам са 10кама мого само да плачем. разлог - лед. променио муницију, ставио комбинацију 8/6, почеше и код мене да падају. углавном другим метком (6). даље, неки који имају више среће гуску лове 10ком и 8ицом. да, али то еј на слетању. ми који имамо само прелет углавном пуцамо 6/4, али има случајева када је и то слабо и мораш да метеш чак 2 ако мислиш да је обориш. тако да то ограничавање није баш много паметна ствар. као у саобраћају, прилагоди брзину стању пута и условима саобраћаја ;)
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Podunavac
 Često idem u komercijalne lovove na štetočine (šakalijada), kao i gostinske lovove u Srbiji. Uvek pre početka lova lovnik upozori učesnike lova da je dozvoljena sačma maksimalne krupnoće do 4,5 mm. Ako se pridržavamo lovačkog kodeksa o daljini gađanja, onda je sačma granulacije 4,5 mm sasvim dovoljna.
Ne pričam o situacijama gde se puca na daljinama 80-ak metara krupnom sačmom i onda moli boga da jedna kuglica slučajno pogodi kičmu ili neki vitalni organ u telu divljači. Ovo nema veze sa kodeksom i lovačkom kulturom. A pogodak bilo koje divljači sa 9 kuglica promera 8,55 mm na 80-ak metara i jeste čista sreća. Ništa drugo. Pogotovo što čokovi na krupnu sačmu imaju kontra efekat i razbijaju sačmeni snop.
I mora da se razgraniči lov na guske, gde se puca visoko u vazduh i lov na štetočine, gde se puca nisko u visini čoveka, a gde je krupna sačma jako opasna po ostale učesnike u lovu.
Tri prsta 2Kolce
 
DakiNS
 Ja lično ne bih tu krupnu sačmu koristio niti za lov gusaka , ako malo računamo koje ubrzanje olovna sačma postiže pri padu to jest silaznoj putanji, iako sa malom verovatnoćom da ne daj bože nekoga pogodi, dobijamo vrlo opasnu situaciju. Brzina sačme pri padu prelazi 160 m u sekundi , a ista varira od ugla pod kojim je pucano.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Tomash
 Kolega Podunavac i ja se očigledno nećemo nikada složiti oko korpice, ja sam više puta napominjao situacije koje sam doživeo, i zašto koristim municiju bez korpice. Na blizu je bilo razbijanja divljači patronom od 32 grama, dok sa tricolorom od 36 grama nije nikada bilo razbijanja.

Čokovi utiču i te kako, zapravo najviše od svega, ali utiče i korpica. Korpica neko vreme drži kuglice zajedno dok se ne otvori.
Kolega Podunavac je čak na temi BP prikazao i uticaj barutnih gasova kod patrona bez korpice gde gasovi rasturaju periferne kuglice

i61.tinypic.com/4izgvn.jpg

A ja sam postavio dve fotke sa BP videa gde su dva patrona od 36g sa i bez korpice gde se vidi da patron sa korpicom više bije u bič što se kaže.
Evo i slika:

Bez korpice:
i57.tinypic.com/rt3l03.jpg

Sa korpicom:
i62.tinypic.com/mc6iaw.jpg

Neko je rekao da je to Flash metak, namenjen za dalja gađanja, ja to shvatam da je zbog brzine, a evo ponovo sam pregledao ceo snimak i svi patroni sa korpicom tuku u bič na početku.

Dok kod patrona bez korpice čep naguzi olovo i počinje da ga rastura vrlo brzo.
E a meni to treba, a evo i zašto.

Prilikom posete puškaru, merio mi je čokove šublerom, i desna cev koja je navodno polučok, u stvari ima suženje 1mm(pun čok),
a leva cev koja bi trebalo da je pun čok, ima 1,2mm suženje što je jače i od super čoka. Čak me je čovek upozorio da se ne igram sa kuglama punog kalibra sa levom cevi....

A kod nas se puca na 20-25,30m u glavnom jako brzo, i dešavala su mi se razbijanja divljači. To je moje iskustvo. Nekome možda ne igra ulogu korpica, pa mu je svejedno, meni itekako igra...

