Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
ssekir75
 zar nocna optika ne bese zabranjena za lov u sVrbiji?
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
Planinko011
 Nocna optika za osmatranje koliko mi se cini nije zabranjena kad ga drze radnje u prodaji ali NV snajper svakako jeste a nacuo sam da njegovo posedovanje stroze kaznjavaju nego za oruzje bez odobrenja. Zasto ne znam.
A takodje znam da nije zabranjen u Hrvatskoj recimo pa ga nije tesko tamo kupiti i uz rizik preneti ako se nekom bas rizikuje a potreban mu je za lek od lovacke sujete.
Poneki lovac ima nv snajper a poneki lovi DS sa kalibrom ispod 7mm a poneko lovi ne nelovnim danima. Stvar izboraConfused.
 
DakiNS
 Rizik je veliki, posebno ukoliko se kupuje i traži povrat PDV. Cena noćnog nišana nije mala pa ni razlika zbog PDV-a. Neki su se zaleteli zanemarujući činjenicu prekogranične saradnje .ika
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Zlatar
 Znam dosta ljudi koji imaju noćne optičke nišane i uređaje za osmatranje.Ali niko nije montirao na pušku optički nišan,ne zbog zakona da se ne lažemo već zbog težine i ne praktičnosti.
Ko je u mogućnosti da nabavi bilo kakvu spravu za povoljne pare a treba mu uzeće je.Tako optičke nišane ljudi koriste za osmatranje da izbegnu greške mislimna lovne radnike i komercijalu a puca se sa farom,lampom i klasičnom optikom.

A što reče Planinko neko lovi i nelovnim danom,puca sačmom srne itako dalje,ovo je još i najbezbolnije
 
ssekir75
 moja nepreciznost, mislio sam na nocni snajper. inace, ima ga i u legalnoj prodaji, ja sam prosle godine za dlaku ispustio jedan pn 5x80 na vojnom otpadu u nisu. falile mu baterije, bio u onoj stiroporskoj kutiji, nov novcat. i to da ne verujete po koje pare... Glavu o zidGlavu o zidGlavu o zid nije da mi nesto treba ali lepo za imati. a da je tezak, bogami jeste...
ловци су организована наоружана група људи која преко поља, шума и ливада иде у кафану iveli

калибар је "производ" два броја означених милиметримаStari

не пучај шинко док им не видиш беоњачеElmer
 
stel
 Mene ineteruju iskustva sa nocnim monokularima i dvogledima, sta i koji model se dobro pokazao. vidljivost daljina ...
a
A sto se tice optike em je zakonom zabranjena , em je teska i naravno skupa
 
Podunavac
 

Planinko011 kaže:
Nocna optika za osmatranje koliko mi se cini nije zabranjena kad ga drze radnje u prodaji ali NV snajper svakako jeste a nacuo sam da njegovo posedovanje stroze kaznjavaju nego za oruzje bez odobrenja. Zasto ne znam.
A takodje znam da nije zabranjen u Hrvatskoj recimo pa ga nije tesko tamo kupiti i uz rizik preneti ako se nekom bas rizikuje a potreban mu je za lek od lovacke sujete.
Poneki lovac ima nv snajper a poneki lovi DS sa kalibrom ispod 7mm a poneko lovi ne nelovnim danima. Stvar izboraConfused.



Ni u HR mu nije dozvoljena upotreba u lovu, ali može legalno da se kupi u prodavnicama. Međutim cene su im od hiljadu do 3 hiljade evra. Pa ko voli nek izvoli. Ako može da plati.
Tri prsta 2Kolce
 
DakiNS
 Videh jednu zgodnu noćnu maluGrin
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Finnskogen
 Ovde su misljenja definitivno podeljena iako razumem da pojedinci misle da divljac treba da ima sansu i da koriscenje nocne optike nije u skladu sa tim, ipak mislim da je nocna optika daleko bolja opcija za lov po mraku nego lampa i to iz vise razloga.
Prvo sto nocnom u mom slucaju termo kamerom mogu na vreme da otkrijem divljac te odaberem najbolje grlo za odstrel ( kada su u pitanju divlje svinje ) tako da mi se vise ne desava da kao nekada kada sam koristio lampe stresen i pod vremenskim pritiskom jer svinje vec alarmirane odaberem pogresnu zivotinju te umesto nazimeta ili vepra odstrelim krmacu ili zensko nazime ako imam mogucnos da otpucam "veprica". Uz to pucajuci kroz nocni nisan ne alarmiram divljac pre samog pucnja tako da je mogucnost ranjavanja znatno smanjena jer imam "sve vreme na svetu" da odaberem gde cu da gadjam i trenutak kada cu da pritisnem obarac. Tako da gledajuci na human odstrel divljaci ja svakako vise preferiram nocnu optiku kontra lampi i farova.

Na slici termo kamera pulsar HD38 i ATN 3 gen. iluminator je potreban samo u uslovima bez imalo meseceve svetlosti i bolje ga je ne koristiti ako nema potrebe jer svinje i na njega reaguju ( naravno ne u tolikoj meri da se razbeze ali se definitivno za trenutak alarmiraju )
Finnskogen priložio:
1900437_1378496652441286_8128856522958559763_o.jpg
 
