Lovački portal SRBIJALOV - Forumske diskusije: Noćna optika


Navigacija
 Naslovna
 Vesti
 FORUM
 Pravila sajta
 Kodeks lovaca
 Kalendar lova
 Članci o lovu
 Sajmovi lova
 Galerija
 Linkovi
 Knjiga gostiju
 Kontakt
 REKLAMIRANJE
Anketa članova
Kako rešiti sukob izmedju lovačkih saveza na relaciji LSS - LSV?

Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima za sve funkcije, pre promene Statuta LSS
36% [20 Glasa]

Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
Vanrednim izborima posle promene Statuta LSS
18% [10 Glasa]

Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
Vanrednim izborima, osim predsedničkih, pre promene Statuta LSS
34% [19 Glasa]

Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
Ostaviti LSV u ovom zamrznutom statusu u LSS
13% [7 Glasa]

Glasova: 56
Morate se ulogovati da biste glasali.
Start: 22.11.2018. 17:13

Arhiva anketa
REKLAME
REKLAMIRAJTE SE KOD NAS

Domen za Lovačka udruženja

Lovački savez Centralne Srbije


INTERMAKER
Vreme

Pregled teme
 Štampaj teme
Noćna optika
Cvele
 

nidzamotocross kaže:
[xhide]Zamisli pa se dešavalo da krmača sama dođe u kukuruz. Hmmm
Pametnom dovoljno, tebi izgleda treba ponoviti upis 5x da bi razumeo. 6 godina si na forumu a još uvek treba da ti se crta. Jaooo[/xhide]


Sto krijes upis, da bi mi nacrtao??
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
nidzamotocross
 

Cvele kaže:

nidzamotocross kaže:
[xhide]Zamisli pa se dešavalo da krmača sama dođe u kukuruz. Hmmm
Pametnom dovoljno, tebi izgleda treba ponoviti upis 5x da bi razumeo. 6 godina si na forumu a još uvek treba da ti se crta. Jaooo[/xhide]


Sto krijes upis, da bi mi nacrtao??



Možda ti i kažem kad me odblokiraš na fejsu. HaHaHa



Van teme Nazad na temu
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
Cvele
 Za tim nema potrebe Smean
srbijalov Lov je za mene život =))) srbijalov
 
nidzamotocross
 Onda se vratimo temi. Nazad na temu
''Kao ptica koja je bez krila, Srbija bi bez goniča bila''


Ako želiš da izbegneš budale, ne radi ništa, ne pričaj ništa i budi ništa.
 
dzudzubajac
 Vidim kod nas IC lampe od 65 eur na gore, pa da podelim ovo ako nekom zatreba:

http://www.aliexp...40520.html

25$ tj 20 eur

Savim solidno radi, na 50+ metara osvetli jako lepo, jedina mana je što je malo veća i malo teža.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
dzudzubajac
 I da se dopunim:

za slične pare mogu se uzeti lampe od 850 i 940 nm
Testirao sam dve skoro identične lampe, sa istim diodama a različitom talasnom dužinom.
Lampa od 850nm je nešto jača ali kada se gleda u nju vidi se crveno svetlo oko diode. Kod lampe od 940nm se to svetlo gotovo ne vidi, naročito sa 50ak metara.

Znači, ako vam treba IC iluminator, ovo je odlična kupovina za malo para.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
dzudzubajac
 Ovde kod nas (Vršac) su dani berbe grožđa, zvanično kulturno-turistička manifestacija a nezvanično vašar.
Na jednoj od tezgi sam našao zanimljivu noćnu optiku marke bresser.

Vidim korišćena, uzmem, probam, radi ok. Vide se tragovi korišćenja baš obilno ali lik me uverava da je nova (!) i da je to premaz za zaštitu. Ok bato, a odakle ovi zarezi po kućištu, zašto ti je objektiv prljav itd.
Kaže platio je u nemačkoj 175 eur (inače na tezgi sve polovna roba, alati, lampe itd) i prodaje je za 150 eur. Objasnim da za 150 eur može da se uzme ista takva samo nova, sa garancijom i računom preko oglasa, ponudim mu 80 eur, al neće Smile Jbg najgore je što će neka budala da naleti i da mu da te pare.