Nevezano da li se mi ovde slažemo ili ne, evidentno je da potražnja postoji i da bi Belom trebao da odgovori, nije to spejs šatl, to je filcani čep umesto plastičnog kontejnera, a u kvalitet kod njih više ne treba sumnjati, već jako dugo ništa loše o tim patronima nisam čuo, svi ga hvale Odobreno
 
Tomash
 I da se još malo dopunim,

ja bih prvi kupovao samo Belom kada bi imali 8-cu i 10-ku od 32 i 36 grama bez korpice, moji u selu bi uzimali 6-cu sigurno....
takođe i lakša punjenja za prepelicu bi bila sigurno prodavanija nego punjenja sa korpicom, posebno kada se uzme u obzir zastupljenost zastavinih pušaka sa jakim čokovima.

I kao što Italijani standardno zovu patron bez korpice Fibre (BP,RC), a rasturajuću Disperzante,

tako bi i naša dva najveća proizvođača mogla da koriste oznaku BK (bez korpice), kao što sada Krušik koristi, kupci bi ih lakše prepoznali, a i da imamo i mi neku svoju standardnu oznaku, a ne sve stranjsko da koristimo kada krstimo naše patrone....
 
Podunavac
 Sačma sa korpicom ima efekat razbijanja divljači samo na kratkim distancama, a na daljinama većim od 30 metara ima mnogo pravilniji posip bez rupa. Ali nebitno, nisam ja protivnik filcanog čepa. Samo kažem da većina lovaca (sa klasičnim čokovima) nepotrebno izbegava municiju sa korpicom.
Što se tiče čokova, super čok ima suženje 1,1-1,25 mm i ne samo da iz njega ne smeju da se pucaju kugle, nego nije preporučljiva upotreba sačme krupnije od 4,5 mm, jer dolazi do velikog naprezanja u zoni usta cevi.
Kolega Tomaš to suženje koje ti je izmereno u zoni čoka je računato u odnosu na koju meru? Prečnik duše cevi za kalibar 12 varira od 18,2 do 18,6 mm. Ali se za prosek uzima 18,4 mm. Kod novijih cevi vodećih svetskih proizvođača se prečnik duše cevi radi čak na 18,8 mm, a onda prelazni konus vraća na 18,4 mm pred samim čokom.
Tri prsta 2Kolce
 
Podunavac
 Metak bez korpice može da bude i sa plastičnim amortizerom, koji je balistički povoljniji od filcanog čepa. Što se lepo vidi na slici koju sam postavio na drugoj temi a kolega Tomaš je postavio ovde. Ali opet ponavljam: trenutno postoje takve konstrukcije korpice kojima je jedina namena da spreče fizički kontakt sačme sa zidovima cevi i nemaju uticaj na gustoću sačmenog snopa. To isključivo zavisi od čoka.
Tri prsta 2Kolce
 
Tomash
 Kod mene su mereni čokovi, i upoređeno je sa oznkama na cevi gde piše 1840 na cevima, i pored pise 1/2 Choke i 1 Choke.

Pretpostavljam da je 1840 duša cevi, to nije mereno, već su sa tom vrednosti upoređene vrednosti sa čokova koje je majstor izmereio šublerom.

Kada bi imao izbor patron od 30g sa i bez korpice za prepelicu, koji bi ti pre kupio?
 
ssekir75
 да и ја одговорим везано за крупноћу. пп се у комерцијали и лововима са много људи (шакалијаде и сличне јаде) брани из разлога "бити већи католик од папе" у првом и безбедности у другом случају. други случај је апсолутно оправдан, први је *урчење. углавном интерна одлука газде ловишта, у закону не пише. не волим пп, испалио сам цео један комад да видим како ради и нисам задовољан, али нисам ни за забрану нечега што људи користе. није неупотребљив, али мени се не свиђа. на тој даљини радије ћу користити 00.

даки, ја сам први беГао под мост кад су ме засули ловци на гуске (вараличио штуку тад). касније сам установио да је били довољно само се окренути леђима. а поред тога, сви знамо кад се лове гуске и да при таквом времену нормалан човек није у атару Grin а баш и да га чвркне, неће ништа да му буде јербо је добро обучен и куглица у паду нема енергију да га повреди (сем ако га баш погоди у око, али ту би га повредила и 10ка).
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Stara lovačka municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 212 11.02.2024. 16:15
Rotweil Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 100 04.08.2023. 22:38
Municija kalibra 30-06 MUNICIJA ZA OLUČENE CEVI 115 15.11.2022. 22:30
Cheddite Municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 18 09.10.2022. 23:40
Krušik municija MUNICIJA ZA NEOLUČENE CEVI 840 30.09.2022. 21:38
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 19
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,289,576 posete www.srbijalov.com