Kile_
 Finnskogen podrzavam te 100% .prava stvar svaka cast!
Samo 300 i 4x4
 
nidzamotocross
 Potpuno si u pravu, ali šta kada se ta alatka nađe u pogrešnim rukama? A naša zemljica je toliko puna tih pogrešnih ruku... Hmmm
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Finnskogen
 Nije da se ne slazem sa tim, ali ako dodje do nekakve zloupotrebe onda je daleko gora stvar da se zloupotrebljava puska nego nocni nisan i da bi "nekakva" selekcija vec trebala da se napravi pri nabavci oruzja a ne nocnog nisana jer je tada vec pre kasno.
Ja se nisam osvrtao na mogucnosti zloupotrebe nego "mogucih" prednosti nocnog nisana kontra lampi i farova koji su uveliko rasprostranjeni i cija je upotreba uveliko prihvacena, jer ako prihvatimo lampu/far ili sam lov u uslovima slabe/nikakve vidljivosti ( sto se naravno moze diskutovati da li je u redu ili ne ) onda mislim da je naj humanijia opcija koriscenje uredjaja za nocno posmatranje/pucanje.
Ja sam svestan toga da u svakom zitu ima kukolja, ali polazim iz tacke da smo mi lovci soj ljudi koji postuje zakon i pravila i to iz dva razloga.
Prvo jer jsu pre dodele dozvole za posed oruzja nadlezne instance vec napravile serlekciju ( ako je posao uradjen kako treba ) i drugo sto mi lovci nemamo prava na "pogreske" ....
 
Finnskogen
 Usput da kazem da i lampa/far ima svoju upotrebu u nocnom lovu. Ja licno ako pravila dozvoljavaju koriscenje nocnog nisana posle pucanja tj. kada prilazim nastreljenoj zivotinji ( divljoj svinji ili lisici ) skidam nocni nisan i montiram far/lampu.
 
DakiNS
 Zemo daleko si ti od Srbije! U svakom žitu ima kukolja pa tako i kod nas (iako malo više). Kod nas je zabranjena upotreba "noćnih " pomagala , pa svejedno znam dosta ljudi koji ih imaju i koriste. Ne bi trebao biti cilj po svaku cenu pucati pa bilo da se meta vidi na ovaj ili onaj način. Mislim da sadašnji fond divljači ne bi bio u stanju to podneti.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Finnskogen
 Razumem ja to Daki, sto se toga tice sigurno ne bi bila greska da se lov dozvoli/zabrani na sat vremena pre mraka i sat vremena posle. Sto se samog fonda divljaci tice a mozda bi i neke jace restrikcije trebalo da stupe na snagu, totalne zabrane lova na odredjene vrste divljaci dok se populacija ne oporavi i promene lovnih kalendara gde bi najkvalitetnije jedinke imale mogucnost da ostave svoj genetski kod za dalje, pa tek posle vrhunca parenja dozvoliti lov, a ne kao mi srndace tucemo od aprila da bi Talijani potrosili pare kod nas a ne kod drugih koji odgovornije gospodare. Na taj nacin secemo sami sebi granu na kojoj sedimo ali sta ja znam verovatnoje bolje danas zaraditi dinar nego sutra dest. ali to je sada vec neka druga tema
 
Kile_
 Finskogen koji ti je to nastavak? Pulsar rece? Meni to lici na dedala 545?
Samo 300 i 4x4
 
Finnskogen
 pulsar je termalna kamera, a nastavak je neka verzija ATN-a Holandske proivodnje 3 generacija, ali sam je vratio nazad ( jer sam u dobrim odnosima sa distributerom ). iako je fantasticnog kvaliteta ( prezadovoljan ) prilicno je skupa ovde ( barem meni ) i kosta negde oko 80 000, 00 kruna sto je nesto manje od 10 000,00 eura. Pa sam ipak odlucio da nije vredna para ( barem za moj dzep ) tim pre sto je pulsar lansirao novu seriju termalnih nisana koji kostaju upola manje APEX XD38 ove kosta 34 000,00 kruna dok je APEX XD50 41 500,00. Cene su ovde zbog viseg standarda obicno za oko 10 posto skuplje nego kod nas tako da se pomenute optike mogu sigurno pronaci i povoljnije. Gledao sam kroz pomenute na sajmu lova i ribolova u Oslu i mogu reci da sam odusevljen onim sto sam video. Usput sam imao priliku da rucam ( u pauzi ) sa jednim od predstavnika Pulsara koji mi je rekao da ce za otprilike godinu dana izaci poboljsana verzija, te da je mozda bolje malo pricekati mada su i APEX XD38-50 solidnog kvaliteta
 
dzudzubajac
 Imao sam danas prilike da isprobam par termovizijskih kamera, konkretno ovaj i ovaj model. Vrlo zanimljive stvarčice, ali su i cene zanimljive.

Rekoše likovi da će biti i na sajmu, na štandu NAOS-a, pa ako nekog zanima može da pogleda.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Planinko011
 U lovu je to malo nepotrebno. Npr ponesem ja jednom za probu monokular, I ili I+ generacije, za osmatranje i sticajem okolnosti sam sedeo na zemlji. Vidim odsjaj dva crvena oka u mraku na 70-tak metara i pametan umesto da dignem pusku i po potrebu palim far uzmem monokular i gledam, gledam... Posle drugar koji je sedeo sa druge strane table kaze da je nazime doslo duz kanala, malo postojalo i lepo se vratilo. Jedno svinjce manje vise ali ja to vise nisam nosio. A moj kolega koji ima taj adapter ima jedno 20% realizaciju tj od 10 pucnjeva jedno dve svinje ostanu a jos tri odu ranjene. Izgleda da malo i menja sliku pogotka a kako nisam se bavio. Doduse on je zbog realizacije vec izkasran iz dve grupe. Najbolje je bilo kad mu je krdo svinja proslo ispod ceke a on opalio 3-4 metka i .... nistaSmeko
 
Kile_
 [xhide]hey a gledajte ovo skroz cool .mislim da bi dobro sluzilo kao uredjaj za posmatranje

https://www.youtube.com/watch?v=KSTuQ...STuQPONoRE[/xhide]
Samo 300 i 4x4
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 15
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,294,026 posete www.srbijalov.com