Imao sam prilike da koristim yukon noćnu optiku, isto prve generacije i čini mi se da je ova za nijansu bolja.

Inače, videh kineske Police led lampe koje inače koštaju 3000 din na kupujemprodajem kako kolege lovci kupuju za 5000 din na tezgama, a kod karalića su imali outlet lovačke košulje, obične zelene za 500 din. Izgleda da su radili za nekog, trebalo je da ima grb na desnom ramenu, pa su brže bolje skidali ali nisu sve konce sklonili Smile Za te pare, odlična je za leto, kad trebaju dugi rukavi da se ogrnu.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Planinko011
 Moram da priznam da u dvadesetak odstrela u mraku sam samo jedared palio onu neku zelenu americku lampu (subziro se nekako zove) na prase i to samo da testiram da li ce da vide svetlost. Tada nisu reagovali ali su se pri sledecem dolasku se pred tom svetloscu se povlacile. Pisao sam o tome na temi lampe.
Sto se mene tice, kako na jedno oko znatno bolje vidim a ono mi treba za rad i zivot, gledanje kroz termoviziju i nocne optike ne dolazi u obzir jer kazu da treba osmatrati jednim a pucati sa drugim okom a ako je nocni snajper mislim da je glupo mahati puskom na svaki sum. Znam da su mnoge moje kolege iz LU se isprsile za Dedale ali svako moze da lovi po svom nahodjenju mada zakon kaze da to jos nije dozvoljeno.
 
Kile_
 Plninko pokazi mi citiraj ili copiraj gde u zakonu pise da nije dozvoljeno?
Samo 300 i 4x4
 
Planinko011
 Zakon o divljaci i lovstvu

Član 76

Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:

1) ako je ugrožena požarom, poplavom, snežnim nanosima, poledicom i drugim elementarnim nepogodama;

2) krupne divljači prigonom, pogonom ili psima, osim divlje svinje, vuka, šakala i lisice;

3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;

4) upotrebom pasa koji nisu lovački rasni psi, pasa koji nisu vakcinisani i obeleženi u skladu sa propisima kojima se uređuje veterinarstvo i pasa onih rasa čija upotreba nije predviđena lovnom osnovom;

5) upotrebom sokola i drugih ptica grabljivica u lovištima u kojima takav način lova nije predviđen lovnom osnovom;

6) upotrebom luka i strele i samostrela u otvorenim lovištima, kao i u ograđenim lovištima u kojima takav način lova na krupnu divljač nije predviđen lovnom osnovom;

7) zamkama ili klopkama, a ptice pomoću lepkova, mreža i kućica sa mrežom ili pomoću drugih sredstava za masovno hvatanje, odnosno uništavanje ptica;

8) gađanjem iz motornog vozila i gaženjem motornim vozilom;

9) vojničkim oružjem i vojničkom municijom;

10) sitnu divljač puškom sa olučenim cevima, puškom sa neolučenim cevima koja prima više od dva metka, kao i poluautomatskom puškom sa neolučenim cevima koja nije reducirana na dva metka;

11) krupnu divljač puškom sa neolučenim cevima, osim divlje svinje;

12) ostalim nehumanim metodama i sredstvima koja mogu da izazovu lokalni nestanak ili ozbiljan poremećaj u populaciji divljači.


Pa kolega Kile npr obrati paznju na stav 3 i zabranu elektronskih uredjaja i da se zapitamo da li je termovizija ili IC elektronski uredjaj tj da li radi na struju malog napona? Kada je IC snajper na pusci on predstavlja jedno oruzje i ne sluzi za osmatranje vec za nisanjenje odnosno lov.

E sad da li neko zeli da mu policajac zapleni oruzje i saceka tumacenje Ministarstva poljoprivrede jedno 2-3 godine ili da se to pokaze u sudskoj praksiPravilo

Ja sam po navici to otkucao jer je to kao 20 godina koje lovim to bilo zabranjeno pre svega zbog policije i njihove opsesije drzavnim neprijateljima.

