Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
dzudzubajac
 

Planinko011 kaže:
U lovu je to malo nepotrebno. Npr ponesem ja jednom za probu monokular, I ili I+ generacije, za osmatranje i sticajem okolnosti sam sedeo na zemlji. Vidim odsjaj dva crvena oka u mraku na 70-tak metara i pametan umesto da dignem pusku i po potrebu palim far uzmem monokular i gledam, gledam... Posle drugar koji je sedeo sa druge strane table kaze da je nazime doslo duz kanala, malo postojalo i lepo se vratilo. Jedno svinjce manje vise ali ja to vise nisam nosio. A moj kolega koji ima taj adapter ima jedno 20% realizaciju tj od 10 pucnjeva jedno dve svinje ostanu a jos tri odu ranjene. Izgleda da malo i menja sliku pogotka a kako nisam se bavio. Doduse on je zbog realizacije vec izkasran iz dve grupe. Najbolje je bilo kad mu je krdo svinja proslo ispod ceke a on opalio 3-4 metka i .... nistaSmeko


Ovo definitivno nije za lov.
Sa takvom tehnikom ići u lov, to bi bilo kao u filmu "Predator", totalno nesportski Smile

Ali zato u zaštiti od lovokradica jedna fina flir kamera sa mogućnošću snimanja bi mogla da napravi vrlo zanimljive rezultate. Ukoliko u lovištu na ključnim mestima ima struje, može se montirati video nadzor sa ovakvim kamerama, ima modela koje imaju običnu i flir kameru jednu pored druge.
Pa onda recimo za brojanje divljači, itd

Definitivno ovo nije sprava za lovca već za udruženje.

edit:
Pa možda bi bilo i (moralno) opravdano da stručna služba ide na predatore sa ovim. Ako u lovištu već ima lisica ko pleve i ako ih lovci ne love (nedostatak motivacije ili šta god), jedan lovočuvar bi uz ovo tokom letnjih meseci mogao da sačuva puuunoo sitne divljači.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
nidzamotocross
 Kao što si na početku rekao uz vrlo valjane razloge, nije za lov. A moje mišljenje je da nisu za lov nijedne divljači, makar to bila i lisica. Često ne puknem na lisicu kada je daleko ili kada mislim da ću da je ranim. Iako je predator, kao i vuk i šakal, svi oni zaslužuju da budu odstreljeni na lovački način i bez mučenja. Odobreno
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
DakiNS
 Imam je već godinu dana i nikada je nisam poneo u lov , pa sve nešto razmišljam da li da dozvolim da skuplja prašinu ili je bolje da je neko drugi koristi.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
tomo vrbas
 DakiNS koje je ovo sokocalo i koliko moze da se realno vidi i na kojoj daljini?
 
DakiNS
 Sutra ti napišem jer nisam kod kuće.
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Planinko011
 Ali ne mogu te kamerice da zamene osecaj kad krcne grana pa kad povetarac donese miris svinje i jos ako krene da melje kukuruz koji sam ispod ceke ostavio.....
 
nidzamotocross
 ^ Bravo 2
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Kile_
 Jeste druze planinko,ali to je jednas slucaj od 999...
A gde su ostalih 999.kada je magla,duva vetar,mrkli mrak.pa ne cujes niti vidis sebe a kamoli svinu.ili se seta oko hrane ili stoji u trnje nece da izadje po sat vremena a ti ne znas sta je i da li je u opste tu.

Zato podrazam ove napreva i veliki like za promenu clana 6 zakona o oruzju i miniciju
Samo 300 i 4x4
 
dzudzubajac
 Ja bih pre lajkovao da se doda jedna nula na prosečnu platu pa da član 6 može da se iskoristi.

Čisto da se razumemo, nula ide na kraj plate, ne na početak Smile
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Kile_
 Naravno i za to se slazem.al to tesko jakoSmile
Ali evo sad od kad je to javno i realno gledno postoje nek starije generacije tih optika,mozda i polovnih koji se mogu naci vec od 300-500e i to vrlo dobre...
Samo 300 i 4x4
 
nidzamotocross
 Moje mišljenje je da je bolje i lepše da se odstreli jedna od tih 999, bez ovakvih i sličnih pomagala, nego 999 uz pomoć ovoga. Kao što smo već ovde pisali o tome, lov je viteški sport, divljač ima tu moć nad nama da se sakrije u mraku, pa ajde da joj i to uskratimo termalnim kamerama i tim noćnim optikama i spravama za osmatranje. Ja sam imao prilike, tražeći izgubljenog goniča tokom noći sa kolegom da gledam kroz nešto slično, ne sećam se ni marke ni modela, znam da je monokular u pitanju. Znate li kakve su mi oči bile posle par sati osmatranja? Kao krofne. Dva dana mi je trebalo da se oporavim i da oči prestanu da budu krvave i da bole.

Ovome vidim samo jednu namenu, a to je da se odabere grlo za odstrel, da se ne napravi greška prilikom paljenja lampe i pucanja. Međutim iskusni lovci u svojim lovištima koji čekaju svinje dobro znaju šta imaju u lovištu i kako će da se ponaša samac, a kako nazimad, prasad ili krmača. Gde smem da pomenem ovakvu spravu u kući, gde su i moj deda i otac odstrelili po par veprova u medalji samo uz pomoć mesečine, bez greške pri pogotku i bez greške pri odabiru grla, a takođe i bez propucane i izgubljene divljači. Mada mi više tu divljač lovimo danju sa goničima, iako ovaj lov smatram takođe jako zanimljivim, ali bez ovih pomagala.

Ja sam imao priliku dva puta da pucam, nisam uspeo oba puta jer sam platio danak neiskustvu. To su čari lova. Odobreno
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Kile_
 Nidzo ja sam odstrelio 15 svinja do sad.i to sto kazes na mesecinu,far pa cak i po danu...ali sam imai prilika vise da mi svinje izadju ali da jednostavno kad upalim far popognu sve ko munje. Ili cak kad sam puco na far a cujem dve tri svinje na far pucam prvu koju uhvatim u sekundi i tu bas napravis gresku i pucas krmacu npr.

I sam kazes da vidis namenu samo kroz koriscenje prilikom odabira grla a za to i treba tu da ne bi doslo do greste.
A to sto kazes da lovci znaju sta imaju u lovistu i koji je trofej i grlo to gresis.da ali u gateru mozes da znas.otkud ja znam u sumi sta sve ima i koji vepar mi dolazi.ja nema kameru na hrani.

A ta optika kroz koju si gledao sigurno je stara generaciija i nema zastitu za ocni vid.ja sam imao prilike da gledam kroz 2 generaciju znaci 5min sam sigurno osmatrao u mraku nista mi kasnije nije bilo.sve normalno
Samo 300 i 4x4
 
nidzamotocross
 Ja 3, ali samo pred goničima. Otac preko 30, a deda za još pola više, što pred goničima, što čekanjem po mesečini. Drugačijih lovova nemamo kod nas, a nema ni svinja. Celog leta sam na terenu, što u lovu što nekim drugim poslom ili na motoru, i tačno znam koje je koje krdo, gde se kreću, a i koliko je tu samaca i gde se oni kreću. Jeste da je svinja jako malo, ali nešto ne verujem da je u ostalim otvorenim lovištima mnogo bolja situacija...

Iskreno, pucao bih samo na samca noću, a njegovo kretanje i ponašanje je prepoznatljivo. Ali sa ovim brojem obradivih površina i brojem svinja u planini, teško da ću u skorije vreme uopšte na čekanje. Tako da ako neko baš toliko lovi svinje, ako nije protivzakonito, što da ne.

Ja sam gledao dosta duže, verovatno otuda i ovaj problem. Ali u svakom slučaju, šteti očima. Za moje shvatanje je takva naprava i svaka nova tehnologija kao na primer GPS ogrlice kod pasa svinjara. To jeste korisno, ali eto... Meni lično neprihvatljivo i to je to..