Da se razumemo, meni licno IC snajperi za lov DS i predatora ne smetaju uopste vec se upis se odnosio na stetnost po vid termovizija i ICa (jer sam imao prilike da gledam i na jedno i drugo).
Kad vec zbog posla moram da buljim u kompjuter ne moram kad sam u dokolici tj lovu a ne takmicim se ni sa veprom ni sa kolegama niti moram da streljam sve sto se krece po sumi.

PS.Doduse slucaju tumacenja da je IC elektronski uredjaj onda je i crvena tacka radi na struju Shock.
PSS. I stavovi 8 i 9 su za neke nepotrebni
 
Kile_
 Jeste kolega ali u tom istom clqnu 3 sta pise u zagradi? Osim u lovu na divlje svinje,vukansakala i lisice. Sto znaci da je u tim lovovima dozvoljena upotreva. A policija ne moze da vam zapleni ili oduzmente uredjaje jer po zakonu o oruzju i municiji oni nisu zabranjeni za drzanje i nosenje ili posedovanje
Samo 300 i 4x4
 
dzudzubajac
 Kile, zagrada se odnosi na

3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora


tj možeš slobodno da koristiš lampu/far pri lovu lisice,vuka,šakala,svinje, čak i recimo da koristiš IC iluminator (što je besmisleno, navodim čisto kao tehnikaliju), ali noćna optika ili termovizija mogu da se protumače kao

aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;


...što je zabranjeno.

Znači možeš legalno da poseduješ termoviziju ili noćnu optiku ali ne smeš da ih koristiš za odstrel. Budući da je po definiciji lov i posmatranje životinja, tehnički ne bi smela noćna optika da se koristi ni odvojeno od puške.
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Kile_
 Moja greska prihvatam. Promenice se i to mora zakon da prati jedan drugog
Samo 300 i 4x4
 
Planinko011
 Drugar iz Streljackog saveza (koji je i pisao predloge i davao misljenje na delove koji se ticu streljackih klubova) mi kaze da su to jos negde stavili da ic i termovizija nisu dozvoljeni e sad dal u neki pravilnik ili je to na cekanju za donosenje, ko ce ga citati.
Znam da dosta lovaca to imaju i koriste i nemam nista protiv toga a kakva smo zemlja u mnogim oblastima je korisno ono Tiletovo "ta necemo se drzati zakona kao pijan plota". Ali ta cesta nedorecenost zakona omogucava birokratama da ucine svojima a da cepaju dlaku na cetiri dela ostalim gradjanima.
 
Kile_
 Pricajuci sa inspektorom iz ps kiji je i lovac kaze da se taj clan 3 odnosi na vabilice i elektricne sprave tog tipa vabilica ili elektricnih lokera. Jasno bi pisalo ic uredjaja a nocne optike kao uredjaji za povecanje svetlosnog snopa sa elektricnom koncanicom. Sto ne pise a i jasno se definisalo u proslom zakonu o oruzju i municiji u clanu 6. Jasna je definicija nocnih optika a ne ovo el.uredjaja.

Tako daa...kome se kako svidi
Samo 300 i 4x4
 
dzudzubajac
 Beži Zeka preko Drine i ulove ga lovci.
- Dobro bre, gde si navalio?
- Mani, Bosanci štroje medvede.
- Pa ti nisi medved!
- Eeeee, dok to objasniš Bosancu, odose jaja!

Pa ti objašnjavaj da li je član 3 noćna optika ili ne Smile
Mudrost dolazi iz iskustva. Iskustvo je najčešće nedostatak mudrosti.
 
Kile_
 Ok sve to stoji. A posto tu pise elektronski uredjaji. Tu spada i nocni monookular zar ne? A dozvoljen je za upotrebu.i aim point,laseri,svetlece koncanice,... Mobilni telefon? Elektronski uredjaj....
Samo navodim primere nemams losu nameru. Auto mobil ima akumulator,elektronski uredjaj?
Samo 300 i 4x4
 
Finnskogen
 3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;


kako se meni cini onaj koji je pisao zakon kao da se zurio da sto pre stigne kuci na rucak, zabra upotrebe elektronskih uredjaja se moze tumaciti nasiroko i otvara mogucnost slobodnog tumacenja zakona tu mogu da spadaju i GPS uredjaji, ogrlice i uredjaji za pracenje pasa, aktivne slusalice, svi noviji opticki nisani sa osvetljenom koncanicom, radio komunikacija, nocne optike svih tipova, daljinomeri, u sustini sve sto u sebi nosi elektonske komponente .... takva definicija zakona nije uskladjena tehnoloskim progresom lovne opreme mada se najverovatnije odnosi na nesto sasvim drugo ali ostavlja prostor za spekulaciju i eventualnu zloupotrebu ...... mada bi me istinski zacudilo da je upotreba nocne optike dozvoljena.