Svako ima svoje shvatanje i to je za poštovati. Odobreno iveli
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
DakiNS
 

tomo vrbas kaže:
DakiNS koje je ovo sokocalo i koliko moze da se realno vidi i na kojoj daljini?


Newton 3x42 night vision

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&...k-RanKX0Xw
KADA BUDEM LOVIO U VEČNIM LOVIŠTIMA LOVIĆU SA BRETONOM
 
Kile_
 Kod nas ima svinja a verujem da niko pa ni lovocuvar ne zna ni otprilike koliko ima a kamoli trofeje ili ostalo.
ja smao svinje lovi od visoke divljaci i to bukvalno vec 8 godina da ne kazem svaki lovni dan.Ali nije ovo tema za to

Dobro naravno postujem misljenje Odobreno
Samo 300 i 4x4
 
nidzamotocross
 Upravo tako Kile. iveli 3 Bye
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Cvele
 Odstreliti vepra u medalji, a pri tome dobro odabrati grlo samo po mesecini? Krsti Veprovi samci, i oni "100-tnjaci" a da ne pricamo o tim u medaljama ni ne pomisljaju da budu u krdu da bi bilo potrebno odabrati grlo za odstrel.
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
nidzamotocross
 [xhide]Zamisli pa se dešavalo da krmača sama dođe u kukuruz. Hmmm
Pametnom dovoljno, tebi izgleda treba ponoviti upis 5x da bi razumeo. 6 godina si na forumu a još uvek treba da ti se crta. Jaooo[/xhide]
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Planinko011
 

Cvele kaže:
Odstreliti vepra u medalji, a pri tome dobro odabrati grlo samo po mesecini? Krsti Veprovi samci, i oni "100-tnjaci" a da ne pricamo o tim u medaljama ni ne pomisljaju da budu u krdu da bi bilo potrebno odabrati grlo za odstrel.


Pa ko ide na medalju on lovi u zoru i sumrak i to obicno u Vojvodina ili Srbijasumama ili eventualno u nekom gateru. Ako je vepar na hranilitu i kljove mogu da se osmotre dvogledom pa postoji nada da je vepar u medalji ali bojim se da ta sigurica je vise lov u gateru.

Jedan, iz komercijalnih lovova poznati lovac iz NS, koji je odstrelio i platio stotinu veprova je bio frustriran sto nema zlatnu medalju i na kraju u LU Beograd u gateru povrsine ispod 2h, odstrelio sa specijalno napravljene ceke za tu priliku, pre desetak godina vepra Micu koji je sluzio za reprodukciju i diku nas lovaca a koji je dolazio je da uzme klip kukuruza iz ruke te da ga poneki lovac ceska kroz zicu. Neki iskusni lovci svinjari sa mnogo noci odcekanih i svinja odstreljenih su pustili suzu za tim veprom a baja ga iznese mrtav ladan na novosadski sajam kao trofejne kljove odstreljene u velicanstvenom a verovatno po zivot opasnom lovu.

Elem, cisto sumnjam da mozes da nesto ocenis nocnom optikom sto se tice kljova vec samo masu a najvece klove i najtezi su oni veprovi koji budu promaseni pa za njih vazi staro pravilo

https://www.youtu...GGlvKW1oBY

a kolike su videces kad se otkuvaju Lupa.
Vise je to stvar srece ili "nesrece" ako si u lovu koji se placa. Neko pukne prvog zlatnog a neko puca 100 pa nema zlato.
 
Planinko011
 A mozda ja samo nisam gledao kroz dedale od 5000eZbunjen
Al svejedno meni je crvena tacka extra posto se malo slabije vec vidi.tj primetio sam da ne mogu Kalibar da citam pri zckastom svetlu u "citaonici"Smeko-il su mlogo smanjili font ili ja slabije vidim od ovog Comp.
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 17
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
Bogata ponuda za ljubitelje lova i ribolova na Sajmu u hali „Čair“
УСКРШЊА ЧЕСТИТКА
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,294,377 posete www.srbijalov.com