Ja koristim termo uredjaje u lovu u uslovima slabe nikakve vidljivosti ... sto je u Svedskoj dozvoljeno u pojedinim oblastima ali samo uz posebnu dozvolu policije/nadleznih organa.
 
Finnskogen
 sa druge strane da li se nocne optike istim zakonom izuzimaju iz zabrane " drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu)"
 
Finnskogen
 8) gađanjem iz motornog vozila i gaženjem motornim vozilom;

sta kaze clan 8 na ovo Grin
Finnskogen priložio:
14720461_1209273695795496_1254298310981421118_n.jpg
 
Skoči na forum:

Slične teme
Tema Forum Odgovori Poslednji upis
Kahles optika OPTIKE I MONTAŽE 69 25.08.2020. 23:34
optika OPTIKE I MONTAŽE 175 24.03.2019. 15:32
Vortex optika OPTIKE I MONTAŽE 38 18.01.2019. 09:04
Adekvatna optika OPTIKE I MONTAŽE 399 21.09.2018. 22:32
Optika Sutter OPTIKE I MONTAŽE 70 26.10.2017. 14:10
Reklame
REKLAMIRANJE NA SRBIJALOV
PRIJAVA
Još uvek niste član?
Kliknite ovde za registraciju.
Online korisnika
Online gostiju: 14
Online članova: 0


Ukupno članova: 4,443
Najnoviji član: SSG

Poslednje vesti
ВЕЛИКО ИНТЕРЕСОВАЊЕ за Сајам наутике, лова и ...
44. MEĐUNARODNI SAJAM NAUTIKE, LOVA I RIBOLOVA
УРЕДБA О ЦЕНОВНИКУ ОДСТРЕЛА ЛОВОСТАЈЕМ ЗАШТИ...
Lovci, dobro obratite pažnju
У БАЧКОМ НОВОМ СЕЛУ

Pričaonica
Morate se logovati da biste pisali poruku.


tomo vrbas
Offline
· 01.01.2024. 19:30

Сретна Нова година колеге ловци да сте ми живи и здрави, и да вас ловачка срећа и око и даље служе! 🍻





avatarPlaninko011
Offline
· 01.01.2024. 17:21

Drage kolege želim vam zdravlja, lične i lovačke srece u 2024toj. (I da nam se ružne stvari ne ponavljaju).


avatarslavaplana
Offline
· 15.12.2023. 13:46

Niko ništa ne piše na forumu.LSS radi punom parom.Ima podršku lovaca.Jedni isti 30 god sede po U.O.i udruženjima.Nisu oni krivi mi smo Cenzurisano što to trpimo.


avatarHunter_lovac
Offline
· 12.12.2023. 23:19

Planirao sam da polozim za dozvolu za pusku ali ja nosim naočare pa me zanima da li ja mogu da prodjem lekarski pregled pozdrav


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:13

Drug i ja bi se učlanili u neko lovačko društvo u Banatu, da li neko zna gde se primaju članovi sa strane?


avatarStevo Kuzmanovic
Offline
· 14.02.2023. 09:10

Pozdrav svima..


Anita Randjelovic
Offline
· 11.02.2023. 15:09

Da li neko zna proceduru zamene cevi kod karabina?


avatarLovac Stari
Offline
· 05.02.2023. 14:32

Neka ti je laka zemlja Lalo.


avataralex
Offline
· 30.01.2023. 23:30

Zbogom Lalo 💔


avatarslavaplana
Offline
· 30.01.2023. 12:36

Poslednji pozdrav Ivanu Matkovicu-Lali sa Srbijalova.

63,241,581 posete www.srbijalov.com